Głowa pełna duchów

Autor:

Paul Tremblay

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
374
Rok wydania
2021
Inne wersje (1)
Książka, op. miękka
za 31,90 zł
Nasza cena: 34,71 zł 39,90 zł Taniej o: 13%

Zdobywca nagrody Brama Stokera dla najlepszego horroru roku.

Mrożący krew w żyłach thriller, który w genialny sposób łączy ze sobą rodzinną tragedię, psychologiczny suspens i odrobinę nowoczesnego horroru, przywodząc na myśl takie powieści jak „,Dom z liści“, Marka Z. Danielewskiego, „,Wpuść mnie“, Johna Ajvide Lindqvista czy „,Nawiedzony“, Shirley Jackson.

Spokojne dotąd życie Barretów, zwyczajnej rodziny mieszkającej na przedmieściach w Nowej Anglii, zostaje brutalnie zakłócone, gdy czternastoletnia córka, Marjorie, zaczyna zdradzać pierwsze symptomy schizofrenii.

Ku rozpaczy jej rodziców, lekarze nie są w stanie zatrzymać Marjorie przed popadnięciem w obłęd. Widząc jak ich przytulny dom stopniowo staje się piekłem, w końcu proszą o pomoc miejscowego księdza. Ojciec Wanderly zaleca przeprowadzenie egzorcyzmu, jego zdaniem nastolatka została opętana przez demona. Nawiązują także kontakt z firmą produkcyjną pragnącą sfilmować losy Barrettów. Za namową Johna, ojca Marjorie, który rok temu stracił pracę i nie jest w stanie spłacić rachunków za leczenie córki, rodzina zgadza się na współpracę z ekipą telewizyjną i wkrótce jej członkowie stają się gwiazdami programu „,Opętanie“,, przebojowego reality show. Kiedy w końcu wydarzenia w domu Barrettów doprowadzają do nieuchronnej tragedii, zarówno sam program, jak i uchwycone kamerami szokujące sceny przeradzają się w miejską legendę.

Piętnaście lat później bestsellerowa pisarka przeprowadza wywiad z młodszą siostrą Marjorie, Merry. Opowiadając o wydarzeniach z okresu, gdy miała ledwie osiem lat, budzi do życia dawno pogrzebane sekrety i bolesne wspomnienia, niepodobne do tego, co telewidzowie ujrzeli na ekranach.

Wywołująca zawrót głowy opowieść dotyka problemów pamięci i rzeczywistości, nauki i religii, starając się dotrzeć do samej natury zła.

„,Głowa pełna duchów“, naprawdę mnie przeraziła, a przecież nie należę do strachliwych.

Stephen King

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Widząc, że jest to książka o egzorcyzmie, opętaniu to od razu przyjdzie niejednemu na myśl książki/ filmy „Egzorcysta” 1973, „Egzorcyzmy Emily Rose” 2005 „Egzorcyzmy Molly Hartley”, 2015 jeżeli ktoś z was oglądał, chociaż jeden z nich bądź inne to na pewno macie przed sobą obrazy typu chodzenie jak pająk po ścianie, wywrócone gałki oczne, wymioty, mówienie innym głosem, wygięcie ciała w osób nienormalny dla zdrowego człowieka itp.

  Obraz przyprawia o ciarki na rekach. Książki Wydawnictwa Papierowy Księżyc mają w sobie to coś, czego mi rzadko szukać, a mianowicie język, który dobitnie opowiada o tym, co dana bohaterka przeżywa, mówi nie koloruje, ale to taka moja mała opinia. Od samego początku wiemy, że po latach znana pisarka Rachela postanawia przeprowadzić wywiad, z Merry i opisać wszystko to oczami małej dziewczynki. Czy cofanie się 15lat wstecz i mówienie o tym dobrze wpłynie na dziewczynę?

  Mając córkę, która jest w wieku właśnie Molly aż trudno wyobrazić sobie, że mogłaby być siwakiem takich rzeczy, jakie widziała nasza mała pannica. Ile jest w stanie znieść dziecięcy umysł? Tutaj jest to pokazane w sposób idealny.

  Wracamy do początku rodzinne życie Barretów no niby nic, ale coś/ktoś pojawił się w ich domu i pozostawił takie spustoszenie, które jest rzadko do zniesienia bądź do wytrzymania, a mowa o schizofrenii i opętaniu przez złe duchy. Jak ma się walić to po całości.

  Ojciec stracił pracę a hipotekę trzeba spłacać, leczenie córki trzeba opłacać, rachunki, codzienne życie, ale pieniędzy brak. Wiec takie „Światełko w tunelu” pojawił się ze strony TV i wykorzystania ich traumy do nagrania reality show i pokazania tego innym. Pisząc tego mam na myśli problemu, z jakim mierzy się Marjorie oraz cała rodzina. Pomysł jest dochodowy, ale czy dobry dla każdej ze stron? Tak dzisiaj jest, że jeżeli lekarz/medycyna nie są w stanie pomoc to pozostaje wiara, wiara w uzdrowienie, a w tym przypadku egzorcyzmy przeprowadzone, na Marjorie, jakie zleca ojciec Wanderly.

  W Książce jest kilka scen, które wywarły na mnie duże wrażenie a mianowicie znajdziecie je na stronie 126

  Marjorie w ogóle nie zwróciła uwagi na żadne z nich, nie wydawała z siebie żadnego odgłos. Nie miała nudności ani nie zwijała się w konwulsjach, jak to zazwyczaj jest, gdy ktoś wymiotuje. Po prostu wylewało się z niej, fala za falą, jakby ktoś w środku odkręcił kurek…

  Mała dziewczynka słyszy rzeczy, słowa, które ranią ją jak i rodzinę. Jak musi czuć się matka/ojciec dziecka opętanego przez coś, co nie jest do końca nam znane, przebadane? Mocne sceny (szkoda, że tak mało), ale i trauma, jaka pozostała przez lata. Czy zniknie? Na koniec będziecie mówić SZOK. Kochani dziękuje wydawnictwu Papierowy księżyc za możliwość przeczytania tej książki i poproszę o więcej. (Chyba jakaś dziwna jestem).

  Książka genialna oczywiście polecam, ale jeżeli ktoś jest wrażliwy na sceny wymiotów, ludzkich odchodów, jakie mają miejsce w książce to poczekajcie z tym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Głowa pełna duchów" po raz pierwszy została wydana w Polsce w 2016 roku, a w kwietniu tego roku doszło do jej wznowienia.

  Dwudziestotrzyletnia Meredith odwiedza dom swego dzieciństwa w towarzystwie pisarki Rachel Neville. W rozmowie z nią wraca do bolesnych wspomnień sprzed piętnastu lat, które dotyczyły czternastoletniej wówczas Marjorie, starszej siostry Merry.

  Straszne wydarzenia, których będziemy świadkiem, wywołują prawdziwy niepokój i grozę. Duszna i przerażająca atmosfera, spowoduje, że niczego nie będziemy pewni. Wciąż dręczy mnie pytanie co tak naprawdę spotkało Marjorie: choroba psychiczna, opętanie a może zupełnie coś innego...

  Do samego końca nie wiem, jak wygląda prawda.

  Książka została podzielona na trzy części, a każdą z nich rozpoczyna niebywale energetyczny blog, którego autorka krok po kroku analizuje dokument telewizyjny Opętanie, potem następują wspomnienia Merry. Dzięki temu wszystkie wydarzenia poznajemy z szerszej perspektywy.

  Choć mnie najbardziej do gustu przypadło spojrzenie ośmioletniej dziewczynki, jaką wówczas była Merry. Ukazuje ono dość dokładny obraz zmian, które zachodzą w Marjorie. Począwszy od wybuchów nieuzasadnionej niczym agresji, poprzez prowokacje słowne, bluźnierstwa, przekleństwa i chodzenie po ścianach niczym ogromna pajęczyca.

  To wszystko budzi lęk i przerażenie. Rodzice nie pozostają bierni, natychmiast podejmują działania, mające na celu postawienie prawidłowej diagnozy. Jednak wizyty u lekarzy oraz pobyt w szpitalu psychiatrycznym, nie przynoszą efektów.

  Obserwujemy powolny, lecz nieunikniony rozpad rodziny, ich narastającą bezradność, które doprowadzą do nieuchronnej tragedii. Czytałam tę historię z dziwną fascynacją pomieszaną z prawdziwą zgrozą.

  "Głowa pełna duchów" to budzący przerażenie thriller niebezpiecznie ocierający się o horror, który spowodował w mej głowie spory zamęt.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Głowa pełna duchów" to powieść z gatunku grozy autorstwa Paul Tremblay.

  Sarah i John Barretowie to zgodne małżeństwo, które wychowuje dwie córki, czternastoletnią Marjorie i ośmioletnią Merry. To zwykła kochająca się rodzina, ale do czasu. Najstarsza z ich córek ma pierwsze symptomy schizofrenii, a choroba zaczyna szybko postępować. Rodzice dziewczyny robią wszystko, by pomóc swojej pierworodnej, ale gdy medycyna już nie wystarcza, sięgają po środki niekonwencjonalne. Za namową księdza Wanderly, John zgadza się na współpracę z ekipą telewizyjną, która filmuje ich życie w formie reality show. Głównym punktem programu ma być przeprowadzenie egzorcyzmu na Marjorie przez Ojca Wanderle, który uważa, że dziewczynę opętał diabeł...

  "Głowa pełna duchów" to dla mnie bardziej thriller z nutą grozy, ukazujący opętanie z innego punktu widzenia. Wstrząsającą historie słyszymy z ust samej bohaterki Merry, 23-letniej już kobiety, która na potrzeby wywiadu wraca do wspomnieć z dzieciństwa. Tak więc cofamy się w czasie i wysłuchujemy historii opowiedzianej oczami ośmiolatki. Mamy możliwość poznania tej historii od środka, która obejmuje elementy egzorcyzmów katolickich i wykorzystywania telewizji w reality show. Poznajemy więcej tajemnic, w których rzeczywistość i fantazje zaczynają się zacierać. Książka urozmaicona jest również fragmentami bloga „The Last Final Girl” prowadzonego przez Karen Brissette. Mamy tutaj dużo inspiracji do innych dzieł z gatunku horroru i powieści grozy. Nawiązanie do samej twórczości H.P. Lovecraft'a i mitologii Cthulhu. Po przeczytaniu tej lektury doszłam do wniosku, że z wiarą jest jak z miłością - bywa ślepa. Dla mnie ta opowieści jest trochę nostalgiczna i ma w sobie taki tragizm, który spowodowany jest podjęciem złych decyzji przez bohaterów na wczesnym etapie ich historii. Nasuwa mi się też taka myśl, po przeczytaniu finałowej sceny, która mnie zresztą zaskoczyła, bo samo zakończenie przybrało nieoczekiwany obrót sprawy - czasem wierzymy coś, co chcemy wierzyć i niestety źle się to dla nas kończy. Pozycja dla fanów gatunku, który lubią inne spojrzenie na klasykę.✌

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Gdzie znajduje się granica pomiędzy chorobą a opętaniem ? Schizofrenia czy przejęcie duszy przez demony ?

  Ocena : 8/10

  Czternastoletnia Marjore każdego dnia bardziej podupada na zdrowiu. Dotąd spokojne życie jej rodziny ulega całkowitemu załamaniu, bowiem dziewczyna zaczyna popadać w obłęd. Z czasem lekarze rozkładają ręce a stan dziewczynki zaczyna przypominać opętanie...

  Tematyka duchów, opętań, czy różnego rodzaju stanów psychicznych od lat wywiera na mnie ogromne wrażenie. Dlatego też, kiedy widzę książki o takim temacie z wielką chęcią po nie sięgam.

  Tak też było z tą książką. Wręcz musiałam ją mieć !

  Fabuła wywarła na mnie ogromne wrażenie. Z jednej strony poznawałam sekret rodziny w której dziecko zachorowało na schizofrenię, zaś chwilę potem moje oczy cieszyły wpisy na blogu porównujące program reality show z prawdziwym filmem.

  W tym miejscu muszę zdradzić trochę fabuły, gdyż rodzice dziewczynki sprzedali swoją historię telewizji a na jej podstawie nakręcono reality show.

  Dlatego też mogę stwierdzić że ta historia zawiera w sobie kilka wątków, tych naocznych a także tych ukrytych .

  Głowa pełna duchów to książka przeraża swoją fabułą ale także realnością. Wszelkie opisy tego co dokonywało się w domu Barretów napawały mnie grozą, do tego stopnia że bałam się w nocy spać. Wciąż wokół siebie widziałam młodą zakrwawioną dziewczynę błagającą o pomoc. Nie wiem w którym momencie schizofrenia nagle stała się opętaniem, gdyż w mojej ocenie to co od samego początku robiła dziewczyna było stanem owładnięcia przez demona. Autor nie szczędzi szczegółów na temat otoczenia, czy emocji innych domowników. Sama historia opowiedziana jest z perspektywy siostry opętanej dziewczyny, dlatego też na każdym kroku odczuwałam strach a zarazem troskę. Akty w których dochodziło do bluźnierczych symptomów opętania zostały napisane bardzo realistycznie co skutkowało moim ogromnym strachem. Mimo to ciekawość cały czas się we mnie potęgowała.

  Książce poświęciłam cały wczorajszy dzień i nie żałuję! Czasem czytało mi się ją szybko czasem poprostu mi się dłużyło natomiast akcja sama w sobie rozgrywała się dość dynamicznie.

  Skupiając się na bohaterach, muszę przyznać że autor bardzo dobrze opracował charakterystykę opętanej dziewczyny. Wszelkie emocje jakie z niej uchodziły wskazywały na to że dziewczyna naprawdę ma poważny problem! Postać siostry Marjorie również została bardzo dobrze wykreowana. Strach jaki emanował od tej dziewczyny, był ogromny zaś wszelkie emocje odbijały się na mnie! Przypadł mi do gustu styl pisania autora, był zarazem lekki ale w pewnych momentach ciężki do przebrnięcia. Historia nie należy do łatwych tym bardziej że opętane zostaje dziecko - najbardziej niewinna istotna na świecie dlatego też bardzo to wszystko przeżyłam. Jeśli lubicie takie straszne historie, zachęcam do sięgnięcia po książkę

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Ewa i adam głowa pełna ciebie 0/5 Nasza cena:
29,28 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ewa i adam głowa pełna ciebie

Komedia romantyczna poważnie traktująca młodzieńczą miłość! Adam przeprowadza się z rodzicami do innego miasta i rozpoczyna naukę w nowej szkole. Po cichu ma nadzieję, że nowi koledzy z klasy go polubią. Niestety sprawy przybierają zły obrót. Adam wdaje się w bójkę, zaprzyjaźnia się z klasowym...
Głowa pełna duchów 5/5 Nasza cena:
31,90 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Głowa pełna duchów

„Głowa pełna duchów naprawdę mnie przeraziła, a przecież nie należę do strachliwych.” Stephen KingMrożący krew w żyłach thriller, który w genialny sposób łączy ze sobą rodzinną tragedię, psychologiczny suspens i odrobinę nowoczesnego horroru, przywodząc na myśl takie powieści jak Dom z liści Marka...
Chata na krańcu świata 4/5 Nasza cena:
29,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chata na krańcu świata

Powieść nagrodzona Bram Stoker Award za najlepszą powieść 2018 roku oraz Locus Award 2019 za najlepszy horror.Siedmioletnia Wen i jej rodzice, Eric i Andrew, spędzają wakacje w samotnej chatce nad jeziorem niedaleko granicy kanadyjskiej, z dala od miejskiego zgiełku, odcięci od natrętnego Internetu...
Odwrotność nieodwzajemnienia 5/5 Nasza cena:
23,07 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Odwrotność nieodwzajemnienia

Becky Albertalli, autorka, którą pokochały miliony czytelników wraca ze spin-offem zekranizowanego hitu „Simon oraz inni homo sapiens”.Siedemnastoletnia Molly Peskin-Suso wie wszystko o nieodwzajemnionej miłości. Bez względu na to, ile razy jej siostra bliźniaczka, Cassie, powtarza jej by się...
Twój Simon Simon oraz inni homo sapiens 5/5 Nasza cena:
27,40 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Twój Simon Simon oraz inni homo sapiens

"Twój Simon" podbił serca czytelników na całym świecie, został obsypany nagrodami i przyniósł Becky Albertalli międzynarodową sławę, a niebawem na ekranach polskich kin zagości ekranizacja książki z udziałem najgorętszych młodych nazwisk Hollywood. Każdy zasługuje na wielką miłość, prawda? Jednak...
Więzień labiryntu, tom 3. Lek na śmierć 0/5 Nasza cena:
26,27 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więzień labiryntu, tom 3. Lek na śmierć

Lek na śmierć to trzeci tom serii Więzień labiryntu , amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się światowym bestsellerem i została przeniesiona na ekran filmowy przez wytwórnię Twentieth Century Fox. Poprzednie tomy to Więzień labiryntu i Próby ognia . Przed tobą jeszcze więcej...
Więzień labiryntu, tom 0,5. Rozkaz zagłady 5/5 Nasza cena:
29,13 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więzień labiryntu, tom 0,5. Rozkaz zagłady

„Rozkaz zagłady” to długo wyczekiwany przez fanów prequel bestsellerowej trylogii „Więzień labiryntu”, która zawładnęła wyobraźnią czytelników na całym świecie. Po pełnej napięcia i dramatycznych wyborów wędrówce przez świat ogarnięty...
Co ze mnie zostało kroniki hybrydy Tom 1 0/5 Nasza cena:
32,97 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Co ze mnie zostało kroniki hybrydy Tom 1

„Co ze mnie zostało” to debiutancka powieść amerykańskiej autorki Kat Zhang, która zdobędzie serca wszystkich wrażliwych czytelników.To pełna emocji, nietuzinkowa opowieść osadzona w alternatywnej rzeczywistości, w której walka o życie, miłość oraz marzenia splata się z odkrywaniem na nowo samych...
Więzień labiryntu, tom 3. Lek na śmierć 0/5 Nasza cena:
31,90 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więzień labiryntu, tom 3. Lek na śmierć

ŚWIATOWY BESTSELLER! FILM W KINACH „Lek na śmierć” to trzeci tom bestsellerowej serii Jamesa Dashnera „Więzień Labiryntu”. Po przeczytaniu poprzednich tomów - „Więzień labiryntu” i „Próby ognia” - masz zapewne wiele pytań. Przed tobą jeszcze więcej fałszywych tropów, przygód, niebezpieczeństw i...
Simon oraz inni homo sapiens wyd. 2 5/5 Nasza cena:
32,10 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Simon oraz inni homo sapiens wyd. 2

Światowy bestseller, na podstawie którego nakręcono film „Twój Simon“!Zabawna i urocza powieść dla czytelników od lat nastu do stu. Pełna humoru i niezwykle wzruszająca historia o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka - opakowana w historię nieporadnej pierwszej miłości - to...
Wieczna prawda podwieczność Tom 3 5/5 Nasza cena:
26,45 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wieczna prawda podwieczność Tom 3

Długo wyczekiwane zakończenie bestsellerowej trylogii autorstwa Brodi Ashton, która podbiła serca czytelników na całym świecie dwoma poprzednimi tomami – „Podwieczność” oraz „Podwieczność. Wieczna więź”.Teraz, kiedy Nikki uratowała Jacka, jedyne czego chce, to być z nim i ukończyć szkołę. Lecz Cole...
Bez serca 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bez serca

Autorka, która podbiła serca czytelników słynną Sagą Księżycową, w swojej pierwszej młodzieżowej powieści poza serią urzeka i zaskakuje ekscytującym prequelem Alicji w Krainie Czarów. Na długo przed tym, zanim została postrachem Krainy Czarów - niesławna Królowa Kier - była tylko dziewczyną...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula