Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie ...

Autor:

Luke Dittrich

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
496
Wydawnictwo
Nasza cena: 42,42 zł 49,90 zł Taniej o: 15%

"Eksperyment" to opowieść o tym, jak cienka i często niezauważalna jest granica między eksperymentami medycznymi, a zbrodnią. Oparta o historię pewnego człowieka.

Gdzie znajduje się granica między eksperymentem medycznym, a jawnie popełnioną zbrodnią? Jak bardzo lekarze i naukowcy mogą ingerować w nasze zdrowie, umysł, zachowania? Wiadomo, że współczesna medycyna nie jest do końca etyczna. Zarówno zwierzęta, jak i ludzie nie mogą być pewni tego, że nie spotka ich nic złego. "Eksperyment" to książka Luke'a Dittricha, w której podejmuje temat właśnie tych granic, których nie należy przekraczać.

Henry miał zaledwie dwadzieścia siedem lat, kiedy poddał się eksperymentalnej terapii, która powinnna wyleczyć go z epilepsji. Lekarze wycięli mu część mózgu, odpowiadającą za pamięć i poczucie tożsamości. Właśnie z tego powodu każdego dnia zaczynał na nowo życie: dowiadywał się kim jest, co go spotkało, kto należy do jego rodziny. Przez kolejne kilkadziesiąt stał stał się przedmiotem badań, jednym z materiałów doświadczalnych i osobą całkowicie pozbawioną wolnej woli. Po śmierci sekcja jego mózgu transmitowana była w sieci, a Henry przeszedł do historii jako "Pacjent H.M.", nikt więcej. Odebrano mu człowieczeństwo, całe życie, możliwość rozwoju. Mimo, że dzięki jego przypadkowi bardzo mocno rozwinęła się współczesna wiedza o mózgu, niezaprzeczalny staje się fakt, że aby tego dokonać musiał zostać poświęcony czyjś los. Dlaczego akurat on? Czy to właśnie w tym miejscu lekarze przekroczyli cienką granicę moralności i etyki?

"Eksperyment" to bardzo dokładnie i szczegółowo napisana książka. Autor podszedł do tematu niezwykle profesjonalnie. Pozbierał wszystkie dostępne dowody, przeprowadził wiele rozmów i dotarł do osób bezpośrednio związanych z całą sprawą. Chciał, aby możliwe było przywrócenie człowieczeństwa Henry'emu i pokazanie, że nie był wyłącznie obiektem badań. Niestety, chociaż o wielu przypadkach nie mamy pojęcia, współcześnie również dokonuje się podobnych czynów, traktując ludzi wyłącznie jako materiał do badań. Kiedy z jednej strony wszelki rozwój jest dobry i konieczny, z drugiej trzeba wiele poświęcić, aby był w ogóle możliwy.

Luke Dittrich jest dziennikarzem "National Magazine" oraz "The new York Times Magazine". Wielokrotnie nagradzany. Książka "Eksperyment" stanowi jego debiut pisarski.
Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „W historii nauki żadnego człowieka będącego obiektem badań nie studiowano dokładniej niż Henry’ego, jednak pewne związane z nim rzeczy pozostały tajemnicą, i to nie tylko dla naukowców, lecz także dla niego samego(…)” (s. 371)

  Właściwie ciężko mi ocenić tę książkę. Na pewno jest bardzo dokładna, pełna faktów oraz miliona zdobytych przez autora informacji. Na pewno zostało włożone w nią mnóstwo ciężkiej pracy (jak sam autor pisze zajęło mu to 6 lat), jednak nie do końca zgodzę się z opisem na okładce, że książka opowiada historię Henry’ego i „przywraca mu człowieczeństwo”.

  Moim zdaniem jest to bardziej książka ukazująca historię neurochirurgów, psychologów i innych lekarzy, którzy zajmowali się nie tylko przypadkiem Henry’ego, ale generalnie badaniem mózgu. Bogate biografie, relacje między lekarzami, ich podejście do badań naukowych – mam wrażenie, że autor zupełnie niezamierzenie to właśnie lekarzy zrobił głównymi bohaterami powieści. Czy to minus tej książki? Chyba nie, bo dostajemy naprawdę konkretną historię badań naukowych dotyczących ludzkiego mózgu.

  Po lekturze książki nasuwa się pytanie, czy lekarze zawsze powinni stosować się do zasady „Primum non nocere” (Po pierwsze nie szkodzić), czy też w przypadku badań naukowych lekarz może kierować się zasadą „melius anceps remedium quam nullum” (lepiej zrobić coś niż nic)?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Neurochirurgia, niezależnie od epoki, zawsze wymaga od ludzi, którzy się nią zajmują, posiadania co najmniej dwóch przerażających cech: woli dostania się przemocą do mózgu innego człowieka oraz nieposkromionej pychy pozwalającej wierzyć, że potrafi się rozwiązać problemy w jego wnętrzu.”1

  „Lobotomia przedczołowa, zwana także lobotomią lub lobotomią czołową – zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu kory przeczołowej, jedna z metod leczenia chorych na schizofrenię i inne ciężkie choroby psychiczne.”2

  Luke Dittrich, autor omawianej tutaj książki pod tytułem Eksperyment, jest wnukiem neurochirurga, Williama Beechera Scoville’a, który był lekarzem Henry’ego Molaisona, cierpiącego na padaczkę chłopca, który zyskał przydomek pacjent HM. Nawet gdy Henry odszedł z tego świata, media nie dały mu spokoju. Sekcja mózgu była nagrywana, a sam Scoville, gdy chłopak był jeszcze młody, przeprowadził na nim zabieg lobotomii, aby wyleczyć go z padaczki. To właśnie na jego postaci w dużej mierze skupia się ta książka, choć nie tylko. Pacjent HM to tylko jeden z wielu przypadków, którzy zostali poddani temu zabiegowi, a prawda o postępowaniach medycznych z dawnych lat nie jest tak kolorowa, jakby się wydawało.

  Z jednej strony mamy tutaj ukazane piękno nauki, jaką jest neurochirurgia. Widzimy, w jaki sposób naukowcy i lekarze próbowali odkryć tajemnice ludzkiego mózgu. Gdyby nie przeprowadzane przez nich badania i eksperymenty, to z pewnością nie wiedzielibyśmy dzisiaj tego, co wiemy. Nie można zaprzeczyć temu, że przyczynili się oni do rozwoju medycyny, do rozwoju postępowania w przypadku pacjentów z chorobami psychicznymi czy innymi zaburzeniami układu nerwowego, a też nie tylko. Z drugiej jednak strony pojawia się kwestia moralności i etyki. Nie mówię, że Ci naukowcy bawili się w Boga, choć zapewne i takich nie brakowało, ale faktycznie można chwilami się zacząć zastanawiać, kto pozwalał im na to, żeby posuwali się do takich, a nie innych czynów? Henry miał zostać wyleczony z padaczki, a tak naprawdę stał się pupilkiem lekarzy, przede wszystkim Scoville’a, którzy traktowali go jak obiekt, nie jak człowieka.

  Co ciekawe, pojawia się tutaj także historia babci autora, a zatem żony doktora Scoville’a, która również została poddana lobotomii. I to niesłusznie. Jednak gdybyśmy się cofnęli do lat 50. XX wieku, czy też mniej więcej tamtego okresu, to przekonalibyśmy się, że medycyna wyglądała dosyć dziwnie. Choroby psychiczne były diagnozowane w mgnieniu oka, ludzi wysyłano do szpitali psychiatrycznych po to, aby się ich pozbyć, nie dlatego, że byli chorzy. W tamtych czasach jakiekolwiek odstępstwo od normy było kwalifikowane jako szaleństwo i nadawało się do leczenia. Do nacinania mózgu, wwiercania się w ludzką czaszkę… I nie ukrywam, że z jednej strony mnie to ogromnie fascynuje, bowiem zawsze uważałam, że gdybym obrała inną ścieżkę kariery i poszła studiować medycynę, to z pewnością jako specjalizację wybrałabym neurochirurgię. Z drugiej jednak strony jest to przerażające – jak bardzo można skrzywdzić człowieka jednym małym cięciem. Mózg to niesamowita struktura i rozumiem fascynację lekarzy, którzy pojawiają się w tej książce, jednak to naprawdę porusza w człowieku pewne wątpliwości.

  Książka jest napisana tak dobrym językiem, że możemy się przenieść na teren takiego laboratorium, w którym przeprowadzane są eksperymenty… I wyobraźcie sobie sytuację, że siedzi sobie zwyczajny, niewinny człowiek, w pełni zdrowy, ale poddaje się woli lekarzy, bo wierzy, że mu pomogą. A oni robią z niego królika doświadczalnego – zapominają o tym, że to człowiek tacy, jak oni. Przewiercają czaszkę i po kolei sprawdzają, co się stanie, gdy wytną albo naruszą dany fragment mózgu. Czy muszę pisać, jak to się może skończyć dla pacjenta? Mózg decyduje o wszystkim, co robimy. To dzięki niemu mówimy, odczuwamy, rozpoznajemy… Dzisiaj wiemy, która część za co odpowiada, ale kiedyś? Kiedyś nie wiedzieli… Dlatego sprawdzali. I w ten oto sposób niektórzy pacjenci zmieniali się w pozbawioną uczuć bądź własnej woli istotę.

  W tej książce przeplata się pasja naukowa i okrucieństwo. Cytat, który przytoczyłam na początku tej recenzji idealnie odzwierciedla jej klimat i sedno. Choć mamy tutaj do czynienia z ambitnymi naukowcami, to chętnie przekonałabym się, jak tak naprawdę radzili sobie z tym, co robili. Czy mogli spokojnie spać po nocach, wiedząc, że odebrali komuś zdolność mowy? Że pozbawili go emocji, odczuwania pragnienia? Niby wszystko dla dobra nauki, ale jakim kosztem? Dobrym przykładem tego, jak daleko są w stanie posunąć się ludzie, jest przytoczenie przez autora historii, jakie miały miejsce w obozach koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej. W jaki sposób można zbadać reakcję człowieka na zmianę ciśnienia? Zamknąć go w komorze, manewrować ciśnieniem i zobaczyć, co się stanie. Nawet jeżeli więzień popadnie w obłęd lub umrze z powodu tego, że jego płuca pękną. „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

  Eksperyment zdecydowanie nie jest książką dla ludzi o słabych nerwach. Luke Dittrich w bardzo dosadny sposób prezentuje tematykę lobotomii i dziedzin pokrewnych neurochirurgii czy psychiatrii. W moim odczuciu jest ona świetnie skonstruowana, porządnie napisana i w pełni przemyślana. Myślę, że ma ona spore szanse znaleźć się w gronie najlepszych książek tego roku. Porusza trudny, nieco kontrowersyjny temat, ale zdecydowanie warto się z nim zapoznać. Skłania do przemyśleń i refleksji, mocno. Zdecydowanie polecam! Nie tylko ze względu na tematykę, ale także wykonanie.

  1 Eksperyment Luke Dittrich, wydawnictwo Znak

  2 Wikipedia

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Genialna książka! Nauka, społeczeństw i dramaty pojedynczych ludzi. Uczy i zmusza do namysłu nad kwestiami etycznymi. Świetnie napisana, nie mogłam się oderwać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Henry Gustav Molaison miał strasznego pecha. W dzieciństwie potrącił go rowerzysta, czego następstwem było uszkodzenie mózgu. Po tym zdarzeniu zaczął dostawać silnych ataków epilepsji, które niestety z roku na rok były coraz silniejsze. Farmakologia w jego przypadku nie przynosiła rezultatów. W wieku 27 lat Henrym zajął się William Beechwe Scowille, lekarz, który zdecydował się operować jego mózg w celu zmniejszenia ataków. W czasie zabiegu zdecydował się jednak na eksperyment. Wycinając część mózgu faktycznie udało mu się, zminimalizować ataki epilepsji, lecz równocześnie pozbawił całkowicie pamięci. Od tej pory Henry stał się pacjentem H.M. Co chwilę zaczynał od początku, to co przyswajała pamięć, za moment już zapominał.

  Straszna to sytuacja, kiedy nie jest się panem swojego losu, mało tego, nie można sobie niczego przypomnieć, z niczym utożsamić. I mimo że wiedza o mózgu, dzięki temu zdecydowanie posunęła się naprzód, mam zdecydowanie sprzeczne odczucia, jeżeli chodzi o ten eksperyment. Neuroanatomia. Nauka zajmująca się budową obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jakże ważna i potrzebna. Czy jednak faktycznie moralne było w taki sposób udoskonalać o niej wiedzę? „Brak leczenia jest lepszy niż złe leczenie”

  Luke Dittrich podjął się trudnego zadania. Na pewno ciężko o obiektywizm, jeśli chodzi o osiągnięcia i pracę własnego dziadka. Niewątpliwie ambitnego naukowca, który dzięki swojej pracy dokonał wielu odkryć, lecz kosztem ludzkiego zdrowia. Autor stara się być obiektywny, nie gani ale również nie chwali. Może i jego zaskoczył ogrom eksperymentu i tak zwane ciche przyzwolenie świata medycznego? Ileż można poświęcić dla nauki? Nie da się ukryć, że pacjent H.M. postawił na szali swoje życie, lecz czy je wygrał? Można długo zastanawiać się, gdzie kończą się eksperymenty a zaczyna zbrodnia. „ Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała zbrodni”.

  Podoba mi się, że czuje się, że Henry jest dla autora kimś ważnym. Nie tylko stara przedstawić się go jako człowieka a nie przedmiot medycznych eksperymentów, lecz wyraźnie widać, że sam ma pewne wątpliwości.

  Na pewno nie jest to łatwa książka, lecz na pewno przypadnie do gustu miłośnikom literatury faktu. Zawiera mnóstwo wiadomości na temat historii badań mózgu i sposobów jego leczenia. Ostatnio modny gatunek non-fiction przyciąga czytelników, dla których, nie są atrakcyjne wymyślone fabuły lecz nauka i sprawdzona wiedza. I właśnie im zdecydowanie polecam „Eksperyment”. Książkę, która momentami przeraża lecz i daje nadzieję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niemal każdego dnia człowiek docenia postęp naukowy jaki udało się osiągnąć na przestrzeni ostatnich lat. Nowe metody leczenia, leki na różne dolegliwości i co najważniejsze ogólna ludzka wiedza zdobywana dzięki naukowcom skrupulatnie pracującym dla polepszenia naszego bytu. Wszystko to tak bardzo nas zdumiewa, że nie zastanawiamy się jak dany postęp został osiągnięty.

  Luke Dittrich , autor książki „Eksperyment” ukazuje czytelnikowi brutalne metody rozwoju neurochirurgii oraz jaką cenę przyszło głównemu bohaterowi Henremu zapłacić za chęć poznania ludzkiego mózgu. Książka non-fiction ukazuje losy głównego bohatera, który w myśl hasła „ za każdym odkryciem naukowym muszą iść ofiary” staje się ofiarą poddawaną ciągłym badaniom naukowym. Zdarzenia losowe powoduję, że Henry cierpi na epilepsję będącą zagadką dla lekarzy w czasach w których żyje główny bohater. Eksperymentalne usunięcie kawałka przysadki mózgowej kończy się utratą pamięci u pacjenta, który każdy kolejny dzień przeżywa na nowo, jakby po raz pierwszy. Brak pamięci zdarzeń z dnia poprzedniego otwiera drzwi do dalszych badań naukowych kontynuowanych na Henrym, gdyż pomimo bólu i ran Henry nie pamięta wszystkich tych cierpień, które przeszedł dnia poprzedniego. Książka ukazuje w jaki sposób zdobywana jest wiedza na temat ludzkiego ciała, jak wiele ofiar pochłonęły te badania oraz jakim cierpieniom poddawani byli ludzie w myśl ludzkiej niewiedzy – „Instytut Życia” – ochładzania ciała w wodzie, wywoływania gorączki….

  Autor książki będący spokrewniony w osobą przeprowadzającą innowacyjne operacje oraz osobą poddawaną ekstremalnym metodom leczenia zaburzeń psychologicznych w „Instytucie Życia” poprzez swoją książę pragnie nie tylko pokazać świat naukowy ale również dąży do tego, aby „Pacjent H.M.” miał imię i aby każdy poznał go jako Henry Gustave Molaison.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Luke Dittrich
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 496
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324047253
 • Język: polski
 • Podtytuł: Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny
 • Oryginalny tytuł: Patient H.M. A story of memory, madness, and family secrets
 • Tłumacz: Muller Łukasz
 • ISBN: 9788324047253
 • EAN: 9788324047253
 • Wymiary: 14.5x21.5x4.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Biskupom nie wolno milczeć. Ostatnie felietony 0/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biskupom nie wolno milczeć. Ostatnie felietony

Ostatnie felietony biskupa Tadeusza Pieronka Zmienia się świat, zmienia się Polska. Zmieniają się ludzie i ich problemy. Zmienia się Kościół. Na zmiany trzeba reagować, trzeba się im przyjrzeć. Przemyśleć. Wyciągnąć wnioski. W felietonach pisanych do prasy codziennej ksiądz biskup Tadeusz Pieronek,...
Burka w Nepalu nazywa się sari 5/5 Nasza cena:
33,16 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Burka w Nepalu nazywa się sari

Urodzić się kobietą to przekleństwo, to oznaka złej karmy - przysłowie nepalskie.Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych...
Ortodroma 4/5 Nasza cena:
27,41 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ortodroma

Dlaczego ruszam do miejsca, które może mnie zabić?Ortodroma (gr. orthós – prosty, drómos – bieg, tor wyścigowy) – najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli biegnąca po jej powierzchni.W 1914 roku Ernest Shackleton wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do...
W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP 5/5 Nasza cena:
38,57 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP

Prawdziwa walka toczy się w ukryciu, często na terytorium wroga, na długo przed wypowiedzeniem wojny. Polski superszpieg dostaje się na berlińskie salony, uwodzi żonę niemieckiego generała i już w 1929 roku wykrada tajne plany wojny z Polską. Genialni matematycy łamią szyfry Enigmy, czym wprawiają...
Lan, czyli orchidea 0/5 Nasza cena:
36,31 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lan, czyli orchidea

`Szalona miłość moich rodziców, polsko-wietnamskie korzenie, cesarskie koneksje, środowisko krakowskie, trzynaście lat tworzenia polskiej edycji „Elle”, a wszystko to na tle wyjątkowych wydarzeń i wielkich zmian w Polsce i na świecie. Podobno mam w garści wszystkie składniki potrzebne do dobrej...
Polscy terroryści 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polscy terroryści

TERRORYŚCI CZY PATRIOCI? PO TRUPACH DO WOLNOŚCIW głośnym zamachu na pociąg w Bezdanach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Polityczni awanturnicy porywają się na najbardziej brawurowe...
Jak zrujnować królową 3/5 Nasza cena:
40,86 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak zrujnować królową

Znienawidzona przez lud królowa Maria Antonina i najdroższy naszyjnik świata. Oto jedna z najbardziej tajemniczych afer w historii, która nigdy nie została wyjaśniona i pośrednio przyczyniła się do wybuchu Rewolucji Francuskiej. Gdy kardynał Rohan usłyszał od rzekomej powiernicy Marii Antoniny, że...
Plusy i minusy. Książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki 0/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Plusy i minusy. Książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki

Stefan Buijsman - 24-letni filozof matematyki - jest jak Sheldon Cooper z Teorii wielkiego podrywu. Robi wszystko trochę szybciej niż inni, nic więc dziwnego, że został doktorem w wieku 20 lat. A przecież w szkole niemiłosiernie się nudził i uważał, że algorytmy, różniczki i całki są kompletnie...
Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach

Reportaż byłego ambasadora RP w Indiach pokazuje ten kraj od nieznanej dotąd strony. Indie są miejscem, które fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami. To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały, podczas gdy na ulicach miliony...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula