Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Rok wydania
2019
Nasza cena: 28,05 zł 39,90 zł Taniej o: 30%

"Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano” to znakomicie napisana opowieść o trudnej drodze do wielkiej kariery.

Czy traumatyczna przeszłość może zrujnować nam życie na zawsze? A może istnieje sposób na to, by wykorzystać ją jako bodziec do wzrostu? "Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" opowiada o narodzinach niezwykłego boksera, który pierwsze walki w życiu rozgrywał w obozie w Auschwitz.

Hercka Haft, bo tak naprawdę nazywał się bokser, był polskim Żydem z Bełchatowa. W wieku zaledwie szesnastu lat trafił do Auschwitz, gdzie został zmuszony do walk z innymi Żydami. Stoczył ich siedemdziesiąt pięć. Później udało mu się uciec z marszu śmierci i tak właśnie trafił do Ameryki. Trenował boks na Brooklynie, aż wreszcie miał okazję stoczyć walkę z mistrzem świata wagi ciężkiej, Rockym Marciano. Od tej chwili przed Harrym otworzyły się drzwi do świata gangsterów i mafii. Czy udało mu się mimo przeciwności losu pogodzić z trudną przeszłością? Co kryło się za każdą jego walką?

"Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" to książka pokazująca, jaką cenę musiał zapłacić sławny bokser i co tak naprawdę było jego celem.


O autorze

Scott Alan Haft jest synem Harry’ego Hafta, który postanowił opowiedzieć trudną, nieznaną historię swego ojca. Na podstawie książki "Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano” Barry Levinson, twórca m.in. takich dzieł jak "Rain Man" i "Good Morning, Vietnam", reżyseruje film z Benem Fosterem w roli głównej.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Patrząc po raz pierwszy na okładkę książki „Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" nie miałam pojęcia kto to jest Harry Haft. Myślę, że ominęłabym tę książkę i wyrzuciła z pamięci, gdyby jej tytuł był po prostu „Harry Haft". Jednak tytuł tej książki jest dłuższy i ten, kto zadecydował o tym zrobił dobrą robotę. Moją uwagę przyciągnął napis „Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" i to właśnie ON spowodował, że zaciekawiłam się tą pozycją. Myślę że niejedną osobę także zainteresują właśnie te słowa na okładce i sięgnie po nią tak jak ja.

  Książkę o Harrym Hafcie zaczęłam czytać z wielkim zaciekawieniem. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się kto to był ten Hercka Hatf i jak to się stało, że przeżył obóz i następnie stał się bokserem walczącym z Marciano. Poznawanie historii jego życia może wzruszyć czytelnika. Haft przeżył piekło i niełatwo się o tym czyta. Jednak cały czas ma się z tyłu głowy, że jest to człowiek, który przeżył wojnę, więc wiemy, że ta historia nie skończy się tragicznie.

  „Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" to ciekawa pozycja, która nie jest pisana jak typowa biografia. Przez większość czasu można zapomnieć, że jest to historia życia prawdziwego człowieka. Dopiero pod koniec, gdy autor staje się narratorem, uświadomiłam sobie, jaką dobrą robotę zrobił, że tę książkę czyta się tak dobrze i spodobała się osobie, która nie przepada za typowymi biografiami.

  Historia o Harrym Hafcie pokazuje, że życie nie jest czarno-białe. Czy człowieka można nazwać w stu procentach złym po tym jak się zachowuje nie znając jego przeszłości? Jeśli chcecie wiedzieć o co mi chodzi, zachęcam do przeczytania książki o Hafcie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale według mnie najciekawsze historie, to te z życia wzięte. Historie, po zapoznaniu się z którymi łapiemy się za głowę i nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że naprawdę miały miejsce. Często są one tematem filmów, seriali, czy książek i o jednej z takich niezwykłych historii chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć.

  Już niezwykłe, cudem przeżyte narodziny zwiastowały, że życie Hercki Hafta nie będzie usłane różami. Nikt nie mógł przewidzieć cierpień, które będzie musiał przetrwać na swojej drodze do pełnej wolności. Ta niesamowita historia rodem z hollywoodzkiego scenariusza została w końcu spisana przez jego syna, a niedawno ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Otwarte.

  Już sam tytuł książki doskonale zdradza nam z jaką tematyką będziemy mieli do czynienia w trakcie lektury. Jednakże, dopiero czytając "Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" będziemy w stanie w jakimś stopniu zrozumieć i poczuć to, co przeżył bohater.

  Zanim jednak przechodzimy do historii Harry'ego, najpierw zostajemy wprowadzeni w historyczne realia opisanych czasów (wybuch II wojny światowej, Holocaust) oraz pokrótce zostajemy zapoznani z ówczesną nowojorską sceną bokserską. Pozwala nam to lepiej wczuć się w klimat opowiadanej historii i zrozumieć wybory naszego głównego bohatera.

  Życiorys Hafta przytacza nam jego syn na podstawie opowieści swojego ojca. Dzieli książkę na dwie części, z których pierwsza trwa od narodzin aż do opuszczenia Europy przez Harry'ego, a druga skupia się na jego życiu i karierze bokserskie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Autor nie przytacza tylko suchych faktów. W przytaczanych przez niego słowach czuć emocje, które udzielają się nam w trakcie czytania.

  Lektura wciąga od samego początku. a kolejne etapy historii Hafta zaskakują, frustrują, a nawet doprowadzają do łez. Na jego drodze spotykamy bardzo charakterystyczne postacie jak choćby pomocnych nazistów, czy amerykańskich gangsterów. Czytając, można mieć przekonanie, że to brzmi tak fantastycznie, że nie może być prawdziwe, ale tak nie jest.

  Książka została dodatkowo wzbogacona o zdjęcia zarówno bohaterów, miejsc jak i listów czy urywków gazet. Co więcej, znalazło się także miejsce na wcześniej niepublikowany wywiad z Harrym Haftem przeprowadzony przed laty na potrzeby opracowania o osobach ocalałych z Holocaustu. Daje to ciekawą perspektywę na opowiedzianą przez jego syna historię.

  ."Harry Haft. Historia bohatera z Bełchatowa", to tytuł który nie tylko wciąga, ale przede wszystkim otwiera nasze oczy na okrucieństwa wojny, obrazuje stosunki polsko-żydowskie sprzed jej wybuchu i pokazuje jak wiele trzeba poświęcić, żeby przetrwać. Haft jest swego rodzaju symbolem tych wszystkich Żydów, zarówno ocalałych jak i zmarłych, których niezwykłe historie nie ujrzały światła dziennego. Jest to według mnie lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników dziejów naszego kraju czy fanów sportu, lecz dla nas wszystkich, bo historia Harry'ego Hafta, to nasza historia.

  Więcej recenzji na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Hercka Haft miał czternaście lat, gdy wybuchła wojna, a szesnaście, gdy trafił do obozu w Auschwitz. Polski Żyd stracił wszystko, dom, rodzinę, przyjaciół. Został zmuszony walczyć z innymi Żydami, dostarczając rozrywki nazistowskim żołnierzom. Jego życie zależało od tego, czy wygra kolejną walkę, a stoczył ich siedemdziesiąt pięć.

  Po ucieczce z marszu śmierci uciekł do Ameryki, tam zaczął rozwijać swoją karierę i trenować pod okiem trenera. Zaczynał od zera, aż pewnego dnia stanął do walki z mistrzem świata wagi ciężkiej, Rockym Marciano. Miał szansę, by zaistnieć w świecie boksu, a także gangsterów i mafii.

  Tak narodził się Harry Haft. Poznajemy jego historię od dnia narodzin, przez czasy bezwzględnej walki do momentu, gdy udało mu się ułożyć życie.

  Allan Scott w piękny sposób opisuje życie swojego ojca, aż od dnia narodzin. Mamy okazję poznać człowieka, który stoczył niejedną walkę na śmierć i życie. Nie mówię tu tylko o jego karierze bokserskiej, ale o piekle, w którym się znalazł.

  Każdy z nas doskonale zna tę historię i chociaż tego nie doświadczyliśmy, to wiemy jakie przyczyny i skutki niósł za sobą wybuch II Wojny Światowej.

  Hercka był najmłodszy w rodzinie i urodzony właściwie przez przypadek, już od tego czasu możemy dostrzec jego silną wolę i determinację. Żyjący w biedzie i ubóstwie starał się pomagać rodzicom, by jakoś przetrwać. Był nastolatkiem, gdy wybuchła wojna, ale był także zahartowany i silny przez ciężkie czasy, w których dane było mu się urodzić. Poznał dziewczynę, z którą chciał układać życie. Trafił do niewoli i nadludzko ciężkich warunków. Został zmuszony do robienia potwornych rzeczy i być świadkiem bestialskich poczynań. Dostał od losu nie jedną szansę i każdą z nich starał się wykorzystać. Dzięki swojej sile i determinacji został obozowym bokserem, a to była dla niego szansa.

  Na swojej drodze spotyka wiele wrogów, ale również i przyjaciół, sprzymierzeńców dzięki, którym miał szansę przetrwać.

  Jestem ogromnie wdzięczna za szansę przeczytania tej książki. Opowiada o ciężkich losach polskiego Żyda, który mimo ciężkiej sytuacji chce żyć i walczy o to każdego dnia. Historia Harry’ego pokazuję również, że zawsze jest jakaś nadzieja, cień szansy, który może sprawić, że wszystko się odmieni, ale trzeba też wierzyć i mieć odwagę, by tego dokonać.

  Ta historia poruszy i wzbudzi ciekawość w każdym czytelniku od samego początku. Przedmowa przekazuję obraz o życiu Żydów oraz i Polaków jeszcze przed wybuchem wojny. Płynnie wprowadza do historii Harry’ego sprawiając, że możemy przenieść się w czasie.

  Poczułam się trochę, jakbym czytała o moim dziadku, który przyszedł na świat w tych samych czasach, co tytułowy bohater. Z pewnością nie musiał doświadczać tego samego, ale dzięki niej miałam niepowtarzalną okazję doświadczyć tego w jakiś niewytłumaczalny dla mnie sposób.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “(...) po wszystkim, przez co przeszedłem, co może mi zrobić facet w rękawicach bokserskich?”

  Harry miał czternaście lat kiedy wybuchła wojna, a szesnaście kiedy trafił do Auschwitz. Chciał ratować swoje życie i stał się “żydowską bestią”, która dostarczała rozrywki SSmanom. Jego życie zależało tylko od tego, czy będzie wygrywał. Po wojnie trafił do Ameryki. Jako jedyny “biały” trenował w Harlemie. Pewnego dnia stanął na ringu z Rockym Marciano. Historia Harrego została opisana przez jego syna Alana.

  Dzięki uprzejmości @wydawnictwootwarte miałam możliwość przedpremierowo sięgnąć po historię niezwykłego Harrego Hafta. Myślałam, że jest ona nie do końca dla mnie, ponieważ ja z boksem mam niewiele wspólnego, jednak bardzo się myliłam. Opowieść o Harrym bardzo mnie wciągnęła, przeczytałam całą za jednym razem, bo nie potrafiłam się od niej oderwać.

  “Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano” będzie miała premierę 2 października ! Koniecznie musicie po nią sięgnąć. Ja już wiem, że wrócę do niej i to nie raz, ponieważ historia Harrego pokazuje, że nie należy się poddawać kiedy jest naprawdę źle.Chłopak, który stracił wielką miłość i rodzinę, przeszedł przez piekło obozów koncentracyjnych, brał udział w marszu śmierci, po wojnie starał się spełniać swoje marzenia i został bokserem. Opowieść o Harrym pokazuje, że trzeba iść do przodu z nadzieją, że będzie lepiej i warto spełniać marzenia, nawet kiedy jest naprawdę ciężko.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Scott Alan Haft
 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 240
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381350150
 • Język: polski
 • Podtytuł: Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano
 • Oryginalny tytuł: Harry Haft
 • Tłumacz: Kafel Małgorzata
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381350150
 • EAN: 9788381350150
 • Wymiary: 14.0x21.0x2.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Syreny 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Syreny

W zarządzanych przez mafię pubach i knajpach Manchesteru syreny sprzedają bilety do piekła – heroinę i ecstasy. Żyjąc na krawędzi, skutecznie skrywają swoje sekrety. W łaski syren musi się wkupić młody detektyw Aidan Waits, skompromitowany policjant, który nie może uwolnić się od błędów...
Zły Romeo. Zła Julia. Tom 2 3/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zły Romeo. Zła Julia. Tom 2

Cassie przekonała się, że czasem miłość nie wystarczy. Minęło kilka lat, a ona nadal nie wie, dlaczego Ethan odszedł, nie oglądając się za siebie. Kiedy ponownie zjawia się w jej życiu, Cassie musi odegrać najtrudniejszą rolę – przybrać maskę obojętności, podczas gdy jej serce wyrywa się do...
Hopeless 5/5 Nasza cena:
23,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hopeless

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację,...
Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować 0/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować

Czujesz się przytłoczony nawałem sprzecznych wytycznych żywieniowych i modnych diet? Szukasz wskazówek, co jeść, żeby być zdrowym? Ta książka jest dla ciebie! Kiedy ciało wysłało mu sygnał alarmowy (ból w piersiach), Bas Kast zaczął czytać prace naukowe i analizować wyniki badań, by znaleźć...
I że cię nie opuszczę 4/5 Nasza cena:
29,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I że cię nie opuszczę

"I że Cię nie opuszczę" to wciągająca i mroczna powieść o Pakcie, który wydawał się być elitarnym i niepozornym klubem dla małżeństw, a stał się powodem niejednego nieszczęścia. Dobrze jest dbać o swoje małżeństwo i związek już od samego początku. W końcu w czasach...
Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry

Czy wiesz, że aby mieć piękną i zdrową skórę, powinnaś jeść ciepłe śniadania? „Jak to? Przecież o skórę dbają kosmetyki”, pomyślisz. A jednak! Skin coaching radykalnie zmieni Twoje myślenie o własnej skórze. Napisałam tę książkę, bo zauważyłam, że zbyt wiele kobiet pogodziło się z faktem, że ich...
Raz na zawsze 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Raz na zawsze

Nieszczęść się nie planuje, one po prostu nadchodzą. Młoda i utalentowana Jenny Aaron robiła karierę w policyjnej jednostce specjalnej. W trakcie nieudanej akcji w Barcelonie straciła wzrok. Myślała, że to najgorszy dzień w jej życiu. Myliła się. Pięć lat po wypadku przeszłość upomina się o nią....
Farma 4/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Farma

Luksusowy ośrodek położony wśród lasów oferuje wszelkie udogodnienia: organiczne posiłki, osobistych trenerów, codzienne masaże - wszystko bez ograniczeń. A w dodatku za dziewięciomiesięczny pobyt tam zostaniesz hojnie wynagrodzona. Haczyk? Przez ten czas nie wolno ci stamtąd odejść, będziesz...
Delirium 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Delirium

Bestseller „New York Timesa”. Najlepsza książka 2011 według Amazon.com. „Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.I zawsze im wierzyłam.Do dziś.Teraz wszystko się zmieniło.Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula