- Autor: Samuel Eliot Morison
- Wydawnictwo Fundacja Historia Pl
- Seria Seria Z Kotwiczką
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2022
- Ilość stron: 388
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788367244398
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Guadalcanal
- Tłumacz: Jędrusik Ryszard
- ISBN: 9788367244398
- EAN: 9788367244398
- Wymiary: 14.5x20.5x2.2 cm
Recenzje książki Guadalcanal (1)
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Radosław F. w dniu 2023-02-26Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąKsiążka Guadalcanal jest dziełem autorstwa Samuela Eliota Morisona. Wybitnego historyka, który wiele lat swojej zawodowej pracy poświęcił zgłębianiu wszystkich tajemnic II wojny światowej na Pacyfiku, przez co stał się specjalistą tej tematyki. Nie można więc sobie wyobrazić lepszego twórcy do przedstawienia pasjonatowi historii szczegółów bitwy o Guadalcanal. Książka na naszym rynku została wydana w ramach „serii z kotwiczką”, w ramach której można znaleźć inne równie ciekawe prace związane z wojną morską.
Morison otrzymał pozwolenie od prezydenta Roosevelta napisania historii operacyjnej US Navy w trakcie trwania II Wojny Światowej. Miał on więc bezpośredni dostęp do większości dokumentów oraz naocznych świadków konkretnych bitew/wydarzeń. Dzięki czemu książka jest bardzo szczegółowa. Prawie każdy istotny element związany z walką o skalistą wysepkę jest tu bardzo dokładnie opisany. Pod względem merytorycznym nie można więc publikacji kompletnie niczego zarzucić. Jej dużą zaletą są również liczne bardzo szczegółowe mapki pozwalające pasjonatowi historii bardzo dokładnie zwizualizować sobie przebieg konkretnych potyczek.
Nie obeszło się tutaj jednak bez pewnych wad/niedociągnięć. Trzeba być na przykład świadom tego, że publikacja została napisana głównie z perspektywy amerykańskiej. Twórca co prawda opiera się na licznych i dobrze udokumentowanych japońskich kronikach wojennych, ale w kilku fragmentach da się wyczuć pewne wyolbrzymianie sukcesów US Navy. Nie ma tu oczywiście mowy o historycznych przekłamaniach czy mocnym naciąganiu prawdy. Po prostu autor czasem zbyt mocno zachwala sukcesy Amerykanów, zaś wygrane Japończyków zrzuca na karb zwykłego szczęścia.
Troszkę do życzenia pozostawia również nasze rodzime wydanie, w którym natrafimy na literówki czy pomniejsze błędy językowe. Nie jest to nic bardzo mocno wpływającego na samą treść, ale nie powinno mieć miejsca.