Komiksy polskie

Bestsellery - Komiksy

Nowości - Komiksy

Komiks polski to dział, który wyodrębniliśmy, gdyż mamy co najmniej kilkadziesiąt serii autorstwa polskich rysowników, na które warto zwrócić uwagę!


Komiks cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Świadczyć o tym może chociażby fakt, iż w 2016 roku biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powołała do życia specjalną czytelnię komiksów. Bo przecież jest to już gatunek sztuki działający na własnych prawach. Bawi i poucza, pozwala zagłębić się w światy niesamowitych opowieści i fantazji rodem nie z tej ziemi. Przy tym uwielbiają go nie tylko najmłodsi. Fanów komiksu znaleźć można w praktycznie każdej grupie wiekowej. Jedni zachwycają się klasykami sprzed wielu lat, inni ciągle szukają nowości. A w historii polskich opowieści rysunkowych mnóstwo jest zarówno tych pierwszych, jak i tych ostatnich.


Któż nie pamięta na przykład Tytusa, Romka i A’Tomka? Przygody tego zabawnego szympansa oraz dwóch jego przyjaciół - harcerzy pragnących go na siłę uczłowieczyć - bawią już trzecie, a może nawet czwarte pokolenie. Gdy w roku 1957 magazyn „Świat Młodych” opublikował pierwszy pasek autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, nikt nie spodziewał się, że komiksy z tymi bohaterami odniosą tak kolosalny sukces. A przecież publikowane są do dziś. Seria liczy sobie 31 tomów nieustannie wznawianych i przypominanych czytelnikom. Choć tak naprawdę nikomu o nich przypominać nie trzeba. „Tytus, Romek i A’Tomek” to prawdziwe perpetuum-mobile!


Podobnie zresztą rzecz się ma w przypadku serii „Kajko i Kokosz”. Jej autorem jest Janusz Christa i bez wątpienia stanowi ona jego najpopularniejsze dzieło. Od momentu pierwszego wydania, a więc od roku 1972, nieustannie bawi i uczy, rozwija wyobraźnię młodych czytelników, a starsi uwielbiają bez przerwy do niej wracać. To opowieści o przygodach dwóch słowiańskich wojów - tytułowych Kajka i Kokosza. Mieszkają oni w grodzie kasztelana Mirmiła, największymi ich wrogami są Zbójcerze pod wodzą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Legendarne stały się też inne postacie cyklu - smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż - zbój Łamignat.


Starszym czytelnikom proponujemy natomiast serię „Jeż Jerzy” stworzoną przez Rafała Skarżyckiego (odpowiedzialnego za scenariusz) oraz Tomasza Lwa Leśniaka będącego autorem rysunków. Ukazuje się ona od 1996 roku. Stanowi ostrą, bezkompromisową niekiedy satyrę na polską rzeczywistość. Wyśmiewane są w niej różnorakie grupy społeczne (skinheadzi, ekolodzy) czy konkretne postaci polityków (Andrzej Lepper, Grzegorz Kołotko). Ostry dowcip autorów nie oszczędza też zjawisk polskiej popkultury.


To jedynie przykłady polskich komiksów, które prezentujemy w niniejszej kategorii. Zachęcamy do jej przejrzenia. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie, a na pewno z przyjemnością odkryje, że polskie komiksy w niczym nie ustępują tym zagranicznym.