Kobieta, którą pokochał Marszałek

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 8
Wysyłka w:
Produkt chwilowo niedostępny
Rok wydania
2018
Ilość stron
368
Wydawnictwo
Nasza cena: 31,47 zł 37,91 zł Taniej o: 17%

Chwilowo niedostępny

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku.

Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę walki o wolność Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety.

Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP. Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność?

Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

Czytaj całość

Recenzje (8)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-24
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonała powieść. Co naprawdę wiemy i Piłsudskim? Niewiele: ano rządził tu kiedyś w czasach trudnych, o niepodległość walczył, na kasztance śmigał, żołnierze go kochali i miał wąsiska że hej. Jego życie to jednak nie tylko polityka i wojenka, ta także miłość, która kazała mu zostawić żonę, podobno cudowna kobietę dla innej, młodszej, także politycznie zaangażowanej działaczki.

  Kim była Olutka Szczerbińska? Jak się poznali? Co mogła czuć będąc dziewczyną Ziuka, mężczyzny żonatego, czyli tą drugą. Jak żyło się jej z człowiekiem, który chciał pracować dla idei i zarobione pieniądze przekazywał na cele, które uważał za ważniejsze, a nie na wychowanie i edukację własnych dzieci, czy też sprawy reprezentacyjne belwederu?

  Ta kobieta, jego druga po śmierci Marii żona - Aleksandra Piłsudska była damą swoich czasów, ale dziś jest wzorem nie tylko dla feministek, bo w końcu nawet babski oddział został wysłany na front przy jej poparcie, zaangażowaniu i udziale. Wywalczyła kobietom prawo głosu w wyborach. Nie bała się uczyć, choć pachniało to skandalem, szmuglowała broń i rabowała pociągi. To jej podlegały magazyny z bronią a w podręcznikach do historii nadal nie ma o nie ani słowa. Smutne, prawda?

  Katarzyna Droga zmienia historię. Wprowadza do niej kobiety , które niejednokrotnie były dzielniejsze od mężczyzn. Dowiedzcie się o ich istnieniu! One żyły naprawdę. To nie jest gładka fikcja, to powieść prawdziwa, mocna i oddająca ówczesną rzeczywistość jak na dłoni.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Opowieść o silnej kobiecie sprzeciwiającej się regułom rządzącym w jej czasach i to na dodatek historia prawdziwa - to zdecydowanie książka nieczęsto spotykana, a dzięki temu bardzo przeze mnie wypatrywana. Katarzyna Droga przedstawia mieszankę romansu, historii, dramatu, ale mieszanka ta otoczona jest prawdą, co sprawia, że lektura zyskuje na autentyczności.

  Aleksandra Szczerbińska w roku 1908 ma 26 lat i jest już tak zwaną starą panną. Jednak fakt ten nie spędza jej snu z powiek, gdyż Ola nie jest typową przedstawicielką płci żeńskiej w swoich czasach i nie ma zamiaru poddać się pod przewodnictwo mężczyźnie, co jako jedyne może uczynić ją szczęśliwą, według społeczeństwa. Urodziła się w Polsce w czasie, gdy jej kraj był pod rządami Rosji i Niemiec, a to podporządkowanie obcym zraniło jej psychikę tak bardzo, że postanowiła zawalczyć o wolną ojczyznę. Początkowo podejmowała małe kroki m.in. pójście na studia, nauczanie najbiedniejszych języka i historii Polski, wstąpienie w szeregi PPS (Polska Partia Socjalistyczna). Jednak dopiero gdy spotkała o piętnaście lat starszego, żonatego Józefa Piłsudskiego, zwanego Ziukiem, jej marzenia nabrały realnego kształtu. Był to człowiek, o którym szeptała już nie tylko cała Warszawa, ale i okolice. Zdążył już osławić się jako wyjątkowo sprytnie wychodzący z opresji, uciekający władzy bojówkarz, szerzący hasło, na które Polacy tak długo czekali - wolna Polska. Początkowo był dla niej jedynie przywódcą, który wydawał polecenia i którego podziwiała za siłę, charakter i dokonania, natomiast miłość przyszła później.

  Pisanie biografii wymaga specjalnej umiejętności. Biograf ma zestaw faktów, których nie może zmienić i musi je przedstawić w taki sposób, by zadowoliły i zainteresowały czytelnika. Autorka na szczęście nie poszła w stronę klasycznej biografii, za którą nie przepadam, lecz zaprezentowała nam sfabularyzowaną historię opartą w całości na faktach. Powieść świetnie pokazuje realia, w których żyła młoda Szczerbińska i jej życie w Polsce na początku XX wieku. Katarzyna Droga tak żywo obrazuje portret tych czasów i sprawia, że czytelnik marzy o wehikule czasu, który zabrałby go z powrotem do lat tych ogromnych zmian społecznych i kulturowych, które mają tak wielki wpływ na nasze pokolenie. Daleki od bycia "łatwiejszym czasem" początek XX wieku był zalążkiem zupełnie nowej epoki nie tylko pod względem naukowym, architektonicznych, artystycznym czy nawet społecznym, ale dla Polaków przede wszystkim był to moment na realne marzenia i walkę o wolny kraj. I Ola Szczerbińska była w samym sercu tych wydarzeń. Jest to kobieta, bez której być może wszystkie działania zmierzające do odzyskania niepodległości przez Polskę nie doszłyby do skutku. Nie da się jednak tego stwierdzić z całą pewnością, gdyż to tylko przypuszczenia. Jednak jedno co jest pewne - to to, że miała ogromny wpływ na posunięcia marszałka Józefa Piłsudskiego w temacie odzyskania wolności. Była uparta w swoich przekonaniach i dążeniach, brała udział w romantycznym skandalu, który zniszczył jej reputację, jednak ona się tym nie przejmowała, gdyż miłość jej była odwzajemniana i scalana przez wspólne pragnienia, aż w końcu po 15 lat oczekiwania mogła w końcu zostać żoną ukochanego. Autorka wykonała cudowną pracę, czyniąc Olę istotą ludzką z silnymi emocjami, szczególnie przywiązaną do męża i córek. Paradoksalnie, bycie kobietą w znaczny sposób ułatwiło jej możliwość wtopienia się w szeregi konspiracji z kilku powodów: wówczas nikt nie podejrzewał kobiet o działalność wywrotową, a obszerne suknie i kapelusze były idealnymi kryjówkami dla broni i amunicji. Potrzeba ogromnej odwagi, aby podjąć się działalności konspiracyjnej, a ona ją w sobie miała. Nawet po urodzeniu córek i związanych z tych nowych obowiązkach, pozostała kobietą czynu. Nie dla niej było typowe zajmowanie się domem i rodziną, pomimo wielkiej miłości do nich. Równocześnie prowadziła działalność charytatywną, pomagała sierotom, bezdomnym, rannym na wojnie żołnierzom. Była nie tylko odważna i zaangażowana w walkę, ale miała po prostu dobre serce, cechowała ją chęć pomocy potrzebującym.

  Propozycja Katarzyny Drogi to wspaniale napisana biografia o fascynującym temacie. Moja wiedza na temat Aleksandrze Piłsudskiej była ograniczona praktycznie do zera, gdyż jakoś nigdy nie trafiłam na informacje dotyczącego jej postaci. Natomiast o tak wpływowych i silnych kobietach powinno się wiedzieć, aby nigdy nie zostały zapomniane.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ola była osobą, która ze stoickim spokojem znosiła bycie tą trzecią. Czekała cierpliwie, aż jej ukochany wyprostuje sprawy prywatne. Nie robiła mu wymówek chociaż cierpiała. Jednak wiedziała, że są ważniejsze sprawy niż skomplikowany miłosny trójkąt. Od niej możemy uczyć się bycia cierpliwą. Plotki, które słyszała na swój temat z pozoru puszczała mimo uszu. Ale w samotności przezywała je na nowo. Jednak nie unosiła się zbytnio z tego powodu. Cierpliwie czekała, co czyni ja kobietą nie zwykłą.

  Przenosimy się w czasie o ponad sto lat. Otacza nas czas zaborów, pierwszej i drugiej wojny światowej, czasy powojenne. Znajdujemy się w więzieniach min. w Pawiaku, ale i gorszych. Poznajemy losy nie tylko Oli, ale i wielu innych kobiet i mężczyzn. Na początku tych czasów kobiety miały ograniczone prawa. Wiele z nich godziło się na to, wręcz uważały, że tak powinno być. Ale były tez takie, które walczyły o prawa kobiet. Wśród nich była także Ola. Doskonale te dwa poglądy przedstawia scena w której Ola wraz ze swą ciotka siedzą przy stole i rozmawiają. Tu także wysuwa się charakter Oli, która nie wykłóca się z ciotką o poglądy tylko w myślach mówi do siebie: Gdyby tylko wiedziała czym się zajmuje...

  Książka napisana w tak prosty sposób (czyta się ją jak nie jedną powieść), a jednocześnie opowiada o bardzo ważnych wydarzeniach dla Polski i świata. O tak tragicznych i przerażających czasach. Uważam, że opowieść o Oli Piłsudskiej powinna znaleźć się w każdym domu.

  .

  Ola była kobieta o niezwykłym charakterze, harda, silna, bezkonfliktowa. W pewien sposób stała się dla mnie autorytetem. Osobą z której warto brać przykład. Zachęcam do sięgnięcia po tą lekturę. Naprawdę warto. Nie pożałujecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-03
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Piękna powieść o wspaniałej kobiecie, Aleksandrze Piłsudskiej, która dokonała wielkich czynów, chociaż milczą o niej podręczniki. Autorka w lekki sposób przedstawia nam dążenia Polski do niepodległości, ukazując je z perspektywy codziennego życia bohaterów – ludzi z pozoru zwykłych, jednak o silnych charakterach. Powieść Katarzyny Drogi jest wyjątkowa, ponieważ Piłsudski, znany mam głównie z poważnych portretów, jest w niej nie tylko marszałkiem, ale także mężem, ojcem i kochankiem. Prawdziwym człowiekiem, który popełnia błędy, krzywdzi innych, boi się… Polecam książkę – warto przeczytać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Kobieta którą pokochał Marszałek Opowieść o Oli Piłsudskiej to barwna opowieść

  o kobiecie, która nie tylko potrafiła walczyć o wolność swojego kraju. To opowieść

  o kobiecie przeżywającą trudną miłość do wielkiego człowieka, który nie jest wolny. Ona potrafi przeciwstawić się konwenansom i normą moralnym. Przyjmuje rolę trzeciej

  w związku, potrafi czekać, walcząc jednocześnie u boku mężczyzny, którego kocha. Po latach zostaje jego żoną i już zawsze jako ona zostanie przez historię zapamiętana. Stworzyła mu ciepły dom, towarzyszyła w trudnych chwilach do ostatniego dnia jego życia. Po rozpoczęciu wojny po długiej drodze przebytej wśród nalotów i ostrzałów, trafia na emigrację. Tam zostaje do końca życia już nigdy nie zobaczywszy swojego ukochanego domu w Sulejówku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Katarzyna Droga
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 368
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324047840
 • Język: polski
 • Podtytuł: Opowieść o Oli Piłsudskiej
 • ISBN: 9788324047840
 • EAN: 9788324047840
 • Wymiary: 14.2x20.2x3.9 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula