Farma

Autor:

Joanne Ramos

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
400
Rok wydania
2019
Nasza cena: 30,04 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

“Farma” to powieść aktualna i prowokująca za razem!

Jane na własne życzenie zostaje surogatką w specjalistycznym ośrodku. Jej zadaniem jest wyprodukowanie idealnego dziecka.

Jane trafiła na Farmę, ponieważ marzyła o lepszym życiu. Za wszelką cenę starała się przejść wyśrubowany proces selekcji. Desperacko walczyła o to, by zostać surogatką i znaleźć się w tym jedynym w swoim rodzaju miejscu. I jest tu wreszcie. Ukryty wśród lasów specjalistyczny ośrodek oferuje najwyższe standardy: luksusowe apartamenty, organiczne posiłki, codzienne masaże i osobistych trenerów. Wszystko zaś po to, by “wyprodukować” idealne dziecko! Jane na 9 miesięcy musi zrezygnować z dotychczasowego życia i zerwać kontakty ze światem. Jej ciało jest nieustannie monitorowane, podobnie zresztą jak każdy jej krok. Jane zaczyna powoli dostrzegać, jak Farma pozbawia ją człowieczeństwa i indywidualności; jak zmienia ją w przedmiot, urządzenie do rodzenia dzieci...

“Farma” to książka, która rozedrze ci serce i otworzy oczy! Jest niezwykle wręcz aktualna i prowokująca. Wykreowana przez autorkę wizja to rzecz jasna fikcja literacka, ale stworzona z takim wyczuciem, że łatwo pomylić ją z rzeczywistością. Lektura tej zachwycającej powieści skłania do refleksji nad prawem do samostanowienia, decydowania o własnym ciele. Już teraz bowiem kobiety spotykają się z ograniczeniem tego prawa i bywają zmuszane do kompromisów. Czy więc stworzona przez Joanne Ramos wizja może stać się rzeczywistością? Oby nie!


O autorce

Joanne Ramos urodziła się na Filipinach. W wieku 6 lat przeniosła się do Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Princeton. Po kilku latach pracy w bankowości inwestycyjnej została redaktorką w “The Economist”. Obecnie jest członkinią zarządu The Moth. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i trójką dzieci. Jej bestsellerowa powieść “Farma” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Otwarte.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Ostatnio na blogach książkowych pojawiło się wiele pozycji, w których można dopatrzyć się tematu praw kobiet, kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania „Farmy” Joanne Ramos postanowiłam się jej podjąć. Zazwyczaj nie recenzuję tego typu książek, jednak po przeczytaniu opisu, chciałam się przekonać, jaką wizję ma dla nas autorka. Co przekazuje nam poprzez historię kobiet, które zostały sprowadzone do roli inkubatora. Prawdziwe i smutne poniekąd, prawda? Luksusowa farma jest ośrodkiem, z którego tak łatwo się nie wydostaniesz, no może za dziewięć długich miesięcy.

  Ośrodek dla ciężarnych kobiet ukrywający się pod nazwą Złociste Dęby jest miejscem niezwykle nowoczesnym, urządzonym ze smakiem, ociekający luksusem wspomaganym przez naturę. Znajduje się w nim wszystko, czego tylko potrzeba do szczęścia, baseny sale fitness, zdrowa i organiczna żywność, wszelkie udogodnienia stoją przed kobietami otworem. Istnieje jedynie maleńki haczyk, który wcale nie jest taki niewielki. Możliwość przebywania w Złocistych Dębach, tak jak i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw, które oferuje ma jednak swoją cenę, chociaż nie jest w ten sposób określane. O czym mowa? Wystarczy, że podpisze się umowę, w której kobieta zobowiązuje się do urodzenia jednemu z klientów dziecka, stając się jednocześnie Żywicielką i własnością Ośrodka. Autorka nie nazywa kobiet, które się zdecydowały na podpisanie umowy surogatkami, a Żywicielkami. Nie tylko będą pełniły rolę inkubatora, żywiciela, ale także własności, będą kontrolowane na każdym kroku, czy cena jest adekwatna do korzyści? Jak wiele w życiu człowieka musi się wydarzyć, aby zdecydował się podpisać taką umowę?

  Przodującą bohaterką książki „Farma” jest pewna Filipinka, ma na imię Jane, która zdecydowała się na podpisanie umowy z Ośrodkiem Złociste Dęby. Nie znalazła się w zbyt korzystnym położeniu, straciła pracę, a ma małe dziecko na utrzymaniu. Wizja zarobienia sporej kwoty pieniędzy wydaje się dla niej atrakcyjna. Czy będzie na tyle silna, aby to przetrwać? Czy każdy z postawionych warunków jej się spodoba? Czy da radę być marionetką i robić dokładnie to, czego wymaga od niej pociągający za sznurek „właściciel”.

  „Farma” koncentruje się na klasie i przywilejach, które są podkreślane decyzjami podejmowanymi przez bohaterów w zależności od ich osobistych motywacji. Poprzez kobiety autorka snuje opowieść, którą osobiście uważam za fascynującą. Podkreśla sposób, w jaki ludzie mogą być wykorzystywani i manipulowani. Patrzy na uprzedzenia rasowe i klasowe oraz absurdalny sposób, w jaki bogaci Amerykanie zapłacą o wiele więcej za białą, wykształconą „żywicielkę”. Nie wszystko jest jednak czarno-białe, wiele oszustw i matactw możemy się dopatrzeć pod pozornym zabezpieczeniem surogatek przed wyniszczającym stresem. Właściciele Ośrodka bez trudu odnajdują lukę w prawie, aby nagiąć „rzeczywistość” na swoją korzyść. Joanne Ramos porusza w książce także temat aborcji w przypadku zagrożenia życia „Żywicielki”, czyje życie jest ważniejsze, kiedy umowa została zawarta? W końcu kobieta obiecała dołożenie wszelkich starań i zapewnienie wszelkiego dobra nienarodzonemu dziecku.

  „Farma” szokuje i nie, właśnie to, że pewne aspekty tej powieści dzieją się w naszym świecie czyniąc ją tak bliską realizmowi, jest przerażające. Robienie czegoś wbrew sobie nigdy nie przynosi pozytywnych skutków, tęsknota za córką, wyrzuty sumienia, których nie zapełni spora suma pieniędzy. To emocjonalna opowieść, która pokazuje, że pieniądze są ważne, jednak nie na tyle, aby poświęcić dla nich wszystko, łącznie z własną duszą i ciałem. To świat, w którym z całą pewnością nie chciałabym żyć i mam nadzieję, że nigdy nie będzie mi dane w nim się znaleźć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Witaj na Farmie, a właściwie ośrodku dla ciężarnych Złociste Dęby. Nowoczesnym i urządzonym ze smakiem miejscu, otoczonym przez kojącą rozedrgane zmysły naturę. Z świetnym wyposażeniem, zdrowym i organicznym wyżywieniem, basenami i salami fitness. Możesz korzystać ze wszystkiego. Pod warunkiem, że urodzisz dziecko dla jednego z naszych bogatych klientów. Staniesz się Żywicielką, podpiszesz odpowiednie umowy i będziesz przez nas kontrolowana.

  Jane to młoda Filipinka, która właśnie traci pracę, źródło jedynego dochodu jej i małej córeczki i jest zachwycona możliwością zarobienia mnóstwa pieniędzy jako Żywicielka w ośrodku Złociste Dęby. Pytanie tylko czy pozwoli na ciągłą kontrolę każdego aspektu jej życia? Jak będzie czuła się jako surogatka?

  Genialny pomysł. To trzeba przyznać już na wstępie. Autorka stworzyła książkę, która otwiera oczy, zmusza do myślenia i sprawia, że umysł rozgrzewa się do czerwoności. Nie wszystko było w niej idealne, zauważyłam pewne wady, ale myślę, że sam pomysł na fabułę broni się sam, ponieważ jest ważny i niezwykle aktualny w naszych czasach. Podoba mi się sposób w jaki autorki łączy realne fakty z tym co może dopiero nadejść i jest bardzo prawdopodobne. Samo słowo surogatka kojarzy mi się przede wszystkim z gwiazdami, bogatymi osobami ze świecznika, które chcą zostać rodzicami, ale z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą osiągnąć tego w tradycyjny sposób. Nigdy nie zastanawiałam się nad emocjami mogącymi targać kobietą, która nosi pod sercem dziecko, czuje jego ruchy, jednak od początku wie, że nawet pod względem genetycznym nie należy ono do niej. Kobieta staje się Żywicielką, to słowo, użyte w książce przez polską tłumaczkę chyba najlepiej oddaje istotę tej relacji. Każda strona też historii była dla mnie okazją do wielu rozważań, zastanawiania się nad macierzyństwem, ciążą, kobiecością, zwłaszcza, że sama przeżyłam ten czas jakim jest ciąża i był ON dla mnie jednym z najpiękniejszych w życiu. Joanne Ramos – sama będąc z pochodzenia Filipinką zwraca też uwagę na wiele nierówności społecznych, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień. Na uwagę zasługuje też fakt, iż autorka pisze w bardzo beznamiętny, spokojny sposób. Nie ocenia, osąd pozostawia czytelnikowi.

  Pomysł na fabułę był świetny, historia rozpoczęła się bardzo ciekawie, pojawiły się tajemnice związane z zagadkową i bajecznie bogatą klientką, która chce zostać matką, a jednak mam wrażenie, że zakończenie pozostawiło we mnie niedosyt. Gdy do końca pozostało mi 100 stron, poczułam, że historia zmierza w jakimś przewidywalnym kierunku. Miałam nadzieję, że zostanę zaskoczona, ale tak się nie stało. Liczyłam tutaj na coś zdecydowanie mocniejszego, nawet nie do końca wyjaśnionego, pozostawiającego czytelnika z ogromem pytań. Spodziewałam się większej walki, sprzeciwu ze strony Jane, ale to postać pełna niepokoju, strachu, a nawet naiwności. Zdecydowanie nie poczułam chemii do tej bohaterki, ale zdarza się i tak.

  Wbrew temu co można by wywnioskować z wcześniejszego akapitu książka mi się spodobała. Opisywane wydarzenia nie zostały pokierowane w kierunku, w którym bym je widziała, chciałabym aby ta książka była bardziej drapieżna, mocna, ale w dalszym ciągu sądzę, że to po prostu dobry tytuł, który zmusza do wielu refleksji, które być może zaskoczą nawet nas samych. Polecam ją wszystkim wielbicielom takich trudnych tematów, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Nie wszystko złoto, co się świeci"

  Witajcie na Farmie. Oferujemy dziewięciomiesięczny pobyt w luksusowym ośrodku położonym w malowniczej okolicy z takimi udogodnieniami jak organiczne posiłki, osobiści trenerzy, codzienne masaże - wszystko bez ograniczeń. A w dodatku hojnie cię wynagrodzimy. Cudownie prawda? Pomyślicie, że gdzieś w tym wszystkim ukryty jest haczyk. I macie rację, nie ma nic za darmo.

  Odetniemy Cię od obecnego życia, będziemy obserwować 24h na dobę i co najważniejsze nie będzie Ci wolno stąd odejść przez całe 9 miesięcy.

  Po co to wszystko? Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Otóż wystarczy, że wyprodukujesz dla nas dziecko idealne. Piszesz się?

  Książka, która bardzo mocno wpływa na kobiecą psychikę, zmusza do zastanowienia się jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby mieć środki na lepsze, godniejsze życie. Przedstawiony świat jest fikcyjny, ale wcale nie trudno wyobrazić sobie, że mógłby być rzeczywistością. Wiele opisanych sytuacji ma obecnie miejsce, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi.

  Temat rodzicielstwa, a dokładniej świadomego rodzicielstwa jest dla mnie niezmiernie ważny i niektóre teksty w tej książce doprowadzały mnie do szału inne od razu wywoływały myśl "przecież to absurd".

  Chciałabym żebyście wyrobił swoje własne zdanie na temat tej książki, ale muszę wam powiedzieć, że cierpliwość jest do niej potrzebna. Moja ocena to 7/10. Czytaliście? Powiedzcie co myślicie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  „Może faktycznie warto byłoby przeżyć tę ciążę razem?”, czyli prowokacyjny debiut Joanne Ramos.

  Farma to debiut Joanne Ramos, który podejmuje dość odważny temat. Porównywana jest do Opowieści podręcznej. Mnie natomiast przypominała trochę VOX Christiny Dalcher, którą czytałam kilka miesięcy temu.

  Luksusowy ośrodek położony wśród lasów oferuje wszelkie udogodnienia: organiczne posiłki, osobistych trenerów, codzienne masaże — wszystko bez ograniczeń. A w dodatku za dziewięciomiesięczny pobyt tam zostaniesz hojnie wynagrodzona. Jane desperacko walczy o lepsze życie. Jest zachwycona, gdy przechodzi wyśrubowaną selekcję na surogatkę. Jednak kiedy zauważa, że jest traktowana jak przedmiot, kiedy jej psychika nie wytrzymuje ciągłej kontroli, a szukanie wsparcia nie daje efektów, zadaje sobie pytanie o granice koszmaru, który wybrała.

  Kobiety ukazane w Farmie, aby zapewnić byt swoim rodzinom, stają się surogatkami dla milionerów, ludzi z klasą, którzy płacą ogromne pieniądz za zdrowe dziecko. Farma porusza wiele aktualnych tematów. Bohaterki należą do różnych klas oraz ras, więc nie brak tutaj rasizmu i selekcji. Mamy także postacie, które są polkami. Uważam jednak, że Ramos wykorzystała stereotypy polek. Książka ta uznawana jest za thriller; ja nie do końca się z tym zgadzam. O ile jeszcze do połowy towarzyszy nam napięcie tak dalej nie pozostaje nic z thrillera. Za bardzo nastawiłam się na thriller i po przeczytaniu byłam trochę rozczarowana.

  Farma jest dość specyficzną lekturą, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Trudny temat, a także beznamiętna narracja może odstraszyć czytelników. Kwestie poruszane przez autorkę są oczywiście ważne, ale książka nie trafi do przeciętnego czytelnika.

  Farma skłania do refleksji. Myślicie, że za kilkanaście lat wydarzenia przedstawione w książce mogą przestać być fikcja? A może już gdzieś funkcjonuje taki ośrodek?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie 4/5 Nasza cena:
29,60 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie

Czy porzucony mężczyzna i kobieta pozbawiona nadziei będą umieli współpracować dla dobra dwójki wspaniałych dzieci? Po tym, jak bracia Nicka Stafforda wyjechali w pogoni za własnymi pasjami, on pozostał w stanie Waszyngton, pracując na rozległym rodzinnym ranczu. Jednak najcięższą pracą okazuje się...
Cold Comfort Farm 0/5 Nasza cena:
36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cold Comfort Farm

When sensible, sophisticated Flora Poste is orphaned at nineteen, she decides her only choice is to descend upon relatives in deepest Sussex. At the aptly named Cold Comfort Farm, she meets the doomed Starkadders: cousin Judith, heaving with remorse for unspoken wickedness; Amos, preaching fire and...
Siedem lat później 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siedem lat później

Podobno siedem to szczęśliwa liczba.Podobno charakter człowieka zmienia się co siedem lat.Podobno wiele małżeństw rozpada się po siedmiu latach.Tessa i Nick Russo zakochali się od pierwszego wejrzenia. Teraz są już siedem lat i dwoje dzieci później. Kiedy w rocznicę ich ślubu romantyczną kolację...
Without Merit 4/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Without Merit

"Without Merit" to powieść poruszająca temat trudnych relacji i problemów rodzinnych. Opowiada o nastolatce, która chciałaby zacząć zupełnie nowe życie, z dala od przykrej przeszłości. Kiedy czujemy, że gdzieś nie pasujemy...
Błoto 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Błoto

Mistrzowska, niezwykle ważna opowieść z podzielonej rasowo Ameryki… To jest wielka proza. „The Guardian” Czasem trzeba zrobić coś złego, żeby postąpić słusznie. Rok 1946. Henry McAllen przenosi się z żoną Laurą z Memphis na farmę w delcie Missisipi. Gdy on prowadzi plantację, ona walczy z...
Sweetbitter 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sweetbitter

Smak, którego nie zapomnisz. Wyobraź sobie, że tak jak Tess masz dwadzieścia dwa lata i właśnie zamieszkałaś w Nowym Jorku. Dostałaś pracę w jednej z renomowanych restauracji. I zaczynasz wyjątkową, pobudzającą wszystkie zmysły lekcję życia… Najlepsze wina, ostrygi i koka. Mięsiste figi i trufle....
Vernon Subutex. Tom 2 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Vernon Subutex. Tom 2

Straciwszy mieszkanie i nadzieję na pomoc ze strony znajomych Vernon ląduje na bruku. Schorowany i ranny, zupełnie nieprzystosowany do życia na ulicy może liczyć jedynie na łaskę innych.A jednak są tacy, którzy uparcie poszukują Vernona – a raczej jego walizki i trzech tajemniczych taśm nagranych...
Cesarzowa Kart 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cesarzowa Kart

Evangeline Greene mieszka wraz z matką na rodzinnej farmie w Luizjanie. Jest atrakcyjną szesnastolatką, chodzi do dobrej szkoły, ma wierną przyjaciółkę, przystojnego chłopaka i... mroczną tajemnicę. Od dziecka dręczą ją sny - widzi brutalną walkę postaci z kart tarota i świat zmierzający ku...
It ends with us 5/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

It ends with us

Czasem te osoby, które najmocniej nas kochają, potrafią też najmocniej ranić. Lily Bloom zawsze płynie pod prąd. Nic dziwnego, że otworzyła kwiaciarnię dla osób, które… nie lubią kwiatów, i prowadzi ją z pasją i sukcesami. Gdy poznaje przystojnego lekarza Ryle’a Kincaida i rodzi się między nimi...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula