Dziewczyny z Powstania

Autor:

Anna Herbich

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2014
Ilość stron
320
Nasza cena: 28,85 zł 39,90 zł Taniej o: 28%

"Dziewczyny z powstania" to kolejna bestsellerowa odsłona z serii "Prawdziwe historie" wydawnictwa Znak Horyzont. Ta absolutnie pasjonująca książka autorstwa Anny Herbich zawiera opowieści dziewczyn z Powstania, o ich sierpniowych i wrześniowych przeżyciach. Jedną z bohaterek tej publikacji jest babcia samej autorki - Irena Herbich z domu Wilga.

Książka jest doskonałym obrazem kobiet w czasie wojny - pokazuje ich wrażliwość, chęć ocalenia i ratowania życia oraz leczenia rannych. Swoje historie zaprezentowało jedenaście niezwykłych kobiet i choć ich słowa wyszły spod pióra Anny, to pozostały narratorkami w swoich opowieściach. Wszystkie żyją do dzisiaj, choć każda z nich jest inna i pochodzą z różnych środowisk. Najważniejsze jednak, że w czasie powstania wszystkie walczyły na swój sposób.
Jedenaście prawdziwych historii, a każda z nich pełna uczuć, strachu i miłości. Każda z kobiet wykazała się odwagą, zapałem do pomocy i walki oraz zaangażowaniem. Z tymi kobietami poznamy nie tylko wojenne realia, ale również historię przedwojennej Polski i tego, co stało się później. Czytając widzimy dokładnie, jak w wyniku wojny zmieniał się obraz pięknego i bogatego niegdyś kraju, jak pojawiały się łagry i więzienia.
Na każdego czytelnika czeka podczas lektury wartka akcja, tragiczna historia kraju, przeżycia wojennych bohaterek, ogromna dawka realizmu, a czasami również nieco drastyczne, lecz jakże prawdziwe sceny. Publikacja jest niezwykle wciągająca, ciekawa i pasjonująca, nic więc dziwnego, że zyskała taką popularność.
Anna Herbich to dziennikarka, która urodziła się w 1986 roku w Warszawie. Pracowała dla tygodnika "Do Rzeczy", w "Rzeczypospolitej" oraz "Uważam Rze".
Recenzje (5)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  24 z 42 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka o bohaterstwie , miłości i strachu, o tym że w chwili największego przerażenia można dokonać rzeczy nie możliwych . O dziewczynach , które za ojczyznę były w stanie poświęcić życie . Napisana w taki sposób , że chce się ja czytać . POLECAM

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  24 z 44 osób uznało recenzję za przydatną

  Fantastyczna książka. Podziwiam te kobiety, które miały odwagę opowiedzieć o tym czasie, zarówno o upadkach jak i chwilach podnoszących na duchu. Zywkłe kobiety, które dotknęła historia i zostawiła na nich piętno.

  Polecam tym, którzy szukają dobrej książki

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Niesamowita książka. 11 dziewczyn i 11 zupełnie innych historii każda równie przejmująca i nieprawdopodobna. Ciężko się oderwać od czytania szczególnie że ma się świadomość że to wszystko się wydarzyło. Z reguły jeśli mówi się o powstaniu nie myśli się o kobietach, matkach, żonach.... jak radziły sobie z codziennymi zwykłymi sprawami w tym strasznym momencie. A tutaj mamy wiele przykładów na to jak silne i mądre były nasze dziewczyny z powstania. Jak wspaniale dawały sobie radę w tym okrutnym czasie. Bardzo gorąco polecam wszystkim.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie - Anna Herbich - recenzja

  „Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie” autorstwa Anny Herbich dziennikarki tygodnika „Do Rzeczy” jest zbiorem opowieści o jedenastu kobietach, które opowiadają o swoim życiu w czasie Powstania Warszawskiego. Bohaterki walczą w Powstaniu, opatrują rannych żołnierzy i cywilów lub ukrywają się po piwnicach z dziećmi.

  Jadwiga Łukasik już jako małe dziecko była cudem ocalona z niemieckiej rzezi. Halina Wiśniewska starała się i walczyła o to, aby jej synek Stasio, który urodził się przed Godziną „W” przeżył to Powstanie. Jadwiga Bałabuszko-Sławińska brała udział w bitwie pod Jaktorowem. A Zosia nie trzymała się konspiracyjnych zasad i wyjawiła swoje imię kochankowi. Bohaterki pełne zapału, podejmują się wyzwań, które są nie do wykonania, walczą przez 63 dni, kochają i opłakują bliskich. Dziewczyny z Powstania opisują także dzieje przed okupacją stolicy. Dziennikarka w bardzo ciekawy sposób opisuje czasy zniewolonej Polski po roku 1945, w których przyszło żyć bohaterkom.

  Książka jest pełna wzruszających momentów, drastycznych szczegółów, a także zabawnych wspomnień bohaterek. To historia jedenastu kobiet i ich losów, które są niezależne od siebie, ale jedno je łączy - Powstanie Warszawskie i czas przed jego wybuchem oraz wojna, czyli smutek, strach, a także miłość i nadzieja na lepsze jutro. Polecam tą książkę wszystkim, którzy chcą poznać opowieści o ludziach żyjących w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

  Klaudia, lat 18

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Anna Herbich pracowała w "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze", obecnie publikuje na łamach tygodnika "Do rzeczy". Rodowita warszawianka, jej babcia jest jedną z bohaterek powyższej publikacji.

  "Mama jeszcze zdążyła mi szepnąć:

  -Jakby cię kula nie trafiła, to leż, nie wstawaj. Nie wychodź spod trupów. Czekaj, aż się ściemni i nie będziesz słyszała wokoło głosów. Wtedy uciekaj.

  -Mamo, ale ja naprawdę nie chcę umierać. Nie chcę, żebyś i ty umierała.

  -Nie ma się czego bać. Tatuś już na pewno czeka na nas w niebie." [1]

  Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Niezwykła. Pięknie wydana. Pasjonująca.

  To opowieść o odważnych, silnych, mądrych kobietach, którym przyszło walczyć za nasz kraj. O tym, że pomimo niebezpiecznych czasów próbowały żyć normalnie, cieszyć się prozaicznymi sprawami. Zakochiwały się, marzyły, smuciły się, były matkami, żonami, kochankami, a w obliczu wyzwania zostawiały wszystko. Nie spodziewały się, że staną się bohaterkami. Że zrobią wszystko, by ocalić swoje dzieci, że będą walczyć, chronić bliskich, kryć się w piwnicy.

  "Dlaczego poszłam do Powstania? To było dla mnie oczywiste. To było naturalną konsekwencją patriotycznego wychowania., jakie otrzymałam w II Rzeczypospolitej. Byłam dzieckiem tego kraju i tej epoki. Wpojono mi wielką miłość do ojczyzny, dla której-w godzinie próby-należy być gotowym na największe poświęcenia." [2]

  Dzięki autorce tej publikacji poznamy dramat tamtych dni, dowiemy się, przez co musiały przejść ówczesne kobiety. Anna Herbich opowie nam o losie jedenastu spośród pół miliona warszawianek, które przeżyły piekło. Do tej pory mówiło się głównie o mężczyznach, czas przypomnieć i o paniach, które również zasługują na pamięć i uwagę.

  "Przez długie lata po wojnie na dźwięk niemieckiego martwiałam. Po prostu nie mogłam znieść tego języka. Podobnie było z rosyjskim. Pewnego dnia oglądałam występ baletu moskiewskiego... i musiałam ukryć twarz w dłoniach... Przeżycia wojenne prześladowały mnie jeszcze przez wiele lat." [3]

  Dziewczyny z Powstania to autentyczne historie nietuzinkowych kobiet. Do głosu dopuszczone zostały: "Sławka"-sanitariuszka z Ochoty, Halinka-matka dopiero co narodzonego dziecka, Anna-hrabianka-działaczka w AK, Jaśnie Panienka z obozu-"Marzenka", "Jadwiga"-w piekle Woli, "Rena"-marzycielka, Zosia, "Blizna", Sprawiedliwa z Żoliborza-"Dora", Teresa, która przetrwała w kanałach, Irena, której mąż poszedł na wojnę... Co mają do powiedzenia? Jakie odczucia nimi targały? Jak sobie poradziły w najbardziej traumatycznej z życiowych sytuacji? Jak wspominają tamten dramatyczny czas?

  "Do Powstania poszłabym raz jeszcze. Bez najmniejszego wahania. Nie zrozumie tego nikt, kto nie przeżył okupacji. Te pierwsze sierpniowe dni... Na domach zawisły niewidziane od 1939 roku polskie flagi, pojawili się polscy żołnierze, ludzie rzucali się sobie w ramiona. To był kawałek Polski, tej prawdziwej, wolnej. Straty, jakie ponieśliśmy, były oczywiście potworne. Do tego ci wszyscy niewinni mieszkańcy Warszawy... Innego wyjścia jednak nie było." [4]

  Dla tych dziewcząt skończyło się beztroskie dzieciństwo, strach był ich nieodłącznym towarzyszem. Były niewinne, młode, miały głowy pełne marzeń, były po raz pierwszy zakochane. Ich wspomnienia wzruszają czytelnika, ale też wywołują u niego bunt. Czy to wszystko naprawdę musiało się wydarzyć? Młode kobiety poradziły sobie doskonale, przetrwały. Każda ma do opowiedzenia inną historię, każda przeżyła wielką traumę, każda inaczej sobie ze swoimi wspomnieniami radzi. Budzą w nas szacunek, podziw, zastanawiamy się, jak my zachowałybyśmy się w podobnej sytuacji...

  "-Jadzia, twój tatuś wrócił!

  Ja nawet nie zeszłam z piętra, ja spadłam z niego na łeb na szyję. Rzuciłam się na ojca i długo nie mogłam się od niego odkleić. Gdy wróciła mama, zapanowała pełnia szczęścia. Znowu rodzina była razem. Radość nie do opisania. Byliśmy szczęśliwi, mimo że nie mieliśmy niczego. Straciliśmy piękne mieszkanie, bogaty księgozbiór, cały dorobek życia. Wszystko to nie miało jednak znaczenia. Grunt, że żyliśmy i byliśmy razem. To było najważniejsze." [5]

  Bardzo się cieszę, że ta książka powstała. Jest przepięknie wydana, a jej treść zdumiewa i naprawdę daje do myślenia. Nie możemy przejść obojętnie obok takich lektur. Warto pamiętać i przekazywać wiedzę na ten temat kolejnemu pokoleniu. Także ku przestrodze.

  "Masakra na Kilińskiego, którą spowodowała eksplozja niemieckiego czołgu napakowanego materiałami wybuchowymi, należy do najbardziej tragicznych epizodów Powstania Warszawskiego. Zginęło wówczas kilkaset osób. Ci, którzy byli jej świadkami, nie zapomną tego do końca życia. Do dziś, gdy zamykam oczy, widzę te koszmarne obrazy." [6]

  Dzielne, wspaniałe kobiety, które straciły w czasie okupacji niemalże wszystko. Z okrucieństwem wojny spotykały się na każdym kroku, a dramatyczne wspomnienia nie opuszczają ich pomimo upływu kilkudziesięciu lat. To o nich jest ta opowieść, którą czyta się z przerażeniem i niedowierzaniem, bo trudno pojąć ogrom tragedii.

  "On tu umarł, a ja potem zostałam... Cel, o który walczyłam w Powstaniu, cel, dla którego zginęło tylu moich kolegów i koleżanek, przecież się ziścił. Tutaj jest więc moje miejsce. Tutaj się urodziłam, tutaj walczyłam i tutaj umrę." [7]

  Moim zdaniem autorka i jej bohaterki oddały rzeczywistość wojenną bardzo autentycznie. Mimo upływu lat ich wspomnienia nie zatarły się w pamięci.

  Nadal nie potrafię dojść do siebie po lekturze. Nieustanna walka o przetrwanie pań tamtego okresu uświadomiła mi po raz kolejny, jak wiele my, współczesne kobiety, mamy. Dlaczego nie doceniamy małych radości, wyolbrzymiając problemy, które są niczym w porównaniu z rzeczywistością wojenną? Jesteśmy rozpieszczone, inaczej wychowane, nie wpajamy też wartości naszych przodków własnym dzieciom. Warto zastanowić się nad tym...

  Książkę polecam z całego serca. To jedna z tych lektur, do których na pewno będę wracać.

  [1] Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", Wydawnictwo Znak Horyzont, 2014 rok, s. 207

  [2] Tamże, s. 81

  [3] Tamże, s. 138

  [4] Tamże, s. 199

  [5] Tamże, s. 222

  [6] Tamże, s. 229

  [7] Tamże, s. 251

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Dziewczyny z Solidarności 5/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Solidarności

Mówili im: "Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!" Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko. Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa...
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego 0/5 Nasza cena:
4,14 zł 4,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Szczegółowe i obszerne streszczenie utworu, należącego do gatunku pamiętnika oraz dokładna analiza. Problematyka trudnych warunków życia ludzi w obliczu powstania. Zadania sprawdzające z kluczem,wybór inscenizacji teatralnych. Pomoc w przygotowaniu do lekcji, prac klasowych i matury oraz model...
Dziewczyny z Syberii 5/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Syberii

Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo:...
Wira z powstania 5/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wira z powstania

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania. Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem. Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Jako 15-latka...
Pocztówki z Powstania 5/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pocztówki z Powstania

Godzina „W” zmieniła nie tylko życie tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku podjęli nierówną walkę z hitlerowskim okupantem, wychodząc na ulice Warszawy z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Powstanie warszawskie wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Warszawiaków, nierzadko dramatycznie je komplikując....
Dziewczyny z konspiry 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z konspiry

Doktor Ligia Urniaź nauczyła Andrzeja Celińskiego, jak symulować perforację wrzodu. Potem wezwana do wijącego się w bólach pacjenta, zaordynowała przewiezienie go do szpitala. Do obozu już nie wrócił. Ewa Kubasiewicz, mimo iż została wybrana,...
Dziewczyny wojenne 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wojenne

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować...
Dziewczyny wyklęte 4/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wyklęte

? Chciałabym mieć chłopca, a potem męża ? szeptała księdzu ranna Perełka. ? Wyprasujesz mi wszy ze spodni? ? żartował Józek na randkach z Wandą. Na nagrobku Janiny wyryto napis „zginęła tragicznie”. Za komuny jakaś nieznana ręka dopisywała co rok: „zamordowana przez UB”. Pierwsza taka książka o...
Marzenie pewnej dziewczyny. Samotny rejs dookoła świata 0/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marzenie pewnej dziewczyny. Samotny rejs dookoła świata

Mając 14 lat Laura Dekker wyruszyła na ocean zrealizować marzenie swojego życia - stać się najmłodszą w historii żeglarką, która samotnie opłynęła Ziemię. By wypłynąć w rejs musiała najpierw na sali sądowej pokonać opór nieprzychylnych jej pomysłowi holenderskich władz i zmierzyć się ze społeczną...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula