Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
600
Rok wydania
2019
Nasza cena: 35,43 zł 49,00 zł Taniej o: 28%

“Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood” to wstrząsająca opowieść o jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii USA.

Jej narratorem jest główny oskarżyciel w procesie sekty Charlesa Mansona.

Dzień ten rozpoczął się zwyczajnie. Jakby nigdy nic gorące promienie słońca oświetlały ekskluzywną dzielnicę willową w Los Angeles. Wtedy to właśnie, rankiem 9 sierpnia 1969 roku, Winifred Chapman, gosposia Sharon Tate i Romana Polańskiego, przyszła jak zwykle do pracy. Wchodząc na teren posiadłości przy Cielo Drive, wkroczyła w sam środek koszmaru, o którym nigdy już nie potrafiła zapomnieć. W zaparkowanym na podjeździe samochodzie leżały zwłoki młodego mężczyzny. Jak okazało się później, był to Steven Parent, ofiara przypadkowa, osiemnastoletni znajomy dozorcy.

W salonie czekał kobietę jeszcze bardziej przerażający widok. Na podłodze, złączone przerzuconym przez belkę sznurem, leżały wielokroć przekłute nożami zwłoki słynnej aktorki Sharon Tate i Jaya Sebringa (wziętego fryzjera gwiazd Hollywood). Na trawniku przed domem Winifred Chapman znalazła zmasakrowane ciała Wojciecha Frykowskiego (kolegi Polańskiego jeszcze z czasów łódzkiej filmówki) i jego narzeczonej, Abigail Folger. Na drzwiach widniał nakreślony krwią Sharon Tate napis “pig” (ang. świnia). Zostawiła go tam zabójczyni aktorki. Aktorki, która w momencie śmierci była w 9 już miesiącu ciąży...

Tej makabrycznej zbrodni dokonali członkowie religijnej sekty Charlesa Mansona zwanej Rodziną. Następnego dnia ich ofiarą padły kolejne dwie osoby. Procesowi, podczas którego osądzono morderców oraz ich guru, przyglądali się z zapartym tchem nie tylko obywatele USA, ale i cały świat. W tym bodaj najgłośniejszym w historii amerykańskiego sądownictwa procesie głównym oskarżycielem był Vincent Bugliosi.

“Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood” to kronika tej makabrycznej zbrodni oraz procesu, w którym skazani zostali członkowie Rodziny. Vincent Bugliosi odpowiada tu na pytania, które dziś jeszcze, po tylu latach, budzą ogromne kontrowersje, wątpliwości, emocje... Dlaczego bowiem mordercy Sharon Tate, Frykowskiego i innych ślepo wykonywali rozkazy Charlesa Mansona? Czego chciał dokonać Manson poprzez tę zbrodnię? Co wspólnego z tym wszystkim ma piosenka Beatlesów pod tytułem “Helter Skelter”?


O autorze

Vincent Bugliosi urodził się 18 sierpnia 1934 roku w Hibbing w Minnesocie w USA, zmarł 6 czerwca 2015 roku w Los Angeles. Był prawnikiem i autorem bestsellerów “New York Timesa”. Curt Gentry urodził się 13 czerwca 1931 roku w Lamar w Kolorado w USA, zmarł 10 lipca 2014 roku w San Francisco. Był pisarzem.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Muszę przyznać, że wcześniej niewiele widziałam na temat Mansona i Rodziny, a także prawie nic o samych morderstwach. Książka zmieniła to diametralnie. Napisana jest przez głównego oskarżyciela w procesie Mansona. Jest bardzo szczegółowa, autor przeprowadza czytelnika przez każdy najmniejszy detal śledztwa policyjnego, jego własnego oraz cały proces. Opisuje też w posłowiu późniejsze wydarzenia. Dużą uwagę poświęca na przedstawienie funkcjonowania Rodziny oraz na motyw, który według niego stał za tymi morderstwami. Mimo że w tym roku książką O’Neilla ta teoria została obalona, to jednak nie zmienia faktu, że „Helter skelter” to naprawdę fascynująca lektura. Mimo objętości (ponad 600 stron) i naprawdę małej czcionki, książkę czyta się jak najlepszy thriller czy kryminał. Wciąga i naprawdę ciężko ją odłożyć. Ja po intensywnej kilkugodzinnej lekturze, nie umiałam skupić się na czymś innym, tak moje myśli zaprzątnęła sprawa Mansona. Najbardziej oczywiście jej psychologiczny aspekt, ale też i sam przebieg procesu sądowego. Myślę, że twórcy serialu American Crime Story zdecydowanie powinni się tym tematem zająć! To co się działo na tej sali sądowej nieraz zakrawało na absurd...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Heeej ❣ Kochani, mimo iż „Helter Skelter” autorstwa Vincenta Bugliosi oraz Curta Gentry, otrzymałam już dość dawno temu dopiero teraz udało mi się ją zakończyć, z góry podkreślam wam jej nie standardowe gabaryty. O sprawie samych morderstw, oraz ich sprawców, a mianowicie Charlesa Manzoni i jego wyznawców, wiedziałam stosunkowo nie wiele dlatego, zależało mi na nadrobieniu zaległości ze względu, na pięćdziesiąta rocznice tych makabrycznych wydarzeń.

  Autorzy, w sposób bardzo szczegółowy przedstawili nam cały proces Manzoniego. Chodź z początku, wydawało mi się to dość uciążliwe z czasem, dałam się ponieść tej historii, czując wręcz na plecach dreszcze towarzyszące wszystkim, których poruszyła historia z 9 sierpnia 1969 roku.

  Bardzo spodobał mi się, sposób przedstawienia tych wydarzeń, a mianowicie podzielenie książki na działy, przedstawiające same morderstwo, ich sprawców, proces oraz poszukiwanie motywów zbrodni. Wiele szczegółów dotyczących samego dochodzenia, wzbudziło we mnie bardzo duże zaskoczenie. Mimo iż sprawa dotyczyła zbiorowego morderstwa, tym bardziej tak znanych osób, praca funkcjonariuszy była daleka ideałom. Zawarte w niej zdjęcia, pobudzają dodatkową ciekawość w czytelniku, dlatego już nie mogę się doczekać obejrzenia nowego filmu Quentino Tarantino. Jeśli już oglądaliście film, podzielcie się ze mną proszę swoimi opiniami. ❣❣

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Helter skelter ma być ostatnią wojną na Ziemi. Byłyby to wszystkie wojny, jakie kiedykolwiek się toczyły, ustawione jedna na drugiej; coś, czego żaden człowiek nie jest w stanie objąć wyobraźnią”, czyli historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood.

  Właśnie mija 50 lat od zbrodni, którą żyło nie tylko Hollywood, ale i świat. W lipcu i sierpniu dostaliśmy wiele propozycji wydawniczych odnoszących się do sytuacji sprzed pół wieku [Adres usunięty]. Manson od wydawnictwa MUZA. O zbrodni Masona zrobiło się ponownie głośną za sprawą filmu Quentina Tarantino Pewnego razu... w Hollywood. Helter Skelter czytałam równocześnie z książką Manson, którą recenzowałam kilka dni temu.

  9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego, Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej filmówce Wojtek Frykowski i jego narzeczona, córka potentata kawowego, Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był Steven Parent, 18-letni znajomy dozorcy. Za tymi morderstwami stał Charles Manson i członkowie jego grupy religijnej zwanej Rodziną. Dzień później z ich rąk zginęły dwie kolejne osoby.

  Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Charlesa Mansona. O jego zbrodni usłyszał cały świat. Vincent Bugoliosi, główny oskarżycie w najgłośniejszym w dziejach amerykańskiego sądownictwa procesie, opisuje chronologiczne wydarzenia, które rozpoczęły się 9 sierpnia 1969 roku.

  Helter Skelter to bardzo dokładna książka. Autor podaje dokładne daty, pojawiają się także nazwiska policjantów, świadków i osób zamieszanych w śledztwo. W sposób drobiazgowy przedstawia wydarzenia w porządku chronologicznym. Książka jest obszerna i zawiera mnóstwo informacji i czasami można się pogubić w tłoku postaci, wydarzeń i podejrzeń. Przez ponad 600 stron śledzimy cały przebieg procesu Mansona. Helter Skelter ujawnia niekompetencje policji, która nie była skora do szukania dowodów.

  Zbrodnie Mansona i jego Rodziny nadal intrygują, a Helter Skelter trzymając się faktów, opowiada historię mrożącą krew w żyłach. Trzyma w napięciu do końca niczym najlepszy kryminał. Fakt, że wydarzenia z Helter Skelter są prawdziwe, zachęca czytelnika do dalszego czytania. W książce znajdziemy także wkładkę ze zdjęciami [Adres usunięty]. Romana Polańskiego, Sharon Tate czy też Charlesa Mansona i członków Rodziny.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czytałam kulkadziesiat artykułów i znałam motywy morderstw Mansona, ale ta książka "Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood" jest jedną z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek przeczytałam na ten temat. Bugliosi, jako główny prokurator zaangażowany w sprawę, miał oczywiście bezprecedensowy dostęp do wszystkich aspektów sprawy, od dochodzenia po proces i ewentualne skazanie.

  Książka jest ułożona w logicznym porządku, który pomaga zanurzyć się w akcji. Na scenie zbrodni widzimy szczegóły błędów popełnionych podczas zbierania dowodów, które obecnie wydają się być niespotykane. Czytając należy pamiętać, że te zbrodnie zostały popełnione w czasie, gdy nie było telefonów komórkowych, testów DNA, przekaz i dostęp do informacji nie był tak rozwinięty. Wiele narzędzi, które teraz pomagają policji w rozwiązywaniu przestępstw, po prostu nie istniało.

  Żaden horror ani film nigdy mnie nie przestraszą, tak jak prawdziwe kryminały. Reakcje kobiet kontrolujących Mansona to chłód; nie okazują skruchy i są przekonane, że Manson ma rację, a morderstwa, które przeprowadzili, są dobrą rzeczą. Sam Manson jest zimny, wyrachowany i manipulujący w swojej kontroli nad Rodziną.

  To, co najbardziej podoba mi się w tej książce , to szczegóły, przede wszystkim w odniesieniu do motywu. Polecam tę pozycje wszystkim miłośnikom prawdziwej zbrodni, chociaż to, co się wydarzyło jest wstrząsające.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  MANSON I JEGO RODZINA

  Well do you, don't you want me to make you

  I'm coming down fast but don't let me break you

  Tell me, tell me, tell me your answer

  You may be a lover but you ain't no dancer

  Look out

  Helter skelter, helter skelter

  - The Beatles

  „Helter Skelter” to kolejny dowód na to, że lepiej porzucić czytanie wszelkiej maści thrillerów i sięgnąć po literaturę faktu. Nie dość bowiem, że wszystkie gatunkowe schematy zostały przecież z życia wzięte, to jeszcze reportaż wywołuje o wiele większe emocje, bo bezwzględnie uświadamia nam, że mamy do czynienia z prawdą. A na dodatek książki takie jak ta konkretna, oferują coś, czego brak jest większości współczesnym thrillerom, pisanym chyba hurtowo przez autorów nie posiadających własnego stylu ani ambicji – świetne, satysfakcjonujące literacko wykonanie.

  Sprawy Charlesa Mansona chyba nikomu przypominać nie muszę. Gdyby jednak znaleźli się tacy, którzy jakimś cudem o niej nie słyszeli – albo po prostu nie kojarzą tematu bądź nazwiska – kilka słów przypomnienia.

  Sierpień 1969 roku. W posiadłości w Los Angeles, należącej do reżysera Romana Polańskiego, zamordowana zostaje jego ciężarna żona. Giną też jej goście, hollywoodzki fryzjer, przyjaciel Polańskiego wraz z narzeczoną oraz córka potentata kawowego i znajomy dozorcy. Kto jest winny tym zbrodniom? Charles Manson i jego sekta nosząca miano „Rodziny”. Dlaczego to zrobili? Co kryło się w głowie Mansona? I jakie jeszcze zbrodnie miała na koncie jego „Rodzina”?

  Nie ma co ukrywać, że książka ta wyszła w tym momencie dlatego, że niedawno do kin trafił najnowszy film Quentina Tarantino, inspirowany wydarzeniami sprzed pół wieku. W niczym jednak nie umniejsza to jakości „Helter Skelter”, reportażu napisanego w sposób tak bliski powieści, że można by to uznać za dokument fabularyzowany. Ale jak najbardziej bliski faktom, które ukazuje w sposób iście fascynujący, a przede wszystkim niezwykle drobiazgowy i skrupulatny. Nic w tym dziwnego, skoro całość współtworzył Vincent Bugliosi, główny oskarżyciel w procesie Mansona. Z jego współpracy z Curtem Gentrym zrodziła się rzetelna, wciągająca i mrożąca krew w żyłach relacja, pełna ciekawostek i prawdziwego rozmachu (liczy w końcu ponad 650 stron dość drobnym drukiem).

  Być może wiecie, co piosenka Beatlesów „Helter Skelter” miała wspólnego ze zbrodniami Mansona, ale czy wiecie co ich płyta znana jako „Biały album” ma wspólnego z postapokaliptycznymi wizjami i walką między rasizmem a jego przeciwnikami? Wiecie dlaczego Manson wyciął sobie „x” na czole albo co takiego próbował…sprzedawać podczas własnego procesu? To tylko kilka z ciekawostek, jakie wiążą się ze zbrodniami z 1969 roku. Pytań związanych ze sprawą jest mnóstwo, a autorzy starają się odpowiedzieć na wszystkie z nich w jak najbardziej wyczerpujący i dosadny sposób. I to w stylu, który, jak już pisałem, wciąga, fascynuje i satysfakcjonuje. Opisy trafiają do serca i umysłu, a samą książkę dosłownie się połyka, nawet jeśli dobrze zna się sprawę Mansona.

  Jedynym, czego mi w tym wszystkim zabrakło, to większa ilość zdjęć. Owszem, znajdziecie tu wkładkę z ponad trzydziestoma fotografiami, ale czasem aż chciałoby się czegoś więcej. Na szczęście sama treść i wykonanie rekompensują wszystko i sprawiają, że po „Helter Skelter” absolutnie warto jest sięgnąć. Mocne wrażenia gwarantowane!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autorzy: Vincent Bugliosi, Kurt Gentry
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 600
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381166539
 • Język: polski
 • Podtytuł: Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood
 • Oryginalny tytuł: Helter Skelter: The True Story of the Manson Murders
 • Tłumacz: Jabłoński Mirosław
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381166539
 • EAN: 9788381166539
 • Wymiary: 14.5x20.5x4 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Pchła 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pchła

Demony przeszłości powracają Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody...
Seksowny kłamca 4/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Seksowny kłamca

Jak na dwoje ludzi o mieszanych uczuciach wobec randek i miłości bohaterowie zadziwiająco często lądują obok siebie nago... London Hughes bardzo pasuje taki styl życia: surfowanie, praca w barze, spotkania z przyjaciółmi oraz powolne dojrzewanie do tego, co chciałaby robić w życiu po studiach....
I sprawisz że wrócę do prochu 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I sprawisz że wrócę do prochu

Edynburg, 1847. Miasto medycyny, mamony i morderstw. Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona. Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i...
Wszechświat jako nadmiar 0/5 Nasza cena:
37,35 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszechświat jako nadmiar

Książka składa się z „małych opowieści o wielkim kosmosie”, a także z tekstów o końcu świata, o naszych wyobrażeniach na temat kosmitów oraz o udanych i chybionych próbach przewidywania przyszłości. Przy okazji 50-lecia lądowania na Księżycu autor zastanawia się, jak wyglądałaby ziemska...
Czekiszczak Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka DODRUK 0/5 Nasza cena:
37,88 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czekiszczak Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka DODRUK

Biografia Kiszczaka to historia PRL w pigułce, ze zbrodniami, skrytobójczymi mordami, torturami, walkami bratobójczymi, pałowaniem, aresztami, więzieniami i innymi bezeceństwami, w tle, z udziałem bohatera niniejszej książki.   Generał Czesław Kiszczak to typowe dziecię enkawudowsko-ubeckie,...
Otchłań bez snów 5/5 Nasza cena:
37,88 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Otchłań bez snów

Wciągająca intryga, barwne postaci i oszałamiające wizje naukowe w bestsellerowej powieści autora cyklu o Wspólnocie. Jest rok 3326. Nigela Sheldona, jednego z założycieli Wspólnoty, odwiedzają raiele, samozwańczy strażnicy Pustki, enigmatycznego tworu w jądrze galaktyki, który zagraża istnieniu...
Radiofonia w Polsce 5/5 Nasza cena:
45,65 zł 55,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Radiofonia w Polsce

Jak powstało Polskie Radio? O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe? Radiofonia w Polsce jest książką dla pasjonatów i amatorów – każdy zainteresowany powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem radia znajdzie tu zarówno solidną syntezę naukową jak...
Zagadka w bieli 0/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zagadka w bieli

Blisko 100 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w pół roku! Koszmar w pociągu, choć może okazać się wielki, będzie niczym w porównaniu z tym, który kryje się w tym domu Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w...
Karo i szalone wyzwania 5/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Karo i szalone wyzwania

Karolina, dla znajomych KARO, chodzi do V klasy. Ma zawsze dużo energii i wciąż nowe pomysły. Niestety, rzadko realizuje je do końca. W zasadzie to chyba jeszcze żadnego nie skończyła. ALE MA TO W PLANACH. Karo i szalone wyzwania - to humorystyczna opowieść, która pędzi od andrzejek do mikołajek...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula