Czy mnie słyszysz?

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 4
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
256
Rok wydania
2018
Do końca pozostało:
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 22,95 zł
Audiobook CD mp3
od 20,93 zł
Nasza cena: 21,99 zł 34,90 zł Taniej o: 37%

Książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery

Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna

W sierpniu 1978 roku, tego lata, kiedy poznałem Annę Trabuio, mój ojciec zaciągnął do lasu dziewczynę. Zatrzymał furgonetkę na brzegu szosy, to było przed zmierzchem, zapytał dziewczynę, dokąd idzie, i zaproponował, że ją podwiezie. Wsiadła do samochodu, bo go znała...

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie...

Policja szybko łączy fakty i zaczyna uważać Ettore za głównego podejrzanego także w sprawie zamordowanego chłopca.

Elia po trzydziestu latach wraca pamięcią do przełomowych wakacji. Próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, analizując krok po kroku zachowanie ojca i wszystkie nawet najdrobniejsze wydarzenia.

Co wydarzyło się upalnego lata 1978 roku? Jakie tajemnice skrywał Ettore? Czy Elia wybaczy ojcu?

Czy mnie słyszysz? to thriller, który we Włoszech uznano za prawdziwe literackie wydarzenie. Varvello nie tylko skonstruowała wciągającą i mrożącą krew w żyłach fabułę, potrafiła też przekonywająco opisać historię dojrzewania nastolatka uwikłanego w pierwszą poważną, choć zakazaną miłość. To znakomite studium skomplikowanych rodzinnych relacji i zła, które może zakiełkować w każdym.

Elena Varvello - włoska pisarka urodzona w Turynie, absolwentka studiów z kreatywnego pisania. Na podstawie jej opowiadania La pistola nakręcono film krótkometrażowy pod tym samym tytułem. Powieść Czy mnie słyszysz? wywołała zamieszanie na włoskiej scenie literackiej, zbierając doskonałe opinie krytyków i pnąc się na listach bestsellerów. Została okrzyknięta najważniejszą powieścią we Włoszech w 2016 roku. Prawa do jej wydania zostały szybko zakupione przez inne kraje.

Czytaj całość

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Elia ma szesnaście lat. Mieszka z matką i ojcem we włoskim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Kiedy bankrutuje jedyny w okolicy zakład, ojciec zostaje bez pracy. Chłopiec obserwuje zmiany w zachowaniu ojca i próbuje je zrozumieć. Matka przekonuje, że wszystko jest w porządku. Pewnego dnia w w tajemniczych okolicznościach ginie dziecko, potem zostaje porwana dziewczyna. Rośnie napięcie, mnożą się podejrzenia.

  Narratorem jest Elia, który cofa się w czasie do lata 1978 r. Wtedy to ojciec Eliego, Ettore, traci pracę i popada w psychozę maniakalno-depresyjną. Autorka nie zdradza tego wprost, jedynie na podstawie krótkich informacji, z których wynika, że Ettore popada w skrajne nastroje od fazy depresji po niepohamowany śmiech, walczy z urojeniami, bezsennością, by po jakimś czasie wrócić do w miarę normalnego stanu zdrowia, możemy taki wniosek wysunąć. Aż pewnego wieczora porywa wracającą do domu dziewczynę. Wiemy o tym od samego początku, znamy porwaną i porywacza, jedynie finału i scenariusza możemy się domyślać. Jednak czy nasze przypuszczenia okażą się prawdziwe?

  „Czy mnie słyszysz” poza wątkiem sensacyjnym jakim jest uprowadzenie, to książka o życiu w małym miasteczku, w którym niczego przed nikim nie można ukryć, jedynie stwarzać pozory by ukryć to co się dzieje za zamkniętymi drzwiami domu. Małomiasteczkowy charakter społeczności jest tu bardzo dobrze pokazany na przykładzie wspomnień i rozmów mieszkańców.

  Autorka ukazuje także trudne relacje rodzinne. Na dorastanie Eliego cieniem kładzie się choroba ojca, przez którą chłopiec przedwcześnie dojrzewa. Matka nie próbuje wyjaśnić mu co się dzieje, udaje, że nie widzi dziwnego zachowania ojca, udaje, że wszystko jest po staremu. Cały czas miałam wrażenie, że cała ta sytuacja oddala chłopaka od rodziny, odsuwa od ojca, aż w końcu traci go. Stefano przyjaciel Eliego również nie ma ojca, jednak w takim zupełnie dosłownym sensie. Matka Anna wychowuje go sama, Stefano wyobraża sobie jaki mógłby być i kim mógłby być jego potencjalny ojciec.

  Książka od początku utrzymana jest w dusznym i ciężkim klimacie. Letnia, parna i gorąca pogoda dodatkowo powodują, że klimat powieści ze strony na stronę gęstnieje. Prosty język, oszczędne dialogi i opisy to wszystko powoduje tajemniczą, a miejscami wręcz groźną atmosferę. Wiele tu niedopowiedzeń, dzięki czemu autorce udało się zachować mroczny charakter powieści aż do samego końca.

  Polecam, choć niekiedy trzeba zrobić sobie przerwę w trakcie czytania. Nie jest to prosta historia, wymaga skupienia, a to z kolei prowadzi do wielu przemyśleń. Mam nadzieję, że na Was zrobi równie duże wrażenie co na mnie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy mnie słyszysz to swoisty miks romansu, thrillera, kryminału, mocnej analizy psychologicznej ze szczyptą romansu.

  To powieść, w której nic nie jest powiedziane (napisane) wprost, za to mamy mnóstwo niedomówień, aluzji podszytych lekiem, dziwnych skojarzeń, złudzeń, tajemnic, które pozostają nierozwiązane aż do samego końca lektury.

  Narrator, dojrzały męźczyzna wspomina jedno lato z okresu dzieciństwa. Było to lato jakich niby wiele, ale jednak wyjątkowe. Tego lata wydarzyło się kilka ważnych dla narratora rzeczy. Wśród nich jedna, jedyna, która zaważyła na jego dalszym życiu, na tym, jakim stał się człowiekiem. To także powieść o tym, jak i dlaczego...rodzi się prawdziwe zło.

  Opowiadana historia z każdą kolejna stroną robi się coraz bardziej tajemnicza i coraz bardziej przerażająca. Im bliżej zakończenia tym więcej niejasności, zagmatwanych poszlak, tajemnic. Nie ukrywam, ta lektura wymaga dużo cierpliwości. Niech was nie kusi przerzucenie kilkunastu stron i przeczytanie zakończenia. Tym samym odbierzecie sobie sporą dawkę przyjemności. Czy mnie słyszysz? to taka powieść szkatułka, puzzle. Trzeba z kolejnych szufladek powyjmować wszystkie elementy i spokojnie,z rozwagą poskładać je w całość.

  Całość podszyta umiejętnie podkręcanym przez autorkę napięciem, co i rusz dorzucaną porcją grozy.

  Cienka, niepozorna, ale warta przeczytania książka. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Czy mnie słyszysz?” to powieść pełna niepokoju, niedopowiedzeń i tajemnic, na rozwiązanie których trzeba poczekać niemal do ostatnich stron. Interesujący jest też język – tylko pozornie prosty, w rzeczywistości zaś doskonale komponujący się z przeżyciami wewnętrznymi bohaterów.

  Narratorem jest Elia, dojrzały mężczyzna, który wspomina lato sprzed trzydziestu lat, gdy był wrażliwym nastolatkiem, bacznie obserwującym otaczający go świat.

  Wtedy właśnie przeżył pierwszą wielką miłość do matki kolegi. Wtedy też dowiedział się, że jego ojciec, który popadł w depresję po stracie pracy, uprowadził Annę, piękną dziewczynę, która dorabiała sobie jako opiekunka do dziecka.

  O tym drugim, dramatycznym zdarzeniu informuje już pierwsze zdanie powieści. Tajemnicą jednak pozostają okoliczności i przyczyny zdarzenia, jego szczegółowy przebieg i finał – te informacje autorka dozuje w bardzo oszczędny sposób, budując napięcie i zaostrzając apetyt czytelnika na więcej i więcej.

  Jakby tego było mało, ojciec narratora jest też podejrzewany o uprowadzenie i zamordowanie małego chłopca.

  Zanim poznamy zakończenie tej przerażającej historii, musimy zbroić się w cierpliwość i powoli poskładać fragmenty historii w całość – niczym rozsypane puzzle.

  Elia z dbałością o szczegóły analizuje po latach wszystkie zdarzenia z lata, które okazało się przełomowym okresem w jego życiu.

  Mamy okazję prześledzić przyspieszone dojrzewanie nastolatka, który bardzo przeżywa i próbuje zrozumieć rodzinną sytuację, zwłaszcza dziwne zachowanie ojca oraz relacje między nim i matką.

  Osamotniony i wrażliwy chłopak szybko daje się też ponieść wielkim emocjom, gdy odkrywa, że zakochał się w matce kolegi. Ta zakazana miłość wydaje mu się odwzajemniona, ale czy na pewno tak jest? Znalezienie odpowiedzi na to pozornie proste pytanie wydaje się trudniejsze niż mogłoby się wydawać na początku znajomości.

  Całość utrzymana jest w klimacie narastającej grozy. Autorka w wyrafinowany sposób dozuje napięcie, racząc czytelnika zwrotami akcji i różnymi szczegółami, które nieraz bardziej komplikują niż wyjaśniają wydarzenia. W ten sposób powstaje łamigłówka, wymagająca od czytelnika spostrzegawczości.

  „Czy mnie słyszysz” to nie tylko kryminalna i pełna tajemnic opowieść. To również książka o zacięciu psychologicznym, ukazująca przeżycia nastolatka uwikłanego w przerastające do wydarzenia, które niepokoją i spędzają mu sen z powiek. Tak naprawdę dopiero po latach, jako dojrzały człowiek, Elia potrafi wytłumaczyć niektóre zachowania dorosłych i własne decyzje, podejmowane niegdyś pod wpływem emocji.

  Na pewno interesujący jest styl i język – pozornie prosty, lecz celowo oszczędny. Nie ma tu niepotrzebnych słów, wydumanych dialogów i barokowych opisów. Ta ekonomia słowa robi jednak większe wrażenie niż rozbudowane frazy. Krótkie, pojedyncze zdania i równoważniki doskonale oddają nastrój i sprawiają, że wydarzenia nabierają dynamizmu.

  Przeczytałam powieść Eleny Varvello jednym tchem i z dużymi emocjami, czego życzę wszystkim odbiorcom.

  BEATA IGIELSKA

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-14
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Tego lata każde z nas trojga zachowało coś dla siebie, jakieś sekrety."

  Mam wrażenie, że to jedna z tych książek, które najpierw trzeba przeczytać, aby móc później poznawać emocje i refleksje innych czytelników. Spodziewam się, że jej odbiór może być różny, albo głęboko przemówi i przekona do siebie, albo pozostawi z uczuciem niedosytu i zawieszenia. Niewątpliwie jednak wyróżni się na tle innych propozycji czytelniczych, choćby klimatem, głębią i przenikliwością. Bija z niej mroczność, surowość i smutek, ale również równolegle miłość, oddanie i wierność. Niby bezpośredniość, a jednak opakowanie przybliżanej historii w wiele stopniowo odkrywanych niuansów.

  Nie jest to czysty kryminał czy thriller, lecz psychologiczna powieść, w której już od pierwszego zdania czujemy niepokój i niepewność, z każdym krokiem intensyfikujące się, przeradzające w strach i wzburzenie, jakby potężne chmury gromadziły się nad powieściową rodziną, przygniatały ją męczącym, ciernistym i bolesnym ciężarem. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest w stanie powstrzymać tragedii, zmienić kierunku przeznaczenia, niespodziewanie pomóc wyrwać się z sieci kłamstw i nieuczciwości, a jednak liczymy, że nie wszystko okaże się stracone, że będzie można skonfrontować się z prawdą, zdobyć przebaczenie i tchnąć równowagę w życie.

  Wioska niedaleko Ponte, prowincjonalnego włoskiego miasteczka, z opuszczoną kopalnią pirytu, starym kamiennym mostem nad przepaścią i lasami dookoła. Bankructwo przemysłowego zakładu pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku pozbawia mieszkańców pracy, perspektyw, nadziei i dumy. Dodatkowo, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie chłopiec, a później młoda kobieta. Za pośrednictwem wspomnień Elli, teraz dorosłego, wtedy szesnastolatka, poznajemy atmosferę panującą wśród lokalnej społeczności, obserwujemy zmiany zachodzące w jego rodzinie, przyglądamy się pierwszemu miłosnemu zauroczeniu i szorstkiej męskiej przyjaźni. Ojciec Elli, czując się bezsilnym i bezużytecznym, zamyka się w sobie, osobliwie zachowuje, balansuje na krawędzi szaleństwa, zaś matka funkcjonuje w równoległym ugładzonym świecie.

  Nie spuszczamy z oka emocjonalnych retrospekcji syna, zmuszonego do dorastania w środku dramatycznych okoliczności. Z wielkim zainteresowaniem wyłapujemy każdą wzmiankę o ojcu, podążamy za trudną do zrozumienia postawą i niejako oderwanymi od kontekstu słowami matki. Powieść nie należy do rozbudowanych, cechuje ją niezwykła treściwość i esencjonalność. Wbrew pozorom nie czyta się jej tak szybko, jakby można było przypuszczać po objętości, gdyż często zatrzymujemy się, dajemy sobie czas na właściwe interpretacje i frapujące refleksje. Przyznam, że im dłużej trwało spotkanie z książką, tym mocniej mnie wciągała, przenosiła w sferę udręki bohaterów, ich słabości, strachu, winy, rozpaczy, milczenia, wyczekiwania na karę i odkupienie, ale też spojrzenia na wszystko z perspektywy czasu, oswojenia niemożliwych do cofnięcia czynów, ostrożnego przymierzenia się do pobudzania wiary i nadziei.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Czy mnie słyszysz?
 • Autor: Elena Varvello
 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 256
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788308064863
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: La vita felice
 • Tłumacz: Woźniak Monika
 • ISBN: 9788308064863
 • EAN: 9788308064863
 • Wymiary: 13.0x20.5x2 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula