Gdzie jest Olga?

Autor:

Danka Braun

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Nasza cena: 30,63 zł 36,90 zł Taniej o: 17%

Druga część przygód dociekliwego detektywa, wiecznego chłopca i samotnego ojca Mirka Filera. Tym razem Filer stanie przed zadaniem rozwikłania rodzinnego dramatu swoich przyjaciół. Wszyscy, którzy polubili tę postać w pierwszej części, nie rozczarują się i tym razem, a nowych czytelników bez trudu wciągnie ta historia.

Danka Braun w swojej najnowszej pozycji "Akta Mirka Filera. Gdzie jest Olga?" wraca do postaci detektywa, którą stworzyła w opartym na wydarzeniach z jej życia "Morderstwie przy drodze krajowej 94". Tym razem Filer ma zadanie, które może okazać się znacznie trudniejsze od rozwiązania najbardziej skomplikowanej zagadki kryminalnej, bo musi wywiązać się z roli samotnego ojca i stworzyć prawdziwy dom dla swojej kilkuletniej córeczki. Ale od pracy detektywa nie ucieka, a i ona zmusza go do podjęcia działań w kręgu najbliższych. Po tragedii w zaprzyjaźnionej rodzinie Głowackich będzie musiał odnaleźć zaginioną przyjaciółkę Olgę i odkryć, czy ma ona coś wspólnego ze śmiercią swojego męża. Czy mu się uda? Które informacje okażą się prawdziwe, a które fałszywe?

"Akta Mirka Filera. Gdzie jest Olga?" to kolejna książka w znanym czytelnikom stylu, typowym dla Danki Braun: powieść obyczajowa, która nie jest do końca powieścią obyczajową i kryminał, który nie jest do końca kryminałem. Śmierć i przemoc nie są tu na pierwszym planie, a jednocześnie autorka wciąga czytelnika w poszukiwanie sprawcy zabójstwa, którego efekt może być zaskakujący. Powieść trzyma w niepewności do samego końca.

Danka Braun (prawdziwe nazwisko Regina Szajowska) jest autorką wielu książek, w których wątki kryminalne łączy z elementami klasycznej powieści obyczajowej. "Gdzie jest Olga?" to druga książka z serii o młodym prywatnym detektywie Mirku Filerze autorstwa Danki Braun. Wcześniej w tej serii ukazała się książka "Morderstwo przy drodze krajowej 94", oparta na prawdziwej historii morderstwa teściowej autorki i późniejszej śmierci mordercy po opuszczeniu więzienia.
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mirek Filer znowu w akcji. Tym razem śmierć ponosi mąż przyjaciółki matki, a owa przyjaciółka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Roman Głowacki popełnił samobójstwo, ale śledztwo wykazuje co innego, zniknięcie żony sprawia, że wszystkie podejrzenia spadają na nią. Detektyw podejmuje się odszukania jej i rozwiązania zagadki.

  Filer niezwykle działał mi na nerwy, zarówno w „Morderstwie na drodze krajowej 94”, jak i w „Gdzie jest Olga?”. Zachowuje się jak rozpieszczony nastolatek, który traktuje kobiety protekcjonalnie. W wieku trzydziestu lat nie umie zrobić tostów, a co dopiero zaopiekować się swoją córką. Jest zazdrosny o to, że jego matka chce znaleźć mężczyznę i ułożyć sobie życie na nowo. Przy tym wszystkim jest jeszcze chamski, leniwy i arogancki. Nie traktuję kreacji tego bohatera za minus powieści, gdyż rozumiem, że był to zamierzony cel, a Mirek ma po prostu syndrom Piotrusia Pana.

  Zarówno ta, jak i poprzednie pozycje, które wyszły spod pióra Danki Braun, nie spodobają się wszystkim. Mają one specyficzny klimat, a mianowicie są bardziej powieściami obyczajowymi, gdzie morderstwo i śledztwo są raczej na drugim planie. Duża część książki poświęcona jest życiu prywatnemu detektywa, ukazuje jego świat w nowej, trudnej roli, jaką jest rodzicielstwo. Ogólnie rzecz biorąc, Mirek zaczyna chodzić w koszulkach z różowym słoniem, tęskni za Magdą, która nie chce go znać z jego winy i ma za złe swojej matce, że nie chce przejąć opieki nad jego dzieckiem. Ja, choć raczej wolę bardziej ekspresyjne tempo i bardziej krwawe historie, to przy książkach autorki dobrze się bawię. Występuje w nich dużo opisów, które mogą niektórych zniechęcić, ale nie mnie!

  Jedyną wadą, do której mogę się przyczepić, jest to, że przez całą długość, powieść ma jednostajny rytm, a w pewnym momencie następuje zdarzenie, które swą dramaturgią, wydaje się przesadne, niepotrzebne, dodane na siłę, a wręcz wkurzające. Myślę, że gdybyście przeczytali tę pozycję, doskonale wiedzielibyście, co mam na myśli.

  Podobało mi się natomiast zakończenie, na tylnej okładce możecie znaleźć moje słowa, w których przyznaję, że w pozycjach Danki Braun jest dużo podejrzanych postaci i każdy może zabawić się w prywatnego detektywa. Autorce udało się mnie zaskoczyć, gdyż obstawiałam zupełnie kogoś innego. Ciekawa jestem, kogo obstawilibyście Wy. Ale żeby o tym z Wami podyskutować, muszę poczekać, aż sami zagłębicie się w tę historię!

  Jeśli lubicie książki z delikatnym dreszczykiem, w których akcja rozwija się powoli i której duża część poświęcona jest życiu codziennemu, to zapewne „Gdzie jest Olga?” przypadnie Wam do gustu. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niespodzianki od życia...

  Niekiedy życie potrafi robić naprawdę zaskakujące prezenty, które znacząco zmieniają jego bieg. Wystarczy jedna zła decyzja, by pociągnąć za sobą kolejne, wystarczy jeden nierozważny krok, by zniszczyć wszystko, co do tej pory budowaliśmy.

  Doskonale wie o tym prywatny detektyw Mirek Filer, mężczyzna ponad trzydziestoletni z syndromem Piotrusia Pana, który dla chwili przyjemności utracił kobietę swego życia. Teraz, w dość nieoczekiwanych dla siebie okolicznościach, został jedynym opiekunem swojej pięcioletniej córki, rezolutnej Niny. Jej matka, Dominika Domańska, jako morderczyni przebywa w więzieniu, oficjalnie zaś wyjechała do Ameryki. Choć tak naprawdę ta utrzymywana przez Mirka fikcja musi się kiedyś skończyć szczególnie, że dziewczynka czuje się porzucona przez matkę, zaś sama Dominika naciska, by ją „uśmiercił” i w ten sposób pomógł małej rozpocząć nowy rozdział w jej życiu, u boku ojca.

  Dla bawidamka i rozpieszczonego przez babkę i matkę mężczyzny obowiązek opieki nad dzieckiem jest dość przerażający szczególnie, że sam nie radzi sobie w realizowaniu obowiązków domowych. Na dodatek właśnie zlecono mu nową sprawę, o tyle problematyczną, że jest w nią zaangażowany emocjonalnie. Osobiście zna bowiem ofiarę, Romana Głowackiego, zaś jego żona Olga jest przyjaciółką matki Mirka. Jednak, z drugiej strony, to właśnie dzięki wieloletniej znajomości z Głowackimi detektyw nie jest w stanie uwierzyć, że to Olga mogłaby otruć męża, a następnie zniknąć.

  Fakty są jednak brutalne – Romanowi podano w alkoholu krople na jaskrę, na którą chorowała właśnie Olga. Co więcej, w dzień morderstwa sama Olga zniknęła i nie ma z nią kontaktu, co przemawia przeciwko niej. Czy to możliwe, by żona od lat będąca na utrzymaniu męża i mająca – według mniemania wszystkich – sielankowe życie u jego boku, sama pozbawiła się źródła dochodu? A może rzeczywiście zabiła Głowackiego, a następnie popełniła samobójstwo? Tego właśnie musi dowiedzieć się Mirek, a ze szczegółami tego wciągającego dochodzenia zapoznamy się dzięki powieści Danki Braun, pt. „Gdzie jest Olga?”. To już drugi tom serii „Akta Mirka Filera” z dość antypatycznym i egoistycznym detektywem w rolach głównych, który pozwoli zaczyna zdobywać uznanie w oczach czytelniczek, wreszcie pod wpływem obowiązków dorastając. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prozami powieść jest niezwykle wciągająca historią, od której trudno jest się oderwać szczególnie, że fabuła rozwija się w dość nieoczekiwanym kierunku.

  Jaką tajemnicę kryła Olga i skąd na jej koncie znalazła się taka suma pieniędzy? Czy naprawdę zajmował się Roman, poza jazdą na taksówce i graniem w totka? Czy to jego aktywność sprowadziła na niego śmierć? Odpowiedzi na te i na inne pojawiające się pytania będziemy poszukiwać wraz z Mirkiem. Choć pytania dopiero zaczną się mnożyć, kiedy Olga nieoczekiwanie wróci, nieświadoma na dodatek śmierci swojego męża…

  Powieść „Gdzie jest Olga?”, pomimo wyraźnego wątku sensacyjnego, trudno nazwać sensacyjną. Jest to bowiem również opowieść o dramacie Olgi i setek kobiet w podobnej sytuacji, powieść o życiu i jego złośliwych chichotach. Co więcej, to również ostrzeżenie, że czasami wystarczy chwila, impuls, by rozegrała się tragedia. Lektura książki nie tylko skłania do refleksji nad codziennością, motywami naszego postępowania, stanowi ostrzeżenie przed bierności i chciwością, a przy tym jest wspaniałym przykładem talentu autorki. Doskonale prowadzona akcja, wyraziści bohaterowie, skomplikowana zagadka – to główne atuty książki, po skończeniu której pozostaje nam tylko oczekiwać na kolejne części serii!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  DWIE TWARZE

  Przy
  okazji większości morderstw śledczy mierzą się z pozytywną opinią na temat denata. „Nie miał wrogów, był uczynny, jak mogło mu się to przydarzyć”. Tymczasem Danka Braun postawiła na człowieka, który wyraźnie okazuje się mieć sporo za uszami i pokaźne grono wrogów, którzy mogliby czerpać radość z jego śmierci. No cóż z tego Romana za typ. O tym czytelnik dowiaduje się na łamach powieści nie ograniczając się wyłącznie do świateł reflektorów rzucanych tylko na niego. Jest i Olga, pozornie szczęśliwa, raczej prowadząca życie wyzbyte presji i obowiązków. Poznawanie prawdziwych oblicz postaci znajdujących się pod znakiem zapytania na pewno okazało się intrygującą oraz odkrywczą przygodą. Bo za pomocą bohaterów drugoplanowych oraz zwrotów akcji nie tak łatwo dość do sensowych i klarownych wniosków.

  ŚLEDZTWO

  Rozliczne spotkania, nawarstwiające się tajemnice i pamiętnik Olgi. Mirek Filer odkrywa mniejsze bądź większe grzeszki bohaterów, które ostatecznie prowadzą na właściwy trop, aż do zaskakującego finału. Kochankowie, alkohol, niespełnione oczekiwania. I czający się morderca. Niełatwo wpaść na pomysł rozwiązania tej sprawy, bo autorka umiejętnie miesza akcją tak, by potem spektakularnie wyciągnąć asa z rękawa.

  MIREK JAKO RODZIC

  Bohater z syndromem Piotrusia Pana, niezbyt dbający o to, by zyskać sympatię innych. Niepotrafiący dorosnąć, jeśli chodzi o życie prywatne. Mirek Filer teraz jednak będzie musiał dojrzeć, bo na pewno nie zaplanował tego, że spadnie na niego obowiązek wychowywania pięcioletniego dziecka. Nela, jako błyskotliwa dziewczynka, zadaje wiele niewygodnych pytań. Często zabawnych, bo wprawiających mężczyznę w zakłopotanie. Dzięki jej osobie książka zyskuje jeszcze jeden wymiar, zawiera w sobie humor, który jako matce pięcioletniej córki ogromnie przypadł mi do gustu. Takie to życiowe. Czy Mirek Filer podoła i temu zadaniu? Wychowaniu? Które przecież nieraz okazuje trudniejsze niż rozwikłanie zagadek śledztwa.

  Więcej na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie Mirka Filera zmieniło się diametralnie. Musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i sprostać zadaniu ojca, a wychowanie pięcioletniej córki do najłatwiejszych nie należy. Pogodzenie życia osobistego z pracą jest trudne, jednak śmierć przyjaciela rodziny Filetów motywuję Mirka do działania, bo nie tylko ginie Roman Głowacki, ale jego żona znika bez śladu. Pozostaje tylko jedno pytanie! Gdzie jest Olga?

  „Akta Mirka Filera” to seria nie tylko kryminalna, bo wątki obyczajowe przeplatają się z romansem, a całość jest mieszanką gatunków, która sprosta oczekiwaniom wielu czytelników.

  Mirek jest snobem, megalomanem, egocentrykiem, dupkiem i cynikiem, a jednak podoba się kobietom. Jak sami widzicie, bohater może być irytujący i ciężko go polubić. Nic bardziej mylnego! Owszem, ma ostry język, jednak nowa sytuacja, w jakiej się znalazł, troszkę go usprawiedliwia. Wcześniej nie miał pojęcia o córce, a teraz musi sam wychować małą dziewczynkę. Relacja między nimi jest trudna i zabawna jednocześnie, a uwierzcie mi, śmiałam się nie raz! Nela jest cudownym przykładem dziecka, które dorasta i łaknie informacji! Znam to z doświadczenia!

  Mirek jest prywatnym detektywem i tym razem ma rozwiązać sprawę zaginięcia przyjaciółki jego matki. Olga nigdy nie musiała pracować, całe życie spędziła w domu i zawsze była uśmiechnięta. Może się wydawać, że to marzenie każdej kobiety! Wszystkie znajome jej zazdrościły, jednak prawda była zupełnie inna.

  Autorka nie napisała typowego kryminału, bo tak naprawdę nie interesowała mnie tożsamość zabójcy. Życia Mirka było o wile bardziej intrygujące, lecz nie tylko ON skradł moją uwagę. Olga i jej pamiętniki mnie zauroczyły i wzruszyły. Strasznie ją polubiłam i rozumiałam jej emocje oraz dylematy.

  Jeśli chodzi o sam wątek morderstwa, to nie byłam w stanie przewidzieć finału! Jednak to nie wszystko. Życie Romana i Olgi było pełne sekretów i wypływające fakty potrafiły mnie zaskoczyć. Naprawdę nie można się nudzić podczas czytania tej książki! Życie Mirka jest bardzo burzliwe, jego matka przeżywa drugą młodość, a ich stosunki niby dobre, a i tak gorzkie słowa padają. Pikanterii dodaję morderstwo i mroczne sprawki denata. Akcja jest szybka, dużo się dzieję, a sami bohaterowie zapadają w pamięci. Wszystko to napisane lekkimi językiem.

  „Gdzie jest Olga?” to zaskakująca powieść. Mieszanka gatunków, twisty fabularne szokują, jednak życie bohaterów jest tak fascynujące, że to dla nich kontynuuję się lekturę! Polecam i jeszcze raz polecam! Oryginalna kreacja bohaterów ze sporą dawką tajemnic, jest naprawdę kuszącym kąskiem! Polecam 8/10

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Gdzie jest Julia? 0/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gdzie jest Julia?

Gdzie jest Julia?  Julia Raczko Trzydziestolatka z podwarszawskiego Milanówka. Z wykształcenia psycholog społeczna. Przez lata pracowała jako producentka programów telewizyjnych. Autorka bloga podróżniczo-lifestylowego pod nazwą Where is Juli + Sam. Dziś mieszka w Brisbane, w Australii. Pisze...
Gdzie jesteś, Bernadette? 4/5 Nasza cena:
9,99 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gdzie jesteś, Bernadette?

Bernadette Fox nie cieszy się dobrą reputacją. Jej własny mąż, guru w środowisku Microsoftu, uważa, że jest niesłychanie uparta. Zdaniem sąsiadów i rodziców ze szkoły jej córki, przynosi hańbę miastu i szkole. Dla orłów designu jest genialną rewolucjonistką w dziedzinie architektury. Dla swojej...
Tam gdzie jesteś 5/5 Nasza cena:
26,74 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam gdzie jesteś

Jest jak w piosence: kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością. Oboje na życiowym zakręcie, potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. Czy będą umieli znaleźć je w sobie nawzajem? Ania Turska ma trudny okres w życiu. Zamierza na dobre uwolnić się od męża, domowego tyrana. Za nią...
Gdzie jesteś? 0/5 Nasza cena:
25,08 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gdzie jesteś?

Niebanalne dziewczyny wybierają trudne, bezkompromisowe drogi, przekonane, że ich wybory są słuszne. Czy jednak potrafią nimi podążać bez ranienia siebie i innych? Nieraz będą musiały zatrzymać się na moment, by pomyśleć: "Gdzie jestem?". Jeśli jednak ta chwila refleksji nie wystarczy, by rozwiązać...
Tam, gdzie serce twoje 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam, gdzie serce twoje

Podobno los zawsze daje drugą szansę. Jednak Ci, którzy ją przegapią, muszą przygotować się na wiele komplikacji... Laura poświęciła wszystko dla swojego małżeństwa. Stała się mistrzynią kompromisu, w końcu z roku na rok miała mniej do powiedzenia. Aż pewnego dnia o czwartej nad ranem coś w niej...
Wierność jest trudna 4/5 Nasza cena:
26,57 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wierność jest trudna

Autorka bestsellera Ja chyba zwariuję! powraca z równie zwariowaną i zaskakującą komedią pełną rodzinnych nieporozumień!Eliza przygotowuje się do ślubu, a całej rodzinie udziela się podniosła atmosfera. Lecz niespodziewanie w życiu dziewczyny pojawi się niepokorny Szczepan,...
Słońce też jest gwiazdą 5/5 Nasza cena:
29,75 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słońce też jest gwiazdą

Urodzona na Jamajce Natasha od ósmego roku życia mieszka w Stanach. Jej rodzice przebywają w USA nielegalnie i zostają deportowani na Jamajkę. Natasha jest załamana i wściekła na ojca - to przez niego rodzina musi wracać tam, skąd przyjechała. Wierzy w naukę, a nie w miłość. Zwłaszcza po tym, jak...
Tam gdzie czekał anioł 5/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam gdzie czekał anioł

Mama dwójki dorosłych dzieci, którą przerastają problemy, wyjeżdża do Ueckermünde, by uporządkować swoje życie. Pomimo wielu obaw i lęków, podejmuje pracę jako opiekunka starszego małżeństwa. Wkrótce na drodze bohaterki pojawiają się osoby, które zmieniają jej życie. Czy to przeznaczenie? Małe...
Rodzina jest najważniejsza 4/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rodzina jest najważniejsza

Co poświęcisz, by ochronić swoich bliskich? Czy jedno z rodziców ma prawo sięgnąć po drastyczne środki, jeśli nie zgadza się z metodami wychowawczymi i poglądami drugiego? Emily i Paul są zamożnym małżeństwem z dwojgiem dzieci. Odkąd opuścili Szkocję i osiedlili się w Australii po podpisaniu przez...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula