"Dziewczyna z sąsiedztwa" Jacka Ketchuma to jedna z najsłynniejszych powieści grozy ostatnich lat, uznawana za jedną z najbardziej wstrząsających powieści w historii literatury. Autor takich powieści jak "Jedyne dziecko", "Poza sezonem" czy "Straceni" na kartach "Dziewczyny z sąsiedztwa" przesuwa granicę literackiej bezkompromisowości do rejonów niedostępnych innym autorom.
"Dziewczyna z sąsiedztwa" to legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym, jak to szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści.
Obok tej książki nie można przejść obojętnie. "Dziewczyna z sąsiedztwa" wstrząsa czytelnikiem do granic wytrzymałości i pozostawia w emocjonalnym szoku jeszcze przez długi czas po zamknięciu ostatniej strony.
Wstęp do książki napisał sam Stephen King, co jest jego hołdem złożonym twórczości Jacka Ketchuma i wielką gratką dla licznych fanów Króla.
Przedmieścia. Ciemne ulice, przystrzyżone trawniki i przytulne domy. Miła, spokojna okolica.
Jednak nie dla nastoletniej Meg i jej kalekiej siostry Susan.
W domu Chandlerów, przy ślepej uliczce, w ciemniej, zawilgoconej piwnicy, Meg i Susan zdane są na łaskę kapryśnej i cierpiącej na ataki szału ciotki Ruth, którą szybko ogarnia szaleństwo. Szaleństwo, którym zaraża swoich trzech synów oraz całą okolicę.
Jedynie jeden zatroskany chłopiec spróbuje oprzeć się złu zarażającemu niewinne umysły. Musi podjąć bardzo dorosłą decyzję i wybrać między miłością i współczuciem, a pożądaniem i złem... Którą drogę wybierze?
"Jeżeli pragniesz horroru o wilkołakach, wampirach i strzygach, odłóż grzecznie "Dziewczynę z sąsiedztwa" na półkę. Ta powieść to horror, ale Jack Ketchum nie straszy nas wymyślnymi demonami. Jego potwory spotykamy codziennie w lustrze. To bowiem horror o najbardziej przerażających potworach, jakie chodzą po Ziemi - ludziach. Jest wstrząsająca, okrutna i długo nie pozwala zasnąć. Ani przejrzeć się w lustrze."
- Robert Ziębiński, Dzika Banda
"Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści w historii literatury współczesnej. Pełna przenikającego bólu, obezwładniającego cierpienia i zwierzęcych instynktów, kruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca. Po lekturze książki, można zwątpić w sens słowa "człowieczeństwo". Poruszająca historia, do której scenariusz napisało życie!"
- Mariusz Juszczyk, Horror Online
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Marta T. w dniu 2017-01-19Recenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną"Dziewczyna z sąsiedztwa" jest jedną z tych książek, które chciałam przeczytać od dawna. Słyszałam, że to bardzo mocna powieść, która potrafi wstrząsnąć czytelnikiem do głębi. Przyznam, że nieco obawiałam się jej lektury, bo raczej nie czytam książek, które są naprawdę brutalne. Ciekawość jednak zwyciężyła. Tak, to była mocna rzecz.
Lata 50. XX wieku, spokojne przedmieścia amerykańskiego miasteczka. Każdy tutaj zna każdego, wieści szybko się rozchodzą, więc teoretycznie niemożliwym wydaje się, by można było ukryć cokolwiek przed sąsiadami. Teoretycznie... Na tych właśnie przedmieściach, wśród spokojnych domków znajduje się dom Chandlerów, do którego po tragicznej śmierci rodziców trafiają dwie siostry, Meg i Susan. Ruth Chandler, jako jedyna żyjąca krewna, ma dać dziewczynkom dach nad głową. Kobieta okazuje im jawną niechęć, która z czasem zaczyna przybierać na sile. Ruth pogrąża się w szaleństwie, którym zaraża swoich synów i okoliczne dzieciaki. Zło zasiane przez kobietę zatacza coraz szersze kręgi, pokazując coraz bardziej obrzydliwą twarz. Wkrótce dziewczynki dowiedzą się, jak wygląda piekło na ziemi. Jedynie jeden zagubiony chłopiec próbuje oprzeć się niszczącemu wpływowi Ruth. Ulegnie jej czy wybierze drogę współczucia? Przekonajcie się sami.
Zanim cokolwiek powiem o książce, drobna uwaga. Jeśli zamierzacie wziąć się za lekturę "Dziewczyny z sąsiedztwa", pomińcie wstęp napisany przez Stehpena Kinga. Nie czytajcie go przed samą powieścią, bo zepsujecie sobie... hmm, w przypadku innego gatunku powiedziałabym, że przyjemność z czytania, ale tutaj chyba trudno mówić o przyjemności... w każdym razie zepsujecie sobie odbiór powieści i pozbawicie się elementu zaskoczenia, bowiem King zdradza w nim za dużo. Dziwi mnie, że Ketchum zgodził się na to, by książka zyskała wstęp, który jest jednym wielkim spoilerem. To analiza powieści, kto umieszcza coś takiego na początku?
"Dziewczyna z sąsiedztwa" to nie jest książka, która Was przestraszy. To książka, która Was przerazi i zszokuje. Jack Katchum nie potrzebuje wymyślnych potworów i straszydeł, by przyprawić czytelnika o dreszcze. Jego potworami są ludzie, w których kryje się zło. Zło, które podsycane przez poczucie bezkarności potrafi przemienić człowieka w prawdziwą bestię. To nie jest książka, przy lekturze której towarzyszy poczucie niepokoju czy lęku. To książka, której towarzyszy przerażenie na myśl, do jakiego okrucieństwa może posunąć się człowiek. Powieść przeraża tym bardziej, iż jej fabuła została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Historia ta ma postać wspomnień Davida, który, będąc już dorosłym mężczyzną, opisuje pamiętne lato 1958 roku, w którym poznał Meg i przekonał się, jak może wyglądać piekło na ziemi. Tamte wydarzenia miały ogromny wpływ na jego życie. Opowiadając o swoich przeżyciach, David stara się zrozumieć swoje zachowania, próbuje tłumaczyć swoje reakcje, analizuje swoje decyzje i wyraża swoje emocje, jakie nadal budzą w nim dramatyczne wspomnienia tamtych wydarzeń. Jako narrator także decyduje o tym, co pokaże czytelnikowi, a które sceny pominie, jako zbyt trudne, by ponownie je przeżywać. To poruszająca opowieść mężczyzny, w którym nadal tkwi dziecko przerażone bolesną lekcją życia, jakiej było świadkiem.
Choć jest to opowieść przerażająca, jest w niej także coś niepokojąco fascynującego. Styl Jacka Ketchuma jest naprawdę porywający. "Dziewczyna z sąsiedztwa" jest książką o niewątpliwie ciężkiej tematyce, a jednak mimo to wciąga tak bardzo, że nie mogłam się od niej oderwać. Z jednej strony rozwój wypadków coraz bardziej mnie szokował i z przerażeniem przewracałam kolejne strony, zadając sobie pytanie o to, czy istnieją granice, których nie przekroczą bohaterowie. Z drugiej jednak strony nie potrafiłam odłożyć książki, by dać sobie chwilę na oddech. Musiałam jak najszybciej poznać zakończenie tej opowieści.
"Dziewczyna z sąsiedztwa" jest jedną z tych książek, które zapadają w pamięć na długo. Ogrom okrucieństwa, jaki jest w niej opisany, to coś, czego się nie zapomina. To powieść, która szokuje i zmusza do przemyśleń nad ludzką naturą. To także powieść, dzięki której docenić można fakt, jaki postęp w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat dokonał się w kwestii praw dziecka i jak zmieniło się spojrzenie na przemoc domową.
"Dziewczyna z sąsiedztwa" to książka dla każdego, kto poszukuje lektury, która wstrząśnie nim do głębi. To idealna powieść dla osób o mocnych nerwach. Polecam! -
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Izabela W. w dniu 2017-04-19Recenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąMałe, amerykańskie miasteczko. Lato, czas beztroski i zabawy. Dla dwóch dziewczynek te lato okaże się horrorem straszniejszym niż śmierć rodziców, bardziej przerażającym niż wszystkie straszne filmy tego świata. Koledzy z którymi te dwie dziewczynki powinny biegać, grać, bawić się, spędzać radośnie czas okażą się oprawcami, bestiami. Do czego jest w stanie posunąć się młody człowiek, kierowany ciekawością? Gdzie kończy się granica między ekscytacja seksualną a okrucieństwem? Jak silną trzeba mieć własną wolę, żeby powiedzieć: Nie! Dość!.
„ Dziewczyna z sąsiedztwa” wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Czytając ją nie umiałam się od niej oderwać. Chociaż nie chciałam wiedzieć co się działo dalej musiałam ją przeczytać. Po zakończeniu książki przez kilka dni wracałam do stanu równowagi psychicznej. Bałam się jak córki szły na podwórko, jak starsza córka szła do szkoły. Powieść nie jest wymysłem autora lecz oparta jest o fakty, o prawdziwą historię, która wydarzyła się kilkanaście lat temu. Autentyczność historii sprawia, że jest bardziej przerażająca.
Polecam książkę każdemu. Czytelnikom o stalowych nerwach jak i tym którzy będą tę historie przeżywać całym sobą od początku do końca. Człowieczeństwo, humanitaryzm, empatia w tej książce to fraszka. Człowiek jest gorszy od zwierzęcia tylko nie dopuszcza tej myśli do siebie. „ Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono” ale czasami lepiej nie zostać poddanym takim testom. Może się okazać że słowo zezwierzęcenie to delikatne określenie naszych zachowań. -
Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Patrycja T. w dniu 2017-03-29Recenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąJako fanka horroru wiele dobrego słyszałam o tym pisarzu. Nigdy natomiast nie miałam okazji zetknąć się z jego twórczością, dopóki nie wpadła w moje ręce Dziewczyna z sąsiedztwa. Jest to pierwsza pozycja literacka tego autora, którą przeczytałam i śmiało mogę stwierdzić, że jeśli wszystkie wywołują takie przerażające emocje, wstrząsające uczucia, po których strach zasnąć, to będę się musiała zastanowić czy aby na pewno chcę je poznać.
Muszę przyznać, że ciężko jest mi napisać tę recenzję. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to wyłącznie fikcja literacka, a prawdziwy, okrutny świat, z którym spotykamy się niemalże codziennie. Zaczynając tę powieść, zastanawiałam się czy faktycznie jest aż tak straszna i szokująca, jak wspomina Steven King w przedmowie. Teraz wiem co miał na myśli i w zupełności się z nim zgadzam, jak i pewnie z większością czytelników, którzy ją przeczytali. Tak na prawdę pierwszy raz w życiu powieść wystraszyła mnie nie na żarty, tak bardzo, że bałam się przewrócić następną kartkę, główkując co jeszcze może się wydarzyć.
Historia jest opowiedziana z perspektywy kilkunastoletniego Davida. Do domu Chandlerów wprowadzają się nastoletnia Meg oraz jej kaleka siostra, Susan, które straciły rodziców w tragicznym wypadku. Z każdym dniem wzrasta ogromna nienawiść pani Chandler i jej synów do dziewczynek. Wrogość i agresja przekształcają się w przemoc. Z czasem w synach pani Chandler oraz ich przyjaciołach rodzi się fascynacja ciałem maltretowanej Meg.
Na początku nie wierzyłam, że powieść może wzbudzać takie kontrowersje, wzburzenie i trwogę. Jednak teraz wiem, że może. Sadyzm i brutalność wręcz przenikają czytelnika i wwiercają się w umysł, nie chcąc go opuścić. Dokładność opisów wzbudził we mnie szok, niesmak, smutek, łzy. Jack Ketchum bardzo dokładnie opisał zło w ludzkiej postaci i brak jakichkolwiek skrupułów, czym wprawił mnie w totalne osłupienie i lęk. Każda przewracana kartka burzyła krew w żyłach. Próbuję nawet przypomnieć sobie tytuł innej książki, która zostawiłaby tak przykry i ponury ślad w mojej psychice, ale nie potrafię. Czytając tę powieść niemalże czuło się ból jaki musiała znosić dziewczyna. Nie chcę wiedzieć co miał na myśli autor mówiąc, że niektóre epizody złagodził. W każdym bądź razie, ja nie widziałam tu żadnej łagodności.
Większa ilość bohaterów była negatywnymi postaciami. Jeśli miałabym wskazać osobę, która odczuwała jakąkolwiek wrażliwość był sam narrator. I mimo, że wykazywał ON jakąś chęć niesienia pomocy to czytelnik zaczyna go nienawidzić przez to, że nie zareagował wcześniej. Każdy inny bohater buduje ponury, mroczny klimat. W głowie mi się nie mieści, że coś takiego może mieć miejsce, w czyjejś zawilgoconej, brudnej piwnicy. Jeszcze większe zdziwienie i złość wywarł na mnie fakt, iż policja, ani żadne dziecko wiedzące o krzywdzie odpowiednio nie zareagowało, nie pomogło w żaden sposób, a co gorsza, jeszcze się do krzywdy przyczyniło. Zastanawiałam się jaką rolę odegra w późniejszych latach takie wychowanie.
Głowię się co jeszcze mogłabym dodać na zakończenie. Na pewno książka kierowana jest do czytelników o mocnych nerwach. Nie łatwo przez nią przejść. Jest rzeczywiście rewelacyjną pozycją literacką z gatunku horror, jednak czy można powiedzieć, że jest świetna wiedząc, że jest autentyczna? Jest przerażająca do granic możliwości, niespotykana i jednocześnie smutna, dramatyczna, przedstawiająca okrutne realia. -
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Angelika W. w dniu 2017-03-23Recenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną"Dziewczyna z sąsiedztwa" przyciąga jak magnes ale jednocześnie intryguje i odrzuca. Chcesz ją czytać ale nie możesz. Nie mieści Ci się to w głowie. Ale czytasz dalej, czujesz się obserwatorem czystego zła i bezlitosnej przemocy. Zdajesz sobie sprawę, że to nieodpowiednie, że tak nie można ale tak jak narrator powieści tylko się przyglądasz. Z zaciekawieniem, do czego jeszcze można się posunąć.
Strasznie dobra lektura. -
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Ewelina G. w dniu 2019-12-05Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąZmylić może początek książki, lekka narracja głównego bohatera, nastoletniego, zdaje się, niewinnego chłopca przywodzi na myśl bajkę dla dzieci. Jednak to tylko złudzenie. z każdą kolejną stroną odkrywamy coraz bardziej dramatyczne wydarzenia. Kiedy coraz głębiej wchodzimy w historię dzieci mieszkających w zamkniętym społeczeństwie, z dala od dużej cywilizacji zastanawiamy się, jak to możliwe? jak do tego wszystkiego doszło? Może właśnie, dlatego że wszystko, co nowe jest dziwne i niebezpieczne i prowokuje do dziwnych i niebezpiecznych zachowań.
Paradoksalnie to, że historia jest opowiedziana z perspektywy małego chłopca dodało jej jeszcze więcej grozy. Przecież nie spodziewamy się okrucieństwa po dzieciach.
Powieść ta poruszyła we mnie całą gamę emocji: od zdziwienia, przez śmiech i gniew po łzy. Dawno nie czytałam tak dobrej książki, tak wciągającej książki.
Zdecydowanie polecam tylko tym o mocnych nerwach.
- Autor: Jack Ketchum
- Wydawnictwo Papierowy Księżyc
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 350
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788361386841
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: The Girl Next Door
- Tłumacz: Dunajski Łukasz
- Nr wydania: 3
- ISBN: 9788361386841
- EAN: 9788361386841
- Wymiary: 20.5x14.2x1.9 cm
- Powiązane tematy: Czarny Piątek, Walentynki 2018, Noc Wyprzedaży, Prezent na Dzień Mamy 2021, Też słyszysz skrzypienie?