Doskonała

Autor:

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Ilość stron
480
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,75 zł
Nasza cena: 29,92 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

Kolejna poruszająca i niesamowita powieść autorki bestsellerowego "P.S. Kocham Cię" oraz "Love, Rosie"!

Główną bohaterką "Doskonałej" jest Celestine North - naznaczona przez rządzący jej krajem Trybunał piętnami wypalonymi na jej ciele za winy, jakich się dopuściła. W świecie dążącym do doskonałości trudno jest żyć ze skazami fizycznymi, ale jeszcze trudniej poradzić sobie z napiętnowaniem i odrzuceniem przez otoczenie. Celestine, poszukiwana przez demaskatorów, ukrywa się na farmie swojego dziadka, a później z pomocą przychodzi jej Carrick, z którym dość szybko zaczyna łączyć ją coś więcej niż tylko wspólny wróg. Razem stają na czele ruchu dążącego do obalenia rządów Trybunału, walcząc o dobro i sprawiedliwość, których są stopniowo pozbawiani.

Powieść napisana jest z użyciem pierwszoosobowej narracji, dlatego też najpełniej wykreowana została postać głównej bohaterki. Akcja toczy się wartko, a książkę dobrze się czyta, gdyż napisana jest lekkim i potoczystym stylem, znanym z powieści obyczajowych Ahern adresowanych do nieco starszych Czytelniczek. Interesująca fabuła, wątek romantyczny i dobra warstwa literacka to nie jedyne atuty tej pozycji. Bo choć można przeczytać ją w jeden wieczór, to skłania jednak do refleksji analogiami świata stworzonego przez autorkę do otaczającej nas rzeczywistości. "Doskonała" to powieść skierowana dla młodzieży w której znajdziesz zarówno odwołania do współczesnego świata, jak i rozpalający Czytelnika wątek romantyczny. To powieść z gatunku dystopii napisana jednak w znakomitym stylu.

"Doskonała" jest kontynuacją książki "Skazana", jeśli więc chcesz poznać wcześniejsze losy Celestine North, musisz koniecznie po nią sięgnąć. Jeżeli natomiast spodobał Ci się kunszt literacki Cecelii Ahern, to sięgnij po jej powieści obyczajowe, jak choćby bestsellerowe "P.S. Kocham Cię", "Love, Rosie", "Zakochać się", "Kiedy cię poznałam" czy "Sto imion".

Czytaj całość

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-09-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Cecelia Ahern w swoim literackim dorobku ma już mnóstwo historii obyczajowych - dobrych lub bardzo dobrych. Jednak pierwszy raz spotkałam się z antyutopią młodzieżową, która wyszła spod jej pióra. Pierwszy tom jej duologii dla młodzieży "Skaza" był dla mnie jednym, wielkim znakiem zapytania, ale okazało się, że lektura dostarczyła mi całej masy pozytywnych emocji. Nie spodziewałam się, że Ahern w nowym wydaniu wypadnie tak dobrze. Wielkim plusem była też świadomość zamknięcia serii w dwóch tomach - nie trzeba rozpisywać się w nieskończoność by zyskać uznanie czytelników i ich zaintrygować. "Doskonała" jako kontynuacja i zwieńczenie serii doskonale sobie z tym poradziła.

  Autorka wykreowała świat przedstawiony na modłę współczesnego życia. Ukryła w swojej fabule niedoskonałości i ludzkie słabostki, które wytykane są palcami nie tylko w fabule. To naprawdę mądre posunięcie, bo zagłębiając się w rozgrywane wydarzenia zaczęłam dostrzegać powiązanie z realnym światem: także poza lekturą panują nieopisane zasady, które grupują ludzi na wartych uwagi i tych, którzy na niewiele się przydadzą. Ahern za sprawą swojego doświadczenia literackiego ukazała patologię świata na zasadzie swojej serii i zrobiła to naprawdę dobrze - w mądry sposób nie tylko zaciekawiła czytelnika, ale również przekazała mu kilka wartych zapamiętania wartości.

  W powieści władzę nad światem sprawuje Trybunał - to ON nadaje miano Skaz tym, którzy nie są idealni. Główna bohaterka - Celestine North na własnej skórze przekonała się, jakie konsekwencje niesie ze sobą dobrowolne kategoryzowanie społeczeństwa. Okrzyknięta Naznaczoną musiała zmierzyć się z całym bólem związanym z wykluczeniem i odrzuceniem. A przecież do niedawna była zwykłą nastolatką cieszącą się życiem. To podoba mi się w tej lekturze najbardziej - wyrwanie bohaterki z jej świata prosto w paszczę potwora, który igra sobie z ludzkimi uczuciami. Nikt jednak nie spodziewał się, że Celestine okaże się godnym przeciwnikiem, który nie zamierza łatwo się poddawać. W jej umyśle bowiem zaczęły kiełkować wątpliwości co do działań Trybunału i w końcu zaczęła dostrzegać, że można otwarcie przekazywać swoje zdanie.

  Cecelia Ahern pierwszym tomem swojej serii zaskoczyła pomysłem na fabułę i mocnym nawiązaniem do problemów współczesnego świata. Zaskoczyła mnie otwartością i szczerością wypowiedzi oraz tym, że w bardzo łatwy sposób mogłam przełożyć życie głównej bohaterki na obecne problemy społeczeństwa. Także kontynuacja okazała się nie tylko dobrym zwieńczeniem rozgrywanych wydarzeń, ale co najważniejsze - równie wartościowym przesłaniem. Nie bojąc się podjęcia trudnych tematów autorka pokazała jak wielką traumę budzą podobne działania w człowieku - zagubiona Celestine nie miała pojęcia jak odnaleźć się w nowej sytuacji i walczyła by wrócić do tego co było. Jednak "Doskonała" zmieniła jej podejście i tor myślenia całkowicie się obrócił, bowiem z zagubionej dziewczyny otrzymałam silną postać, która zaczęła stawiać pierwsze kroki w walce o swoje.

  Dobrze napisana, przemyślana historia z morałem - "Doskonała" trzyma poziom swojej poprzedniczki i jednocześnie zamyka serię w wartym poznania stylu. Musicie jednak pamiętać, że Ahern ma swój lekki i trochę naiwny sposób patrzenia na niektóre wydarzenia, co widać w jej powieściach obyczajowych, ale co również odbiło się na tej powieści. Dystopia powinna być mocna i mroczna, ale tym razem nie takimi kategoriami podążałam. Jednak jak się okazało, także w nowym stylu można powołać do życia ten gatunek a ja się na to godzę - jestem pod wrażeniem emocji, swobody akcji i lekkości ukazania prawdy o człowieku. Mądra i zdecydowanie warta uwagi seria Ahern w nowym wydaniu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ciężko zaakceptować blizny na swoim ciele. Ciężko patrzeć każdego dnia na swoje skazy, ale czymś znacznie gorszym są zniesmaczone spojrzenia innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy jeszcze niedawno byli Twoimi przyjaciółmi. Celestine została naznaczona piętnem aż sześciokrotnie za skazy na swoim charakterze. Dorobne przewinienia, których nigdy nie powinna żałować zostały wypalone na zawsze na jej skórze, a ona sama stała się społecznym wyrzutkiem. Trybunał, który skazał ją na taki los sam w sobie ma wiele skaz o czym Celestine szybko się przekonała. Nieoczekiwanie liczne piętna dziewczyny stają się nie symbolem moralnego zepsucia, a niesprawiedliwości i okrucieństwa Trybunału. Dziewczyna nieco wbrew sobie zostaje wciągnięta w intrygę dążącą do obalenia tyrana, a sama staje się symbolem rodzącej się rewolucji.

  Pierwsza cześć mogła się niektórym czytelnikom wydać nieco przydługim i zbyt monotonnym wstępem do serii, ale drugi tom na szczęście to rekompensuje. Kiedy Celestine staje się ściganym przez rząd zbiegiem, akcja nagle nabiera rumieńców. Znika gdzieś zrozpaczona i skrzywdzona dziewczyna, a pojawia się wojowniczka gotowa knuć, spiskować i mimo strachu i niepewności, wiele poświęcić dla wolności- swojej i innych Naznaczonych. Autorce udało się utrzymać niezłe tempo i kilkukrotnie zaskoczyć czytelnika zwrotami akcji. Poczułam wreszcie, że moja „królowa subtelnych obyczajówek” zaczyna czuć się pewnej na nieznanym dystopijnym lądzie.

  W książkach Cecelii zawsze uwielbiałam wątki romantyczne. Są bardzo subtelne i powolne, ale jednocześnie pełne napięcia i niesamowitej chemii. Tym razem, chyba po raz pierwszy, czuję się autentycznie rozczarowana. Mam wrażenie, że uczucie Celestine do pewnego buntownika było jałowe, pozbawione chemii i spowodowane jedynie potrzebą bycia akceptowaną. Nie kupuję tego i nie czuję się przekonana, zwłaszcza, że aktorka zdecydowała się przekreślić inny romans, o wiele trudniejszy, ale mam wrażenie, bardziej szczery i ciekawszy dla czytelnika.

  W porównaniu z innymi dystopiami seria „Skaza” wypada może nie tyle blado, co… delikatnie. Trybunał jest oczywiście okrutny i zły, ale poznałam już o wiele brutalniejszych tyranów. Wypalanie skaz i upodlenie człowieka, to najcięższe przejawy okrucieństwa w tej powieści. Nie ma tu krwawych tortur, zabijania się nawzajem, a sama rewolucja skupia się raczej na spiskach i intrygach niż walce samej w sobie. Ta subtelność może nieco zbić z tropu, zwłaszcza zwolenników mroczniejszych dystopii, ale fanów Cecelii raczej nie powinna zdziwić. Choć autorka pisze niezwykłe opowieści , to mam wrażenie, że są jedynie piękną wizualną powłoką, pod którą zawsze kryje się ukryty morał i sens jaki chce przekazać czytelnikowi. Nie zawsze są to wyniosłe głębokie myśli, najczęściej to proste i szczere prawdy, o których na co dzień zapominamy.

  Tak jest też w przypadku „Doskonałej”. Mam wrażenie, że autorka nie chciała by przesadnie szybka akcja i brutalne sceny przysłoniły sens całej historii. A opowiada ona o niedoskonałości. O skazach jakie ma każdy z nas. To co dla jednej osoby jest wadą, dla drugiej jest już zaletą, a drobne przewinienia powinny nas uczyć, a nie przekreślać całe dalsze życie.

  O CZYM? „Doskonała” okazała się dobrą kontynuacją, uzupełniającą pierwszy tom i dopełniającą całą opowieść. Pokazała, że Cecelia daje sobie radę w innym gatunku i bez względu na to, o czym pisze potrafi zachować swoją unikalność i szczerość. Nie skupia się na tym jak „powinna” wyglądać jej opowieść, lecz na tym jak ona sama chce, żeby wyglądała. Dystopijną dylogią idzie nieco pod prąd i jedynie czasami stąpa po wydeptanych przez innych autorów ścieżkach. Doceniam jej upór i chęć opowiedzenia zupełnie innej niż dotychczas historii. Nie znaczy to jednak, że ta seria w pełni mnie satysfakcjonuje. Choć podobał mi się morał nie do końca przekonała mnie wizja przyszłości. Wszystko potoczyło się trochę za szybko, a zakończenie nie dało w pełni satysfakcjonujących rozwiązań i odpowiedzi. Cieszę się, że miałam okazję poznać inne oblicze jednej z moich ulubionych pisarek, ale zdecydowanie bardziej wolą ją w subtelnej obyczajowej scenerii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W świecie, w którym żyją bohaterowie, panuje Trybunał i jego specyficzne rządy. Za każdy przejaw sprzeciwu, chciwości, uporu bądź innych niepożądanych cech, obywatel zostaje naznaczony Skazą wypalaną na wybranej części ciała - w zależności, jaka cecha dominuje. Celestine North przez swoje dobre serce i pomoc staruszkowi w autobusie zostaje skazana na wypalenie pięciu skaz. Szóstą wypala jej sam Crevan, postrach ludności, pomimo że kiedyś była blisko z jego synem Artem. Ostatnia skaza nie była przewidziana, a Crevan wypalił ją we wściekłości z powodu sprzeciwu młodej kobiety. Naznaczeni zostają prześladowani, a Celestine poszukiwana w każdym zakamarku państwa. Dziewczyna ma coś, co może obalić rządy Trybunału, przez co wysoko postawieni ludzie zaczynają się jej bać i obawiać o swoją przyszłość. Sprawy przebierają ciekawy obrót, a młodzi bohaterowie zaczynają walkę o dobro i sprawiedliwość, którą Trybunał bezczelnie im odbiera. Zacięta rozgrywka dopiero się zaczyna. Zwycięży dobroć czy jednak niesprawiedliwość?

  "Doskonała" to drugi tom duologii Cecelii Ahern, która skradła serca wielu czytelników, w tym również moje. Autorka wykreowała zupełnie inną rzeczywistość, w której obywatele nie mają wolności wyboru a Trybunał stale śledzi każdy ich ruch. Na każdym kroku grozi im więzienie lub Skaza, pomimo że ich zachowanie jest ludzkie i wydawałoby się - normalne. Według Crevana jednak, jest to zachowanie "zbyt ludzkie" i człowiecze, a owe cechy nie są pożądane w jego społeczeństwie. Stworzony świat przenosi czytelnika w zupełnie inne miejsce, w którym nic nie jest oczywiste, a każdy kolejny krok niepewny.

  "Aby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać. A żeby ta osoba mogła wygrać, najpierw musi coś stracić. Ironia sprawiedliwości jest taka, że uczucia, które ją poprzedzają, i te, które z niej powstają, nigdy nie są w pełni uczciwe i zrównoważone. Nawet sama sprawiedliwość nie jest idealna."

  W drugim tomie mamy okazję poznać bohaterów jeszcze dokładniej, zagłębić się w ich przeszłość oraz rodzinne relacje. Charaktery przedstawionych postaci są rewelacyjnie zarysowane, a każdy ich ruch dokładnie przemyślany. Celestine jest niezwykle waleczną bohaterką, pokazuje swoją siłę i determinację, co dodaje książce i całej historii wiele uroku i tempa.

  Wydarzenia z pierwszego oraz drugiego tomu idealnie łączą się, wplatając w historię wątki z przeszłości bohaterów. Tempo akcji nie jest zbyt wolne ani zbyt szybkie, wydarzenia są jasne i dokładnie opisane, dzięki czemu czytelnik ma możliwość przeniesienia się w równoległą rzeczywistość i przeżywania wszystkiego wraz z bohaterami. Klimat powieści bardzo przypadł mi do gustu i pomimo, że nie wszystko, co się tam działo było dobre - książka skradła moje serce i dostarczyła wielu emocji, wzruszeń oraz zaskoczeń w najmniej spodziewanych momentach. Rewelacyjna duologia, a autorka po raz kolejny spisała się wspaniale.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Trudno znaleźć czytelnika, który nie znałby nazwiska Ceceli Ahern. Autorka książek, spośród których dwie doczekały się ekranizacji, swoimi powieściami zdążyła podbić serca czytelników w 46 krajach. Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że sięgając po historię dylogii Skaza należy porzucić wizerunek kobiecej i przyziemnej twórczości, którą słynna pisarka zdążyła trafić w gusta wielu dojrzałych pań. Nadszedł czas na dystopię, na literaturę młodzieżową, wizerunkowo jakże odbiegającą od tej wspomnianej. Przed Wami recenzja drugiej części cyklu, „Doskonała”. Zainteresowani? Zapraszam.

  ZARYS FABUŁY

  W napiętnowanym surowymi zasadami społeczeństwie doszło do niekontrolowanego buntu. Celestine, młoda dziewczyna, która dotąd obracała się w całkiem bezpiecznym środowisku, zaryzykowała wydając na siebie wyrok. Ukrywszy się na farmie dziadka wie, że niedługo może zostać znaleziona. Wie też, że by pokonać wroga, musi zacząć działać.

  Czy Carrick, którego pokochała, poprowadzi ją właściwą drogą? Czy istnieje sens w walce, w której jednostka mierzy się z tłumem? Czy w świecie zniszczonym dążeniem do doskonałości jest jakaś szansa na odnalezienie ludzkich odruchów?

  ONI NA CZELE

  Młodzi, waleczni, zdeterminowani, jednak niedoskonali. Niosący bagaż lęku i niepewności, z którym próbują się uporać. Główni bohaterowie powieści, Celestine i Carrick to przedstawiciele sprzeciwiających się władzy buntowników brnących w niebezpieczeństwo, by uzyskać sprawiedliwość i wolność. W ich tle ci będący marionetkami w rękach władzy i ci bezlitośni, którzy bez skrupułów wykorzystują swoją dominację. Apatyczne społeczeństwo zbyt przestraszone, by wzniecić rewoltę. Ci, którym ufa się niewłaściwie, ale i ci, którzy potrafią pozytywnie zaskoczyć. W tym tkwi urok powieści, że nie wszystkich da się od razu rozgryźć.

  DYSTOPIA? A MOŻE UKRYTA WIZJA NASZEGO ŚWIATA?

  Wspominałam już o tym w recenzji poprzedniej części, wspomnę i teraz. Dytopiczne środowisko, z bezlitosnym Trybunałem i karą w postaci wypalanej na ciele skazy wypadło wiarygodnie oraz intrygująco. Rzeczywistość naznaczona procentem stworzonego na potrzeby książki, nieznanego w codziennym życiu świata, nie tak bardzo odbiega od tej, w którym sami funkcjonujemy. I właśnie ta refleksja wypływająca z treści w trakcie poznawania tej historii, nurtuje i zarazem przeraża najbardziej. Bo sami obsesyjnie dążymy do doskonałości, w szczególności w cudzych błędach dostrzegając słabości. A przecież takowe popełniamy wszyscy. Bo te powieściowe skazy są jak niewidzialne łatki, które przyklejamy ludziom przy okazji różnego rodzaju wpadek po to, by zawsze móc je przywołać szkalując i wyśmiewając.

  PODSUMOWANIE

  Nie zadziałała tutaj klątwa drugiego tomu. „Doskonała” utrzymuje poziom Skazy pod każdym względem. Akcja wydaje się w miarę dynamiczna i choć nie trzyma w ekstremalnym napięciu, absolutnie nie nudzi. Czytelnik przemieszcza się wraz z bohaterami po kryjówkach, pośród ludzi życzliwych, ale i trafia w sam środek zła. Jest tutaj i miłość, choć nieprzyćmiewająca głównego wątku, jakim jest walka z okrutnym systemem. Podobało mi się, bo po książce tego gatunku nie spodziewałabym się akcentu prawdy i tylu wrażeń. Polecam – w szczególności młodzieży.

  https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Doskonała
 • Autor: Cecelia Ahern
 • Wydawnictwo Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 480
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328706064
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Perfect
 • Tłumacz: Dziubińska Joanna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328706064
 • EAN: 9788328706064
 • Wymiary: 13.0x20.5x3 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula