Dom na skraju nocy

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Ilość stron
536
Rok wydania
2016
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,12 zł
Nasza cena: 31,52 zł 39,90 zł Taniej o: 21%

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa.

Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja świętej Agaty, patronki wyspy. 

Amedeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amedea i Piny, a później ich wnucząt i prawnucząt. 

Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez burzliwe stulecie, poddając się zmianom niesionym przez wojnę, recesję i… turystów. Zmieniają się reżimy, wychodzą na jaw zdrady, zawiązują się nieoczekiwane przyjaźnie, a Dom na Skraju Nocy trwa niezmiennie pośród szumu morza. 

Oszałamiający debiut Banner, młodej brytyjskiej autorki, w dorosłej literaturze budzi nieuniknione porównania z „Powrotem do Missing” i „Domem duchów”, przenosząc nas do świata zakotwiczonego zarazem w realności i w micie, zaludnionego przez cudownie oryginalne postaci, ze wspaniale złożoną fabułą.

„Kirkus”

Banner, autorka trzech powieści dla młodzieży, debiutuje w dorosłej literaturze fantastyczną wielopokoleniową sagą rodziny zamieszkującej na włoskiej wyspie trochę nie z tego świata… Zręcznie porusza poważniejsze kwestie, snując fascynującą opowieść, sięgającą czasów nam współczesnych.

„Publishers Weekly”

Znakomicie napisany dramat Banner aż kipi od fascynujących postaci i tajemniczych wyspiarskich podań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

„Booklist”

Ostatnia książka Catherine Banner to mistrzowskie osiągnięcie sztuki pisarskiej, przesycone cudownością, a zarazem zachowujące subtelną równowagę między tym, co wytłumaczalne, a tym, co niewyjaśnione. Przez pryzmat życia pojedynczego człowieka – w oczach świata niewartego uwagi – oraz jego rodziny, Banner porusza kwestie tak szerokie, jak wspólnota oraz znaczący wpływ wielkiej historii na życie jednostek i społeczeństw. I podobnie jak owe globalne sprawy wpływają na prywatne, tak styl Banner stanowi odbicie treści książki: „Dom na skraju nocy” jest wciągający i podany w pięknej formie.

Sara Gruen, autorka „U brzegu” 

Mój podziw dla „Domu na skraju nocy” nie ma granic. Pisarstwo Catherine Banner jest dojrzałe, precyzyjne, jasne i uderzająco piękne. Wyczuwałem echa klasycznych legend i mitów, dzieł Homera wybrzmiewające wokół tego świata – ponadczasowego, lecz w pełni autonomicznego… Znakomita, głęboko poruszająca powieść o życiu, rozgrywająca się na szerokiej płaszczyźnie czasu i pokoleń.

Peter Nichols, autor „The Rocks”

„Dom na skraju nocy” to błyskotliwe uzupełnienie długiej, eklektycznej tradycji powieści wyspiarskiej. Catherine Banner stworzyła bogaty świat fikcyjnej wysepki Castellamare, kunsztownie skondensowany i cudownie skomplikowany – osiągnięcie zarezerwowane dla najgenialniejszych i obdarzonych największą intuicją pisarzy. Fakt, że jest to pierwsza powieść Catherine Banner dla dorosłych czytelników, czyni je tym bardziej niezwykłym.

Nicholas Christopher, autor „A Trip to the Stars”

Zmysłowe skupienie na szczególe buduje świat tarasów obrośniętych bugenwillą, na których serwują limoncello – stwierdzić, że jest on nastrojowy, byłoby niedopowiedzeniem. Dziesięć lat temu moją ulubioną lekturą wakacyjną była „Wyspa” Victorii Hislop; tego lata wielką ucieczkę zawdzięczam Catherine Banner – absolutnie hipnotyzującej od początku do końca, nawet jeśli w okolicy nie ma żadnego leżaka.

„The Pool”

Czytelnicy, zostaniecie urzeczeni cudownie napisaną, dynamiczną i czarowną historią pełną wyrazistych postaci. „Dom na skraju nocy” porównywano z „Czekoladą” Joanne Harris i „Kapitanem Corellim” Louisa de Bernieresa; książka Banner śmiało może stanąć na półce obok tych powieści, ponieważ również ona przenosi nas w magiczny i fascynujący świat.

„Independent Ireland”

Błyskotliwy hołd złożony włoskiej tradycji gawędziarskiej… Książka, od której nie sposób się oderwać, splatająca w jedną wspaniałą opowieść romans, rywalizację i zawiłości rodzinnych oczekiwań. W pisarstwie Banner pobrzmiewają – pełne podziwu i uczucia – echa utworów Itala Calvina. Czytając „Dom na skraju nocy”, czujemy, jakbyśmy trafili do fantastycznego świata, gdzie czas stoi w miejscu, lecz zmiany następują w niewyobrażalnym tempie. 

„Minneapolis Star Tribune”

Mistrzowska fabuła.

„Irish Examiner”

Catherine Banner urodziła się w Cambridge w 1989 roku. Pisać zaczęła już jako czternastolatka, jej pierwszą książką była sagą fantasy dla młodzieży. Na jakiś czas przerwała karierę pisarską i zajęła się pracą nauczycielki w szkole średniej w hrabstwie Durham. Zaintrygowana brakiem informacji o tym, w jaki sposób kryzys gospodarczy z 2008 roku wpłynął na zwykłych ludzi, postanowiła to przedstawić w swojej pierwszej powieści dla dorosłych. Tak powstał „Dom na skraju nocy”. Skala, rozmach, ale też psychologiczna głębia postaci znacznie wykraczają poza to, czego można by oczekiwać od debiutantki – i to tak młodej. Obecnie mieszka z mężem w Turynie.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Dom na skraju nocy to dobrze napisana saga rodzinna, której bohaterami są członkowie włoskiej rodziny Esposito.

  Mieszkają oni na maleńkiej wysepce Castellamare, miejscu, gdzie mieszka około tysiąca osób, wszyscy się znają, każdy o każdym wie praktycznie wszystko. .

  Autorka niezwykle zręcznie snuje opowieść o rodzinie umiejscawiając jej blisko stuletnie dzieje na tle włoskiej kultury oraz wplatając w światowych zawirowań historyczno-polityczne. Cennym jest także ukazanie tego, jak wielki wpływ ma swoiste odcięcie wyspiarzy od pozostałej części kraju, jak duży wpływ ma klaustrofobiczne momentami zamknięcie na bodźce z kontynentalnej części kraju.

  Dodatkowym atutem bez wątpienia jest wplecenie w całą opowieść miejscowych obyczajów, legend, opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wszystko to sprawia, że książka ma wyjątkowy klimat.

  Dom na skraju nocy ma wszystko co powinna mieć wciągająca saga. Jest klimat tajemnicy, są sekrety, których korzenie sięgają kilku pokoleń wstecz, jest niepowtarzalna atmosfera niewielkiej wyspy, zamkniętej w zasadzie społeczności, są różnice pokoleń, jest miłość, przyjaźń, ale i nienawiść.

  Wszystko to okraszone pięknymi opisami wyspy, jej starej zabudowy, szmaragdowego morza, włoskich klimatów. Całość opowieści zdaje się być stop klatkami filmu o społeczności wysepki położonej niedaleko Sycylii.

  Książkę czyta się doskonale, błyskawicznie i z żalem odkłada po zakończeniu lektury na półkę.

  Nie ukrywam, rozpoczynając lekturę obawiałam się odrobinę, iż okaże się ona przesłodzonym, infantylnym włoskim czytadłem. Na szczęście moje obawy się nie sprawdziły.

  Gorąco zachęcam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dziwne, że na tej wyspie, gdzie wszyscy wiedzieli o twoich sprawach wcześniej niż ty sam... można było tutaj pozostać człowiekiem głębokim jak ocean..."

  Bardzo ciepła saga rodzinna, pełna blasków i cieni obrazujących życie człowieka, nieuchronnej wymiany pokoleń, trwałości najcenniejszych uniwersalnych ludzkich wartości. Napisana interesująco, z lekkością i wdziękiem. Wypełniona wieloma emocjami, ciekawymi zdarzeniami, naprzemiennie bolesnymi i radosnymi. Fascynujące i zachwycające koleje losu, wystawianie na próbę przez historyczne wydarzenia, nieoczekiwane perturbacje, silne namiętności, wstydliwe sekrety, haniebne uczynki, ambitne pragnienia, zawiedzione nadzieje, porzucone marzenia. Poszukiwanie tożsamości, wędrówki po świecie, powroty do własnych korzeni, docenianie rodzinnych więzi i bezwarunkowego wsparcia. Chatherine Banner wspaniale odmalowała klimat niewielkiej wyspy leżącej obok Sycylii, powierzchowność jej mieszkańców, utrwalone zwyczaje, chwile jakby zatrzymane w czasie, z dala od zewnętrznego świata, jego zgiełku i rumoru. Doskonale wyczuwamy niesamowitą atmosferę ludowych opowieści, lokalnych legend i baśni. Ciekawa propozycja czytelnicza, umili wieczór, zabierze w intrygującą podróż, pozwoli poznać wyjątkowych bohaterów, skłoni do refleksji nad przeznaczeniem, odważnym podejmowaniem wyzwań, cennym bagażem życiowych doświadczeń, lęków, obaw, ufności i optymizmu.

  Wyspa Castellamare, około tysiąca mieszkańców, gdzie wszyscy się znają, wszystko o sobie wiedzą, a tajemnice tylko pozornie skryte wśród jaskiń, skał i starożytnych ruin, niczym nagły poryw wiatru przekazywane z chaty do chaty, wzbogacane plotką i własną interpretacją. Życie toczy się swoim tempem, czasem przyspiesza, czasem zwalnia, wiele w nim dramatów i tragedii, ale również radości i uśmiechu. Miłość, przyjaźń, oddanie, także nienawiść, kłótnie i fałszywe oskarżenia. Silna solidarność, poczucie wspólnoty, wzajemna pomoc, szczera bliskość, jednocześnie umiejętność bolesnego odrzucenia, trwałego wykluczenia, niemożliwej akceptacji. Niekiedy wyspa traci swój urok i czar, zmusza do dalekiej ucieczki, kiedy indziej nadaje życiu prawdziwy sens, staje się odnalezionym i upragnionym miejscem na ziemi. Czytelnicza podróż zaczyna się w połowie siedemdziesiątych lat dziewiętnastego wieku, poznajemy dzieciństwo i młodość Amedeo, chłopca ze szpitala podrzutków we Florencji. Nieoczekiwanie losy dorosłego już mężczyzny, oddanego lekarza, wiążą się trwale z Castellamare, Domem na Skraju Nocy, przeklętym i magicznym miejscem. Powieść zamykają wydarzenia z dwa tysiące dziewiątego roku, wśród płatków bugenwilli i białego oleandra, podczas uroczystego tańca i śpiewu, silnej wiary, czystej radości i trwającej nadziei, "że jest życie, które mogło nigdy nie zostać przeżyte".

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  ‘Dom na skraju nocy” to fascynująca saga rodzinna. Autorka prowadzi nas przez pokolenia zamieszkujące Castellamare. To urzekająca wysepka, na której od pokoleń mieszka niewielka garstka ludzi – nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia. Tutaj każdy zna każdego i nic się nie ukryje, ale również można liczyć na wsparcie i pomoc w słabszych chwilach. Na tą wysepkę trafia lekarz poszukujący stałej pracy i swego miejsca, Amedeo Esposito. Mężczyzna jest podrzutkiem wychowanym w sierocińcu, który swe nazwisko zawdzięcza opiekunowi – lekarzowi, który wspierał go w nauce zawodu i był dla niego jak ojciec. Amedeo zostaje na wyspie powitany z otwartymi ramionami, pracy mu nie brakuje, ma swój kąt i grono przyjaciół. Niestety, wdaje się w niepotrzebny romans….

  Mija trochę czasu i jakież jest zdziwienie Esposito, kiedy pewnej nocy na świat przychodzi jego syn ze związku z żoną Piną i syn kochanki. Bliźniacy urodzeni z innych matek. Na pewien czas rujnuje to życie zawodowe i rodzinne Amedeo, ale wychodzi na prostą. Pozbawiony zawodu lekarza, otwiera bar w Domu na skraju nocy. Przybywa mu dzieci – ma 3 synów i córkę. Ich losy są burzliwe, a niemym świadkiem wydarzeń jest Castellamare….

  „Dom na skraju nocy” to ciepła, wzruszająca i porywająca opowieść, pełna ludzkich losów i towarzyszącym im emocji. Niewielka wysepka Castellamare jest świadkiem wydarzeń, miejscem, gdzie rozgrywa się opowieść, ale przede wszystkim jest jednym z głównych bohaterów powieści. Nadaje opowieści specyficznego klimatu i zapada w pamięć.

  Catherine Banner napisała powieść, która zapadła mi w serce – bardzo klimatyczną i ciekawą. Książkę czyta się z zapartym tchem i towarzyszy bohaterom w ich codziennym życiu i zmaganiach z losem. „Dom na skraju nocy” napisany jest prostym, a jednak barwnym językiem, który porusza naszą wyobraźnię, a obrazy przetaczają się przed oczami. Mnie osobiście zachwycił i bardzo serdecznie polecam tę książkę :)

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Dom na Klifie 0/5 Nasza cena:
20,57 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom na Klifie

Brawurowy powrót autorki Apartamentu w Paryżu. Ocean, dzikie róże na wydmach i wspaniały Dom na Klifie wznoszący się na szczycie urwiska Sconset w Nantucket. Wyblakłe strony księgi gości skrywają fascynujące historie mieszkańców pensjonatu i niejedną tajemnicę. Lecz z biegiem czasu targany morskim...
Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie 4/5 Nasza cena:
23,13 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie

Czy porzucony mężczyzna i kobieta pozbawiona nadziei będą umieli współpracować dla dobra dwójki wspaniałych dzieci? Po tym, jak bracia Nicka Stafforda wyjechali w pogoni za własnymi pasjami, on pozostał w stanie Waszyngton, pracując na rozległym rodzinnym ranczu. Jednak najcięższą pracą okazuje się...
Rozlewisko 5/5 Nasza cena:
65,57 zł 79,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozlewisko

Ekskluzywna wersja bestsellerowych książek Małgorzaty Kalicińskiej "Dom nad rozlewiskiem" i "Powroty nad rozlewiskiem". Obie książki zebrane w jeden tom oprawiony w eleganckie płótno.
eBook Dom na skraju nocy mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dom na skraju nocy mobi epub

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa. Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie...
Złodziejka truskawek 5/5 Nasza cena:
31,59 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Złodziejka truskawek

Czwarty tom przygód Vianne Rocher w dwudziestolecie "Czekolady". Vianne Rocher się ustatkowała. Lansquenet-sous-Tannes, w którego niegościnne progi wiatr przywiał ją przed laty, wreszcie stało się jej domem. Vianne nadal prowadzi chocolaterie i odprawia swoje czary, zaprzyjaźniła się nawet z...
Perska miłość. Tom 3. Perska namiętność 0/5 Nasza cena:
27,06 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perska miłość. Tom 3. Perska namiętność

Nowa książka autorki bestselleru „Jestem żoną szejka”. Ile trzeba zapłacić, żeby być wolną i kochaną? Życie nie oszczędza Sary. Rodzina gotuje jej prawdziwe piekło. Z pomocą przychodzi przyjaciółka, która zaprasza ją na wspólne wakacje na Sri Lankę. Kiedy to nie pomaga, Sara, miotana silnymi...
Na wschód od Edenu 5/5 Nasza cena:
45,03 zł 57,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na wschód od Edenu

Słynnym „Na wschód od Edenu” Prószyński i S-ka otwiera serię autorską, w której przypomni wszystkie dzieła Johna Steinbecka. Znajdą się w niej również tytuły nigdy wcześniej w Polsce niepublikowane. Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków,...
Fałszywa nuta 5/5 Nasza cena:
27,83 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fałszywa nuta

Gdańsk, rok 1939. Lisa Keller jest młodą dziewczyną marzącą o karierze pieśniarki. Tymczasem jednak pracuje w knajpie, wieczorami śpiewając dla gości. Przypadek sprawia, że do lokalu przychodzi Siegfried Lewenhart, znany muzyk i wpływowy dyrektor teatru. Przedstawia on dziewczynie z pozoru...
Ta, którą znam 5/5 Nasza cena:
27,65 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ta, którą znam

Po tragicznym wypadku siostry Ada - znana modelka od lat mieszkająca w Paryżu - niespodziewanie musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory skrzętnie odsuwanymi w niepamięć. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula