Do zobaczenia nigdy

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 16
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
356
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Nasza cena: 22,56 zł 36,99 zł Taniej o: 39%


Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.
Zasada numer 1: nie traktuj jej inaczej tylko dlatego, że jest niewidoma.Zasada numer 2: jeśli ją oszukasz, nie będzie drugiej szansy.
Parker Grand jest niewidoma. Straciła mamę w wypadku samochodowym, jej ojciec popełnił samobójstwo a Scott – były chłopak – zawiódł zaufanie. To całkiem sporo jak na jedną nastolatkę…Parker stara się być twardą dziewczyną. Kiedy nie biega swoją ulubioną trasą biegową, zajmuje się sercowym wsparciem


i udzielaniem porad życiowych nieco zagubionym szkolnym przyjaciołom. Robi wszystko, żeby nie płakać, ale nie może już dłużej udawać, że nic złego się nie stało. Szczególnie, że kiedy w końcu zrozumie, co tak naprawdę przytrafiło się jej ojcu i dlaczego Scott tak się zachował, odkryje prawdę o tym, że nie wszystkie rzeczy są takimi, na jakie wyglądają…
Wzruszająca, szczera i mocna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, tolerancji i żałobie po stracie, która może przynieść tylko ukojenie.

Czytaj całość

Recenzje (16)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-21
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Szesnastoletnia Parker Grant nie jest całkiem zwyczajną nastolatką, jest niewidoma. W wieku siedmiu lat spotkało ją prawdziwe nieszczęście. Uczestniczyła w wypadku, w wyniku którego straciła wzrok i matkę.Parker praktycznie musiała się nauczyć żyć na nowo, bez możliwości korzystania z tego niezwykle potrzebnego zmysłu. Jakby tego było mało, jej ojciec niedawno targnął się na swoje życie i całkowicie ją osierocił. Pomimo tego całego nieszczęścia nie poddała się. Dużym wsparciem były dla niej przyjaciółki, które starały się podtrzymywać ją na duchu. Czego nie można powiedzieć o Scottcie – byłym chłopaku Parker, którego usunęła ze swojego życia, po tym jak sprawił jej ogromny zawód. Teraz Scott niespodziewanie znowu pojawił się w jej życiu.

  Eric Lindstrom udało się stworzyć naprawdę niesamowitą historię. Cały pomysł na fabułę był naprawdę fenomenalny i oryginalny. Nie spotkałam się jeszcze z książką, która poruszałaby temat ślepoty i to jeszcze w tak lekki i przystępny sposób. Tutaj wielkie brawa dla autora za świetne zrealizowanie swojego zamysłu. Treść pochłania się błyskawicznie, bardzo ciężko oderwać się od lektury, chociażby na chwilę. Mimo iż jest to młodzieżówka, to pojawia się tutaj sporo zaskakujących zwrotów akcji i nieprzewidywalnych sytuacji. Kolejnym plusem jest subtelny oraz przeuroczy wątek romantyczny, który nie przyćmiewa tego co najważniejsze. Ericowi udało się wykreować osobliwych i pełnokrwistych bohaterów, których nie sposób nie polubić. To niemalże książka idealna! Zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po nią. Zapewniam, że się nie zawiedziecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-09-27
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Parker straciła wzrok w wieku 7 lat w wypadku samochodowym. Dziewczyna jest bardzo inspirującą postacią. Mimo tragedii, które spotykają ją na każdym kroku zdaje się nie pokazywać, jak bardzo ją one dotykają. Każdego dnia rano biega w samotności, wcale nie przejmując się swoją niepełnosprawnością. Właśnie za to bardzo polubiłam bohaterkę. Jest uparta, zdecydowana. Ale czy to nie są tylko cechy, które na siłę stara się pokazywać innym?

  Główną zaletą tej powieści jest jej realizm. Zamiast znanych wszystkich schematów, chociaż na tapetę wzięto szkolne środowisko, znalazłam w niej wiele prawdziwych spostrzeżeń na temat tego czasem toksycznego miejsca. Eric Lindstrom posługuje się lekkim i przyjemnym językiem, wkładając w usta bohaterów adekwatne do ich wieku kwestie. Jest to również wielki plus, ponieważ postacie zyskują dzięki temu w oczach czytelnika wiarygodność. W końcu znalazłam nieprzesłodzoną młodzieżówkę, której tematem przewodnim wcale nie musi być wielka miłość między dwójką bohaterów.

  Chciałam dowiedzieć się, jak wygląda codzienność osoby z taką niepełnosprawnością. Informacje o pokonywaniu przeszkód są wplecione w akcję książki, jednak nie jest ich zbyt dużo. Przyznam, że chętnie dowiedziałabym się czegoś jeszcze, bo autor nie wyczerpał tego tematu. Ale nie o to do końca chodziło w tej książce i wiem, że lepiej pozostawić pewien niedosyt, niż przesadzić z ilością informacji.

  Do zobaczenia nigdy to wśród dziesiątek młodzieżówek pozycja godna uwagi. Nie znalazłam w niej schematów, jest natomiast pełna postaw, z których młodzi ludzie mogą brać przykład. W żadnym wypadku nie jest też przesłodzona, a jej tematem przewodnim jest przyjaźń. Historia Parker jest powiewem świeżości w literaturze młodzieżowej.

  fragment recenzji z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  Myślisz,
  że twój okres dorastania był trudny?

  Parker Grant to niewidoma nastolatka. Utrata wzroku była skutkiem wypadku samochodowego,

  w którym straciła matkę. Jej ojciec popełnił samobójstwo, a były chłopak Scott - zawiódł jej zaufanie. Można rzec, że życie Parker jest pasmem niekończących się nieszczęść. To, co musiała przejść, to zdecydowanie za dużo jak na jedną nastolatkę. Miała jednak również wiele szczęścia. Przyjaciele nie odwrócili się od niej, a po śmierci ojca mogła dalej mieszkać w swoim domu

  i uczęszczać na zajęcia w szkole, w której uczyła się od samego początku - wszystko to dzięki ciotce, która razem z dziećmi przeprowadziła się do domu osieroconej dziewczyny. Parker mimo tych wszystkich niepowodzeń stara się za wszelką cenę prowadzić normalne życie i nie dopuścić do całkowitego załamania. Wierzy, że ojciec nie popełnił samobójstwa - nie mógłby przecież zostawić na pastwę losu już i tak skrzywdzonego dziecka. Pustkę stara się zapełnić monologami kierowanymi do zmarłego taty. Robi wszystko, by nie płakać - codziennie rano biega wyznaczoną przez siebie trasą, czas wypełnia spotkaniami z przyjaciółmi, zajmuje się udzielaniem życiowych porad. Nie wie jeszcze, że sama będzie takiej mądrej, życiowej porady potrzebować. W końcu życie lubi zaskakiwać... A dorastanie wcale nie jest takie proste - szczególnie, gdy jest się niewidomą nastolatką.

  "Ludzie się nie zmieniają. Uczą się tylko na błędach i stają się lepszymi aktorami."

  Ogromnym plusem powieści są bohaterowie. To oni, emocje, które im towarzyszą, zachowania - są fundamentem powieści - nie opisy przyrody, czy inne błahostki. A niewidoma Parker Grant to niezwykle silna, mądra i według mnie niezwykle śmiała osoba. Wzór do naśladowania dla osób, które zostały dotknięte poważnymi chorobami. Nastolatka pokazuje, że zawsze można odnaleźć jakieś plusy. Jest niezwykle pozytywną osobą, choć nie pozbawioną wad. Momentami jej zachowania były co najmniej dziwne i dla mnie bardzo niezrozumiałe. Niemniej jednak od razu zaskarbiła sobie moją sympatię. Pozostali bohaterowie - Scott, Sheila, Sarah, Petey i inni - są równie pełnokrwiści jak główna bohaterka. Każdy z nich wnosi do powieści bardzo dużo ubarwiając tym samym całą historię.

  "Do zobaczenia nigdy" to książka poruszająca problem dorastania z piętnem, którym jest ślepota. Dorastanie samo w sobie jest trudne, a gdy dołączymy do tego bycie niewidomym? Autor w swojej książce udowadnia, że niezależnie od tego z czym się zmagamy i jakie defekty posiadamy - mamy prawo chociaż do odrobiny szczęścia. Osoba chora również zasługuje na miłość, przyjaźń. Choć może wydać się to o wiele trudniejsze do zdobycia niż dla zdrowego człowieka nie jest nieosiągalne.

  Książkę Erica Lindstorma warto przeczytać. Z pewnością jest to kolejna wartościowa powieść młodzieżowa. Pomoże młodym czytelnikom zrozumieć osoby chore, będzie lekcją tolerancji, wskaże właściwą drogę. Książka jest niesamowita. Lekka, łatwa w odbiorze, a jednocześnie tak piękna i błyskotliwa. Autor dał czytelnikowi szansę na spojrzenie na świat oczami osoby niewidomej. Wyszło mu to rewelacyjnie. Chciałabym przeczytać o dalszych losach Parker Grant, którą tak bardzo polubiłam. Niestety, książka zapowiada się raczej na jednotomową powieść. Sięgnijcie po "Do zobaczenia nigdy" - nie będziecie rozczarowani.

  Izabela Nestioruk

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-27
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Parker to licealistka, która straciła wzrok w wypadku samochodowym. Na dodatek nie ma łatwego życia, rozpadł się także jej związek ze Scottem, a następnie zmarł jej ojciec. Dziewczyna mieszka z ciocią i jej rodziną, jednak Parker zachowuje swoje problemy i zmartwienia dla siebie, oraz dla przyjaciółek, które są dla niej wsparciem. Jej dawna miłość okazuje się chodzić do tej samej szkoły, co ona, a na dodatek Parker poznaje nowego chłopaka - teraz dziewczyna ma dylemat, czy rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu, czy jednak zaufać temu, kto już raz złamał jej serce.

  Główna bohaterka to z pewnością odważna dziewczyna, mimo tego że jest niewidoma, czasami sprawia wrażenie, jakby jednak widziała, inni tak ją postrzegają. Parker w wolnych chwilach lubi biegać po boisku, nie jest dla niej problemem, aby zrobić samej zakupy, nie lubi gdy otacza się ją zbyt dużą pomocą. Parker od chwili wypadku musiała na nowo nauczyć się dostrzegać świat, odkrywać to, czego nie widzi. To z pewnością bardzo straszne, a jednak dziewczyna mimo to, oraz mimo wielu problemów nie załamuje się, stara się jakoś odnaleźć na tym świecie i być szczęśliwą.

  W książce poznajemy bohaterów, którzy są nastolatkami, wydaje mi się że to głównie do takiej grupy wiekowej skierowana jest ta książka. Pokazane w niej jest to, że często nastolatkowie nie mówią o swoich problemach, zamykają się i nie chcą okazywać swoich uczuć, duszą to w sobie. Niektórzy radzą sobie lepiej, inni gorzej, niektórzy czekają na pomoc, która często nie nadchodzi. To takie ważne, aby w tym wieku znaleźć kogoś, móc liczyć na kogoś, kto będzie nas wspierał w tych gorszych chwilach... tym bardziej, jeśli ma się tak mnóstwo przeżyć jak tytułowa Parker.

  "Do zobaczenia nigdy" to książka, która przypadła mi do gustu. Zwykle nie czytam dużo książek młodzieżowych, jednak tym razem z wielką chęcią odkryłam losy Parker. Nie jest to powieść, w której jest mnóstwo akcji i wrażeń, jednak to powieść, która może nas wciągnąć i zaskoczyć. Jeśli chcecie zobaczyć, że można sobie świetnie radzić z mnóstwem problemów, bycia niewidomym, oraz nastoletnimi wrażeniami, koniecznie musicie po nią sięgnąć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-23
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tego mi było trzeba! Już teraz wiem, że będę wracać do tej historii. Nie tylko myślami. I polecę ją wielu znajomym. Dlaczego? Bo wywarła na mnie ogromne wrażenie. Rozbudziła liczne emocje i dała wiarę w ludzi.

  Przechodząc do meritum, muszę przyznać, że czytając opis, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Tak, wiem, to bardzo stereotypowe myślenie. Ale cóż począć, że takowe myśli przyszły mi do głowy. Na szczęście fabuła była nieco inna. I tym bardzo mnie zaskoczyła.

  Jednak zanim ustosunkuję się do tego co odziało się w książce, muszę, powiedzieć co nieco o głównej bohaterce. Już dawno żadna z takowych nie wywarła na mnie tak wielkiego wrażenia. Ona nie była sztucznie silna, nie musiała się taka stawać. Ona po prostu taka była. Mimo, iż sama mogła sądzić inaczej. Jej samozaparcie w dążeniu do celu jest godne podziwu. A przecież ma trudniej niż reszta. Jest pozbawiona chyba najważniejszego ze zmysłów- wzroku. A mimo to biega codziennie rano- i to sama! Świadczy to nie tylko o wielkiej odwadze ale i chęci samodzielności.

  Tym co szczególnie uderza w jej osobowości jest naturalność. Nie boi się przyznać do błędu, nie boi się prosić o pomoc- ale tylko wtedy kiedy naprawdę jej wymaga, nie boi się wierzyć w ludzi. Boi się jedynie płakać. C ow związku z tym? Przekonacie się jeśli przeczytacie! To oczywiste! Parker wywoła w was wiele emocji, a jej historia pozostanie w waszych głowach na długi czas.

  To co działo się w książce, początkowo nie zapowiadało się na nic przełomowego. Nie spodziewałam się, że rozwinie się to w coś tak wspaniałego. Historia niewidomej, jej relacji z przyjaciółmi, perypetii szkolnych czy miłosnych rozwijają się bardzo nieprzewidywalnie. I choć opis zapowiadał spore elementy zaskoczenia, a te które nastąpiły nie były takowe dla mnie, to nie czuję się zawiedziona. Jeśli chodzi o tempo zdarzeń, nie było ono zawrotne. I to, jak się okazuje bardzo dobre rozwiązanie. Wszystko toczy się powoli, dzięki czemu mamy możliwość na refleksje pomiędzy kolejnymi zdarzeniami.

  Książka opowiada także historię pięknej przyjaźni, wielkiego uczucia, a także siły charakteru. Czytając, można nie tylko poznać wiele aspektów życia, ale i nauczyć się czegoś, wyciągnąć wnioski i zmienić swoje podejście do wielu spraw czy osób. Czy polecam? To chyba jasne!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 11 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula