Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
660
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. miękka
za 24,50 zł
Nasza cena: 35,43 zł 49,00 zł Taniej o: 28%

“Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood” to wstrząsająca opowieść o jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii USA.

Jej narratorem jest główny oskarżyciel w procesie sekty Charlesa Mansona.

Dzień ten rozpoczął się zwyczajnie. Jakby nigdy nic gorące promienie słońca oświetlały ekskluzywną dzielnicę willową w Los Angeles. Wtedy to właśnie, rankiem 9 sierpnia 1969 roku, Winifred Chapman, gosposia Sharon Tate i Romana Polańskiego, przyszła jak zwykle do pracy. Wchodząc na teren posiadłości przy Cielo Drive, wkroczyła w sam środek koszmaru, o którym nigdy już nie potrafiła zapomnieć. W zaparkowanym na podjeździe samochodzie leżały zwłoki młodego mężczyzny. Jak okazało się później, był to Steven Parent, ofiara przypadkowa, osiemnastoletni znajomy dozorcy.

W salonie czekał kobietę jeszcze bardziej przerażający widok. Na podłodze, złączone przerzuconym przez belkę sznurem, leżały wielokroć przekłute nożami zwłoki słynnej aktorki Sharon Tate i Jaya Sebringa (wziętego fryzjera gwiazd Hollywood). Na trawniku przed domem Winifred Chapman znalazła zmasakrowane ciała Wojciecha Frykowskiego (kolegi Polańskiego jeszcze z czasów łódzkiej filmówki) i jego narzeczonej, Abigail Folger. Na drzwiach widniał nakreślony krwią Sharon Tate napis “pig” (ang. świnia). Zostawiła go tam zabójczyni aktorki. Aktorki, która w momencie śmierci była w 9 już miesiącu ciąży...

Tej makabrycznej zbrodni dokonali członkowie religijnej sekty Charlesa Mansona zwanej Rodziną. Następnego dnia ich ofiarą padły kolejne dwie osoby. Procesowi, podczas którego osądzono morderców oraz ich guru, przyglądali się z zapartym tchem nie tylko obywatele USA, ale i cały świat. W tym bodaj najgłośniejszym w historii amerykańskiego sądownictwa procesie głównym oskarżycielem był Vincent Bugliosi.

“Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood” to kronika tej makabrycznej zbrodni oraz procesu, w którym skazani zostali członkowie Rodziny. Vincent Bugliosi odpowiada tu na pytania, które dziś jeszcze, po tylu latach, budzą ogromne kontrowersje, wątpliwości, emocje... Dlaczego bowiem mordercy Sharon Tate, Frykowskiego i innych ślepo wykonywali rozkazy Charlesa Mansona? Czego chciał dokonać Manson poprzez tę zbrodnię? Co wspólnego z tym wszystkim ma piosenka Beatlesów pod tytułem “Helter Skelter”?


O autorze

Vincent Bugliosi urodził się 18 sierpnia 1934 roku w Hibbing w Minnesocie w USA, zmarł 6 czerwca 2015 roku w Los Angeles. Był prawnikiem i autorem bestsellerów “New York Timesa”. Curt Gentry urodził się 13 czerwca 1931 roku w Lamar w Kolorado w USA, zmarł 10 lipca 2014 roku w San Francisco. Był pisarzem.

Recenzje (6)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Szczegółowo opowiada o jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w Ameryce. Chodzi o zabójstwa w willi Polańskiego i domu państwa LaBianca, których dokonali członkowie Rodziny, sekty Charlesa Mansona. Myślę, że każdy słyszał kiedyś czy to o samym Mansonie i jego sekcie, czy to o zabójstwach, a zwłaszcza jednym - o zabójstwie żony Polańskiego, aktorki Sharon Tate. Vincent Bugliosi był głównym oskarżycielem w tych sprawach i wyczerpująco o nich opowiada. Książka liczy ponad 650 stron, na których autorzy, a przede wszystkim Bugliosi, zawarli absolutnie wszystko, co można powiedzieć nie tylko o samych przestępstwach, ale też ich sprawcach, hipnotyzującym Mansonie i ofiarach. W książce można znaleźć też zdjęcia, które tylko zwiększają szok, bo cała sprawa jest niezwykle szokująca i frustrująca. Jak niektórzy może wiedzą, siedzę w przeróżnych kryminalnych tematach, czytałam, słuchałam i oglądałam od groma materiałów o niezliczonej ilości spraw tego typu, ale chyba nigdy nie miałam aż tak silnego poczucia, że jakaś zbrodnia była do tego stopnia bezsensu, że nie mogę tego poukładać w głowie. Każda zbrodnia jest okropna, zasługuje na potępienie i karę, ale zawsze staram się zrozumieć, nie usprawiedliwić, sprawcę, co nim kierowało i dlaczego dopuścił się tak obrzydliwego czynu. W tej sytuacji nie jestem w stanie dojść do żadnych konkretnych wniosków. Tę pozycję polecam każdemu, nie tylko osobom, które lubią podobne tematy. Ostrzegam jednak, że frustracja sięga zenitu w wielu momentach. Przerażające jest to, ile osób sądzi, że ta zbrodnia była okej, a co więcej - gloryfikuje Mansona. Tamtej Rodziny już nie ma, ale nie znaczy to, że w przyszłości ktoś nie zechce się inspirować tą wspólnotą, że tak ich ładnie nazwę. Uważajcie na siebie i swoich bliskich. Miejcie oczy szeroko otwarte, bo niestety niebezpieczni ludzie mogą kryć się wszędzie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Muszę przyznać, że wcześniej niewiele widziałam na temat Mansona i Rodziny, a także prawie nic o samych morderstwach. Książka zmieniła to diametralnie. Napisana jest przez głównego oskarżyciela w procesie Mansona. Jest bardzo szczegółowa, autor przeprowadza czytelnika przez każdy najmniejszy detal śledztwa policyjnego, jego własnego oraz cały proces. Opisuje też w posłowiu późniejsze wydarzenia. Dużą uwagę poświęca na przedstawienie funkcjonowania Rodziny oraz na motyw, który według niego stał za tymi morderstwami. Mimo że w tym roku książką O’Neilla ta teoria została obalona, to jednak nie zmienia faktu, że „Helter skelter” to naprawdę fascynująca lektura. Mimo objętości (ponad 600 stron) i naprawdę małej czcionki, książkę czyta się jak najlepszy thriller czy kryminał. Wciąga i naprawdę ciężko ją odłożyć. Ja po intensywnej kilkugodzinnej lekturze, nie umiałam skupić się na czymś innym, tak moje myśli zaprzątnęła sprawa Mansona. Najbardziej oczywiście jej psychologiczny aspekt, ale też i sam przebieg procesu sądowego. Myślę, że twórcy serialu American Crime Story zdecydowanie powinni się tym tematem zająć! To co się działo na tej sali sądowej nieraz zakrawało na absurd...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Heeej ❣ Kochani, mimo iż „Helter Skelter” autorstwa Vincenta Bugliosi oraz Curta Gentry, otrzymałam już dość dawno temu dopiero teraz udało mi się ją zakończyć, z góry podkreślam wam jej nie standardowe gabaryty. O sprawie samych morderstw, oraz ich sprawców, a mianowicie Charlesa Manzoni i jego wyznawców, wiedziałam stosunkowo nie wiele dlatego, zależało mi na nadrobieniu zaległości ze względu, na pięćdziesiąta rocznice tych makabrycznych wydarzeń.

  Autorzy, w sposób bardzo szczegółowy przedstawili nam cały proces Manzoniego. Chodź z początku, wydawało mi się to dość uciążliwe z czasem, dałam się ponieść tej historii, czując wręcz na plecach dreszcze towarzyszące wszystkim, których poruszyła historia z 9 sierpnia 1969 roku.

  Bardzo spodobał mi się, sposób przedstawienia tych wydarzeń, a mianowicie podzielenie książki na działy, przedstawiające same morderstwo, ich sprawców, proces oraz poszukiwanie motywów zbrodni. Wiele szczegółów dotyczących samego dochodzenia, wzbudziło we mnie bardzo duże zaskoczenie. Mimo iż sprawa dotyczyła zbiorowego morderstwa, tym bardziej tak znanych osób, praca funkcjonariuszy była daleka ideałom. Zawarte w niej zdjęcia, pobudzają dodatkową ciekawość w czytelniku, dlatego już nie mogę się doczekać obejrzenia nowego filmu Quentino Tarantino. Jeśli już oglądaliście film, podzielcie się ze mną proszę swoimi opiniami. ❣❣

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Helter skelter ma być ostatnią wojną na Ziemi. Byłyby to wszystkie wojny, jakie kiedykolwiek się toczyły, ustawione jedna na drugiej; coś, czego żaden człowiek nie jest w stanie objąć wyobraźnią”, czyli historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood.

  Właśnie mija 50 lat od zbrodni, którą żyło nie tylko Hollywood, ale i świat. W lipcu i sierpniu dostaliśmy wiele propozycji wydawniczych odnoszących się do sytuacji sprzed pół wieku [Adres usunięty]. Manson od wydawnictwa MUZA. O zbrodni Masona zrobiło się ponownie głośną za sprawą filmu Quentina Tarantino Pewnego razu... w Hollywood. Helter Skelter czytałam równocześnie z książką Manson, którą recenzowałam kilka dni temu.

  9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego, Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej filmówce Wojtek Frykowski i jego narzeczona, córka potentata kawowego, Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był Steven Parent, 18-letni znajomy dozorcy. Za tymi morderstwami stał Charles Manson i członkowie jego grupy religijnej zwanej Rodziną. Dzień później z ich rąk zginęły dwie kolejne osoby.

  Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Charlesa Mansona. O jego zbrodni usłyszał cały świat. Vincent Bugoliosi, główny oskarżycie w najgłośniejszym w dziejach amerykańskiego sądownictwa procesie, opisuje chronologiczne wydarzenia, które rozpoczęły się 9 sierpnia 1969 roku.

  Helter Skelter to bardzo dokładna książka. Autor podaje dokładne daty, pojawiają się także nazwiska policjantów, świadków i osób zamieszanych w śledztwo. W sposób drobiazgowy przedstawia wydarzenia w porządku chronologicznym. Książka jest obszerna i zawiera mnóstwo informacji i czasami można się pogubić w tłoku postaci, wydarzeń i podejrzeń. Przez ponad 600 stron śledzimy cały przebieg procesu Mansona. Helter Skelter ujawnia niekompetencje policji, która nie była skora do szukania dowodów.

  Zbrodnie Mansona i jego Rodziny nadal intrygują, a Helter Skelter trzymając się faktów, opowiada historię mrożącą krew w żyłach. Trzyma w napięciu do końca niczym najlepszy kryminał. Fakt, że wydarzenia z Helter Skelter są prawdziwe, zachęca czytelnika do dalszego czytania. W książce znajdziemy także wkładkę ze zdjęciami [Adres usunięty]. Romana Polańskiego, Sharon Tate czy też Charlesa Mansona i członków Rodziny.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czytałam kulkadziesiat artykułów i znałam motywy morderstw Mansona, ale ta książka "Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood" jest jedną z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek przeczytałam na ten temat. Bugliosi, jako główny prokurator zaangażowany w sprawę, miał oczywiście bezprecedensowy dostęp do wszystkich aspektów sprawy, od dochodzenia po proces i ewentualne skazanie.

  Książka jest ułożona w logicznym porządku, który pomaga zanurzyć się w akcji. Na scenie zbrodni widzimy szczegóły błędów popełnionych podczas zbierania dowodów, które obecnie wydają się być niespotykane. Czytając należy pamiętać, że te zbrodnie zostały popełnione w czasie, gdy nie było telefonów komórkowych, testów DNA, przekaz i dostęp do informacji nie był tak rozwinięty. Wiele narzędzi, które teraz pomagają policji w rozwiązywaniu przestępstw, po prostu nie istniało.

  Żaden horror ani film nigdy mnie nie przestraszą, tak jak prawdziwe kryminały. Reakcje kobiet kontrolujących Mansona to chłód; nie okazują skruchy i są przekonane, że Manson ma rację, a morderstwa, które przeprowadzili, są dobrą rzeczą. Sam Manson jest zimny, wyrachowany i manipulujący w swojej kontroli nad Rodziną.

  To, co najbardziej podoba mi się w tej książce , to szczegóły, przede wszystkim w odniesieniu do motywu. Polecam tę pozycje wszystkim miłośnikom prawdziwej zbrodni, chociaż to, co się wydarzyło jest wstrząsające.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autorzy: Vincent Bugliosi, Kurt Gentry
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 660
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381166539
 • Język: polski
 • Podtytuł: Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood
 • Oryginalny tytuł: Helter Skelter: The True Story of the Manson Murders
 • Tłumacz: Jabłoński Mirosław
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381166539
 • EAN: 9788381166539
 • Wymiary: 14.5x20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood. Kulisy zbrodni Mansona mobi epub 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood. Kulisy zbrodni Mansona mobi epub

Światowy bestseller i arcydzieło literatury faktu! Kronika jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii USA 9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego, Sharon Tate, a wraz z nią ich...
Diabeł Na Emeryturze 0/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Diabeł Na Emeryturze

Co się stało z wielkimi dyktatorami historii współczesnej, którzy są odpowiedzialni za niektóre z jej najbardziej makabrycznych rozdziałów? I czy teraz, kiedy żyją w niesławie, w więzieniu, na wygnaniu lub po prostu w zapomnieniu, budzą wciąż takie samo przerażenie, jak wówczas, gdy byli u władzy?...
Herbatka o piątej 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Herbatka o piątej

Wyprawy Billa Brysona to najlepsza rozrywka pod słońcem. Najnowszym reportażem autor broni tytuł mistrza literatury podróżniczej... i króla ciętego dowcipu! Herbatka o piątej! to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po...
Zaginiony kontynent 5/5 Nasza cena:
32,54 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaginiony kontynent

Bezlitosna w osądzie i przezabawna w formie relacja o ponownym odkryciu Ameryki i poszukiwaniach idealnego miasteczka. Prawie nikt nie wyjeżdża z Des Moines w stanie Iowa. Jednak Bill Bryson wyjechał i po dziesięciu latach spędzonych w Anglii postanowił wybrać się do domu, który okazuje się dla...
Szpiedzy których przyniosło ocieplenie afera nord stream 4/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szpiedzy których przyniosło ocieplenie afera nord stream

Sensacyjna historia budowy gazociągu Nord Stream na dnie Bałtyku Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie, to opowieść o tym, jak Władimir Putin przy pomocy grupy byłych agentów KGB i Stasi korumpował, śledził i szantażował polityków wysokiego szczebla, w tym premierów Szwecji, Finlandii, Niemiec i...
Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat

Debiut pisarski Melindy Gates, aktualne i potrzebne wezwanie do wzmocnienia roli kobiet Kiedy pomagamy osiągnąć moment zwrotny kobietom, pomagamy całej ludzkości. Melinda Gates Od dwudziestu lat Melinda Gates prowadzi misję, której celem jest znajdowanie rozwiązań dla ludzi pilnie potrzebujących...
W drodze 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W drodze

Zielone lata Richarda Hammonda – gwiazdy kultowego programu "Top Gear". Angielski magazyn "Heat" nazwał Richarda Hammonda "dziwną gwiazdą, w której można się zakochać". Trafił w sedno. Członek kultowej ekipy programu "Top Gear" swoje urocze szaleństwo i skłonność do karkołomnych...
Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem

Najwybitniejszy współczesny pisarz afrykański We wszystkich siedemnastu znakomicie napisanych tekstach tego tomu dominuje pełen charakterystycznego umiaru i wrażliwy na niuanse głos Chinuy Achebe. W przedmowie autor opowiada o historycznej wizycie w rodzinnej Nigerii z okazji pięćdziesiątej...
Piknik z niedźwiedziami 0/5 Nasza cena:
29,80 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piknik z niedźwiedziami

Szlak Appalachów to jeden z najdłuższych ciągłych szlaków pieszych na świecie. Przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych od Georgii po Maine, przez krajobrazy, które należą do najpiękniejszych w Ameryce. Ponad trzy tysiące kilometrów odludnej górskiej dziczy pełnej niedźwiedzi,...
Mózg. Opowieść o nas 0/5 Nasza cena:
30,78 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mózg. Opowieść o nas

Fascynująca opowieść o tym, jak życie kształtuje mózg i jak mózg kształtuje życie David Eagelman, znany neurofizyk, współautor cenionych programów BBC, zaprasza czytelników w podróż mającą na celu znalezienie odpowiedzi na pytania o sedno ludzkiej egzystencji. Rzeczywistość, czyli co? "Ty", czyli...
Na prastarej ziemi 0/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na prastarej ziemi

Egipt to zdumiewające miejsce, gdzie przeszłość uparcie wdziera się w teraźniejszość. Życie codzienne jest kolażem dziejów następujących po sobie cywilizacji wraz z ich wspaniałościami i niepokojami. Jego gorące piaski zachowały ślady bogatego dziedzictwa, które czas próbował zatrzeć... Od ...
Lech kaczyński biografia polityczna 1949-2005 0/5 Nasza cena:
40,67 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lech kaczyński biografia polityczna 1949-2005

Najtrudniej jest pisać biografie politycznych realistów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że droga ku Polsce wolnej i silnej wcale nie jest prosta, że wiedzie przez liczne kompromisy, gry taktyczne i piętrowe operacje polityczne. Przyświeca im ten sam cel co nieskorym do ustępstw, niezłomnym i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula