Historia wilków

Średnia: 3.8 Ilość ocen: 18
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
288
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
Audiobooki mp3
za 33,23 zł
Nasza cena: 33,15 zł 39,00 zł Taniej o: 15%

“Historia wilków” to przepiękna i zaskakująca opowieść o potrzebie miłości i akceptacji.

Wychowana w komunie nastolatka odnajduje je dopiero u nowych sąsiadów. Przyjdzie jej stanąć oko w oko z osobliwym sekretem.

Życie 14-letniej Madeline, zwanej przez wszystkich Lindą, nie układało się wedle utartego, powszechnego dla jej rówieśników scenariusza. Nie miała normalnego, spokojnego domu, nie była oczkiem w głowie rodziców, nie znalazła sobie szkolnych przyjaciół ani mentora wśród nauczycieli. Jej buntujący się przeciw systemowi rodzice zamieszkali w komunie, gdzie próbowali wychowywać Lindę w duchu hipisowskiej wolności. Nie potrafili poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi i rodzicielskiego ciepła.

W szkole dziewczyna padała ofiarą kpin i prześladowań. Odrzucona przez rówieśników, z fascynacją zaczęła przyglądać się ludziom, którzy zamieszkiwali dom po drugiej stronie jeziora. Nowi sąsiedzi z miejsca okazali Lindzie życzliwość i akceptację. Nic więc dziwnego, że dziewczyna poczuła, jakby od zawsze należała do nich. Zaczęła opiekować się 4-letnim synkiem sąsiadów, Paulem. Czy Linda odnajdzie wreszcie swoje miejsce na Ziemi? Czy nowi sąsiedzi okażą się dla niej substytutem upragnionej rodziny? Co stanie się, kiedy dziewczyna będzie musiała stanąć twarzą w twarz z osobliwą tajemnicą? Jakiego dokona wyboru?

“Historia wilków” to powieść niezwykła! Z pozoru prosta, tocząca się leniwie niczym spokojna rzeka rozgałęzia się w zaskakujący, pełen ukrytych znaczeń sposób. To poetycka opowieść napisana jasnym, precyzyjnym stylem, bez ubarwień i udziwnień. Dotyka tematów bardzo istotnych i to nie tylko z punktu widzenia nastolatków, lecz każdego z nas. To książka o potrzebie miłości, akceptacji, uwagi ze strony innych, zwłaszcza bliskich nam ludzi. Przejmująca, głęboka i wciągająca. Te trzy słowa chyba najlepiej oddają wrażenia z lektury. Książka została doceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich. Znalazła się bowiem w finałowej szóstce Nagrody Bookera za rok 2017.


O autorce

Emily Fridlund to obecnie jedna z najbardziej obiecujących pisarek amerykańskich. Dorastała w Twin Cities w stanie Minnesota. Ukończyła studia na University of Southern California. Obroniła tam doktorat z literatury i twórczego pisania. “Historia wilków” to jej debiutancka powieść. Autorka napisała także zbiór opowiadań zatytułowany “Catapult”, nominowany do nagrody literackiej im. Mary McCarthy.

Recenzje (18)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia dorastania dziewczynki, której rodzice byli w hippisowskiej komunie. Zbudowali prymitywny dom na głębokiej prowincji. Stamtąd Madeline chce uciec w daleki świat. Jednak Nawet inteligencja i samodzielność bohaterki nie wystarczają, żeby łatwo wejść w dorosłość. Wiele musi się wydarzyć, także zła, żeby być na dorosłość gotowym. Literacko jest to opowieść dojrzała, choć debiutancka. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest na pewno niełatwa, ale też niebanalna literatura. Dla poszukujących głębi przeżyć i refleksji. Zaskakuje specyficzną prezentacją codzienności dzieciństwa. Prawie takiego samego, jakie mamy za sobą albo właśnie z nim się borykamy. Prawie... Dzieciństwo Madeline jest tak samo dalekie od bogatej sielanki, jak i od taniego horroru. Tak samo bliskie samotności, co wypełnione codziennym kontaktem z rodzicami, rówieśnikami i sąsiadami. Z tym, że kontakty rodzinne są toksyczne, szkoła rozczarowuje i rani a fascynacja i nadzieje związane z nową sąsiadką obracają się w zbrodnię. Poleca Erikka

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Trudna rzecz o trudnym dorastaniu

  Dorastanie to dla większości dzieci trudny okres, pełen sprzeczności, kiedy to jeszcze nie jest się osobą dorosłą, a już nie dzieckiem. Zawieszeni pomiędzy tymi etapami w życiu musimy jednak dokonywać wyborów, które mogą mieć długofalowe konsekwencje, musimy funkcjonować w zastanej rzeczywistości, jaka by ona nie była. Emocje nami targające, rozterki, są jeszcze bardziej dotkliwe, kiedy otoczenie nie udziela nam wsparcia w tym dorastaniu, a ręcz przeciwnie – kiedy wszyscy zdają się być przeciwko nam, kiedy zamiast szczerej rozmowy otrzymujemy obojętność lub drwinę, kiedy zamiast pomocy, to od nas się jej wymaga.

  W takiej sytuacji znalazła się – podobnie jak dziesiątki rówieśników – czternastoletnia Madeline zwana Lindą (tudzież Komuchem lub Dziwadłem). Tyle tylko, że dziewczynka, w przeciwieństwie do wielu dzieci w Loose River w północnej Minnesocie, wychowuje się w dość osobliwym domu, pamiętającym jeszcze klimat komuny, jej rodzice niezbyt się nią interesują, zaś ona sama szaleńczo łaknie choćby odrobiny miłości. O tym, jak wygląda codzienność Lindy, która niczym samotny wilk dryfuje na krze kolejnych dni, przekonamy się dzięki lekturze dość osobliwej, choć bez wątpienia wartej uwagi powieści pt. „Historia wilków”, która znalazła się w finałowej szóstce Nagrody Bookera 2017, czyli najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka autorstwa Emily Fridlund to pozycja, która zaskakuje, a choć nie każdemu czytelnikowi przypadnie do gustu, to bez wątpienia jest to jedna z tych książek, które zostawiają po sobie ślad w sercu i pamięci.

  Przenosimy się do tych niezbyt przyjaznych okolic, pokrytych lasami, jeziorami i poprzecinanych strumykami, dzięki Lindzie, dziwnej dziewczynce, która rozpaczliwie szuka miejsca dla siebie i pragnie gdzieś i do kogoś przynależeć. Ani wsparcia ani zrozumienia nie znajduje w domu, w którym wyalienowana matka całe dnie spędza na przerabianiu starych ubrań, zaś ojciec wciąż pracuje poza domem, zlecając również dziewczynce różne prace. Zrozumienia Linda nie znajduje również w szkole – jest inna, zaś dzieci nie lubią inności, zatem jest wyszydzana i pomijana we wszystkich aktywnościach grupowych. I nawet kiedy wydaje się, że jeden z nauczycieli jest w stanie udzielić jej wsparcia, zachęcając do udziału w konkursie historycznym, to i tak ostatecznie wszystko kończy się rozczarowaniem. Żaden z pedagogów nie zadaje sobie nawet trudu, by zrozumieć dlaczego tak rezolutna dziewczynka osiąga niskie oceny na testach, dlaczego trzyma się na uboczu, ani … w jaki sposób dociera do domu, przemierzając wiele kilometrów drogi.

  To dość bezbarwne życie Lindy wypełnione jest również pracą – po tym, jak rzuca posadę kelnerki, zostaje opiekunką małego Paula, czterolatka zamkniętego w swoim świecie. Mieszka ON po drugiej stronie jeziora z matką. Patrą oraz wciąż nieobecnym ojcem Leo, zaangażowanym w badania naukowe. Choć początkowo praca wydaje się łatwa, zaś rodzącą się pomiędzy Lindą a Patrą więź można uznać za początek przyjaźni, to po raz kolejny dziewczynka przekonuje się, że nic nie trwa wiecznie …

  O czym jest właściwie książka „Historia wilków”? Trudno jej sens i treść ująć w słowa, bowiem leniwie tocząca się akcja, kilka wątków na różnych planach czasowych i brak precyzji autorki w określeniu, w jakim kierunku właściwie zmierzamy, znacznie utrudnia odbiór książki. A jednocześnie jest w lekturze jakiś magnetyzm, który nie pozwala od książki się oderwać, która zmusza nas do zastanowienia się nad codziennością, ale i do wnikliwej obserwacji otoczenia i obecnych w naszej przestrzeni ludzi. Również i w książce ci ludzie są niezwykle istotni, mistrzowsko wręcz wykreowani przez autorkę, charakterystyczni, obdarzeni osobliwymi cechami charakteru. Nie tylko w nich, ale i w opisach przyrody, otoczenia Lindy widać doskonałe wyczucie słowa i jego mocy. Książka przenosi nas w odległe, dość nieprzystępne rejony, przedstawia równie nieprzystępnych ludzi, dodaje nieco atmosfery grozy i z tego wszystkiego utkana jest pajęcza sieć, w którą wpadamy…

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Powieść o trudnych, nawet bolesnych relacjach dojrzewającej nastolatki z rodziną, rówieśnikami i sąsiadami. Niby nic nowego, przecież właściwie każde dzieciństwo jest trudne. Ale tutaj Autorka świetnie operuje oszczędnym językiem, żeby zbudować dziwne, chłodne emocje i niweczyć świeżo rozbudzane nadzieje. Intrygująca książka, ciekawa narracja młodej bohaterki - warto przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Cała Ameryka - jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. jak ktoś nie potrafi być empatyczny i się nie usmiecha od dziecka do wszystkich, to go traktują jak dziwaka i odrzucają. Tak jest od dziecka.

  Bohaterka nie ma łatwo, chociaż jest ogarnięta i inteligentna. Chce się wyrwać z prowincji.

  Ale kiedy pojawia się szansa, to kończy się tragicznie. Życie w Stanach nie jest bajkowe i nigdy nie było. Udaje się niewielu. A już awans z prowincji jest najtrudniejszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 13 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Emily Fridlund
 • Wydawnictwo Editio
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 288
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328346451
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: History of Wolves
 • Tłumacz: Kwiecień Olga
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328346451
 • EAN: 9788328346451
 • Wymiary: 14.0x21.0x2.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Ale historia... Kazimierzu, skąd ta forsa? 5/5 Nasza cena:
20,26 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ale historia... Kazimierzu, skąd ta forsa?

Cześć, jestem Zuzka. Mam dwanaście lat i mnóstwo marzeń. Moi rodzice są łapaczami słońca, czyli naukowcami, którzy badają cząsteczki światła słonecznego. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że takie rzeczy...
Tajemna historia czarownic 4/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemna historia czarownic

Wielka saga historyczna przedstawiająca dzieje pięciu pokoleń obdarzonych niezwykłymi mocami matek i córek, dla których magiczne dziedzictwo jest zarazem niebezpiecznym zagrożeniem i wyjątkowym darem. Bretania, 1821 rok. Kiedy grand-mere Ursule oddaje życie, by uratować rodzinę, wydaje się, że...
Jeźdźcy smoków z Pern 8 Historia Nerilki 0/5 Nasza cena:
6,00 zł 11,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jeźdźcy smoków z Pern 8 Historia Nerilki

Wielka epidemia widziana oczami Nerilki, córki Tolocampa, władcy Warowni Fort, który odmówił pomocy okolicznym osadom pozbawionym zapasu ziół i medykamentów. Nerilka oburzona egoizmem ojca wyrusza na pomoc chorym. Trafia do Ruathy zarządzanej przez Lorda Alessana, gdzie zaraza sieje największe...
Historia twojego życia 5/5 Nasza cena:
28,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia twojego życia

Błyskotliwa i otwierająca oczy! Ted Chiang uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących pisarzy science fiction. Ekranizacja jego Krótkiej historii twojego życia już wkrótce zadebiutuje w kinach pod tytułem Nowy początek. Gdy obce formy życia przybywają na ziemie, zostaje sprowadzona...
Historia naturalna smoków 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia naturalna smoków

Porywająca powieść fantasy, w której przygoda łączy się z dociekliwym duchem epoki wiktoriańskiej.Drodzy czytelnicy, kontynuujcie lekturę na własne ryzyko, gdyż nie jest to opowieść dla osób bojaźliwych z natury. To samo się tyczy samych badań nad smokami. Studia te jednak dają niezrównaną...
Historia Lisey 0/5 Nasza cena:
27,65 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia Lisey

Krwawa i baśniowa love story. Minęły dwa lata od śmierci Scotta, męża Lisey Debusher Landon. Spędzili razem 25 lat we wspaniałym związku, który spajało głębokie, chwilami wręcz przerażająco intymne uczucie. Scott był sławnym, nagradzanym pisarzem, autorem bestsellerów, ale i bardzo skomplikowanym...
Siedem Królestw. Księga 3. Tron szarych wilków 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siedem Królestw. Księga 3. Tron szarych wilków

Han Alister był przekonany, że utracił już wszystkich, których kochał. Gdy jednak odnajduje swoją przyjaciółkę Rebekę Morley bliską śmierci w Górach Duchów, wie, że zrobi wszystko, by ją uratować. Gotów jest podjąć każde wyzwanie, lecz nic nie jest w stanie przygotować go na to, co wkrótce odkryje:...
Tajemnicza wyspa 5/5 Nasza cena:
16,59 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnicza wyspa

Wydanie Tajemniczej wyspy kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach...
Dersu Uzała 0/5 Nasza cena:
37,35 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dersu Uzała

Już tak wielu miłośników przygody z różnych krain świata wyruszyło w głąb syberyjskiej tajgi, zainspirowanych tą książką lub filmem Akiry Kurosawy na jej podstawie. Teraz Ty wybierzesz się w zaczarowaną wyprawę, by pewnej mrocznej nocy, w bezkresnym lesie spotkać niezwykłego bohatera - Dersu Uzałę....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula