Dziewczyny sprawiedliwe

Autor:

Anna Herbich

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2019
Ilość stron
304
Nasza cena: 32,43 zł 46,90 zł Taniej o: 31%

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które ryzykując życiem swoim i swoich bliskich, postanowiły ratować Żydów przed niechybną zagładą.

Kolejny znakomity reportaż Anny Herbich.

Jednym z podstawowych założeń ideologii głoszonej przez Adolfa Hitlera była wyższość Aryjczyków, zwłaszcza zaś Niemców, nad innymi rasami czy narodami. Słowian naziści uważali za podludzi, natomiast osobistą nienawiścią do Żydów Hitler zaraził miliony swoich zwolenników. W 1942 roku, dokładnie 20 stycznia w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie odbyło się spotkanie wysokiej rangi urzędników niemieckiej administracji państwowej pod przewodnictwem Reinharda Heydricha. Tematem tego spotkania było ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, tym eufemistycznym mianem określono masowe ludobójstwo Żydów, które faktycznie miało już miejsce. Na podbitych przez Niemców terenach Żydów zamykano w gettach, które były następnie systematycznie likwidowane. Miliony ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych, będących faktycznie obozami zagłady. O masowych mordach cyklonem B i śmierci w krematoryjnych piecach napisano już wiele historycznych rozpraw. Natomiast na kartach tej książki autorka oddaje głos tym, którzy starali się ratować Żydów przed zagładą.

Poznajcie historię Łucji, która wydostała z murów getta swoją najlepszą przyjaciółkę, Belę. A oto Irena. Jej rodzina pod samym nosem Gestapo ukrywała na strychu trzyosobową, żydowską rodzinę. Ich pomoc nie była powodowana żadną chęcią korzyści. Uważały po prostu, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. I nie mogły spokojnie patrzeć na to, jaki los zgotowali Żydom naziści. Wieści o obozach zagłady docierały jeszcze wówczas rzadko - były skąpe i tak przerażająco wręcz niewiarygodne, że umysł wzdragał się przed ich przyjęciem. Ale na ulicach Warszawy, Krakowa i innych miast również rozgrywały się dantejskie sceny. Żydzi ginęli tu codziennie - wśród polskich kobiet były takie, które nie mogły bezczynnie się temu przyglądać. Oto one!

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które odważyły się ratować ludzi przed niechybną śmiercią. A przecież mogły żyć w miarę spokojnie jako Aryjki, przynajmniej na tyle, na ile pozwalały okupacyjne warunki. Musimy bowiem pamiętać, że na terenach okupowanej Polski Niemcy wprowadzili brutalny terror. Śmierć mogła spotkać tu każdego i w każdej chwili. Łapanki i wywózki stanowiły chleb powszedni, a rozstrzelanym można było zostać jedynie za to, że było się Polakiem. Los Żydów był jeszcze bardziej przerażający. W ich przypadku cały naród poddany został przez nazistów masowej, systematycznej eksterminacji. Jedynie nielicznym udało się przetrwać wojnę. Ci, którzy przeżyli, nierzadko zawdzięczali życie bezinteresownej pomocy innych, często zupełnie obcych ludzi. Wśród nich były też bohaterki tej oto książki. Bohaterki, o których pamięć nigdy nie powinna przeminąć!

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat.


O autorce

Oto nowa książka Anny Herbich! Autorka ma już w swoim dorobku kilka świetnie przyjętych tytułów. Są to między innymi: “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Syberii”, “Dziewczyny z Solidarności” oraz “Dziewczyny z Wołynia”.

Recenzje (5)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak wszystki książki z serii Dziewczyny Anny Herbich i ta mnie nie zawiodła z niecierpliwością czekam na kolejną Dziewczyny ocalałe

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziewczyny sprawiedliwe

  Autor:
  Herbich Anna

  Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  Ta wstrząsająca książka jest zapisem opowiadań siedmiu kobiet, którym udało się przeżyć koszmar II wojny światowej. Każda z kolejno przedstawionych historii zawiera wspomnienia bardzo młodych dziewczynek, wręcz dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Chociaż były jeszcze dziećmi musiały przejmować obowiązki dorosłych, wykonywać pracę i zadania w normalnych warunkach przeznaczonych dla ludzi dorosłych.

