Tomik wierszy, który na pewno zwróci uwagę każdego miłośnika poezji Wisławy Szymborskiej. Zwróć uwagę na to niezwykłe wydanie i ciesz się jego niepowtarzalnością, gdy weźmiesz je do rąk.
"Enough. Wystarczy" to ostatni z tomów wierszy Wisławy Szymborskiej, który został przygotowany w wydaniu polsko-angielskim. Znajduje się w nim łącznie trzynaście utworów, stanowiących spójną, a zarazem niezwykle interesującą całość. Przekładu z języka polskiego na angielski dokonała Clare Cavanagh.
Pozycja ta, mimo niewielkiej zawartości, wydaje się kompletna, wypełniona różnego rodzaju sensami, a także pokazująca prawdziwą maestrię tej cenionej polskiej poetki. Właściwe opracowanie treści pozwala cieszyć się jej twórczością każdemu, kto sięgnie po ten tomik. Żaden z zamieszczonych tam wierszy nie został zrekonstruowany z notatek ani odnaleziony na którymś z ich marginesów. Utwory te dokończyła i oddała do druku sama Wisława Szymborska.
O książce
„To zaledwie 13 utworów, a jednocześnie tom spełniony, pełen sensów i maestrii, dający nam znów - jak to przed laty nazwał Marian Stała - „radość czytania Szymborskiej". Nie są to wiersze wydobyte z notatek, rekonstruowane z urywków, ale domknięte i przeznaczone do druku przez samą pisarkę. Także w tym jest, rzec można, pewien gest elegancji, dyskrecji, tak charakterystycznych i dla tej poezji, i dla jej autorki. Podobnie jak w ironicznym, zaproponowanym jeszcze przez Szymborską tytule: Wystarczy"
– pisał o ostatnim tomie Noblistki Andrzej Franaszek.
O autorce
Wisława Szymborska była jedną z najsłynniejszych polskich poetek, a także eseistką, tłumaczką, krytyczką oraz twórczynią felietonów. W 1996 roku otrzymała też Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, natomiast siedem lat wcześniej założyła Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Należała również do Polskiej Akademii Umiejętności. Urodziła się drugiego lipca 1923 roku na Prowencie, natomiast zmarła pierwszego lutego 2012 roku w Krakowie. Jej debiutancki wiersz, "Szukam słowa" ukazał się w 1945 roku na łamach "Dziennika Polskiego". Pisarka była silnie związana z Krakowem, co bardzo często podkreślała.