Czy współczucie to temat na książkę?Jedni mówią: ?Tak, tego nam dziś potrzeba! Nie przymusu poprawnej politycznie empatii, lecz konsekwentnej nieobojętności wobec cierpienia?. Drudzy odpowiadają: ?Ile można!? Współczucie nie jest sexy, zróbcie coś o przemocy czy relacjach damsko-męskich, to się sprzeda!?.
Małgorzata Bilska i jej rozmówcy pokazują, że współczucia nie da się zamknąć w ścisłych ramach. Każdy musi tu iść swoją drogą. Nauczyć się dostrzegać konkretnego człowieka, zrozumieć, że ważna jest osoba, a nie wyobrażenia o niej, stereotypy czy instytucje. Kogo stać na taką postawę? Kogoś, kto szuka w sobie ?talentu współczucia?, zamiast kierować się litością, której nikt nie chce.
Książka dotyka zwykłego życia, także twojego ? i twoich bliskich. Znajdziesz tu:
? 15 mocnych, opartych na osobistym doświadczeniu i wiedzy rozmów o współczuciu
? 14 autentycznych, oryginalnych komentarzy do rozmów autorstwa kardynała Grzegorza Rysia
? nowatorską modlitwę za dzieci autorstwa wybitnego poety
? szczere odpowiedzi na trudne pytania ? i pytania bez odpowiedzi, które (zo)stawiamy czytelnikowi
Całość to proste, tak ważne dziś pytanie: Jak kochać człowieka, żeby czuł się kochany?
O autorach
Małgorzata Bilska? dziennikarka, autorka książek, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ. Pracuje dla ?Przewodnika Katolickiego?, gdzie ma stałą rubrykę Bez Owijania; współpracuje z ?Rzeczpospolitą? i KAI. Jest też pedagogiem, ekspertem w obszarze profilaktyki przemocy. Publikowała w ?Tygodniku Powszechnym?, ?Wprost?, ?Znaku?, ?Przeglądzie Powszechnym?, ?Więzi?, ?Teologii Politycznej, ?Pressjach?; w magazynie na urządzenia mobilne ?W Punkt?; na portalach natemat.pl, rmf24.pl, deon.pl, pl.aleteia.org. Ostatnio wydała ? z kardynałem Grzegorzem Rysiem ? książkę Mistrzowie drugiego planu, która dostała wyróżnienie FENIKS 2023. Jej artykuły znajdują się w pracach zbiorowych, w tym: Chrześcijaństwo przed nami, red. J. Makowski i J. Salamon SJ (2008). Mieszka w Krakowie.
Kardynał Grzegorz Ryś? święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku. Ukończył studia z zakresu teologii oraz historii. Podjął studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, zasiada również w Radzie do spraw Ekumenizmu, Radzie do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Radzie do spraw Rodziny. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady do spraw Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem. W 2023 roku został delegowany przez Konferencję Episkopatu Polski do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W 2023 roku papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała, a także mianował go członkiem Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Fragment:
Ta książka jest pytaniem o współczucie, rozbitym na tyle osobistych pytań, ilu ludzi chodzi po Ziemi. Nie ma jedynie słusznej tezy. Nie stanowi teoretycznego wykładu. Jej siłą jest osobiste doświadczenie. Stanowi pewne zderzenie życia codziennego, realiów bycia z ludźmi, z wrażliwością Ewangelii.
(?)
Jest przeznaczona dla każdego, kto lubi poszukiwania. Szuka autentycznej miłości i współczucia pyta o pewną wrażliwość. Nie godzi się na obojętność. Cierpi z powodu innych, w otoczeniu ma kogoś cierpiącego. Albo nie ma zaufania do siebie, że kiedy będzie szedł drogą jak kapłan i lewita z przypowieści, nie minie obojętnie ofiary przemocy przy drodze, jak to się do dziś zdarza ludziom pobożnym.