  Głównym tematem książki są wspomnienia „ Dziewczyn sprawiedliwych” o gehennie wojny, okrucieństwie okupanta, niewyobrażalnym braku wszystkiego, o głodzie. Ludzie traktowani byli, jako niewarte uwagi przedmioty. Bohaterki opowiadań wspominają kolejno historię swoich rodzin, rodziców, rodzeństwa. Brały aktywny udział w pomoc udzielaną Żydom przez ich najbliższa rodzinę, za co groziła najwyższa kara, kara śmierci, w zbieraniu żywności, dostarczaniu leków i wszystkich potrzebnych zadaniach. Żydzi, jako Naród przeznaczony przez hitlerowców do całkowitej likwidacji, zdani byli na łaskę innych ludzi, sąsiadów, dawnych znajomych z czasów przedwojennych. Niektórzy doświadczali dramatycznych przykrości, padali łatwym celem szmalcowników, którzy szantażem i zwyczajnym oszustwem pozbawiali ich majątku i kosztowności, złota i biżuterii a często na końcu i życia.

  Jednak jak pokazują opisane w książce historie, byli tez Polacy, którzy wbrew postanowieniom okupanta hitlerowskiego a czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi poświęcali się, życie swoje i swojej rodziny, aby ratować innych ludzi. Swoich dawnych sąsiadów, znajomych, ludzi przez kogoś poleconych. Dramat wojny nie pozbawił ich resztek człowieczeństwa a wprost przeciwnie, potrafił wykrzesać iskierki, które dawały siłę do działania i niesienia pomocy. Te spisane dramatyczne wspomnienia są świadectwem wielkości ludzi, którzy dokonywali rzeczy bardzo trudnych, niezwykle niebezpiecznych, ale ogromnie wielkich. Bardzo dorosłe już córki wyciągają z pamięci ważne fragmenty swojego dzieciństwa podczas wojny i okupacji, przywołują pamięć o swoich bohaterskich rodzicach a także o bardzo wielu zaginionych czy zamordowanych. Bliskich krewnych, znajomych, sąsiadach, przyjaciołach. Mnóstwo tragedii wydarzyło się w latach ich dzieciństwa, ale jednak doczekały się końca tego koszmaru. Pozakładały rodziny, pracowały zawodowo a teraz u schyłku swoich lat oddają świadectwo jak było naprawdę, świadectwo widziane ich oczami.

  Książka opisuje dramatyczne losy, które powodują przykre skojarzenia, jednak trzeba o tym pisać, trzeba o tym czytać.

  Książkę wydało: Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  ZNAK HORYZONT

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W szkole nigdy nie lubiłam historii. Cały czas mając to w głowie nie chciałam sięgać po książki związane z historią. Jednak któregoś razu przełamałam się i odkryłam, że poznawanie historii może być ciekawe, że to nie tylko wiąże się z suchymi faktami i datami. Dowiedziałam się, że historia łączy się także z ludźmi i ich przeżyciami. I o takich historiach można przeczytać w serii „Prawdziwe historie". Cykl ten liczy już kilkadziesiąt pozycji. W każdym roku pojawia się kilka. Tym razem miałam okazję sięgnąć po książkę „Dziewczyny sprawiedliwe".

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieści siedmiu różnych kobiet. Każdej z nich życie wyglądało inaczej, ale łączy ich jedna rzecz, w takcie II wojny światowej pomagały przeżyć Żydom, każda z nich została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Historie tych kobiet czytałam jednym tchem. Tak mnie fascynowały, że jak najszybciej chciałam poznać je wszystkie. Szybkie tempo czytania jednak nie sprawiło, że tę książkę czyta się bez emocji. Opisywane wydarzenia niosą ze sobą ogrom emocji. W głowie nieustannie pojawiają się różne pytania, które pozostają bez odpowiedzi.

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to wartościowa pozycja, która niesie wiedzę o prawdziwej, strasznej historii, jak i dodającej otuchy reakcji ludzi. Mimo smutnych wydarzeń wiedziałam, że muszą się one dobrze skończyć. W końcu nasi główni bohaterowie przeżywali. Kobiety, które opowiadały o swoim życiu przeżyły wojnę, a dzięki nim przeżyli też inni. Każda z nich jest dla mnie superbohaterką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zbiór opowieści siedmiu kobiet, które udzielały schronienia i pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Lektura tej książki pozwala uświadomić sobie, jak ogromnym było to wyzwaniem. Ukrywanie Żydów wiązało się z wielkim ryzykiem - w razie wpadki całej ukrywającej rodzinie groziła bezwzględnie kara śmierci. Poza tym przyjęcie Żyda pod swój dach oznaczało pogorszenie i tak już trudnej sytuacji życiowej w czasie okupacji. Ciągły strach przed wykryciem (nie tylko przez hitlerowców, ale także przez polskich szmalcowników), związane z tym nieustanne napięcie nerwowe, kłótnie i nieporozumienia z ukrywanymi, konieczność bezustannego kombinowania ze zdobywaniem większej ilości jedzenia, którego i tak było mało, mniejsza przestrzeń mieszkaniowa – z takimi właśnie trudami życia codziennego musieli się zmierzyć Polacy pomagający Żydom. Szczególnie zapadła mi w pamięć opowieść jednej z kobiet o tym, jak raz w tygodniu z mamą w nocy przeprowadzały potajemnie akcję prania i suszenia rzeczy ukrywanych Żydów. Cała akcja musiała zakończyć się najpóźniej do rana, aby nikt z sąsiadów nie zorientował się, że w domu mieszka więcej osób. Życie w tak trudnych warunkach nierzadko trwało i miesiącami. Mimo to bohaterki opowieści wraz ze swoimi rodzinami wytrwale pomagali ludziom w potrzebie i właśnie dlatego zasługują na podziw i dumę. Ukrywanie Żydów i udzielanie im wsparcia w czasie okupacji było wyrazem prawdziwego bohaterstwa. Jak to określiła sama autorka książki w jednym z wywiadów i z czym w pełni się zgadzam, było to „bohaterstwo najwyższej próby. O ile żołnierz na froncie narażał tylko własne życie, oni narażali życie swoje i swoich rodzin.” Warto tu wspomnieć, że nierzadko narażali życie nie tylko dla dawnych znajomych, ale też całkiem obcych ludzi, np. poleconych im przez kogoś.

  „Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zdecydowanie pozycja, którą warto przeczytać. Była to jedna z dwóch książek z tej serii, które poruszyły mnie najbardziej (obok „Dziewczyn z Wołynia”). Serdecznie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kolejna książka z cyklu: Prawdziwe Historie.Ważna,mądra i piękna.

  Myślę,że wiele osób zna już tę serię i poprzednie tomy ma w swojej biblioteczce.

  Na początek okładka.Zachwycająca i tak bardzo adekwatna do treści tego, co w znajdziemy w środku.

  Siedem kobiet opowiada nam swoje wojenne losy.Wracają do wydarzeń,w których uczestniczyły,niejednokrotnie bolesnych i tragicznych.Były przecież wtedy tylko dziećmi.A jednak wraz ze swoimi rodzinami podjęły niebezpieczną próbę uratowania Żydów przed śmiercią,nawet za cenę własnego życia.

  Na końcu książki znajdziemy spis wszystkich polskich laureatów nagrody Sprawiedliwi wśród narodów świata.Poznajmy bliżej choć kilka z nich.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Niezbędnik każdej dziewczyny 0/5 Nasza cena:
16,51 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niezbędnik każdej dziewczyny

• Jak dobrać pierwszy stanik? • Jak się rozprawić z pryszczami? • Jak podbudować pewność siebie? • Jak przygotować się do miesiączek? Dorastanie i dojrzewanie jest super, czasem potrafi jednak dać w kość. Lepiej się w porę dowiedzieć, jak zmienią się twoje ciało i nastroje. Ta książka w prosty i...
eBook Dziewczyny, które miał na myśli mobi epub 0/5 Nasza cena:
22,33 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dziewczyny, które miał na myśli mobi epub

W zasnutym smogiem Krakowie grasuje seryjny morderca prostytutek. Sebastian Bednarski, przytłoczony problemami osobistymi policjant, próbuje rozwikłać zagadkową sprawę. W tym samym czasie pewien witrażysta natyka się w Lasku Wolskim na zwłoki młodej samobójczyni, a jego życie komplikuje się, gdy...
eBook Dziewczyny wyklęte pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,89 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dziewczyny wyklęte pdf mobi epub

– Chciałabym mieć chłopca, a potem męża – szeptała księdzu ranna Perełka. – Wyprasujesz mi wszy ze spodni? – żartował Józek na randkach z Wandą. Na nagrobku Janiny wyryto napis „zginęła tragicznie”. Za komuny jakaś nieznana ręka dopisywała co rok: „zamordowana przez UB”. Pierwsza taka książka o...
eBook Dziewczyny od Andersa pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,59 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dziewczyny od Andersa pdf mobi epub

Losy 19 dzielnych kobiet, które wyrwały się ze Związku Sowieckiego i razem z II Korpusem Polskim przeszły cały szlak bojowy. „Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Wyrwane ze swego dotychczasowego życia przez ślepy los dziejowej zawieruchy, w ekstremalnych warunkach wojennych te zwyczajne...
eBook Dziewczyny z konspiry pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,59 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dziewczyny z konspiry pdf mobi epub

oktor Ligia Urniaz? nauczyła Andrzeja Celin?skiego, jak symulowac? perforacje? wrzodu. Potem wezwana do wijącego sie? w bo?lach pacjenta, zaordynowała przewiezienie go do szpitala. Do obozu juz? nie wro?cił. Ewa Kubasiewicz, mimo iz? została wybrana, zrezygnowała z działalnos?ci w Zarza?dzie...
Dziewczyna kata 5/5 Nasza cena:
24,47 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna kata

Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Messenhamera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu tajemniczej...
eBook Dwunastu sprawiedliwych mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,25 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dwunastu sprawiedliwych mobi epub

Ryzykowali wszystko, aby ratować drugiego człowieka. Jedna zaledwie rodzina i 24 ukrywanych Żydów. Polski Schindler – rzemieślnik, który uratował kilkadziesiąt osób. Dom, przez który przewinęło się około dwustu prześladowanych. Żydówka ocalona dzięki wywiezieniu do Rzeszy. Dwanaście rozmów o...
Liga Sprawiedliwych - Hawkman 0/5 Nasza cena:
44,43 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Liga Sprawiedliwych - Hawkman

Liga Sprawiedliwych to seria figurek Schleich, która przedstawia ukochanych przez dzieci super bohaterów z filmu produkcji DC Universe. Batman, Superman, Zielona Latarnia, Flash i inni łączą swe siły, by sprzeciwić się złu. Bohaterowie przedstawieni są w różnych, imponujących stylizacjach.
Wiejska Dziewczyna. Czerwona Jarzębina CD 0/5 Nasza cena:
17,20 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiejska Dziewczyna. Czerwona Jarzębina CD

Płyta dla miłośników piosenek folkowych. Zespół śpiewaczy "CZERWONA JARZĘBINA" z Ogrodnik gmina Milejewo, istnieje od 1980 i liczy 20 osób. Kierownikiem zespołu jest Pani Weronika Pawlikowska a instruktorem Pani Krystyna Śnieguła. Członkowie zespołu to mieszkańcy sąsiadujących ze sobą wsi:...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula