Cudowny chłopak

Autor:

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 21
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Rok wydania
2017
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 26,54 zł
Audiobooki mp3
za 30,11 zł
Nasza cena: 25,85 zł 35,90 zł Taniej o: 28%

Niezwykle pouczająca i wzruszająca opowieść o akceptacji, zrozumieniu oraz szlachetności. "Cudowny chłopak" to reedycja powieści "Cud chłopak" autorstwa R. J. Palacio.

August jest 10-letnim chłopcem, jednak od urodzenia zmaga się z deformacją twarzy, która skutecznie utrudnia jego relacje z rówieśnikami. Pomimo 27 przebytych operacji jego wygląd nadal znacznie różni się od pozostałych chłopców w jego wieku. To niełatwe, kiedy każdego dnia na ulicy trzeba zmierzyć się z ciekawskim i przenikającym wzrokiem przechodniów. Chłopiec starał się prowadzić normalne życie, ale do tej pory uczył się w domu. Nadszedł jednak w końcu czas, aby po raz pierwszy udać się do szkoły i stawić czoła chorobie.

August trafia do 5 klasy i od samego początku wzbudza niechlubne zainteresowanie wśród reszty uczniów, którzy widzą w nim jedynie dziwaka, który nie pasuje do reszty grupy. Bohater doświadcza licznych przykrości i upokorzenia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że choroba jest przyczyną nienawiści skierowanej w jego stronę. Chłopiec ma świadomość tego, że wygląd zewnętrzny nie powinien definiować człowieka, jego rodzina od samego początku próbowała budować w nim poczucie własnej wartości. August wie, że tak naprawdę w życiu liczy się nasze wnętrze, niełatwo jednak wytrwać w swojej wierze, kiedy zewsząd otacza nas niechęć i wrogość. Na szczęście chłopiec na swojej drodze spotyka również ludzi, którzy okażą wobec niego wiele zrozumienia i serdeczności, a także udowodnią, że każdy z nas jest wyjątkowy na swój własny i niepowtarzalny sposób.

"Cudowny chłopak" to powieść autorstwa R. J. Palacio. Pozycja skierowana jest głównie do młodzieży, jednak wartość którą za sobą niesie sprawia, że może po nią sięgnąć Czytelnik w każdym wieku. Na podstawie książki w 2017 roku powstała również ekranizacja o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Stephen Chbosky, w główne role wcielili się natomiast: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

R. J. Palacio
urodziła się w 13 lipca 1963 roku w Nowym Jorku. Zanim zajęła się pisaniem książek, pracowała jako projektantka grafiki. "Cudowny chłopak" został uznany w 2017 roku najlepszą książką obrazkową, dzięki czemu autorka została laureatką nagrody Goodreads Choice Awards.

Czytaj całość

Recenzje (21)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-20
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  „Cudowny chłopak” R.J. Palacio to historia chorego chłopca i jego rodziny. Chłopiec cierpi na chorobę genetyczna, na skutek której ma zdeformowaną twarz. Mimo licznych operacji, wygląd Augusta nie jest zadowalający.

  Dziesięciolatek pierwszy raz ma iść do szkoły. Temu wydarzeniu towarzyszy strach, obawa i nadzieja. Do tej pory uczył się w domu. Rodzina otoczyła go miłością, troską. Pod jej skrzydłami był chroniony przed światem. I teraz nadszedł czas na samodzielność. Chłopiec sam musi stawić czoła okrucieństwu, dyskryminacji, podłości, z jakimi ma do czynienia w szkole. Już nie może założyć kasku na głowę, który dawał mu pozorne bezpieczeństwo.

  Na szczęście spotyka go też dobro. Potrafi, nawet nieświadomie, zjednać sobie przyjaciół.

  Poznajemy tu różnych bohaterów, który zmagają się z wieloma emocjami, związanymi z Augustem. Siostra Olivia, która kocha brata, ale czasami czuje się odrzucona, zawstydzona. Z pewnymi sprawami ciężko jej sobie poradzić.

  Są Jack i Summer, którzy przyjaźniąc się z chłopcem, pokonują ciężką drogę, usłaną wykluczeniem w szkolnym środowisku, wyzwiskami, pogardą.

  August to bardzo inteligentny chłopiec i mimo potknięć dzielnie idzie na przód. Jego naturalność, życzliwość, dobre serce zaczynają zasłaniać wygląd zewnętrzny. Mały chłopiec to bohater.

  „Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.”

  Ta książka emanuje ogromnym ciepłem, bezwarunkową miłością. Mimo całego cierpienia, jakie dotyka bohatera, jest bardzo pozytywna. Wywołuje tyle emocji, zmusza do refleksji. Jet to powieść i dla dużych, i dla małych. Moim zdaniem powinna być obowiązkową lekturą w szkole. Historia Augusta uczy empatii, a nasza młodzież ma coraz większy problem z uczuciami wyższymi. Ważne stają się markowe ubrania, najnowsze modele telefonów. Na porządku dziennym są szykanowanie, wyśmiewanie, umieszczanie w internecie kompromitujących filmików.

  Gdyby ta książka mogła zapobiec chociaż jednej szkolnej tragedii, to byłby ogromny sukces.

  „Zawsze bądź ciut lepszy niż trzeba.”

  Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka pt. "Cudowny chłopak" to historia o chorym chłopcu i o jego rodzinie. Dziesięcioletni August cierpi na genetyczną chorobę w skutek czego jego twarz jest zdeformowana. August mimo licznych operacji nie jest zadowolony nadal z swojego wyglądu.

  Cała powieść rozpoczyna się kiedy chłopak musi iść po raz pierwszy do szkoły. Wcześniejsza naukę zawdzięcza swojej mamię, która go uczyła podstawowych przedmiotów. August nie jest zadowolony z pomysłu rodziców, jednak postanawia iść do szkoły. Chłopak w szkolę musi stawić czoło dyskryminacji, podłości ze strony swoich rówieśników. August na swojej drodze spotyka Summer, która zaczyna spędzać czas z kolegą ze szkoły. Otacza go ona troską. Nie jest ona obojętna na losy nowego ucznia, nie wstydzi się jego wyglądu.

  Książka jest cudowna. Pokazuje w jaki sposób rówieśnicy reagują na osobę, która różni się pod jakimś względem. Historia jest bardzo ciepła, ponieważ rodzice jak i siostra okazują w stosunku do Augusta wiele miłości. Kochają go mimo wszystko. Są z nim, a także akceptują go takim jaki jest, spędzają z nim wiele czasu. Pokazują mu, że tak naprawdę nie różni się od innych ludźmi niczym, ponieważ wszyscy jesteśmy tacy sami. August to przede wszystkim silny i inteligenty chłopak, który idzie cały czas do przodu.

  Cała historia jest skierowana do młodszych, lecz ja twierdzę, że książka jest dla wszystkich i każdy powinien ją przeczytać.

  "Nie oceniaj ludzi po wyglądzie" przywołany cytat pokazuje, że nie powinniśmy nikogo oceniać pomimo tego, ze wygląda inaczej. Bo dopóki nie poznamy człowieka nie możemy mieć prawa do oceniania jego wyglądu, charakteru. Dopiero po upływie czasu możemy określić, czy osoba jest sympatyczna, bystra osobą.

  Polecam każdemu tą historię!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-02-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Piękno we współczesnych czasach to ikona stylu, wokół której tworzą się legendy. Podobno łatwiej jest w życiu tym, którzy są ładni. Podobno takim ludziom wszystko się udaje. Co zatem może powiedzieć główny bohater powieści R.J. Palacio, który stanął przed tymże światem jako mało chłopiec, któremu daleko do wizualnego piękna?

  August Pullman ma dziesięć lat, ale to absolutnie nie umniejsza go w oczach czytelnika. Mądry, pewny siebie, niezwykle charyzmatyczny - oto motywy przewodnie chłopca, który okazał się jednym z najciekawszych bohaterów ostatnich lat. Nadszedł czas, kiedy zdecydowano zaprzestać nauki w domu i wypuścić Auggie'go na światło dnia - by poszedł do prawdziwej szkoły i zmierzył się ze swoimi rówieśnikami. Jednak problem w tym, że chłopca wyróżnia na tle innych osobliwy wygląd. Mimo ponad dwudziestu operacji twarz Augusta wciąż pozostaje zdeformowana w wyniku zmieszania się dwóch genów.

  Temat odmienności nie jest czymś nowym w literaturze, ale bez wątpienia powyższa powieść góruje nad pozostałymi. Autorka w niezwykle trafiony sposób pokazała zachwiane społeczeństwa pod naporem inności, która ingeruje w ich zamknięty świat estetyki i zadbania. Pojawienie się Augusta w szkole wywołało szereg nieporozumień, przy których czytelnik łapie się za głowę - jak bardzo okrutni i egoistyczni mogą być ludzie w momencie zetknięcia się z nieakceptowalną przez nich zdeformowaną estetyką. Jednak to nie jedyny problem poruszony w tej historii. Życie głównego bohatera nie jest indywidualną tragedią. Autorka bowiem w subtelny choć obrazowy sposób pokazała jak radzą sobie z problemem najbliżsi Augusta. R.J. Palacio poprowadziła narrację z różnych punktów wiedzenia, dzięki czemu czytelnik otrzymał bogatą paletę emocji i ukrytych nadziei, a co za tym idzie - możliwe najróżniejszych perspektyw widzenia problemu z boku i od środka.

  Jednak chociaż motyw powieści jest ważny i napisany z pomysłem oraz oddaniem, nie ON stanowi centralny punkt w książce. Nic bowiem nie jest w stanie przyćmić wewnętrznego blasku samego Augusta, postaci tak sympatycznej, błyskotliwej i dojrzałej, że niemal zapomina się, że chłopiec ma zaledwie dziesięć lat. Wiele słów padających z jego ust zmienia się w ponadczasowe sentencje idealnie trafiające w sedno problemu a ON sam znacznie lepiej dostrzega barwy jakimi został namalowany świat niż dorośli ludzie. To oczywiście zawdzięczamy autorce, która w dojrzały sposób podeszła do tematu i z pasją przedstawiła realną historię o brzydocie w nad wyraz piękny sposób. I chociaż można odczuć wytykanie społeczeństwu prywatnej ułomności a w tle pewien morał - powieść w żaden sposób nie przytłacza, zapewniając doskonałą lekturę pisaną lekkim i przyjemnym stylem.

  "Cudowny chłopak" to książka, która wzbudza masę emocji od wzruszeń, przez szczery śmiech na złości kończąc. Chociaż przez realne podłoże nie możemy liczyć na baśniowe zakończenie to finał zapada w pamięć i pozwala przełknąć gorycz w postaci okrutnych czynów ze strony ludzi, których w tej książce pojawiło się więcej niż można było przypuszczać. Jednak mimo całej tej wszechobecnej brzydoty otaczającego nas świata, autorka napisała powieść po prostu cudowną. To powieść, która chwyta za serce, porusza do głębi i na długo zapada w pamięć oraz - co najważniejsze - prowokuje do czynienia dobra.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-04-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Świetna książka, bardzo łatwo, szybko i przyjemnie się czyta, bardzo miłym zaskoczeniem były cytaty umieszczone po każdym "rozdziale". Moim zdaniem książka jest warta przeczytania, ukazuje sytuacje chłopca z każdej możliwej perspektywy, opisuje uczucia jego najbliższej rodziny, czy przyjaciół. Jest to z całą pewnością wyciskacz łez, ale nie tylko, jest też książką, która uczy nas, składnia do refleksji nad samym soba i sowim zachowaniem. "Cudowny chłopak" to historia chorego chłopca i jego rodziny. Tytułowy bohater ma zdefiniowaną twarz, a co za tym idzie nie wygląda zadowalająco. Książka opisuje zmagania chłopca z pierwszym dniem w szkole, wyśmieniem przez rówieśników, śmiercią czteronożnego przyjaciela rodziny.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-12-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Cudowny Chłopak R.J. Palacio to piękna historia chłopca Auggiego, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Książka jak i film, przedstawia jego zmagania w szkole jak i życiu codziennym. Jednak radziłabym się bardziej pokusić na książkę gdyż zawiera ona więcej informacji na temat przemyśleń, uczuć poszczególnej postaci. Nie chce pisać tu dogłębnie o fabule, gdyż to jest zbędne według mojej osobistej opinii. Książka wzruszyła mnie do łez.

  Książka ta nie pokazała jakiegoś niesamowitego odkrycia, ale dzięki temu czytelnikowi dany temat nie jest obcy i jest w stanie w pełni zrozumieć głębsze podłoże tej historii. Cała historia nie opiera się jedynie na głównym bohaterze Auggim. Są również przedstawione dzieje członków rodziny chłopca jak i jego przyjaciół. W filmie tego nie znajdziecie.

  Książka jest godna polecenia. Jest również idealnym prezentem na święta albo jakąś inną okazje dla książkoholika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 16 recenzji

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula