Droga

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
272
Rok wydania
2019
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 20,67 zł
Audiobooki mp3
od 24,82 zł
Nasza cena: 28,50 zł 38,00 zł Taniej o: 25%

Największe arcydzieło Cormaca McCarthy'ego. Bestseller dziennika The New York Times wyróżniony Nagrodą Pulitzera.

Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…


O książce słowami innych

Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach.

Jacek Dukaj

Olśniewająca niezwykłą delikatnością... Prosta, ale tajemnicza, zagadkowa, ale i zdumiewająco jasna. "Droga" nie niesie obietnicy pocieszenia czy ucieczki do lepszego świata. Lecz ukryta w niej mądrość oferuje czytelnikowi znacznie więcej niż jakiekolwiek słowa pociechy.

"The New York Times"

McCarthy "Drogą" wyrywa z marazmu, jego wizja rzuca się na czytelnika jak wściekłe zwierzę i zmusza go do zadawania sobie pytań, o których istnieniu zdążył już dawno zapomnieć. A wszystko to przebiega z pecyzją diamentowego cięcia - tak czysty i zwięzły jest styl Amerykanina. Jeśli współcześnie powstają jeszcze powieści wybitne, "Droga" jest niewątpliwie jedną z nich.

Jakub Żulczyk, "Dziennik"


O autorze

Cormac McCarthy (właśc. Charles McCarthy, ur. 1933), amerykański pisarz, scenarzysta, mieszka w Nowym Meksyku. Uważany za jednego z czterech - obok Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Philipa Rotha - najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, następcę Fulknera. Jest autorem powieści, scenariuszy (m.in. "Adwokat", 2013) oraz dramatów. W Polsce wydano jego powieści: "Rącze konie" (1996), "Przeprawa" (2000), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2008), "Droga" (2008), "Dziecię Boże" (2009), "Krwawy południk" (2010), "Strażnik sadu" (2010), "W ciemność" (2011), "Suttree" (2011), "Sodoma i Gomora" (2013).

"The New York Times" uznał "Krwawy południk"... za jedną z pięciu najciekawszych amerykańskich książek ostatnich 25 lat; na podstawie "Rączych koni" powstał film (2000) z Mattem Damonem i Penelope Cruz. Inną jego powieść, "To nie jest kraj dla starych ludzi", sfilmowali (2007) bracia Coen; otrzymali nagrodę Złotego Globu 2008 za scenariusz, a film zdobył aż cztery statuetki Oscara 2008.

Recenzje (2)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Droga” to już niemal pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów powieści postapokaliptystycznych. Dodatkowo, to prawdziwy majstersztyk. Ta książka, chociaż niepozorna, jest doskonała w każdym calu. Nie dziwię się, że spotkałam na swojej drodze tyle pozytywnych opinii. Ta historia wdziera się do serca czytelnika, oplata go, przeraża, ale nie pozwala się od siebie oderwać.

  Ojciec i syn. Wciąż w drodze, zmierzający na południe, aby uniknąć zimna i mrozu. Pozbawieni dostępu do czystej wody, jedzenia, ubrań wciąż idą. Pokonują kolejne kilometry, a cały ich dobytek mieści się w dwóch plecakach i wózku sklepowym. Dlaczego świat, który ich otacza jest aż tak zniszczony? Dlaczego to, co spotykają na swojej drodze wzbudza aż takie przerażenie?

  „Droga” to historia ojca i syna, którzy żyją w świecie przerażającym i bardzo prawdziwym i realnym. To studium ludzkiej psychiki w obliczu zagłady, kiedy kończy się jedzenie i woda, a do głosu dochodzą głębsze intynkty. Autor prostymi słowami opisuje to, co dzieje się w człowieku, ani na chwilę nie opuszczając dwóch bohaterów. To ich oczami czytelnik ogląda świat przedstawiony, to z nimi wędruje i przeżywa wszystko to, co ojciec z synem. Bohaterów dzieli pewien kontrast – dziecko patrzy na świat z pewnym optymizmem, charakterystycznym dla jego wieku. Chcę pomóc innym, wierzy, że uda im się zachować człowieczeństwo. Jednak każde niepowiedzenie, każdy napotkany człowiek, każde zdarzenie powoli zabija w nim tę wrodzoną radość. Ojciec kocha swoje dziecko i za wszelką cenę chcę przeżyć. Nie żywi złudzeń co do tego, w jakim świecie żyje i do czego zdolni są inni, napotkani na drodze ludzie. Chcę ochronić syna przed całym światem, jednak wie, że nie może. Chłopiec musi dorosnąć szybciej niżby chciał; musi stawić czoła codzienności i zrozumieć, że w świecie, w którym żyje nie ma ograniczeń ani zasad moralnych. Patrząc na bohaterów, na ich rozmowy, wyraźny kontrast między dwoma bohaterami widzimy przepaść, która ich dzieli, a jednocześnie wielką, prawdziwą miłość.

  Chociaż bałam się tego, co spotkam na kolejnej stronie książki, to nie mogłam się od niej oderwać. Spokojnie można ją przeczytać w jeden, maksymalnie dwa wieczory. To historia, po której nie można się otrząsnąć. Jednak trzeba do niej dojrzeć – z wiekiem, doświadczeniem dostrzega się więcej. Ja, jako rodzic, odebrałam codzienną walkę o przetrwanie jako prawdziwą, niczym nie zmąconą miłość. I niewyobrażalny ból ojca, który musiał codziennie widzieć cierpienia swojego dziecka – głód, smutek, żal, rozpacz, strach. Nie zrozumie tego nikt, kto nie doświadczył tego uczucia. W czasie lektury pojawiają się pytania – czy nie większym wyrazem miłości byłoby zabranie syna z tego świata, a nie codzienna trudna i mozolna walka o przetrwanie w tym pozbawionym życia świecie? Nie wiem. Chłopiec nie dorastał w świecie, jaki znał jego ojciec. Już w chwili narodzin został skazany na śmierć. Jednak czy to nie chłopiec motywował ojca do tego, aby walczyć o pokarm, miejsce do spania, nawet większe ubrania?

  „Droga” to książka, którą warto przeczytać. Autor popisał się niezwykłym kunsztem i stworzył prawdziwe arcydzieło gatunku. Piękne w swej prostocie. Opisujące to, do czego jest zdolny posunąć się człowiek aby przetrwać. Pokazujące prawdziwą, głęboko skrywaną ludzką naturę. W „Drodze” towarzyszymy bohaterom przez jakiś urywek czasu – nie wiadomo jak doszło do zagłady ludzkości – pojawiają się pojedyncze retrospekcje czy zdania, które pozwalają ułożyć sobie coś w głowie. Powieść McCarthyh’ego to powieść piękna, opisująca najdoskonalszą formę miłości, ale zarazem przerażająca ze względu na świat, w którym przyszło temu uczuciu się rozwijać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Poetycka apokalipsa.  „Droga” to dziś kanon literatury post apo. Absolutny top w tej kategorii literackiej. Niby mało tu stron, tekstu, pozornie niewiele się na kolejnych stronach dzieje, a jednak ładunek emocjonalny i sam przekaz są niezwykle silne. I poetyckie – mało kto mógłby się spodziewać, że o katastrofie ludzkości można pisać tak pięknie.

  Mężczyzna i chłopiec. Ojciec i syn. Idą drogą w stronę morza. Niewiele mają, cały ich majątek mieści się w wózku sklepowym. Mozolnie pchają go przed sobą. Czasem mają szczęście i znajdują jakieś zapasy. Czasem głodują. Nieustannie spoglądają na drogę - zarówno tą przed sobą, jak i tą za sobą, w lusterku wstecznym zamocowanym do sklepowego wózka. Żyją nadzieją, że dojdą do morza, że wcześniej nikt ich nie zabije i… nie pożre… Przetrwanie za wszelką cenę to priorytet. Choć zakończenie beznadziejnie wyglądającej rzeczywistości szybkim strzałem z pistoletu bywa nader kuszące… Wszędzie popiół, szadź, szarość, deszcz, zimno… beznadzieja… Apokalipsa.

  Niesamowite wrażenie w „Drodze” robi na czytelniku sposób opisania świata przedstawionego. Świat w wizji McCarthy’ego stał się jałowym pustkowiem, w którym ludzkie życie dramatycznie zależy od takich reliktów przeszłości jak choćby zwykła konserwa. Sami zaś ludzie stali się potworami. Niejednokrotnie kanibalami… Jeden unika drugiego, bo na wzajemną pomoc nie ma co liczyć w tym świecie. Wydarzenia ukazane na kolejnych stronach dobitnie o tym świadczą. Jak więc żyć? I czy w ogóle warto?

  Warto, jeśli jeszcze się w coś wierzy. Lub jeśli – jak mężczyzna – ma się pod opieką dziecko. W takiej sytuacji własne potrzeby czy kwestie wiary/niewiary schodzą na drugi plan: ważne jest tylko własne dziecko. Karykatura cywilizacji otaczająca dwójkę głównych bohaterów zionie pustką, śmiercią i brakiem nadziei, jednak oni wciąż idą dalej. Czy znajdą coś w ogóle na końcu drogi? Można w takiej rzeczywistości coś na jej końcu znaleźć? Cokolwiek poza śmiercią?

  Książka robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że „Droga” wymieniana jest jednym tchem w jednym rzędzie z najlepszymi pozycjami gatunku post apo. McCarthy dodaje jednak do tej opowieści jeszcze aspekt człowieczeństwa i walki o jego zachowanie we własnym sercu, całość zaś opisuje wszystko pięknym, prostym, niesamowicie trafiającym w sedno językiem, który bardzo mocno trafia do odbiorcy. Ta lektura zdecydowanie godna jest uwagi. Zarówno jeśli chodzi o literaturę post apo, jak również szeroko pojętą literaturę piękną.

  Polecam.

  Więcej na:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Droga Tadeusza Mazowieckiego 0/5 Nasza cena:
16,95 zł 33,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga Tadeusza Mazowieckiego

Pozycja „Droga Tadeusza Mazowieckiego” nie jest kolejną biografią prezentującą najważniejsze fakty z życia Premiera. Książka autorstwa Tomasza Mielcarka stanowi bowiem ukłon w stronę sylwetki człowieka, który jest jednym z głównych architektów współczesnej Polski. Czytelnik zyskuje okazje, by...
Mannerheim Lozanna Swoją drogą 0/5 Nasza cena:
10,46 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mannerheim Lozanna Swoją drogą

Mannerheim - tytuł nie dla każdego oczywisty. To sięgnięcie do historii i „wskrzeszenie” mało spopularyzowanej postaci marszałka Carla Gustawa Mannerheima fińskiego dowódcy wojskowego, który przyczynił się do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Rosji. Nieprzypadkowo ta zagraniczna postać staje się...
eBook Chodzi lisek koło drogi mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Chodzi lisek koło drogi mobi epub

ŚMIERTELNE WYLICZANKI Kiedy do gry wkracza zespół bielskich policjantów, oznacza to, że zabawa się skończyła. W okolicach Bielska-Białej ktoś w niezwykle brutalny sposób morduje prostytutki. Narzędziem zbrodni okazuje się skórzany pas z ciężką klamrą, jednak tym, co szczególnie zwraca uwagę...
Ukraina na zakręcie Drogi i bezdroża Pomarańczowej Rewolucji 0/5 Nasza cena:
14,50 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ukraina na zakręcie Drogi i bezdroża Pomarańczowej Rewolucji

Na Ukrainie nie stało się jeszcze w sensie politycznym nic nieodwracalnego. Poza jednym - obywatele poczuli swoją siłę. I bez zastosowania terroru nie oddadzą tej pamięci. Na tym przecież polega siła i znaczenie rewolucji. Stulecia rusyfikacji, apokaliptyczny głód lat trzydziestych i komunistyczny...
Kali & Paluch: Milion Dróg Do Śmierci CD 0/5 Nasza cena:
41,70 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kali & Paluch: Milion Dróg Do Śmierci CD

Ganja Mafia Label oraz B.O.R Records z dumą prezentują kolaborację Kaliego i Palucha pt. ?Milion Dróg Do Śmierci".Milion Dróg Do Śmierci" to kwintesencja stylu obu artystów, którzy mimo różnych form wyrazu stworzyli spójny, dojrzały album. Obaj wykonawcy stanęli na wyżynach swoich umiejętności...
Tych kilka dróg CD 0/5 Nasza cena:
37,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tych kilka dróg CD

1. Życie czy kariera? - Mariusz Kalaga2. Spoglądam w Twoje okno - Mariusz Kalaga3. Świata lepiej nie naprawiaj - Mariusz Kalaga4. Wolałbym - Mariusz Kalaga5. Tych kilka dróg - Mariusz Kalaga6. Jak się drugi raz narodzę - Mariusz Kalaga7. Prijatelju - Mariusz Kalaga8. Smak wspomnień - Mariusz...
To nie jest kraj dla starych ludzi 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

To nie jest kraj dla starych ludzi

Jedna z najsłynniejszych powieści McCarthy'ego w nowym tłumaczeniu.1980 rok. Na pustkowiu tuż przy granicy z Meksykiem pewien myśliwy znajduje dwa miliony dolarów. Niedawno w trakcie transakcji narkotykowej doszło tu do krwawej strzelaniny. Llewelyn przywłaszcza sobie gotówkę, marząc o rozpoczęciu...
eBook To nie jest kraj dla starych ludzi mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook To nie jest kraj dla starych ludzi mobi epub

1980 rok. Na pustkowiu tuż przy granicy z Meksykiem pewien myśliwy znajduje dwa miliony dolarów. Niedawno w trakcie transakcji narkotykowej doszło tu do krwawej strzelaniny. Llewelyn przywłaszcza sobie gotówkę, marząc o rozpoczęciu nowego życia. Ale jego tropem podąża psychopatyczny morderca…...
Moralność pani Dulskiej. Ich czworo 0/5 Nasza cena:
6,78 zł 6,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moralność pani Dulskiej. Ich czworo

Gabriela Zapolska (właśc. Maria Gabriela Janowska z Korwin- Piotrowskich) – dramatopisarka, powieściopisarka, aktorka; jedna z najciekawszych młodopolskich artystek. Pochodziła z zamożnej rodziny ziemiańskiej; zerwała z nią kontakty, czym wywołała skandal w środowisku arystokratycznym, odeszła od...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula