Cień

Autor:

Melanie Raabe

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
392
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 24,89 zł
Nasza cena: 24,60 zł 34,99 zł Taniej o: 30%

Atmosfera gęsta jak mgła i sekrety, które ścinają krew w żyłach. Czy istnieją sytuacje, gdy zabójstwo bywa uzasadnione? A może zemsta nigdy nie powinna kierować niczyim życiem?

"Cień" to powieść utrzymująca klimat ciężkiego thrillera, od którego trudno się tak po prostu uwolnić. Norah to młoda dziennikarka, która robi wszystko, byle tylko odmienić swoje życie. W tym celu opuszcza Berlin i przeprowadza się do Wiednia, gdzie chce zacząć wszystko od nowa. Jednak w zmienionym środowisku wcale nie czuje się lepiej. Tęskni za swoim byłym, a jej życie towarzyskie ogranicza się do trójki znajomych, ponieważ wszystkie kontakty pozostały właściwie zerwane.

Niespodziewanie na ulicy zaczepia ją jakaś kobieta. Nieznajoma przepowiada jej, że 11 lutego dokona morderstwa. Wskazuje nawet imię i nazwisko ofiary: Arthur Grimm. Norah, choć przeżywa szok, ponieważ kobieta wymienia datę, która wiąże się z pewnym traumatycznym wydarzeniem z przeszłości dziennikarki, z początku nie bierze jej słów na poważnie. Jest przekonana, że spotkana kobieta była szalona, dlatego też plotła od rzeczy. Gdy jednak w jej życiu pojawia się Arthur Grimm, zaczyna się wahać. A jeśli zabójstwo to jedyny sposób, by dokonać zemsty za zdarzenie, które niegdyś zaszło i wywróciło jej życie do góry nogami? Czy to pozwoli jej zapomnieć?


O autorce

Melanie Raabe jest niemiecką pisarką i dziennikarką. Urodziła się 1 sierpnia 1981 roku w Jenie, natomiast wychowywała się w Wiehl. Jej powieści zostały docenione zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków.

Recenzje (9)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Norah przeprowadza się z Berlina do Wiednia. Chce zacząć nowe życie, sama. Dostaje niezłą posadę w redakcji. Jednak pewnego dnia spotyka na swojej drodze dziwną kobietę, która mówi jej, że określonego dnia, w określonym miejscu Norah zabije bez przymusu i zupełnie dobrowolnie innego człowieka. Każdy potraktowałby to jak kompletne brednie, jednak zaczynają się dziać wokół naszej bohaterki dziwne rzeczy. W jej mieszkaniu coś się pojawia i ginie, sms'y z nieznanego numeru sugerujące pewne fakty, przyjaciele, którzy się pozornie od niej odwracają. I w końcu nadchodzi ten dzień, który jest również datą pewnego tragicznego wydarzenia z przeszłości. Co zrobi Norah? "Cień" Melanie Raabe już po okładce wydał mi się intrygujący. Z początku czytałam książkę z wielkim zapałem. Od razu uświadomiłam sobie, że muszę poświęcić jej więcej uwagi i skupienia, by wyłapać wszystkie szczegóły. Spisek, w którym brała udział Norah, był bardzo interesujący i ciekawa byłam jak to wszystko się wyjaśni. Jednak lektura po pewnym zaczęła mnie lekko nudzić. Opisywany dzień za dniem bohaterki praktycznie niczym się nie różnił oprócz kilku niuansów. Zakończenie było niezłe, ale nie zaskoczyło mnie jakoś mocno. Z całej książki ostatnie 50 stron było najciekawsze. Podsumowując, bardzo lubię thrillery i mimo że sam pomysł na historię i jej zakończenie był dobry, to jednak trochę to wszystko było naciągane. Wiem, że nie mogę narzekać, że nie doświadczyłam tu wartkiej akcji, jednak nie udało się autorce trzymać mnie w ciągłym napięciu. Książka trochę inna niż wszystkie. Do szybkiego zapomnienia 😉

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Na wrogach najlepiej zemścić się, pokazując, że jest się lepszym od nich.”, czyli thriller psychologiczny z dużym wątkiem obyczajowym.

  Do tej książki przyciągnął mnie napis na książce: „Już wkrótce zabijesz człowieka”. Zaintrygowało mnie to i postanowiłam się z nią zapoznać. Zapowiadało się coś nowego, innego niż dotychczas czytałam.

  „11 lutego zabijesz na Praterze mężczyznę o nazwisku Arthur Grimm. Z własnej woli. I nie bez powodu”. Młoda dziennikarka Norah chce zostawić za plecami dotychczasowe życie i jest świeżo po przeprowadzce z Berlina do Wiednia, gdy jakaś stara żebraczka wypluwa jej te słowa na ulicy niemal prosto w twarz. Norah jest w szoku, bo dokładnie 11 lutego wydarzyło się przed wieloma laty coś strasznego. Mimo to lekceważy słowa niezrównoważonej kobiety – to jakaś wariatka, nie ma innej możliwości. Ale krótko potem pojawia się w jej życiu tajemniczy mężczyzna o nazwisku Arthur Grimm. Kiełkuje w niej straszliwe podejrzenie: może faktycznie ma aż nadto wystarczający powód, by się mścić? Co się naprawdę wtedy wydarzyło, tej najgorszej nocy jej życia? I czy może wyrównać rachunki, nie uciekając się do morderstwa?

  Już od początku książki czułam pewne rozczarowanie. Strasznie opornie mi się czytało i często ją odkładałam. Zupełnie nie mogłam wczuć się w akcję. Chyba najbardziej przeszkadzało mi w niej dosyć powolne tempo akcji. Nie lubię książek, które ciągną się jak flaki z olejem. Autorka miała pomysł na fabułę, ale wykonanie jest już gorsze.

  Cień to thriller psychologiczny, ale więcej tutaj powieści obyczajowej niż thrillera. Melanie Raabe wprowadziła wiele tajemnic i intryg (niektóre chyba tylko jako zapychacze akcji). Wiedeń w tej książce wywołuje nostalgię, strach i może trochę bezsilność. Szary i bury – nijaki. Zakończenie jest dosyć zaskakujące, ale nie na tyle, abym zmieniła zdanie co do tej lektury.

  Jeśli lubicie thrillery, które zawierają w sobie sporo obyczajówki i nie przeszkadza wam powolna akcja, to Cień może wam się spodobać. Dla mnie (osoby, która czyta dużo książek z tego gatunku) jest to historia jakich wiele. Przydałoby się więcej dynamizmu. Lektura dla zabicia czasu lub pomiędzy innymi bardziej wymagającymi pozycjami. Jednak nie spodziewajcie się jakiś większych emocji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przeszłość ma znaczenie...

  Czasami mamy ochotę po prostu rzucić wszystko i pozostawiając za sobą przeszłość, zacząć na nowo. Nowa praca, nowe mieszkanie, niekiedy nawet zupełnie nowe miasto czy kraj – to wszystko ma nam pomóc w odcięciu się od tego, co było. Tyle tylko, że nie zawsze jest to możliwe, bowiem często nosimy przeszłość w sobie i ucieczka niczego nie zmieni. Powtarzamy stare schematy zachowań, nasze reakcje prowadzą nas dokładnie do tego samego punktu, który stał się początkiem naszej ucieczki…

  Dziennikarka Norah również ucieka. Pozostawia za sobą Berlin, zakończony związek oraz przyjaciół, by zacząć jeszcze raz w Wiedniu, w nowej redakcji. Rozpaczliwie pragnie zapomnieć też o przeszłości, o tym, co wydarzyło się wiele lat temu w dniu 11 lutego. Rzuca się od razu w wir pracy, planując napisać reportaże o bezdomności, a także powoli oswaja miasto, które w jej mniemaniu, ma dość osobliwy, upiorny charakter. Jednak nie dany jest jej ten nowy początek. Kiedy jedna z bezdomnych kobiet, niczym wieszczka rzuca w jej kierunku słowa: „11 lutego zabijesz na Praterze mężczyznę o nazwisku Arthur Grimm. Z własnej woli. I nie bez powodu”, życie Norah zaczyna spowijać cień.

  Początkowe zaskoczenie ustępuje miejsca przerażeniu szczególnie, że funkcjonowaniem dziennikarki zaczynają rządzić dziwne siły. Choć jest przekonana, że nigdy nie spotkała Arthur Grimm, to jednak budzi ON w niej niejasne emocje. Narastający strach potęgują jeszcze różne wydarzenia, które pozwalają sadzić, że jest obserwowana, co więcej – ktoś wchodzi do jej mieszkania. Zaczynają bowiem znikać z niego osobiste przedmioty, ktoś jednocześnie podrzuca rzeczy, które do niej nie należą.

  Karta Śmierć znaleziona na ulicy, wypowiedziane nieświadomie przez koleżankę z pracy nazwisko Grimm, wizyta u dentysty, którego gabinet okazuje się być zlokalizowany dokładnie w tej samej kamienicy, co biuro mężczyzny, wiadomości tekstowe od nieznanego nadawcy – to wszystko dzieje się naprawdę, a Norah zaczyna czuć się coraz bardziej osaczona. Nic zatem dziwnego, że dziennikarka zaczyna poszukiwać informacji o swojej potencjalnej ofierze morderstwa, pragnie też spojrzeć mu w twarz. Najbardziej zdumiewające jest to, że choć ona nigdy go nie spotkała, ON najwyraźniej zdaje sobie sprawę, kim ona jest...

  Jak zakończy się ta historia? Co zdarzyło się wiele lat temu 11 lutego? Dlaczego bezdomna kobieta akurat dziennikarce przepowiedziała przyszłość i czy zadziała tu prawo samospełniającej się przepowiedni? Dlaczego nieznajomy mężczyzna wziął ją za jej przyjaciółkę z czasów dorastania, Valerie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszukiwać będziemy w książce pt. „Cień”, autorstwa Melanie Raabe. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca powieść, to niezwykle klimatyczna i dość przerażająca historia o tym, jak pewne wydarzenia wpływają na nasze życie i jak mocno działa na nas sugestia. Dzięki mocno rozbudowanemu wątkowi psychologicznemu po powieść sięgnąć mogą nie tylko osoby łaknące mocnych wrażeń, ale również wszyscy, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z psychologicznym aspektem naszego funkcjonowania.

  Doskonale nakreśleni bohaterowie, atmosfera grozy, która narasta z każdą stroną, senny, mroźny i nieprzyjazny Wiedeń – to wszystko tworzy niezwykły klimat książki i sprawia, że autorka nie musiała sięgać po takie rozwiązania jak dynamiczne zwroty akcji czy szaleńcze jej tempo. Tu wydarzenia toczą się niemal leniwie, a pełne niejasności wspomnienia Norah długo pozwalają nam stawiać sobie pytania bez odpowiedzi. Spektakularne, niezwykle złożone zakończenie, jest ostatecznym dowodem na makiaweliczne podejście autorki do tworzenia swojej historii, a także na wielość Raabe. Jestem przekonana, że to jedna z tych powieści, które przykuwają uwagę i pozostawiają w nas swoją cząstkę. Szczególnie, że doskonale zarysowane tło wydarzeń, poruszony problem bezdomności, przemocy, molestowania, potęguje jeszcze realność sytuacji i … jej grozę.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  (...) Najlepsza rzecz dzieje się na końcu. I bardzo bym Wam chciała powiedzieć czym autorce udało się mnie zaskoczyć, ale niestety to zdradzi Wam zakończenie, a tego nikt by nie chciał, prawda ? Zatem pochwalę styl Melanie Raabe bo jest zacny. Nie raz na pewno jeszcze sięgnę po książki autorki - bo mam nadzieję, że wyda więcej takich perełek jak Cień. Sama Norah wyjątkowo, jak na bohaterkę po przejściach nie działała mi na nerwy, nie była tępa, nie użalała się nad sobą (no, może troszkę). I fajnie też, że ostatecznie jej sprawy z Aleksem się poukładały bo powód ich rozstania był tak głupi, że powiało brakiem pomysłu na coś lepszego (serio - ON się jej oświadczył, a ona go zostawiła - wtf?) Poza głównym wątkiem autorka nawiązuje również do takich problemów jak przemoc domowa, czy w ogóle przemoc w stosunku do kobiet. Opisuje jakimi świrami są tak zwani performerzy, którzy w wielu przypadkach jarają się ludzką krzywdą i nazywają to sztuką. Nie wiem - może się nie znam, ale dla mnie sztukę uprawiali Matejko, Sienkiewicz czy Czajkowski, ale co ja tam wiem.

  Każdy jest w stanie zabić innego człowieka, jesli tylko ma wystarczający powód. Każdy. Ty też.

  Podsumowując, mimo wielu negatywnych opinii ja z całego serca polecam Wam lekturę Cienia. Może w tej książce trup nie ściele się gęsto, a kartki nie spływają krwią ale napięcie jest naprawdę bardzo fajnie, subtelnie budowane, a wszystko to dzieje się w przepięknej choć surowej scenerii zimowego Wiednia. Ta subtelność akcji moim zdaniem idealnie wpasowała się do otoczenia, autorka nie mogła wybrać dla tej historii lepszego miejsca na świecie niż miasto Mozarta i Beethovena.

  Fragment opinii pochodzi z bloga [Adres usunięty] i jest w pełni mojego autorstwa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli szukacie thrillera o ciężkiej, posępnej atmosferze, nawet trochę przygnębiającej, z bohaterką, która jest inteligentna, bez wątku miłosnego i z zakończeniem, które zaskakuje, chociaż odpowiedź na wszystkie pytania mamy pod nosem - to koniecznie sięgnijcie po Cień.

  Dawno nie czytałam książki, która miałaby taki styl. Krótkie zdania, dobitne i wywarzone, sprawiają takie trochę niepokojące wrażenie. Całość jest utrzymana w pesymistycznej otoczce, nawet pogoda opisana jako deszczowa, zimna i wilgotna, dodaje dodatkowego mrocznego klimatu. Gdyby powstała ekranizacja, na pewno byłby to taki "ciemny" film.

  Nie jest to pozycja, która przypadnie wszystkim do gustu, jednak mnie styl autorki, fabuła, kreacja bohaterów i klimat powieści bardzo odpowiadały. Chociaż początek nie był zachęcający, to potem z każdą stroną rosło napięcie i - wydawałoby się, psychoza bohaterki.

  Propozycja wydawnictwa Czarna Owca kolejny raz musiała zostać oceniona bardzo wysoko. Myślę, że jest to powieść, której jeszcze na naszym rynku nie było - nieprzewidywalna i daleka od schematu. Gorąco polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Melanie Raabe
 • Wydawnictwo Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 392
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381431927
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Der Schatten
 • Tłumacz: Masłowski Paweł
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381431927
 • EAN: 9788381431927
 • Wymiary: 13.5x21.0x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Słońce i cień 0/5 Nasza cena:
12,50 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słońce i cień

Inspektor Erik Winter przebywa na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Ale nie na wakacjach. Pojechał tam odwiedzić ojca, który leży na oddziale intensywnej opieki w miejscowym szpitalu po ostrym ataku serca. Trudne dni w słońcu pozwalają Erikowi Winterowi zastanowić się nad własnym życiem przyszłością...
Sidney Chambers. Cień śmierci 0/5 Nasza cena:
34,49 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sidney Chambers. Cień śmierci

Na podstawie cyklu powieści o Sidneyu powstał znakomity serial Grantchester.Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek. Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać...
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 4/5 Nasza cena:
27,00 zł 40,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień

Lisbeth Salander, dziewczyna, która igrała z ogniem, nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Gdy Holger Palmgren opowiada jej o starych dokumentach, Lisbeth czuje, że nareszcie ma szansę poznać całą prawdę o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Jednak im bliżej jest...
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 5/5 Nasza cena:
32,99 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień

Lisbeth Salander, dziewczyna, która igrała z ogniem, nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Gdy Holger Palmgren opowiada jej o starych dokumentach, Lisbeth czuje, że nareszcie ma szansę poznać całą prawdę o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Jednak im bliżej jest...
Sidney Chambers. Cień śmierci 0/5 Nasza cena:
18,95 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sidney Chambers. Cień śmierci

Na podstawie cyklu powieści o Sidneyu powstał znakomity serial Grantchester.Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek. Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać...
Słońce i cień 0/5 Nasza cena:
21,24 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słońce i cień

Inspektor Erik Winter przebywa na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Ale nie na wakacjach. Pojechał tam odwiedzić ojca, który leży na oddziale intensywnej opieki w miejscowym szpitalu po ostrym ataku serca. Trudne dni w słońcu pozwalają Erikowi Winterowi zastanowić się nad własnym życiem przyszłością...
Cień Poego 0/5 Nasza cena:
25,08 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cień Poego

Piekielnie inteligentna i zdumiewająca opowieść osnuta wokół tajemnicy śmierci jednego z najwybitniejszych amerykańskich poetów, Edgara Allana Poego. Baltimore, 1849. Edgar Allan Poe został pochowany w nieoznaczonym grobie. Społeczność, prasa, a nawet rodzina i przyjaciele zmarłego godzą się z...
Smoky Barrett Tom 1 Cień bestii 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Smoky Barrett Tom 1 Cień bestii

Zło przybrało ludzką postać, możesz znaleźć się w jego cieniu… Mroczny thriller psychologiczny, którego nie da się zapomnieć. Z pozdrowieniami z piekła… Agentka specjalna FBI Smoky Barrett zajmowała się dotąd tropieniem seryjnych morderców. Nie miała sobie równych do czasu, kiedy szaleniec zabił...
Cień Zwycięstwa - Wiktor Suworow 0/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cień Zwycięstwa - Wiktor Suworow

Pierwsza część trylogii "Cień Zwycięstwa"Związek Radziecki - kolos na glinianych nogach - nie mógłby istnieć bez rozbudowanej państwowej mitologii. Jedną z jej odmian jest tworzony, z wysiłkiem podtrzymywany i wielokrotnie rewidowany mit "wielkiego dowódcy".Cień zwycięstwa to doskonała książka...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula