Kochankowie miasta

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 23,11 zł
Audiobooki mp3
za 21,56 zł
Nasza cena: 31,76 zł 34,90 zł Taniej o: 9%

Fascynująca opowieść "Kochankowie miasta" jest pełna rozmaitych intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Sprawdź, jak bardzo skomplikowane okażą się losy głównych bohaterów.

"Kochankowie miasta" to powieść, w której nie brakuje zaskakujących zdarzeń i silnych emocji targających bohaterami. Jednym z nich jest Damian, który - trzeba powiedzieć to głośno - nigdy nie był dobrym człowiekiem. Jego interesy wzbudzały wątpliwości wielu osób, a on sam nie interesował się uczciwymi sposobami na życie. Tymczasem jego młodszy brat, Tomek, stanowi jego całkowite przeciwieństwo. Nigdy nie można o nim powiedzieć złego słowa, a wszyscy chwalą sobie jego usługi - mężczyzna prowadzi niewielkie biuro zajmujące się sprzedażą nieruchomości. Choć bracia nie do końca się rozumieją, podejmują decyzję, by założyć spółkę. Do interesów zapraszają także syna bogatego Żyda z Łodzi, Arona.

Do biura, które prowadzi Tomek, zgłasza się pewna starsza kobieta, która powierza mu sprzedaż rodzinnej posesji. Jak się okazuje, oferowana ziemia skrywa sekret jeszcze z okresu okupacji niemieckiej. Razem z tym odkryciem pojawiają się też pierwsze kłopoty. Co więcej, między braćmi też nie dzieje się najlepiej. Wszystko przez to, że Damian bez skrupułów rozkochuje w sobie żonę Tomka, a jednocześnie wykazuje coraz większe zainteresowanie dziewczyną Arona. Co stanie się ze spółką i jak ułożą się poszczególne relacje między bohaterami?

Anna Stryjewska to polska pisarka poświęcająca się literaturze obyczajowej. Na pisaniu skupia się w tych momentach, gdy nie pracuje. Jej pierwszą wydaną powieścią była książka "Mistrzowie życia" z 2009 roku. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem biura nieruchomości, choć lubi też czytać rozmaite historie.
Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dokąd zmierza ten świat?

  Moi kochani, nie wiem jak Wam, ale mnie samej jest ogromnie smutno, kiedy każdego dnia patrzę na to, w jakim kierunku zmierza świat i jakie wartości stają się dla nas ludzi nadrzędnymi w życiu. Niestety, coraz wyraźniej widzimy, że nasze życiowe cele, zamierzenia i plany ukierunkowane są na zysk i chęć posiadania. Tym samym, stawiając pytanie „mieć, czy być”?, coraz częściej pada odpowiedź być. W dąrzeniu do osiągnięcia materialnego komfortu oraz wysokiego standardu życia bez najmniejszych skrupułów potrafimy mieć za nic najważniejsze wartości, którymi winnyśmy kierować się każdego dnia. Tj. empatia, uczciwość i szczerość względem drugiego człowieka. Ku mojemu ogromnemu przerażeniu dążenie po trupach do celu w kwestii podniesienia własnego standardu materialnego, to nie jedyne, co w moim odczuciu woła o pomstę do nieba. Zastanówmy się bowiem przez chwilę, jak trudno w dzisiejszych czasach zbudować trwały i szczęśliwy związek oparty na prawdziwej miłości. Cytując słowa mojej babci: „Za czasów mojej młodości małżeństwo, czy związek to była świętość. Kochające się pary były sobie oddane, wspierały się i szanowały. Choć w życiu bywało różnie, deklaracja miłości miała dla nich ogromną wartość i trwały przy sobie aż do śmierci”. Tymczasem jak to wygląda dziś? Spójrzmy prawdzie w oczy. Coraz więcej związków rozpada się, dochodzi do zdrad, tajemnic i kłamstw. Co więcej, słowa kocham cię bardzo często, są wypowiadane, podobnie jak te rzucane na wiatr, jeśli wiemy, że mogą nam one przynieść, chociażby krótkotrwałą chwilę zapomnienia, czy uniesienia.

  Zdaje sobie sprawę, że możecie czuć się zaskoczeni faktem, iż zdecydowałam się poruszyć ten niełatwy i być może dla niektórych z Was kontrowersyjny temat. Zapewne zastanawiacie się, co też stało się czynnikiem, który sprawił, że w mojej głowie pojawiły się tego rodzaju przemyślenia, które z kolei zaowocowały takimi, a nie innymi wnioskami.

  Otóż już spieszę z wyjaśnieniami. W większości przypadków, jeśli chodzi o moją osobę, do tak poważnych refleksji zawsze skłaniają mnie książki. Tak też jest i tym razem. Uściślając, sprawczynią wszelkich wyżej poruszonych przeze mnie gorzkich spostrzeżeń stała się książka Anny Stryjewskiej „Kochankowie miasta”, o której chcę Wam dziś opowiedzieć, a konkretnie charaktery i usposobienia jej dwóch głównych bohaterów Tomka i Damiana.

  Obaj mężczyźni są braćmi, choć patrząc na ich osoby i sposób życia trudno w to uwierzyć. Są tak różni, jak dzień i noc, jak ogień i woda. Podczas gdy Tomasz wiedzie uczciwe, spokojne i ustabilizowane życie prowadząc niewielką agencję nieruchomości i ciesząc się życiem z ukochaną żoną Martą, której jest bezgranicznie oddany, Damian prowadzi szemrane interesy i choć wie, że oszukuje w ten sposób wielu nieświadomych swojej krzywdy ludzi, to jednak nie widzi problemu w swoim postępowaniu, zawsze znajdując usprawiedliwienie dla swoich działań, tak aby siebie wybielić. Jeśli chodzi o życie prywatne i uczuciowe naszego bohatera, to sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Potrafi czarować kobiety, ale o stałym związku nie chce słyszeć.

  Tomasz doskonale zna swojego brata, jednak mimo to postanawia wejść z nim w spółkę, do której dołącza syn bogatego łódzkiego Żyda Aron.

  Wkrótce w biurze nieruchomości zjawia się samotna, ciepła i skromna starsza kobieta Pani Emilia i prosi, aby mężczyźni zajęli się sprzedażą jej rodzinnej posesji. Choć początkowo wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik to, już chwilę po podpisaniu umowy, nic nie jest takie, jakie być miało. Oczywiście nie zdradzę Wam szczegółów problemu, ale powiem tylko, że w przypadku, kiedy Damian deklaruje, że się czymś zajmie, niczego nie można być pewnym. Tomasz ma w stosunku pani Emilii wyrzuty sumienia i stara się jej pomóc, jak tylko może. W ten oto sposób między tą dwójką rodzi się niezwykła nić sympatii. Podczas jednej z rozmów z babcią, jak zwykł nazywać starszą panią Tomasz, kobieta opowiada mu niezwykle piękną i poruszającą opowieść, która dotyczy wydarzeń mających miejsce na jej rodzinnej ziemi w czasach okupacji niemieckiej. To, czego dowiaduje się Tomasz, generuje kolejne problemy.

  Dla Damiana niestety nie ma żadnej świętości, co przejawia się w jego nadmiernej atencji względem żony brata oraz zainteresowaniem dziewczyną Arona. To oczywiście rodzi kolejne problemy, ale o tym przeczytajcie już sami, sięgając po książkę.

  „Kochankowie miasta” to bardzo piękna, mądra i emocjonalna książka, dzięki której nie tylko możemy oddać się bardzo wielu ważnym życiowym rozważaniom, ale także wspólnie z autorką poznać początki historii pięknych zakątków budzącej się z wieloletniego uśpienia Łodzi, gdzie dzieje się akcja powieści. Ta książka uświadamia nam, że każdego dnia powinniśmy być wdzięczni za to, że nie musieliśmy doświadczyć bólu, cierpienia, poczucia straty, śmierci i upokorzenia, jakie niosła ze sobą wojna.

  Już w prologu książki cofamy się do roku 1941, gdzie autorka przedstawia nam bardzo wstrząsającą i bolesną scenę, która bardzo mocno mnie poruszyła, a która jak się później okazuje, jest swego rodzaju klamrą, tworzącą spójną całość tej niezwykłej oddanej w nasze ręce przez autorkę książki.

  Najnowsza książka Anny Stryjewskiej skrywa na swoich kartach opowieść, która wywołuje w czytelniku wiele różnych emocji. Pierwszych, tak jak wspomniałam już wcześniej, doświadczyłam już w prologu, który mnie mocno poruszył. Później była złość na postępowanie i zachowanie Damiana. Uwierzcie mi, wiele razy miałam go ochotę udusić. Ani przez chwilę nie zyskał ON mojej sympatii. Nie mogę nie wspomnieć o kochanej i serdecznej Pani Emilii, której ciepło i życiowa mądrość bardzo mocno ujęły mnie za serce. No i oczywiście było mi bardzo żal Tomasza, mężczyzny o dobrym sercu, wrażliwym na cierpienie innych, który nie zasłużył na to, co go spotkało. Bardzo mocno kibicowałam mu, aby wreszcie mógł być naprawdę szczęśliwy. A czy tak się stało, przekonajcie się już sami.

  Cóż więcej mogę napisać? Drodzy czytelnicy, jeśli szukacie mądrej, głęboko refleksyjnej książki, która nie tylko da Wam pewność spędzenia wspaniałego czasu z wyjątkową lekturą, ale przede wszystkim przypomni Wam, co w życiu jest najważniejsze, o co trzeba dbać, co szanować i jakie wartości w życiu cenić, to koniecznie musicie sięgnąć po ten tytuł. „Kochankowie miasta” to jedna z tych książek, o której myśli się jeszcze bardzo długo po jej przeczytaniu, a może nawet znajdzie ona swoje miejsce w Waszym sercu już na zawsze. W moim na pewno.

  Inne, przeczytane przeze mnie książki autorki:

  „Chłopiec z ulicy wschodniej".

  Recenzja powstałą we współpracy z wydawnictwem Szara godzina, za co bardzo dziękuję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pozbawiony skrupułów Damian robi podejrzane interesy. Kocha żyć ponad stan. Jego młodszy brat Tomek prowadzi małą agencję nieruchomości. Jest uczciwy i wrażliwy na krzywdę. Mimo różnicy charakterów mężczyźni postanawiają zawiązać spółkę, do której dołącza Aron, syn bogatego łódzkiego Żyda.

  Tymczasem do biura Tomasza przychodzi starsza kobieta i zleca sprzedaż rodzinnej posesji. Wkrótce okazuje się, że ziemia ta kryje tajemnice z czasów okupacji niemieckiej i zaczynają się pojawiać kolejne problemy. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy Damian rozkochuje w sobie żonę młodszego brata i interesuje się dziewczyną Arona.

  Autorka w swojej powieści ukazuje złożoność ludzkiej natury. Kreśli dwa autentyczne portrety mężczyzn, wyznających odmienne wartości życiowe. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek, by osiągnąć to, czego chce.

  "Perspektywa wejścia na wyżyny łódzkiego kapitalizmu stała się teraz numerem jeden w obliczaniu i zdobywaniu celów."

  Moją uwagę zwrócił i niezwykle wzruszył wątek starszej kobiety Emilii, która zleciła Tomaszowi sprzedaż rodzinnego domu skrywający tajemnice z czasów drugiej wojny światowej. Ale nie to mnie zbulwersowało. To postępowanie brata Tomasza, Damiana sprawiało, że krew się wręcz we mnie gotowała! Nie mogłam pojąć jak można w taki sposób wzbogacać się na krzywdzie drugiego człowieka?! Damian to mężczyzna, który nie ma żadnych zasad, nie wie co to szacunek, lojalność, przyzwoitość czy uczciwość. Bez skrupułów brnie do upatrzonego celu. Łapie, że tak to ujmę, wszystkie sroki na raz. Jego, co i rusz nowe "wybryki" szokują, a czytelnik zastanawia się czy przyjdzie taki czas, że się w końcu opamięta? Z kolei Tomasz to jego zupełne przeciwieństwo. Jest wrażliwy, empatyczny i... zbyt łatwowierny. Choć i jemu zdarza się popełniać błędy, to mimo to bez problemu można go polubić i kibicować mu w działaniach.

  "Świat stał się zły i zdeprawowany, nie rządziły nim żadne pryncypia, nie było zasad, wartości, których należało przestrzegać. Główną ideą stało się zdobywanie. Nie ważne jak - ważne, żeby mieć. (...) Kolejny raz uświadomił sobie, że będzie szedł własną drogą w taki sposób, aby za każdym razem, kiedy spojrzy w lustro, nie czuł pogardy wobec siebie."

  Autorka zwróciła uwagę na to jak wygląda rynek działalności biur nieruchomości i pośredników. W tym kontekście obserwujemy chęć wzbogacenia się na krzywdzie innych ludzi, wykupując ich zadłużone mieszkania przed objęciem licytacją komorniczą po dużo zaniżonej cenie. Ta historia wyraźnie przypomina, że nawet największe pieniądze nie zagwarantują nam szczęścia, nie zastąpią nam miłości i oddania drugiej osoby.

  W Łodzi nigdy nie byłam, ale wydaje mi się, że Annie Stryjewskiej bardzo dobrze udało się oddać klimat tego miasta. Odnosiłam wrażenie, iż sama kroczę tymi uliczkami, zaglądam do opisywanych miejsc. Poza tym dodatkowym smaczkiem są liczne ciekawostki na temat Łodzi, jakie przytacza autorka.

  "Kochankowie miasta" to mądra, skłaniająca do wielu refleksji powieść o namiętnościach, zdradzie małżeńskiej i braterskiej, pozorach, popełnieniu błędów, sztuce przyznawania się do nich oraz próbie ich naprawy. To także książka o wielkich pieniądzach i równie wielkich ambicjach. Lektura godna uwagi!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Podróż do miasta świateł rose de vallenord 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż do miasta świateł rose de vallenord

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie, wbrew faktom, żywią nadzieję, że pobyt w Paryżu przyniesie ukojenie. Czy te oczekiwania się spełnią? Podążająca śladem Róży Nina pragnie...
Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich 4/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich

Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej...
Uparci kochankowie 0/5 Nasza cena:
19,00 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uparci kochankowie

Royd Frobisher wyrusza do Afryki, by dokończyć misję ratunkową, prowadzoną dotąd przez jego braci. Nie przypuszcza jednak, że na statku znajdzie się również Isobel Carmichael ? jego była narzeczona. Obdarzona żywiołowym temperamentem Isobel ma własną misję do spełnienia: musi odnaleźć i sprowadzić...
Poliglotyczni kochankowie 0/5 Nasza cena:
22,75 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poliglotyczni kochankowie

Laureatka prestiżowej szwedzkiej nagrody literackiej Augustprizet 2016. Prawa do publikacji sprzedane do 10 krajów. Znakomita proza literacka.Trzy głosy, trzy osoby poszukujące miłości i manuskrypt, który łączy bohaterów…Max Lamas marzy o kochance, która będzie mówić we wszystkich znanych mu...
Kochankowie Justycji 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kochankowie Justycji

Kochankowie Justycji, książka, która powstawała 27 lat, to zbiór opowieści tylko z pozoru osobnych. Historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku łączy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Zbrodnie, których się dopuścili, a czasem „tylko” gwałty, rozboje, zdrady i...
Kochankowie Justycji 0/5 Nasza cena:
41,65 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kochankowie Justycji

Kochankowie Justycji, książka, która powstawała 27 lat, to zbiór opowieści tylko z pozoru osobnych. Historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku łączy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Zbrodnie, których się dopuścili, a czasem „tylko” gwałty, rozboje, zdrady i...
Saga rodziny Neshov. Tom 5. Kochankowie 4/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Saga rodziny Neshov. Tom 5. Kochankowie

Siedzieli wtedy przy stole jedząc obiad. Jedna z krów właśnie się ocieliła, ojciec rozharatał sobie kciuk gdy zwierzę wstało zbyt szybko i musiał błyskawicznie oddzielić je od cielaka, siedział teraz na swoim miejscu z zakrwawioną, brudną chustką owiniętą wokół, jedząc smażonego śledzia z...
Kochankowie dawnej Japonii 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kochankowie dawnej Japonii

„Kochankowie dawnej Japonii” Yei Ozaki to kolejna w serii książka przybliżająca Czytelnikowi japońskie legendy i opowieści z dawnych czasów. Tym razem motywem przewodnim są tytułowi kochankowie ? małżonkowie, narzeczeni, wzdychający do siebie zakochani, ale i zazdrośni adoratorzy czy uwodzicielskie...
Życiorysy ludzi z miasta 0/5 Nasza cena:
24,69 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życiorysy ludzi z miasta

Każdy, kogo mijasz na ulicy, ma swoją niepowtarzalną historię.W telewizji mówią, że to, co jest godne uwagi, dzieje się daleko stąd, a wyzwania, o których warto usłyszeć, podejmują jedynie ci wybitni. A co, jeśli okaże się, że najwspanialsze historie mają miejsce tutaj i teraz, a ich bohaterami...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula