"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego zostały wydane w 1943 niedługo po wydarzeniach, które opisują, i natychmiast zostały okrzyknięte jedną z najważniejszych książek czasu okupacji. Niesamowita historia Zośki, Rudego i Alka stała się inspiracją dla Polaków walczących o wolność i pomnikiem na część wszystkich, którzy za nią zginęli.
Książka ta opowiada o trójce uczniów renomowanego liceum warszawskiego, którzy w sierpniu 1939 roku snuli młodzieńcze plany na przyszłość. Zostały one zniweczone przez wybuch drugiej wojny światowej 1 września 1939 roku. Tadeusz "Zośka" Zawadzki, Aleksy "Alek" Dawidowski oraz Jan "Rudy" Bytnar należeli do Szarych Szeregów i wsławili się za sprawą niezwykle brawurowych akcji dywersyjnych i działań kompromitujących Niemców. O ich wyczynach huczała cała Warszawa, ale wszystko miało zmienić się, kiedy w 1943 roku Gestapo aresztowało Rudego. Niesamowita akcja, podczas której odbito milczącego podczas przesłuchań Bytnara, zakończyła się podwójną tragedią. Wszyscy bohaterowie książki mieli zginąć, nie narażając swojego honoru i walcząc o ojczyznę.
O autorze
Aleksander Kamiński był profesorem, pedagogiem i harcmistrzem, nazywanym jedną z najważniejszych postaci polskiego harcerstwa. Był redaktorem naczelnym największego pisma wydawanego podczas okupacji w podziemnej Europie, a mianowicie "Biuletynu Informacyjnego". Przeszedł do historii jak autor popularnych do dnia dzisiejszego "Kamieni na szaniec".