-10%

eBook Arystokratka na królewskim dworze mobi epub

plik do pobrania Dowiedz się więcej

 • Książkę przeczytasz na:
Darmowy fragment:
Pobranie w
do 15 min po opłaceniu zamówienia
Wydawnictwo
Rodzaj pliku
epub,mobi
Licencja
WATERMARK
Rok wydania
2021
Nasza cena: 24,30 zł 27,00 zł Taniej o: 10%

Nazywam się Maria Kostka z Kostki. Jestem trzecią Marią w historii rodu.

Marię I pochowano w 1450 roku w rodzinnym grobowcu, nie sprawdzając, czy jest wystarczająco martwa. Kiedy parę lat później otworzono grobowiec, siedziała na schodach. Od tego czasu nasze zwłoki są chowane w zamkniętych trumnach.

Zamknięta jest również trumna Marii II, która przy jednej z prób wyprodukowania kamienia filozoficznego najwyraźniej wynalazła dynamit. W trumnie zamknięto tylko część jej garderoby i perukę, ponieważ ciało zniknęło wraz z wieżą, w której mieściło się laboratorium.

Obie są naszymi straszydłami. Ani jedna nie dożyła dwudziestu lat. Ja mam lat dziewiętnaście.

Jeśli nie liczyć dziesiątek nieślubnych potomków, które Karol Wacław spłodził podczas swojej działalności misyjnej w równikowej Afryce, jestem jedynym członkiem rodu urodzonym poza Europą. Urodziłam się w Nowym Jorku. Byłam Amerykanką. Dla pozostałych Amerykanów byłam Mary Kostka.

Mój ojciec też był Amerykaninem. Marzył o tym, by być nierzucającym się w oczy nauczycielem literatury, którym zresztą był. Koledzy i studenci zwracali się do niego Frank. Nikt z nich nie miał pojęcia, że jest on czeskim arystokratą. Zapewne nikt z nich nie miał pojęcia również o tym, że istnieją jakieś Czechy.

Dziś, naturalnie, oboje jesteśmy Czechami. Mój ojciec to Franciszek Antoni Kostka z Kostki, obrońca Bożego Grobu, członek Zakonu Maltańskiego i patron kościoła Wniebowzięcia Maryi Panny w Kostce.

Mimo iż używanie tytułów szlacheckich zostało w Czechach zakazane już w 1918 roku, wszyscy zwracają się do ojca panie hrabio, per Frank mówi do niego tylko moja matka. Matka wciąż jest Amerykanką. Ma na imię Vivien.

Kostka to siedziba naszego rodu. Pierwotnie był to gród, który w trzynastym wieku wybudował rycerz Mikołaj Kostka i nazwał go Kostka. Od tego czasu jesteśmy Kostkowie z Kostki. Dwa miesiące po ukończeniu budowy Kostkę zdobyli rycerze zakonu krzyżackiego. Potem Kostkę zdobywał praktycznie każdy, kto akurat obok niej przechodził. W osiemnastym wieku moi przodkowie przebudowali Kostkę na zamek barokowy. Z pierwotnej zabudowy zachowały się tylko katakumby i grobowiec.

Pięć razy Kostkę traciliśmy i pięć razy dostawaliśmy ją z powrotem. Po raz pierwszy zabrał ją nam zakon krzyżacki. Po raz drugi husyci. Po raz trzeci Ferdynand II Habsburg, który podarował ją zakonowi krzyżackiemu. Po raz czwarty Kostkę zabrał nam Adolf Hitler, który podarował ją Heinrichowi Himmlerowi, który podarował ją SS.

Po raz piąty Kostkę zabrali nam oczywiście komuniści w 1948 roku.

W 1996 roku po raz piąty dostaliśmy ją z powrotem.19.09.1997

Ojciec dostał list od królowej Niderlandów. Jej Wysokość Beatrycze w imieniu swoim oraz szesnastu milionów poddanych (ci oczywiście się nie podpisali) wyraża podziękowania oraz zapewnia nas o dozgonnej wdzięczności za to, że ojciec bezzwłocznie oddał obraz Rembrandta, który podczas wojny został skradziony przez nazistów i w jakiś tajemniczy sposób trafił na Kostkę, a gdyby nie całkowicie spartaczona próba rabunku w wykonaniu rodziny Majerów, nikt nie miałby najmniejszego pojęcia o jego istnieniu. Królowa pisze również, że czułaby się zaszczycona, mogąc osobiście podziękować naszej rodzinie w swoim pałacu królewskim podczas balu zorganizowanego z okazji uroczystego odsłonięcia „Burdelu w kuchni" (oczywiście ona używa oficjalnego tytułu Portret służącej) całemu niderlandzkiemu ludowi. Za nocleg i wyżywienie by nam zapłaciła. Za podróż raczej nie. Ojciec strasznie się zdenerwował i nazwał list szczytem bezczelności. Wykrzykiwał, że to tak, jakby komuś wypatroszonemu wbrew jego woli wysłano zaproszenie na przyjacielskie spotkanie z konsumentami jego organów. Znów – już chyba po raz milionowy – wyjaśniłam mu, że ten obraz został skradziony Holendrom, a nasz szlachecki honor wymaga zwrócenia dzieła prawowitym właścicielom. Ojciec – również już chyba po raz milionowy – odwarknął, że taki nieistotny szczegół go nie interesuje. Według niego wszyscy arystokraci zawsze kradli jak sroki, tylko on jest biedakiem, którego wszyscy próbują oskubać. Potem rozpoczął swoją ulubioną litanię, podczas której wyliczał rzekomych złodziei. Są to: pracownicy (pensje), nasze dogi (za dużo żrą), urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wodociągi i elektrownia (żądają opłat za dostarczaną wodę i prąd), weterynarz, kominiarz, turyści (kradną z toalety papier toaletowy i mydło w płynie, a czasem ktoś nie oddaje filcowych papci), matka (bierze prysznic dwa razy dziennie), ja (suszę włosy suszarką i do późna w nocy siedzę przy włączonym świetle), wolno żyjące ptaki (podjadają ziarno naszym kurom)… A teraz również holenderska królowa, przez co ta lista nadaje się już według ojca do Księgi rekordów Guinessa. Swoją wylewną wypowiedź zakończył stwierdzeniem, że wcale by go nie zaskoczyło, gdyby na dziedzińcu wylądował latający talerz, wyskoczyły z niego zielone karzełki, zdarły z ojca ubranie, ogoliły go na łyso i znów zniknęły w kosmosie. Potem jeszcze na wszelki wypadek dodał, że nawet gdyby w tej Holandii mieli odsłonić nasze rzeźby, to on nigdzie się nie wybiera. Odparłam, że szczytem bezczelności jest odrzucenie zaproszenia od królowej, i spytałam, jak zamierza uzasadnić naszą nieobecność.

Ojciec nazwał mnie przewrażliwioną czepialską i powiedział, żebym „dryndnęła" do pałacu królewskiego – oczywiście na koszt odbiorcy – i powiedziała, że hrabia Kostka leży na oddziale kardiologicznym, bo jego serce jeszcze nie doszło do siebie po tym wstrząsie. Muszę przyznać, że po przeczytaniu dzisiejszej „Błyskawicy" ojciec naprawdę dziwnie zbrunatniał. Pisali w niej, że transport „naszego" Rembrandta do Holandii został ubezpieczony na dwadzieścia milionów dolarów. Józef, któremu na rękę jest każdy pretekst do pozbycia się nas z Kostki chociaż na kilka dni i szczelnego zamknięcia zamku przed turystami, oświadczył, że w średniowieczu danie kosza królowej było uznawane za powód do wypowiedzenia wojny. Lecz potem ze smutkiem stwierdził, iż katastrofalny stan wojsk obu krajów wyklucza możliwość zbliżenia się do siebie tych dwóch zgrai choćby na odległość strzału, a tych kilka odrzutowców, którymi dysponują obie armie, prawdopodobnie spadłoby samoistnie jeszcze w ich własnej przestrzeni powietrznej. Ojciec zawył, że nie zrobiłoby na nim wrażenia, nawet gdyby wojnę wypowiedziało mu międzygalaktyczne imperium z Darthem Vaderem i Gwiazdą Śmierci. Potem zalecił Józefowi, by lepiej zszedł mu z oczu, albowiem w swej ignorancji nie raczył zauważyć, że przez całe życie przechodził obok Rembrandta, który mógłby teraz wisieć w klimatyzowanym namiocie jakiegoś szejka, a my moglibyśmy palić w piecu studolarówkami.

Józef zgodnie z prawdą odparł, że w posiadanie Kostki weszliśmy prawie rok temu i też nie raczyliśmy zauważyć tego obrazu. Muszę jednak przyznać, że nasz kasztelan jest z powodu „Burdelu w kuchni", a właściwie z powodu odesłania go do Holandii, załamany równie mocno jak nasz ojciec. A może nawet mocniej. Kiedy w zeszłym tygodniu ojciec przekazywał Rembrandta holenderskiemu ambasadorowi, Józef klęczał przed rzeźbą Panny Marii w kaplicy i prosił ją płomiennie, by sprawiła jakiś cud (nie wiem jaki), żeby „Burdel w kuchni" został u nas i żebyśmy mogli go pokątnie sprzedać jakiemuś miliarderowi. W chwili, gdy pancerne auto z obrazem opuszczało dziedziniec, Józef stał w szlafroku przy bramie i wykrzykiwał coś po łacinie. Podejrzewam, że było to jakieś zaklęcie. Kiedy wczoraj byłam ze swoją grupą w salonie łowieckim hrabianki Dory, dogonili nas zwiedzający z grupy Józefa i z wytrzeszczonymi oczami pytali, czy mogą do nas dołączyć, bo ich przewodnik zatrzymuje się przy każdym lustrze i wyrzuca sobie od idiotów. Myśleli, że to szaleniec, i bali się o swoje życie i zdrowie. Szczerze mówiąc, ja też nie broniłabym się przed byciem milionerką, taką jak książę Schwarzenberg, i niewpuszczaniem na Kostkę nikogo obcego, ale w żadnym razie nie „kosiłabym" w tym celu obrazów.

Niespodziewane zainteresowanie audiencją u królowej przejawiła matka.

Chwała Bogu! Pomimo że od śmierci księżnej Diany minęły już prawie trzy tygodnie, matka wciąż nie otrząsnęła się z tej tragedii. Większość czasu spędza w kaplicy, patrząc na zdjęcie nieszczęsnej Lady Di i wzdychając lub w nieregularnych interwałach wyrzucając z siebie okrzyk: „Dlaczego?!". Kiedy zaproponowałam, żeby zamiast tego pomodliła się za nieboszczkę, matka odszczeknęła, że to niepotrzebne, ponieważ ta święta kobieta już jest w niebie i nie potrzebuje żadnych modlitw. Miałam ochotę powiedzieć, że w takim razie należałoby poinformować papieża, że czas rozpocząć proces beatyfikacji, ale na szczęście w porę uświadomiłam sobie, że matka naprawdę byłaby w stanie zadzwonić do Watykanu, albo nawet tam pojechać. Matka chodzi w czarnym kostiumie, a na głowie nosi czarny beret. Wygląda jak bojowniczka z ochrony libijskiego dyktatora Kaddafiego.

Oczywiście z wyjątkiem tej zapłakanej twarzy.

Jej zainteresowanie wyjazdem do żywej królowej Holandii stanowiło więc w porównaniu z męczącym pojękiwaniem odświeżającą zmianę, choć matka od razu dodała, że zamierza podzielić się z władczynią swoim niezmiernym żalem. Myślę jednak, że przede wszystkim zamierza wyciągnąć z Beatrycze szczegóły dotyczące pogrzebu Diany, na którym królowa oczywiście była i na który – równie oczywiście – matka nie została zaproszona, co uznała za niesprawiedliwość wołającą o pomstę do nieba, bo przecież wysłała do pałacu Buckingham przesyłką ekspresową naszą księgę kondolencyjną oraz film z uroczystości żałobnych, które odbyły się w naszej kaplicy. Podejrzewam, że te „prezenciki" skończyły w którejś z londyńskich palarni śmieci, podobnie jak poruszający list matki, skropiony jej łzami i rozpuszczonym make-upem. Trudno powiedzieć, czy ktoś chociaż obejrzał te rzeczy. Na razie nie otrzymaliśmy podziękowań z pałacu Buckingham.

Lecz ojciec nie chciał nawet słyszeć o audiencji i ostrzegł nas, że w przypadku kontynuowania tej rozmowy wybuchnie mu układ krwionośny, bo wyraźnie czuje, że wskutek przepływu kipiącej w nim krwi zaczyna się już z niego dymić. Dyskusję zakończył ogólnym pytaniem, jak można chcieć lecieć do jakiegoś kraju, nie wiedząc nawet, na którym kontynencie się on znajduje. Niestety matka złapała się na ten haczyk i odparła zdecydowanie, że ma jako takie pojęcie o położeniu Holandii.

Rozległo się zgryźliwe pytanie ojca:

– W takim razie gdzie ja-ko-ta-ko leży królestwo Holandii, geografko?

A potem odpowiedź matki:

– Gdzieś w Niemczech… chyba.

Józef oświadczył, że według atlasu z 1942 roku matka ma rację. Ojciec skrzyżował dłonie na klatce piersiowej, jakby chciał powstrzymać nabrzmiewającą aortę, po czym bez słowa wyszedł z kuchni. Matka wróciła jęczeć do kaplicy. Muszę coś z tym zrobić. W księdze gości dziś pojawił się wpis: „Dlaczego w waszej kaplicy ślęczy ten stękający ninja?".

Później

Dzwonił Maks. W książęcej gajówce znów – nareszcie – naprawili im linię telefoniczną. Tym razem awarię spowodowały bobry, które prawdopodobnie uznały, że słup telefoniczny przyda się im do tamy, więc go przegryzły, a potem wraz z innymi zwierzętami leśnymi wzięły się za kabel telefoniczny leżący na ziemi. Zżarły go prawie pół kilometra. Technicy z firmy telekomunikacyjnej twierdzili, że widzą coś takiego po raz pierwszy. Kiedy przyjechali samochodem terenowym na miejsce, drut wcinało akurat kilka wiewiórek i kukułka. Naprawa chyba była dość droga, bo książę Schwarzenberg wściekał się i powiedział, że naprawia to „zasrrrane ustrrrojstwo" po raz ostatni, i doradził Launom, żeby skombinowali sobie gdzieś „krrrótkofalówkę jak parrrtyzanci, a z okolicznym światem porrrozumiewali się alfabetem Morse'a albo sprrrawili sobie stadko gołębi pocztowych". Chyba to miał być dowcip, ale na wszelki wypadek poinformowałam Maksa, że nie znam alfabetu Morse'a i że niezbyt potrafię sobie wyobrazić, jak ganiam po dachu naszego zamku za gołębiem z listem miłosnym. Maks odparł, że przecież wszyscy Amerykanie – podobnie jak obywatele byłego Związku Radzieckiego – uwielbiają nowe wyzwania, więc mogłabym coś z siebie „wykrzesać". Potem wspomniał jeszcze o jakiejś mojej zmarłej trzysta lat temu krewnej, która swojemu wybrankowi serca wysyłała listy za pośrednictwem wiernego psa, dopóki pewnego razu niewolnicy nie złapali go podczas misji, nie upiekli i nie zjedli. Wraz z obrożą i listem. Powiedziałam, że zrobienie z naszych dogów listonoszy to wyzwanie, na którym polegliby wszyscy Amerykanie i Rosjanie razem wzięci, bo przed Olkiem i Leosiem musiałby biec ktoś z miską żarcia, a te dwa lenie i tak ledwo doczłapałyby na koniec naszego parku. Na szczęście żaden z tych ekstremalnych sposobów komunikacji nie będzie konieczny, ponieważ Maks i jego drwalska ekipa jadą w przyszłym tygodniu do lasu, który hrabia Schwarzenberg wysądził niedawno od kraju i który podobno znajduje się rzut kamieniem od Kostki. Niestety Maks nie potrafi przewidzieć, jak często będziemy się widywać, bo (według jego słów) do księcia najwyraźniej nie dotarła jeszcze informacja o zniesieniu pańszczyzny, więc będzie trzeba „tyrrrać od rrrana do wieczorrra jak w brrrygadzie towarzysza Stachanova", a wolne będą tylko niedziele. Jednak na przekór temu dość nietypowemu czasowi pracy, porównywalnemu chyba tylko z obozami w Korei Północnej, Maks zabiera ze sobą do leśnej furgonetki swój uroczysty garnitur, by poprosić mnie o rękę. Przy okazji wyraził życzenie, by na przyjęciu zaręczynowym nie podawano gęsi, ponieważ po przebytej boreliozie musi przestrzegać diety, a na widok tłuszczu wibruje mu woreczek żółciowy.

Choć niechętnie, musiałam mu powiedzieć, że może spokojnie zostawić garnitur w leśniczówce, ponieważ od naszej poprzedniej rozmowy na ten temat nic się nie zmieniło, a ojciec i matka są w takiej kondycji psychicznej, że raczej nie byliby w stanie należycie przeżyć tej uroczystej chwili – chyba że Maks miałby przy sobie oryginalne płótno jakiegoś holenderskiego mistrza i potwierdzoną notarialnie wiadomość od księżnej Diany, że ma się dobrze na tamtym świecie. Maks odparł, że dziwna z nas rodzina. To oczywiście prawda, ale z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu stwierdziłam, że tylko mnie wolno wygłaszać tego typu opinie. No dobrze, przyznaję – jestem rozdrażniona. Dość zirytowanym głosem przypomniałam więc Maksowi o skłóconych gangach jego krewnych, którzy tłuką się przy każdej okazji i którzy zdewastowali siedzibę ich rodu. Mimochodem: według „Błyskawicy" w zeszłym tygodniu niemal zdewastowali też konserwatorów zabytków, którzy przyszli wystawić im karę za niszczenie dziedzictwa narodowego. Na szczęście mój anioł stróż uciszył mnie w chwili, gdy chciałam wspomnieć o kilkuletnim wyciąganiu matki Maksa z alkoholizmu. Po chwili milczenia mój drogi rozmówca odparł, żebym dała mu znać, kiedy ojciec i matka powrócą do rzeczywistości, i się rozłączył. Przez pół godziny czekałam, czy jeszcze zadzwoni z przeprosinami. Wprawdzie nie do końca wiem za co, ale powinien przeprosić. Nie zadzwonił.

Potem poszłam do kaplicy, żeby obudzić matkę i dowlec ją do jej sypialni. Na schodach rozdarłam jej rękaw, a może nawet zwichnęłam rękę.

Później

Matka jęczy przez sen i skarży się na ból ręki. Przed chwilą ojciec krzyknął do niej ze swojej sypialni:

– Przestań stękać, bo własnoręcznie wyślę cię do Diany.

Pomimo iż znów hipnotyzuję telefon, Maks wciąż nie dzwoni. Co on sobie myśli? Że będę się prosić? Jednocześnie nie chciałabym się pozbyć ich rodowego pierścienia zaręczynowego, który udało się Maksowi nasunąć na mój palec serdeczny tuż przed omdleniem. Jest cudowny! Kiedyś, jak będzie chwilka wolnego czasu, będę musiała się zastanowić, czy moje upodobanie do dużych i niewątpliwie bardzo drogich klejnotów nie zaczyna wymykać się spod kontroli. Podczas pisania tych zapisków (a właściwie również podczas pisania tych wczorajszych i przedwczorajszych) mam bowiem na sobie nie tylko „byczy" pierścionek od Maksa, lecz także nasz pierścień rodowy i naszyjnik z prawdziwych pereł, które dostałam od ciotuni Nory. Na razie uspokajam się tym, że noszę je „potajemnie", więc są dla mnie czymś wyjątkowym. Zacznę się martwić, gdy ich wkładanie rano będzie równie oczywiste jak wkładanie bielizny i gdy tak wystrojona zacznę skubać gęsi i czyścić toalety. Na razie trudno mi to sobie wyobrazić. Wolę nie myśleć, co by się stało, gdybym przyszła na śniadanie „obwieszona" jak Elizabeth Taylor. (Na marginesie: podobno jej biżuteria waży łącznie prawie dwadzieścia kilogramów i większości nie ściąga nawet do snu). Ojciec pewnie zaciągnąłby mnie do sali tortur, żeby wydusić ze mnie, skąd wytrzasnęłam te „błyskotki". Ja najpóźniej na Madejowym łożu wyjawiłabym, że mam je od ciotuni Nory, a potem to ta Bogu ducha winna staruszka trafiłaby na tortury. Chociaż ona dzięki swojej narkolepsji mogłaby nie zauważyć nawet łamania kołem. Tak czy inaczej, ojciec natychmiast szukałby jakiegoś kupca, przy czym pokłóciłby się strasznie z matką, która chciałaby zachować „błyskotki" dla siebie. I właśnie dlatego muszą leżeć na dnie szafy, owinięte ręcznikiem z Myszką Miki, a świat ujrzy je prawdopodobnie dopiero w dniu mojego ślubu. Oczywiście, jeśli będzie jakiś ślub, prawda? Maks wciąż nie zadzwonił!

Mowa o wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie serii: Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka.

 • -16%
  Oxford Piórnik z klapką Touch Esse Jeans jeansowy

  Oxford Piórnik z klapką Touch Esse Jeans jeansowy

  Funkcjonalny piórnik z klapką idealny do przechowywania wszelkich szkolnych przyborów. Uniwersalny kolor przypominający jeans będzie doskonale pasował do każdego szkolnego plecaka. Ponadczasowy, minimalistyzny design nie wyjdzie z mody nawet po długim czasie, dzięki czemu możesz być pewny, że przez...
  Piórnik
  36,90 zł Cena regularna: 43,99 zł -16% Najniższa cena z 30 dni: 35,19 zł +5%
  w magazynie
 • -25%
  St. Majewski Wyprawka szkolna. Zestaw plastyczny małego artysty Bambino

  St. Majewski Wyprawka szkolna. Zestaw plastyczny małego artysty Bambino

  Zestaw zawiera najpotrzebniejsze materiały plastyczne spakowane w praktyczną teczkę z rączką o wymiarach 32 x 24,8 x 5 cm. Jest doskonałym pomysłem na: spędzenie wolnego czasu, kreatywną zabawę, naukę w domu, rozwój motoryki małej, prezent z okazji urodzin, Dnia Dziecka, Mikołajek. Zestaw...
  Akcesoria plastyczne
  79,72 zł Cena regularna: 106,29 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 73,58 zł +8%
  w magazynie
 • -29%
  Milan Kalkulator naukowy M228 Acid 159005

  Milan Kalkulator naukowy M228 Acid 159005

  Kalkulator naukowy z 2-liniowym wyświetlaczem LCD (10 + 2 cyfry). 228 zintegrowanych funkcji, w tym logarytmiczne i trygonometryczne, procenty i ułamki. Zasilanie: 2 baterie 1,5 V (w zestawie). Jasnoszary kalkulator z wytrzymałym, ciemnoszarym pokrowcem. Zawiera instrukcje. Kalkulatory MILAN...
  kalkulator
  62,35 zł Cena regularna: 87,75 zł -29% Najniższa cena z 30 dni: 61,11 zł +2%
  w magazynie
 • -20%
  Kołozeszyt A5 Gradient Blueberry 02961 CoolPack kratka 100 kartek

  Kołozeszyt A5 Gradient Blueberry 02961 CoolPack kratka 100 kartek

  Wysokiej jakości 100 kartkowy  zeszyt w kratkę A5  marki Coolpack z kolekcji Gradient. Zeszyt posiada transparentną kopertę, linijkę oraz trzy przekładki, dzięki którym notatki zawsze będą uporządkowane. 200  stron w kratkę Mikro perforacja ułatwia wyrywanie kartek Przekładki z kieszonką z...
  Zeszyt
  16,79 zł Cena regularna: 20,99 zł -20% Najniższa cena z 30 dni: 18,63 zł -10%
  w magazynie
 • -25%
  CoolPack Kołobrulion B5 Pastel kratka 100 kartek

  CoolPack Kołobrulion B5 Pastel kratka 100 kartek

  Stukartkowy kołozeszyt B5 w kratkę od PATIO. Został wyposażony w przekładki z kieszonką i etykietą, na której możemy wpisać nazwę przedmiotu. Możemy również skorzystać ze specjalnej wkładki z linijką. Mikro perforacja ułatwia wyrywanie kartek. Transparentna koperta na wszystkie dodatkowe notatki...
  Zeszyt
  20,99 zł Cena regularna: 27,99 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 20,99 zł
  w magazynie
 • -29%
  Interdruk Zakreślacz Candy 6 kolorów

  Interdruk Zakreślacz Candy 6 kolorów

  Zakreślacz Candy marki YN-Teen. W opakowaniu sześć różnych kolorów.
  Przybory do pisania
  7,73 zł Cena regularna: 10,82 zł -29% Najniższa cena z 30 dni: 7,73 zł
  w magazynie
 • -40%
  Interdruk Wyprawka szkolna. Szkoła podstawowa. Klasy 4-8

  Interdruk Wyprawka szkolna. Szkoła podstawowa. Klasy 4-8

  Wyprawka szkolna dla ucznia/uczennicy szkoły podstawowej (klasy 4-8). Zawartość zestawu: zeszyt A5 Język polski Hybrid, 60 kartek, linia, 70g, zeszyt A5 Fizyka Hybrid, 60 kartek, kratka, 70g, zeszyt A5 Geografia Hybrid, 60 kartek, kratka, 70g, zeszyt A5 Matematyka Hybrid, 60 kartek, kratka, 70g,...
  Artykuł papierniczy
  74,99 zł Cena regularna: 124,99 zł -40% Najniższa cena z 30 dni: 81,24 zł -8%
  w magazynie
 • -15%
  Interdruk Zeszyt A4 Metallic Satin Gold 70g, kratka 96 kartek

  Interdruk Zeszyt A4 Metallic Satin Gold 70g, kratka 96 kartek

  Format: A4. Liczba kartek: 96. Zadruk w kratkę. Okładka z efektem złotej matowej metalizy z modnym motywem natury lub z abstrakcyjnym wzorem. Dostępne różne wzory wysyłane losowo. Cena za jedną sztukę.
  Zeszyt
  11,89 zł Cena regularna: 13,99 zł -15% Najniższa cena z 30 dni: 12,59 zł -6%
  w magazynie
 • -30%
  Milan Piórniki mini kwadratowy Sunset różowy

  Milan Piórniki mini kwadratowy Sunset różowy

  Piórnik mini kwadratowy z kolekcji SUNSET w kolorze różowym zapinany na suwak. Połączenie gradientowych kolorów inspirowanych zachodem słońca z czarno-białymi detalami. Tkanina zewnętrzna ?Ripstop?: lekka i odporna na rozdarcia. Wykorzystuje specjalną technikę, która tka grube, wzmacniane nici w...
  Piórnik
  24,81 zł Cena regularna: 35,44 zł -30% Najniższa cena z 30 dni: 26,39 zł -6%
  w magazynie
 • -10%
  Piórnik Campus Football 2T D062339 CoolPack

  Piórnik Campus Football 2T D062339 CoolPack

  Piórnik z serii Campus od firmy CoolPack to wygodny, jednokomorowy piórnik, który bez trudu pomieści najważniejsze szkolne akcesoria. Wewnątrz piórnika znajduje się klapka, na której z jednej strony zamieszczone są uchwyty na ołówki, długopisy czy inne przybory piśmiennicze, z drugiej funkcjonalna...
  Piórnik
  Ograniczona dostępność
  34,35 zł Cena regularna: 38,17 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 32,44 zł +6%
  w magazynie
 • -20%
  Bidon LEGO Boy

  Bidon LEGO Boy

  Postaci z magicznego świata LEGO® mogą Ci teraz towarzyszyć cały dzień! Zabierz bidon ze swoimi ulubionymi bohaterami LEGO® do szkoły lub na wycieczkę. Ten sprytnie zaprojektowany bidon zaspokoi pragnienie każdego miłośnika i miłośniczki LEGO®. Jest tak fajny, że będziesz chciał z niego korzystać...
  bidon
  39,99 zł Cena regularna: 49,99 zł -20% Najniższa cena z 30 dni: 37,49 zł +7%
  w magazynie
 • -25%
  CoolPack Kołobrulion B5 Pastel kratka 100 kartek

  CoolPack Kołobrulion B5 Pastel kratka 100 kartek

  Kołobrulion B5: 100 kartek w kratkę, bardzo wygodne kolorowe zakładki, doskonałe wykonanie, wyjątkowo subtelne pastelowe kolory, środkowa część kartki zawiera microperforację, transparentna koperta z pvc umieszczona na końcu zeszytu, papier 80 g/m2, linia Pastel
  Zeszyt
  20,99 zł Cena regularna: 27,99 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 20,99 zł
  w magazynie
Warto zwrócić uwagę na...
Anglia, XVI wiek Zakochana pierwszą młodzieńczą miłością, lady Rosamund niezbyt chętnie wypełnia wolę rodziców, którzy w służbie dla królowej Elżbiety I upatrują szansy na pomyślną przyszłość córki. Nie może jednak odmówić przyjęcia zaszczytnej roli dwórki angielskiej monarchini i zimą 1564 roku...
dodaj do schowka Do koszyka 14,39 zł Cena regularna: 15,99 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 14,00 zł +3%
Anglia, XVI wiek Zakochana pierwszą młodzieńczą miłością, lady Rosamund niezbyt chętnie wypełnia wolę rodziców, którzy w służbie dla królowej Elżbiety I upatrują szansy na pomyślną przyszłość córki. Nie może jednak odmówić przyjęcia zaszczytnej roli dwórki angielskiej monarchini i zimą 1564 roku...
dodaj do schowka Do koszyka 14,39 zł Cena regularna: 15,99 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 13,91 zł +3%
"Na królewskim dworze" to książka Józefa Ignacego Kraszewskiego, polskiego pisarza i publicysty oraz autora największej liczby wydanych książek w historii literatury polskiej i siódmego autora na świecie pod tym względem. Czasy Władysława IV Wazy. Król pragnie wzmocnienia swojej władzy w państwie....
dodaj do schowka Do koszyka 16,64 zł Cena regularna: 18,49 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 16,09 zł +3%
Trzecia część literackiego sitcomu! Rozpoczynają się wakacje, a załoga zamku Kostka ma nadzieję na najlepszy sezon w historii. Lecz złośliwy los jak zwykle niweczy wszystkie plany. Arystokratka Maria, kucharka pani Cicha, kasztelan Józef i ogrodnik pan Spock zapraszają na kolejną odsłonę swoich...
dodaj do schowka Do koszyka 24,30 zł Cena regularna: 27,00 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 22,02 zł +10%
Czwarta część najpopularniejszego literackiego sitcomu ostatnich lat! Spokój na zamku zostaje zakłócony. Personel musi zmierzyć się z falą przestępstw przetaczających się przez Kostkę. Czy w obliczu tak dramatycznych wydarzeń można zachować dobry humor? Oczywiście! Nowi bohaterowie, nowe wątki i...
dodaj do schowka Do koszyka 24,30 zł Cena regularna: 27,00 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 23,49 zł +3%
Chcesz podejrzeć osobliwy świat arystokracji, w którym bohaterowie są jak kukiełki zmagające się z rolami przypisanymi im przez złośliwą historię? Chcesz spędzić miło czas, śmiejąc się i śmiejąc? Doskonale, czekamy właśnie na Ciebie, by zacząć przedstawienie. Witamy w Czechach i u Czechów, którym...
dodaj do schowka Do koszyka 24,30 zł Cena regularna: 27,00 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 21,65 zł +12%
"Ta powieść chwyta za gardło i trzyma do ostatniej strony! Zmęczony metropolią Wiktor wyjeżdża z Pragi, by zostać kasztelanem morawskiego zamku. Pragnie odnaleźć wewnętrzną równowagę i zażegnać kryzys małżeński. Jednak wizja spokojnego życia wśród zabytkowych mebli i dzieł sztuki szybko odchodzi w...
dodaj do schowka Do koszyka 24,30 zł Cena regularna: 27,00 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 22,02 zł +10%
Trzecia część literackiego sitcomu!Rozpoczynają się wakacje, a załoga zamku Kostka ma nadzieję na najlepszy sezon w historii. Lecz złośliwy los jak zwykle niweczy wszystkie plany.Arystokratka Maria, kucharka pani Cicha, kasztelan Józef i ogrodnik pan Spock zapraszają na kolejną odsłonę swoich...
dodaj do schowka Do koszyka 26,96 zł Cena regularna: 29,95 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 28,45 zł -5%
Trzecia część literackiego sitcomu! Rozpoczynają się wakacje, a załoga zamku Kostka ma nadzieję na najlepszy sezon w historii. Lecz złośliwy los jak zwykle niweczy wszystkie plany. Arystokratka Maria, kucharka pani Cicha, kasztelan Józef i ogrodnik pan Spock zapraszają na kolejną odsłonę swoich...
dodaj do schowka Do koszyka 25,05 zł Cena regularna: 36,00 zł -30% Najniższa cena z 30 dni: 23,85 zł +5%
Kontynuacja "Ostatniej arystokratki", nominowana do nagrody Josefa Škvoreckiego. Najlepiej sprzedająca się czeska książka 2015 roku. Pamiętnik surrealistyczny. Gwarancja czeskiego humoru. Rodzina Kostków przybyła z USA do Czech do dawnej siedziby rodu - zamku Kostka. Lecz zamiast kultywować...
dodaj do schowka Do koszyka 22,46 zł Cena regularna: 29,95 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 20,84 zł +8%
Ta powieść chwyta za gardło i trzyma do ostatniej strony! Zmęczony metropolią Wiktor wyjeżdża z Pragi, by zostać kasztelanem morawskiego zamku. Pragnie odnaleźć wewnętrzną równowagę i zażegnać kryzys małżeński. Jednak wizja spokojnego życia wśród zabytkowych mebli i dzieł sztuki szybko odchodzi w...
dodaj do schowka Do koszyka 22,46 zł Cena regularna: 29,95 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 20,84 zł +8%
Trzecia część literackiego sitcomu! Rozpoczynają się wakacje, a załoga zamku Kostka ma nadzieję na najlepszy sezon w historii. Lecz złośliwy los jak zwykle niweczy wszystkie plany. Arystokratka Maria, kucharka pani Cicha, kasztelan Józef i ogrodnik pan Spock zapraszają na kolejną odsłonę swoich...
dodaj do schowka Do koszyka 22,46 zł Cena regularna: 29,95 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 20,84 zł +8%
Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Evzen Bocek
 • Wydawnictwo Stara Szkoła
 • Rodzaj pliku: epub,mobi
 • Licencja: WATERMARK
 • Rok wydania: 2021
 • Ilość stron: 140
 • Stan: plik elektroniczny, do pobrania po opłaceniu
 • Model: @9788366013438_52
 • Język: pl
 • Tłumacz: Mirosław Śmigielski
 • ISBN: 9788366013438
 • ISBN wersji papierowej: 9788366013421
Wybrane bestsellery
Czytając Dziedzica Kaladanu, wszyscy fani „Diuny” mogą z satysfakcją towarzyszyć narodzinom legendy. Po tym, jak Bene Gesserit odwołały Jessikę z Kaladanu i wysłały jako konkubinę do innego szlachcica, książę Leto postanowił zaangażować się w rozbicie radykalnego ruchu na rzecz Wspólnoty...
dodaj do schowka Do koszyka 64,38 zł Cena regularna: 99,00 zł -35% Najniższa cena z 30 dni: 64,01 zł
Kiedy zaufanie zostaje zawiedzione, już nic nie chroni serca przed bólem Ellie znowu jest na dnie. Wszystko, z czym się zmagała przed Asherem, wróciło, i to ze zdwojoną siłą. Samotna rzeczywistość jest przygnębiająca, zwłaszcza jeśli każdy drobiazg jej o nim przypomina. Ellie żałuje, że przyjechała...
dodaj do schowka Do koszyka 40,41 zł Cena regularna: 44,90 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 38,17 zł +6%
Wojna chciała jej wydrzeć ostatnią bliską osobę. Musiała się poświęcić. Była mu to winna… tylko jemu, nikomu więcej. Na początku 1943 roku agentka Abwehry Angela Dremmler zostaje wysłana do Warszawy. Kobieta oficjalnie ma przejść na stronę wroga, a faktycznie ma wspierać niemiecki wywiad. Będąc pod...
dodaj do schowka Do koszyka 29,95 zł Cena regularna: 47,90 zł -37% Najniższa cena z 30 dni: 30,65 zł -2%
Gdy Łucja wraca po zmroku przez las do wynajętego w podolsztyńskiej wsi pokoju, staje się świadkiem morderstwa. Zamiast pomóc ofierze, ucieka, zachowując zdarzenie w tajemnicy. Tymczasem w mieście giną kolejne kobiety. Przy każdej z ofiar zabójca zostawia laleczkę. Prasa okrzykuje mordercę...
dodaj do schowka Do koszyka 39,87 zł Cena regularna: 46,90 zł -15% Najniższa cena z 30 dni: 30,68 zł +30%
Lily Thomas to mistrzyni narciarstwa przygotowująca się do igrzysk olimpijskich. Niestety jej udział w olimpiadzie został przekreślony przez tragiczny wypadek.Ojciec dziewczyny wszystkie nadzieje pokładał w córce. Teraz jego marzenia przepadły. Z ich losami splecie się życie innych osób: Jessie –...
dodaj do schowka Do koszyka 28,49 zł Cena regularna: 44,90 zł -37% Najniższa cena z 30 dni: 28,17 zł
Mieli wszystko. Prawie… Pracę, którą kochali, piękny dom na wsi, w urokliwej scenerii lasu i pobliskiej rzeczki, i siebie. Brakowało im jednego – czasu. Wiecznie zabiegani i zapracowani, nie byli w stanie cieszyć się tym, co przyniósł im los. Życie zdecydowało jednak za Łucję, że musi zwolnić....
dodaj do schowka Do koszyka 34,94 zł Cena regularna: 44,90 zł -22% Najniższa cena z 30 dni: 35,50 zł -2%
STRACH TO ŻYCIE. CI, KTÓRZY CHCĄ UMRZEĆ, NIE CZUJĄ STRACHU. Honoriusz Mond nie wierzy w pecha. Jednak nie dość, że za sprawą niedawnego śledztwa ożywają w nim przerażające demony z przeszłości, to pewnego dnia dostaje niezrozumiałą wiadomość. Jej nadawcą ma być sama Śmierć. W przeciwieństwie do...
dodaj do schowka Do koszyka 29,23 zł Cena regularna: 44,90 zł -35% Najniższa cena z 30 dni: 27,68 zł +6%
Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Jano i Wito razem z tatą jadą na zakupy. Trzeba najpierw przygotować listę potrzebnych rzeczy, a później wszystkie je odnaleźć w sklepie. Chłopcy dowiadują się, co to znaczy, że owoce są sezonowe, co...
dodaj do schowka Do koszyka 26,18 zł Cena regularna: 34,90 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 29,67 zł -12%
Jak ptaki dbają o zdrowie i urodę? Które gatunki zażywają narkotyki? Czy istnieją rośliny polujące na ptaki? Albo ryby?  Jak często ptaki tworzą pary jednopłciowe? Kiedy ptaki drapieżne objadają się owocami? To wszystko wydaje się niemożliwe? A jednak! Świat przyrody nie przestaje nas zaskakiwać....
dodaj do schowka Do koszyka 48,68 zł Cena regularna: 64,90 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 48,68 zł
Minęły dwa lata od wydarzeń, o których nikt nie chce myśleć. Wszyscy próbowali iść dalej, ale coś w tej części lasu to uniemożliwia. Straszliwa w skutkach wichura podsyca odwieczną rywalizację między Björnstad a sąsiednim miasteczkiem Hed. Rywalizację, która zawsze znajdowała ujście na lodowisku do...
dodaj do schowka Do koszyka 37,12 zł Cena regularna: 59,90 zł -38% Najniższa cena z 30 dni: 37,06 zł
Dzięki tej prawdziwej kryminalnej opowieści o kanibalistycznych mordercach zanurzysz się w umysłach potworów w stylu Hannibala Lectera. Ta książka jest czymś więcej niż tylko mrożącymi krew w żyłach historiami. To zbiór dogłębnych portretów psychologicznych najbardziej zdeprawowanych jednostek w...
dodaj do schowka Do koszyka 30,11 zł Cena regularna: 44,99 zł -33% Najniższa cena z 30 dni: 30,15 zł
Opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują. Historia największej nagonki w dziejach siedemnastowiecznej Anglii − polowania na zabójców Karola i Stewarta. Autor bestsellerów „Vaterland”, „Monachium”, „Autor widmo” i „Konklawe” powraca z...
dodaj do schowka Do koszyka 36,50 zł Cena regularna: 47,90 zł -24% Najniższa cena z 30 dni: 33,59 zł +9%

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula