Farma Heidy

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 3
Darmowy fragment:
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
13.5 x 20.5
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
312
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,90 zł
Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł Taniej o: 40%

"Farma Heidy” Steinunn Sigurðardóttir to ciepła opowieść o marzeniach, przekraczaniu granic i poszukiwaniu siebie.

Jak daleko trzeba zajść, aby móc stwierdzić, że osiągnęło się sukces?

Każdy z nas chciałby osiągnąć życiowy sukces. Nie oznacza to, że wszyscy marzymy o tym samym. Choć istnieje kilka powszechnych wyznaczników tego, że komuś dobrze się wiedzie, szczęście postrzegane jest w sposób bardzo indywidualny i subiektywny. Z tego powodu niektóre decyzje innych mogą budzić w nas zdziwienie i powątpiewanie. Warto zaryzykować i podążać za głosem swojego serca, co doskonale udowadnia historia Heidy Ásgeirsdottír, głównej bohaterki książki pod tytułem "Farma Heidy”, którą napisała Steinunn Sigurðardóttir. Sięgnij po tę lekturę i poczuj moc inspiracji do chwycenia życia we własne ręce!

Heida dostała szansę, o jakiej marzyło tysiące dziewcząt w jej wieku - mogła robić karierę modelki w Nowym Jorku. Światowe wybiegi, luksus, blichtr i sława czekały właśnie na nią, ona podjęła decyzję, która dla większości osób byłaby kompletnie niezrozumiała. Zrezygnowała z tego wszystkiego na rzecz powrotu do swojego ojczystego kraju, Islandii. Zamieszkała na farmie, gdzie oddała się ciężkiej, codziennej pracy, polegającej na dbaniu o zwierzęta i gospodarstwo, oraz uprawie ziemi. Troska o swój mały kawałek świata stała się dla niej dopiero początkiem walki o większe dobro, a konkretniej o naturalne bogactwa Islandii.

Heida postanowiła działać, by przemówić do rozsądku politykom, innym mieszkańcom oraz globalnym firmom, których działalność stała się zagrożeniem dla islandzkiej fauny i flory. Tym samym zdobyła ogromną popularność i znacznie cenniejszy dla niej szacunek, które pomogły jej zaszczepić słuszną ideę również w innych osobach. Każdy z nas jest w stanie zapoczątkować istotne zmiany, a Heida Ásgeirsdottír wspaniale to udowodniła.


Przeczytaj darmowy fragment:


Opinie o książce

Urzekła mnie i sama książka, która literacko oddaje piękno Islandii i Heida, superwoman na islandzkiej farmie. Kobieta pewna siebie, bezkompromisowa, która ponad swoją karierę stawia ochronę dóbr naturalnych swego kraju. Jak dla mnie – niezwykła i inspirująca.

Karolina Gruszka

Wyłaniający się z tej niezwykłej historii portret może wydawać się sprzeczny. Nieśmiała indywidualistka, która jest członkinią parlamentu. Wycofana samotniczka z zamiłowaniem do wędrówek. Czarująco uczciwa. We współczesnych czasach jest idealnym wzorem do naśladowania. 

Helen Davies, "The Times"

Nowoczesna islandzka saga o Heidzie Ásgeirsdottír, to dziennik zarówno jej kampanii w obronie islandzkiej natury, jak i opowieść o wyczerpującej farmerskiej codzienności podzielonej na pory roku.

Tim Adams, "The Guardian"

Arcydzieło. Oda do islandzkiej natury i pracy islandzkich farmerów.

Farmers' Gazette

Autobiografia oporu. Wobec sprzedawania Islandii; niszczenia natury. Heida swoją walkę zaczęła od przekonywania sąsiadów, którzy uważali ją za przeciwniczkę postępu blokującą oferty firm energetycznych. Dziś przemawia w islandzkim parlamecncie.

Paul Jandi, "Neue Zurcher Zeitung"


O autorce

Steinunn Sigurðardóttir to popularna islandzka pisarka, która zajmuje się tworzeniem prozy i wierszy. Swoją literacką karierę rozpoczęła w wieku zaledwie 19 lat, gdy opublikowała debiutancki tomik poetycki. Z wykształcenia jest psychologiem, ukończyła University College Dublin. Wśród wydanych przez nią książek znajdują się między innymi “Die Liebe der Fische” oraz “Farma Heidy”.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Na islandzkich polach

  Z czym kojarzy ci się Islandia? Z brakiem przestępczości? Z ograniczoną biurokracją? Z brakiem bezdomnych osób? To wszystko prawda, ale kraj ten przede wszystkim kojarzony jest z bliskością natury, z „ziemią lodu i ognia”, czyli z lodowcami i wulkanami, a także z rozległymi łąkami.

  To właśnie na jednej z tych łąk swoje owce wypasa niezwykła modelka… Tak, tak, to nie błąd – owa bowiem o pewnej jasnowłosej i błękitnookiej młodej kobiecie, która zamieniła wybiegi Nowego Jorku na spacery w błocie, ciuchy znanych projektantów na robocze ubrania, a światła fleszy na … słońce. Mimo szansy na międzynarodową karierę Heida Ásgeirsdottír wybrała farmę i ciężką fizyczną pracę. Co więcej, mimo iż nigdy to nie było jej celem, stała się znana jako kobieta, która wypowiedziała walkę koncernowi energetycznemu.

  O tej niezwykłej osobie, o ciężkiej pracy na farmie, o Islandii, a także o tym, dlaczego owce są lepsze niż modeling, przeczytać możemy w niezwykle wciągającej książce non-fiction, pt. „Farma Heidy”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego polecana pozycja, to nie tylko niezwykle malowniczy obraz islandzkiej wsi, gdzie pomimo trudów, wielogodzinnej pracy, życie wydaje się być bardziej autentyczne, prawdziwe. To również wołanie o rozwagę i bodziec do zastanowienia się, gdzie przebiegają granice ludzkiej zachłanności i jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się w naszym dążeniu, by zawładnąć każdym skrawkiem planety, bezlitośnie go niszcząc.

  Po książkę sięgnąć mogą nie tylko kobiety samodzielne, silne, ceniące sobie ludzi, którzy biorą sprawy w swoje ręce i są gotowi do poświęceń w imię wyższych celów. Opowieścią tą zachwyceni będą wszyscy kochający naturę i sprzeciwiający się tym, którzy w bezlitosny sposób chcą ją zniszczyć w imię zysku. Książka została napisana przez powieściopisarkę, Steinunn Sigurðardóttir, która tym razem postanowiła sięgnąć po zupełnie inny gatunek literacki po to, byśmy wszyscy mogli poznać zarówno „superbohaterkę z Islandii”, jak i wysłuchać jej głosu sprzeciwu.

  Autorka przemawia do nas za pośrednictwem swojej bohaterki, w której życiu uczestniczyła przez kilka miesięcy. Złożyły się też one na niezwykłe ujęcie tematu – funkcjonowanie farmy oraz rzeczywistość, z którą zmaga się na co dzień Heida, zostały przedstawione w czterech odsłonach, czterech porach roku. Uczestniczymy wraz z modelką w różnego rodzaju konferencjach, śledzimy jej działalność polityczną i zaangażowanie w ochronę dóbr naturalnych, ale i ciężko pracujemy wraz z nią, uprawiając ziemię i hodując stado owiec. Przenosimy się też w przeszłość, by móc śledzić drogę, jaką Heida pokonała z farmy rodziców, poprzez szkolę, pierwsze kursy dla modelek i kroki na wybiegu, aż po powrót do korzeni, czyli zarządzanie farmą. Przy okazji możemy podziwiać niezwykły rozwój kobiety, która z zakompleksionej i samotnej dziewczynki, która musiała wymyślać sobie przyjaciółkę, zmieniła się w niezwykle pewną siebie i swoich racji farmerkę.

  Lektura książki, mimo iż brak jej płynności, spójności, chwilami też przypomina szkolne wypracowanie, to wspaniała przygoda. Nie tylko możemy spojrzeć na ten kraj z perspektywy kobiety ceniącej go sobie bardziej niż cały blichtr związany z karierą modelki, ale także możemy uczestniczyć w czymś ważnym. Świadoma decyzja o zajęciu się farmerstwem, a także o podjęciu walki o przyrodę, o edukowanie społeczeństwa imponuje, a także … inspiruje. Pora przyłączyć się do tego głosu protestu, zmieniając w pierwszej kolejności siebie i swoje podejście do ekologii, a następnie próbując zmienić świat!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Heida to kobieta wszechstronna, która żadnej pracy się nie boi. Kariera modelki nie była do końca tym co ją satysfakcjonowało, więc poświęciła ją na rzecz pracy w gospodarstwie, która mimo tego, że jest ciężka to sprawia jej radość. Bohaterka zajmuje się wszystkich od uprawy roli, po hodowle owiec, a do tego podjęła się walki o ochronę dóbr naturalnych Islandii. Heida to kobieta, która wiele w swoim życiu przeszła i widziała. Z nieśmiałej, skromnej dziewczyny, przeobraża się w pewną siebie i swojego zdania kobietę, która wie czego chce i potrafi o to walczyć. Wykonuje każde zajęcie, mimo, że niektórzy są zdziwieni, że kobieta jest w stanie się ich podjąć, a ona to robi bez mrugnięcia okiem. Heida to nie tylko farmerka z krwi i kości, ale również kandydatka do parlamentu, która ma zamiar zabrać głos w ważnej sprawie, kiedy inni milczą.

  "Farma Heidy" to książka po której spodziewałam się czegoś innego. Nie oznacza to jednak, że nie czytało mi się jej dobrze, czy że była zła, a wręcz przeciwnie. Przyjemnie spędziłam z nią czas i bardzo dużo dowiedziałam się o gospodarstwie i pracy jaką trzeba włożyć w jego utrzymanie. Jednak myślałam, że ta książka będzie się opierać na walce Heidy o ochronę dóbr naturalnych Islandii jak i samej Islandii, a tak naprawdę te wątki były mało rozwinięte, przez co czuje pewnie niedosyt. Mimo wszystko książka ta jest niezwykle inspirująca i ciekawa. Podobała mi się główna bohaterka, która była również narratorką książki. Prawdziwa, silna, nie boją się niczego kobieta z własnym zdaniem i mnóstwem pomysłów, których realizacji nie boi się podjąć. Była to naprawdę dobra lektury i jeśli ktoś Was chciałby poznać i dowiedzieć się więcej o wyjątkowej postaci jaką jest Heida, to warto sięgnąć po tę książkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Farma Heidy” to opowieść-monolog Heiðy Guðný Ásgeirsdóttir, głównej bohaterki – zaangażowanej społecznie islandzkiej farmerki. Autorka oddaje jej głos, pozwala mówić o tym, o czym sama chce. A jej bohaterka korzysta z tego i prostym językiem, od serca, choć może nieco chaotycznie snuje swoją opowieść. Opowiada o sobie, swojej rodzinie, farmie, o walce z budową elektrowni, która zniszczy tereny wypasu owiec, rzekę przepływającą przez tamte okolice, a także ogólnie środowisko naturalne tych surowych terenów. Relacjonuje też swoją krótką karierę modelki, opowiada o szkołach jakie skończyła, o propozycji startowania w wyborach parlamentarnych i o implikacjach jej decyzji w tej sprawie.

  Z opowieści Heiðy wyłania się obraz kobiety silnej, pracowitej, twardo stąpającej po ziemi, takiej, która nie potrafi usiedzieć w miejscu, która chce działać, pewnej siebie, znającej swoją wartość, ale zarazem skromnej i skrępowanej publicznymi wystąpieniami. Widzimy w niej bowiem kobietę, która pracuje z mężczyznami, wykonuje często bardzo trudną, męczącą pracę, dla której podział na prace „męskie” i „kobiece” jest dziwny i nienaturalny. To taka „Wonder Woman” wychowana na farmie w surowym, islandzkim klimacie.

  Drugim „bohaterem” tej książki jest natura – piękne islandzkie krajobrazy, przyroda, której broni Heiða, ale też takie codzienne obrazy: owce pasące się gdzieś na łąkach, mroźne zimy i olbrzymie śniegi, lato spędzone na traktorze, sianokosy… To wszystko to życie głównej bohaterki, a więc nie tylko tło opowieści, ale jej ważna część. I chociaż nie używa ona w swojej opowieści górnolotnych określeń i nie za bardzo potrafi malować słowem, to możemy wyczuć z jej słów wielką miłość do ziemi, natury, do Islandii.

  Czytanie o życiu, pracy i walce Heiðy było bardzo ciekawe i inspirujące. Bardzo lubię historie o prawdziwych postaciach – silnych, wartościowych kobietach, które umieją sobie poradzić z przeciwnościami losu i właśnie główna bohaterka tej książki do takich należy. Dlatego też całą książkę czytało mi się wyjątkowo szybko i przyjemnie, polecam ją też Wam, jeśli szukacie ciekawej opowieści o tak nietuzinkowej postaci, jaką jest Heiða.

  Za możliwość przeczytania tej interesującej książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Kobiecemu. Moją opinię znajdziecie też na blogu "Rabe i książki"

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Steinunn Sigurdardottir
 • Wydawnictwo Kobiece
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 312
 • Format: 13.5 x 20.5
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366436152
 • Język: polski
 • Podtytuł: Owce, islandzka wieś i naprawianie świata
 • Oryginalny tytuł: Heiða – fjalldalabóndinn
 • Tłumacz: Jacek Godek
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366436152
 • EAN: 9788366436152
 • Wymiary: 13.5 x 20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Trupia Farma 5/5 Nasza cena:
29,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trupia Farma

Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia...
Trupia Farma. Nowe śledztwa 5/5 Nasza cena:
29,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trupia Farma. Nowe śledztwa

Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupa Farma" – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć...
eBook Farma lalek mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,16 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Farma lalek mobi epub

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic. Dla komisarza...
Z duńskiej farmy na salony 0/5 Nasza cena:
41,58 zł 63,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Z duńskiej farmy na salony

Mała Dania szczyci się nie tylko klockami lego i tym, że wydała Hansa Christiana Andersena, którego baśniami zachwycają się kolejne pokolenia dzieci na świecie. Dania "od zawsze" imponowała również swą wysoką produkcją rolną. Wyobrażenie o jej poziomie daje zestawienie choćby kilku liczb: kraj ten...
Cztery pory roku w afgańskiej wiosce 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cztery pory roku w afgańskiej wiosce

Anna Badkhen po raz pierwszy wyjechała do Afganistanu w 2011 roku jako korespondentka wojenna. Od tamtej pory wraca regularnie do tego kraju, w niezwykły sposób przyciągana krajobrazem, który geografia uczyniła nieustającym polem bitewnym.
Podróż w trzech smakach 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż w trzech smakach

Przepyszny pamiętnik z trzech miast - egzotycznego Buenos Aires, wiecznie rozbudzonego Nowego Jorku i eleganckiego Berlina Kiedy Layne Mosler stwierdza, że mimo początkowego zapału nie uda jej się otworzyć własnej restauracji, wyrusza do Buenos Aires, aby pisać artykuły kulinarne. Po cichu liczy na...
Uwikłana 4/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uwikłana

Prawdziwa historia królowej narkotykowego imperium, która zaczęła pracować jako tajna agentka Oparta na faktach elektryzująca opowieść przedstawia życie kobiety uwięzionej między dwoma światami, która niebezpiecznie balansuje na krawędzi. Pochodzącą z wyższych kolumbijskich sfer i wykształconą w...
Wędrówka z Ablem 4/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wędrówka z Ablem

Anna Badkhen to nietypowa dziennikarka. Portretuje bowiem życie w ekstremalnych warunkach, od rozdartego wojną Afganistanu po tereny amerykańsko-meksykańskiego pogranicza. Aby napisać ten wzruszający reportaż, towarzyszyła największej grupie nomadów w ich tradycyjnej, corocznej wędrówce. Pasterze z...
Ubuntu 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ubuntu

A gdyby tak porzucić wszystko i przejechać samotnie motocyklem przez Afrykę? 15 miesięcy. 19 krajów. 42 000 kilometrów. Jedna kobieta, która ciągle chce więcej. Heather Ellis ma 28 lat, kiedy w jej głowie pojawia się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Nieważne, że nigdy...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula