Dawca

Autor:

Lois Lowry

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Rok wydania
2014
Seria
Ilość stron
296
Nasza cena: 29,67 zł 34,90 zł Taniej o: 15%

Produkt niedostępny

W świecie Jonasza wszystko jest doskonałe: nie ma bólu, przemocy ani cierpienia, nie trzeba podejmować decyzji ani dokonywać wyborów. Nie ma też barw, muzyki ani uczuć. Obowiązuje tu ścisły regulamin, którego nikt nie waży się łamać. Każdy zna przypisaną mu rolę w społeczeństwie i wykonuje ją perfekcyjnie. Dwunastoletni Jonasz ma właśnie otrzymać swoją i rozpocząć szkolenia. Wtedy dowiaduje się czegoś, co nim wstrząsa i burzy tak mozolnie wypracowany ład jego świata.
Recenzje (6)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  20 z 37 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dawca" Lois Lowry jest książką typową dla swojego gatunku: Ziemia, która przeżyła jakiś kataklizm i została podniesiona na nowych fundamentach idealnego świata. Historia rozpoczyna się od poznania głównego bohatera - Jonasza - i jego specyficznego postrzegania świata. Pierwsze zdania zaczynają niepokoić swoim odmiennym tokiem myślenia i zróżnicowanym odczuwaniem emocji. Autorka już w tym momencie daje nam pewną wskazówkę, że książka będzie zagadką, która z czasem przyniesie rozwiązanie. Z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się, że nie tylko ów Jonasz zaskakuje nas swoimi rozmyślaniami na temat życia, ale praktycznie wszystkie opinie są identyczne – brak uczuć, szarość życia i przemijanie bez celu. Można odnieść wrażenie deja vu. Ludzie, którzy przez władze zostali pozbawieni najważniejszego przywileju – wyboru. Ale jednak książka cały czas daje nam we znaki, że nie jest taka jak reszta. Jonasz dorasta, a my razem z nim. Jego poglądy się zmieniają, są trafniejsze i pomimo, że dla nas – ludzi, którzy wiedzą w przeciwieństwie do nich czym jest muzyka – są oczywiste, to autorka świetnie zwraca nam uwagę na pewne sprawy dotyczące manipulacji rządu, inwigilacji czy podporządkowaniu się innym stanom rzeczy. Historia dobrze znana, bo historia lubi się powtarzać. Jednakże muszę powiedzieć, że książka "Dawca" nie jest pozycją dla wszystkich. Niektórych może zanudzić swoją oczywistą kolejnością, może utwierdzić w przekonaniu, że nic nowego nie wniosła – a przecież tego oczekuje się po nowej lekturze. Ale inni z przyjemnością zatopią się w świat, który pozbawia nas istnienia. Więc jeżeli nie jesteś fanem utwierdzania się w przekonaniach o niesprawiedliwości świata – to nie sięgaj po tę książkę. Lecz uważam, że książka ta jest lekką lekturą, którą dobrze jest przeczytać w niedzielny wieczór pełen refleksji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dawcę" chciałam przeczytać już od bardzo dawna. Można powiedzieć że książka wręcz "chodziła" za mną, ale zawsze było coś ważniejszego, bądź coś mnie rozpraszało i o niej zapominałam. Okazuje się, iż nie bez przyczyny Lois Lowry prześladowała mnie swoją serią. Bo już po tej pierwszej części jestem gotowa by pobiec do księgarni i kupić pozostałe 3 tomy. Niestety przygotowania do studiów wymagają ode mnie sporych nakładów finansowych, więc z zakupem kolejnych wymarzonych książek muszę troszkę poczekać.

  Treść książki bardzo mi się podobała. Już sam pomysł tego ustroju był dla mnie bardzo ciekawy. Narzucone zasady, do których ludzie posłusznie się stosowali, były momentami nawet nie tyle dziwne co nieracjonalne. Jednak poznając całą fabułę, zdałam sobie sprawę, iż są pewne powody przez które to społeczeństwo zachowuje się tak a nie inaczej. Dziwiło mnie jednak iż nie ma tam żadnych buntowników. Wybieracie mi męża? Zgadzam się! Decydujecie o moim zawodzie, ilości dzieci i całej mojej przyszłości? Czemu nie! Takie całkowite podporządkowanie było nieraz dla mnie zadziwiające i szokujące.

  Istniało tu kilka istotnych wątków pobocznych, które nie dość, że były ciekawie poprowadzone, to później odgrywały one ciekawą, zaskakującą rolę w całej książce. Jeśli już o tym mowa, występowało tu sporo zwrotów akcji i momentów które mnie zaskoczyły. W zasadzie samo zakończenie wprawiło mnie już w niemałe osłupienie, bo tego bym się kompletnie nie spodziewała. A po drodze do tego był również spory szok związany z odmiennością Jonasza. Głownie dlatego jestem ogromnie zainteresowana kontynuacją tej historii.

  Jonasz to chyba od teraz jeden z moich ulubionych bohaterów młodego pokolenia. Chłopak mimo iż ma dopiero 12 lat, wykazuje się ogromną inteligencją i rozsądkiem. Chłopak niewątpliwie wyróżnia się spośród swoich rówieśników, a pokazane jest w bardzo przyjemny i lekki sposób. Poznawanie chłopaka było nie tylko przyjemne ale i ciekawe. Z każdą kolejną stroną dowiadywałam się o nim czegoś nowego i coraz to bardziej go podziwiałam. Ważne jest też to, iż razem z nim można było poznawać całkiem nieznany mi świat. Mimo iż chłopak, żyje w nim od samego początku swojego życia, to nadal są kwestie, które są są dla niego niejasne, a rodzice wszystko muszą mu spokojnie wyjaśnić. Tym samym ja mogłam w pełni poznać zasady tego przedziwnego świata.

  Nie mogę tu też nie wspomnieć o samej okładce. Czyż nie jest przepiękna? Uważam, że nie do końca pasuje do treści książki i w pełni odzwierciedla jej klimat, ale jest na tyle delikatna, że wprost się w niej zakochałam. W dodatku litery prezentujące tytuł i autora są wypukłe! Cudo! Poza tym strona techniczna książki est równie dobra. Strony są starannie sklejone, więc książka została przygotowana na to, iż będzie czytana wiele razy. A tak na pewno będzie!

  Cóż mogę więcej napisać. Czy da się bardziej zachęcić do przeczytania tej książki? Może i tak, ale nie chcę za bardzo spoilerować. Każdy kto jeszcze nie zna "Dawcy", powinien to nadrobić. Zwłaszcza że książka zalicza się do klasyki. A klasykę warto znać. Zwłaszcza ze czytanie tej książki to sama przyjemność.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 16 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawca. Książka Lois Lowry. Na początku byłam do niej bardzo sceptycznie nastawiona, bo co ciekawego może być w książce, która opowiada o idealnej społeczności w której nic się nie dzieje i tylko jedna osoba wie wszystko? A jednak! Mimo mojego początkowego nastawienia zmieniłam je już po pierwszym rozdziale tej niesamowitej książki. Jak już napisałam opowiada ona o świecie gdzie nie dzieje się nic co nie jest wcześniej zaplanowane. Poznajemy Jonasza, który kończy właśnie 12 lat i ma dowiedzieć się jaki zawód został dla niego wybrany przez radę. Jednak przewodnicząca tej rady czytając imiona i numery 12-latków pomija Jonasza. Okazuje się, że dla niego zostało wybrane specjalne zadanie. Ma zostać Odbiorcą Pamięci. Odbiorca jest to osoba, która pozna co to ból, miłość, kolory, śnieg, sanki i wiele innych rzeczy, których normalny człowiek tego na pozór utopijnego świata nigdy nie pozna. Gdy Jonasz pobiera nauki u swojego nauczyciela nazywanego Dawcą Pamięci dowiaduje się wielu rzeczy: jak to jest kochać, cierpieć, ranić. Oraz co to jest śnieg, słońce, rodzina, święta. jego spojrzenie na świat bardzo się zmienia i chce oddać wspomnienia każdemu mieszkańcowi strefy w której się znajduje. W tym celu musi przebyć bardzo trudną drogę.

  Jeśli ktoś nadal nie wie czy kupić tą książkę to bardzo gorąco polecam, gdyż po jej przeczytaniu wasze spojrzenie na świat diametralnie się zmieni. Zaczniecie zauważać niewidzialne dotąd dla was małe gesty oraz docenicie to co macie. Po raz trzeci gorąco polecam :D

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Masz zdolność widzenia rzeczy, których nie widzą inni. Zobaczysz je, kiedy już odbierzesz wspomnienia. A wtedy nabierzesz mądrości. Wraz z kolorami. I nie tylko kolorami."

  Przyznaję, że miałam ogromną chęć na zapoznanie się z tym cyklem, tym bardziej, że film odebrałam pozytywnie, a jak to zwykle bywa książkowy pierwowzór bywa zazwyczaj lepszy. Nie inaczej było i w tym przypadku, powieść wspaniale przeniosła mnie do wykreowanego świata, tak bardzo odmiennego i niepokojącego w swoim przesłaniu. Dominuje w nim jednakowość i powierzchowność, równorzędność i przewidywalność, nie zdarzają się rzeczy zaskakujące czy niezwykle. Wszystko jest mocno zrównoważone, ludzie nie dzielą się wspomnieniami, nie cierpią, nie czują smutku czy bólu, nie ma konfliktów, ale równocześnie zabrano im głębokie emocje, uczucia, miłość, przyjaźń, nienawiść, wrogość i niechęć. Życie jest bardzo uporządkowane i z góry określone, bez barw, muzyki, sentymentów i przeszłości, ale także bez smutku, zawiedzenia i samotności. Każdy ma określoną rolę do spełnienia w osiedlowej społeczności, maksymalnie wykorzystuje się jego predyspozycje i zdolności w imię dobra wspólnoty, niczego mu teoretycznie nie brakuje. Ale czy w tym wszystkim jest miejsce na prawdziwe szczęście, indywidualne pragnienia i wyśnione marzenia? W jakim stopniu idealność i perfekcja są w stanie zaspokoić fizyczne i emocjonalne potrzeby? Czy powszechna inwigilacja, brak prywatności, sztuczne rytuały i ceremonie, zabrana możliwość dokonywania wyborów ze względu na bezpieczeństwo, faktycznie służą dobru człowieka? Gdzie radość z bycia jednostką, kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym, ambitnym i dumnym?

  Podczas ceremonii dwunastolatków, Jonasz dowiaduje się, że funkcja, jaką mu została przydzielona przez radę starszych różni się od tych powszechnych, znanych i zrozumiałych. Wiąże się z nią wielki prestiż, ale również niebezpieczeństwo, niepewność i konieczność przedefiniowania priorytetów. Chłopiec podejmuje wyzwanie, nie do końca zdając sobie sprawę, jakie trudności i przeszkody przyjdzie mu pokonywać, nie tylko te pochodzące z zewnętrznego świata, ale również te, które drzemią głęboko w nim samym. Autorce świetnie udało się stworzyć powieściowe postaci, intrygującą fabułę, przekonywujące zdarzenia, zaskakujące obroty spraw i ich głębokie konsekwencje. Z każdym rozdziałem coraz mocniej wciągamy się tę historię, kibicujemy głównej postaci i zagłębiamy w wielokierunkowe rozważania. Nieszablonowa książka, pomysłowo napisana, lekkim i sugestywnym językiem, kierowana do młodzieży, lecz potrafiąca zainteresować też starszych czytelników. Dotyka istoty człowieczeństwa, ludzkiej natury, ponadczasowych wartości, psychologicznych źródeł satysfakcji i socjologicznych wyjaśnień mechanizmów działań. Wiele inspiracji do przemyśleń i refleksji, po zapoznaniu się z nią jeszcze długo pozostaje z nami. W powieści to rada starszych, wsparta wielowiekowym regulaminem, kieruje scenariuszami ludzkich losów, ale czy w dzisiejszym świecie, to nie my sami w ten sposób organizujemy powierzchowne życie, nie dając sobie chwili wytchnienia w pogoni za pozornym sukcesem, nie spychamy na dalszy plan radości z wykonywania drobnych czynności dnia codziennego, łapania ulotnych chwil składających się na nasze życie? Czy potrafimy wygospodarować czas na delektowanie się wspomnieniami?

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawca to książka pokazująca wartość przeżyć i emocji (nawet tych bolesnych) w życiu człowieka. Powieść jest dobrze napisana i pochłania się ją w mgnieniu oka.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Syn 4/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Syn

“Nazywali ją Wodną Claire”. Kiedy morze wyrzuciło ją na brzeg, nikt nie wiedział, że pochodzi ze społeczności, w której nie istnieją kolory i uczucia. Że w wieku lat trzynastu stała się Naczyniem. Że jako czternastolatka nosiła Produkt. Że ukradziono go z jej ciała. Claire urodziła syna, ale nigdy...
Posłaniec 4/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Posłaniec

„Tego wieczoru jednak Matty nie dostarczał wiadomości. Skierował się na znaną tylko sobie polanę ukrytą za gąszczem kłujących sosen. Potrzebował odosobnienia, by zbadać to, co w sobie odkrył. Potrzebował miejsca, by wypróbować to w sekrecie i przeanalizować własny strach związany z owym...
Skrawki błękitu 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skrawki błękitu

„Bądź dumna ze swego bólu”, powiedziała matka. „Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie zaznali”.Kiedy Kira, utalentowana dziewczynka z okaleczoną nogą, zostaje sierotą, musi walczyć o przetrwanie w brutalnej, prymitywnej społeczności, zaślepionej własnymi uprzedzeniami. Według mieszkańców wioski...
Kroniki dziedziców. Tom 2. Dziedzic czarodziejów 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki dziedziców. Tom 2. Dziedzic czarodziejów

Szesnastoletni Seph McCauley w ciągu ostatnich trzech lat był nieustannie wyrzucany z kolejnych szkół. Powodem był szereg magicznych wypadków – a ostatnio tragedii – które zdają się go prześladować. Seph jest czarodziejem, sierotą bez żadnej wiedzy o swojej mocy, która staje się coraz większa i...
Kroniki rodu Kane. Tom 3. Cień węża 0/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki rodu Kane. Tom 3. Cień węża

Odkąd młodzi magowie Carter i Sadie Kane nauczyli się, jak postępować ścieżką starożytnych egipskich bogów, wiedzieli, że odegrają ważną rolę w przywracaniu Maat – porządku – w świecie. Nie spodziewali się jednak, że świat stanie się aż tak bardzo chaotyczny. Wąż Chaosu, Apopis, uwolnił się i grozi...
Kroniki rodu Kane. Tom 2. Ognisty tron 0/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki rodu Kane. Tom 2. Ognisty tron

Odkąd bogowie starożytnego Egiptu zostali wyzwoleni we współczesnym świecie, Carter Kane i jego siostra Sadie znaleźli się w tarapatach. Jako potomkowie Domu Życia Kane’owie są obdarzeni wyjątkowymi mocami, ale przebiegli bogowie nie dali młodym magom czasu na opanowanie choćby podstawowych...
Magnus Chase i bogowie Asgardu. Tom 1. Miecz lata 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Magnus Chase i bogowie Asgardu. Tom 1. Miecz lata

Magnus Chase zawsze sprawiał kłopoty. Od tajemniczej śmierci matki mieszkał samotnie na ulicach Bostonu, przeżywając dzięki sprytowi, który pozwalał mu być zawsze o krok przed policją i kuratorami. Pewnego dnia odnalazł go wuj – chłopak nigdy wcześniej go nie widział, ale matka mówiła, że jest...
Pakiet książek. Kroniki rodu Kane 0/5 Nasza cena:
61,30 zł 89,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet książek. Kroniki rodu Kane

Pakiet trzech tomów serii Kroniki rodu Kane CZERWONA PIRAMIDA Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i...
Greccy herosi według Percy`ego Jacksona 5/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Greccy herosi według Percy`ego Jacksona

Kto uciął głowę Meduzie? Kogo wychowała niedźwiedzica? Kto ujarzmił Pegaza? Wie to doskonale każdy heros, a Percy Jackson opowie wam o bohaterskich czynach Perseusza, Atalanty, Bellerofonta i wielu innych greckich bohaterów. Ten zbiór opowieści w zabawnym, swobodnym stylu, do jakiego Percy...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula