Jak układać książki na półkach?
Nasz mini-poradnik Jak układać książki na półkach pomoże Ci ujarzmić jeden z aspektów Twojej pasji czytania - kolekcjonowanie lektur. Doskonale rozumiemy Twoje przywiązanie do przeczytanych (lub jeszcze nie) książek i wewnętrzny przymus trzymania ich wszystkich blisko siebie. Warto jednak nagromadzone woluminy uporządkować, ustawiając je w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu - biblioteczce. Może to być regał, szafka, lub półki zamocowane na ścianie. Każde z tych miejsc można zaaranżować w taki sposób, by stanowiły nie tylko wyśmienitą ekspozycję hobby, czy dekorację całego wnętrza, ale też były ważną informacją o Tobie. Pamiętaj, nigdy ich nie chowaj! Pozostaw je na widoku. Książkom należy się przestrzeń, która podkreśli ich wagę - zarówno w Twoim życiu, jak i tę autentyczną, mierzoną w kilogramach miłości do literatury. Zatem jak układać książki?
Liczy się kolor!
Ta strategia organizacyjna jest idealna, jeśli masz niezwykłą moc kojarzenia historii z okładkami. Przy takim ułożeniu, chcąc wrócić do jakiejś opowieści, Twoje oczy natychmiast skierują się w stronę odpowiedniej barwy grzbietu. Wtedy już tylko sekundy będą Cię dzielić od szukanej pozycji. Metoda ta pozwala na kreatywność. Spróbuj wybrać książki, których okładki należą np. do grupy odcieni zielonych lub czerwonych, a potem losowo umieścić obok siebie poszczególne sekcje kolorystyczne. Co powiesz na ustawienie ombré, w którym odcienie w danej sekcji będą przechodzić od najciemniejszego do najjaśniejszego?
Możesz również zdecydować się na stworzenie tęczy (pamiętaj, że po jej drugiej stronie znajduje się garniec ze złotem, dlatego na końcu siedmiobarwnego ciągu możesz ustawić książki w okładkach brązowych, szarych, czarnych i białych, bo przecież nikt do końca nie wie, w jakim kolorze jest ten garniec ;) ).
Ukłon w stronę alfabetu
Lepiej zapamiętujesz nazwiska autorów niż tytuły ich dzieł? Ustaw książki w porządku alfabetycznym, według nazwisk pisarzy. W ten sposób nigdy się nie zgubisz, zwłaszcza jeśli masz naprawdę pokaźne zbiory. Taka biblioteka będzie również doskonałym narzędziem podczas dyskusji ze znajomymi na temat danej książki. Jeśli w wypowiedź któregoś z Twoich gości zakradnie się fałsz na temat fabuły lub imienia bohatera, Ty natychmiast, bez tracenia czasu na poszukiwania sięgniesz po omawiany tytuł, by sprostować jego wiedzę. Jeśli jednak nie potrzebujesz literalnej organizacji, ustawienie książek autorami, bez trzymania się kolejności literek w abecadle też jest dobrym rozwiązaniem.
Z szacunku do gatunku i serii
Świetnym pomysłem na to, jak układać książki na półkach, jest pogrupowanie ich według gatunków literackich. I tu mała sugestia: najwyżej ustaw książki sięgające gwiazd, czyli powieści science fiction. Pod nimi dobrze będą wyglądały romanse, przez które chodzi się z głową w chmurach. I tak stopniowo w dół - fantasy, literatura piękna, obyczajowa, faktu i biografie, a na samym dole te najcięższe, czyli kryminały, thrillery i horrory. Nie pasuje Ci ten sposób? Zatem na wysokości wzroku ustaw książki w swoim ulubionym gatunku i otocz je resztą lektur pogrupowanych według podjętej tematyki. Porządkowanie książek w ten sposób pomaga łatwo znaleźć tę odpowiadającą Twojemu aktualnemu nastrojowi czy zainteresowaniom. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, gdzie masz szukać, by zaspokoić wewnętrznego detektywa spragnionego zagadki kryminalnej, czy w jeden sobotni wieczór przeżyć krótką miłosną przygodę z amantem ze współczesnego romansu.
Kolekcjonujesz książki seriami? Nie rozbijaj ich! Uwierz mi, że żadna z części nie chce być odłączona od swoich korzeni i umiejscowiona wśród "obcych". Porządkowanie cyklami zapewnia książkom poczucie bezpieczeństwa, a Tobie da poczucie należnego ładu i porządku. Polecane serie zamknięta w pakietach: Wiedźmin, Władca Pierścieni, Harry Potter.
Biblioteka ma warstwy!
Masz dwa razy więcej książek, niż potrzebnych półek? Ustaw je w dwóch rzędach! Z tyłu pod ścianą umieść książki już przeczytane, a z przodu te, które dopiero czekają na swoją kolej. Jeśli więcej masz tych pierwszych, na froncie możesz postawić swoje ulubione, do których masz zamiar wrócić.
Mała wskazówka: do jednej z książek, którą zamierzasz ustawić z tyłu, włóż banknot o dowolnym nominale. Gdy o nim zapomnisz i sięgniesz po książkę za parę lat, to dopiero będzie niespodzianka! Może się też okazać, że tym gestem niechcący zrobisz prezent swoim wnukom, które odziedziczą Twoje zbiory ;) .
Tetris
Jeśli kiedykolwiek jechałeś na rodzinne wakacje samochodem, doskonale wiesz, czym jest Tetris. W tej opcji książki układasz poziomo, pionowo, wzdłuż, wszerz, miksujesz większe z mniejszymi - tak, by się zmieściły i wypełniły każdą wolną przestrzeń w regale. Możesz poprosić domowników, by przygotowali nagrodę za każdy ułożony przez Ciebie rządek bez luki. Może nią być kolejna książka!
Praktyczny budulec
Twoje półki są pełne, a u Twych stóp piętrzą się powieści, dla których zabrakło miejsca? Wykorzystaj je jako materiał do stworzenia funkcjonalnych przedmiotów użytku domowego. Z tych w twardej oprawie ułóż cztery niewysokie stosy równej wysokości, połóż na nich np. drewnianą płytę, a uzyskasz praktyczny stolik kawowo-czytelniczy. Pojedyncze stosy mogą natomiast posłużyć za kwietnik, a duży prostopadłościan ułożony z kilku warstw książek może stać się wymarzonym stelażem pod materac. Z takim meblem w sypialni powiedzenie "spędzam czas w łóżku z książką" nabierze nowego znaczenia.