Chłopiec na szczycie góry

Autor:

John Boyne

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
272
Rok wydania
2017
Inne wersje (2)
Książka, op. twarda
za 21,49 zł
eBook, mobi, epub
za 25,42 zł
Nasza cena: 25,13 zł 34,90 zł Taniej o: 28%

Produkt niedostępny

Historia małego chłopca, Pierrota, który dorasta w Paryżu pod okiem ojca pamiętającego pierwszą wojnę światową oraz matki Francuzki. Jest rok 1935. Pierrot nie sprawia problemów rodzicom, jest dobrym i przestrzegającym zasad moralnych dzieckiem, który uwielbia spędzać czas ze swoim najlepszym przyjacielem oraz psem. Potrafi być pomocny i uczynny wobec innych. Nie jest łatwo, kiedy umiera jego ojciec, jednak życie komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy odchodzi również matka. Z dnia na dzień staje się sierotą, a wszystko co znał i kochał przestaje być już jego. Na pomoc przychodzi niewidziana przez niego wcześniej ciotka Beatrix. Otacza go opieką oraz zabiera do austriackiego domu, w którym pracuje jako służąca. Rezydencja Berghof na szczycie góry, która staje się jego nowym domem, okazuje się nie być tak przyjemnym miejscem, na jakie wygląda. Pierrot musi stanąć oko w oko z jej panem, przed którym każdy drży i ucieka nawet na sam dźwięk imienia. Z Adolfem Hitlerem.

Symboliczną przemianą chłopca, który zapowiada dalszy ciąg zmian jest zmiana jego imienia. Francuski Pierrot nie pasuje do otaczającej rzeczywistości nazistowskiej, dlatego staje się Pieterem. Nie może ON uciec od indoktrynacji i nie stosować się do nowo panujących zasad. Są one jednak diametralnie różne od tego, co wpojone mu zostało przez rodziców i czego trzymał się aż do teraz. Trafia pod skrzydła Fuhrera, który widzi w nim potencjał na zdolnego ucznia i którego pragnie wyszkolić na nowego człowieka. Kogoś uległego, kto nie zastanawia się nad moralnością, ale działa bez zastanowienia i wypełnia zlecone mu zadania. Fuhrer nie chce zaopiekować się chłopcem, ale stworzyć od podstaw nową osobowość całkowicie oddaną ideologii. Pieter jednak tego nie widzi. Osierocony, samotny, pozbawiony przyjaciela i ukochanego psa, szuka zainteresowania i odrobiny uwagi oraz miłości. Nie chce zostać sam w nieznanym miejscu, w wielkim domu na szczycie góry, dlatego łatwo ulega wpływom. Początkowo są to drobne zmiany w zachowaniu, małe nagięcia moralne i etyczne. Z czasem zaczyna to nie wystarczać. Obserwując wieczne dążenie do władzy i okrutną politykę otoczenia, stawia sobie takie postawy za wzór i chce zaimponować nowym idolom. Tylko czy jest to możliwe? I dlaczego chłopiec, tak dobrze wychowany i dobry w swoim postępowaniu, postanawia zejść na złą stronę? Czy uda mu się z niej zawrócić?

Książka pokazuje przemianę Pietera i wpływ otoczenia na jego wyznawane wartości, obrazuje skutki jakie wywołuje na psychice indoktrynacja i szkolenie w złych celach. Granica między dobrem, a złem jest bardzo cienka i niepewna, przez co łatwo zgubić się w życiu. Autor pozwala nam poznać osoby, które czyniąc zło potrafią wciąż przekonywać do tego, że tak nie jest. Które uparcie twierdzą, że wszystko co robią, ma wyższy cel, jest prawdziwie dobre i szlachetne. W takim środowisku pojawia się Pierrot wraz ze swoją niewinnością, który wystawiony na próbę staje się Pieterem, pozbawionym skrupułów i żądnym władzy. Jest jednak dla niego szansa na powrót do dawnego życia. Tylko czy można jeszcze zmienić bieg wydarzeń?

John Boyne to irlandzki powieściopisarz urodzony w Dublinie. Autor bestsellerowej książki "Chłopiec w pasiastej piżamie", za którą zdobył wiele nagród i nominacji.

Recenzje (9)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moim zdaniem smutna książka ,ale tak wciągająca że przeczytalam ją w 2dni . Warto ją przeczytać przemyśleć jakby to bylo ,jakbyśmy byli w tamtych czasach co ten chlopiec . Polecam wszystkim.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Rok 1935, II wojna światowa zbliża się nieubłaganie.

  Pierrot Fischer mieszka w Paryżu wraz z rodzicami. Jego matka jest z pochodzenia Francuzką, a ojciec Niemcem. Siedmiolatek jest miły i bardzo grzeczny. Przyjaźni się z głuchoniemym żydowskim chłopcem, którego wychowuje sama matka. Wiódł szczęśliwe i skromne życie dopóki jego rodzice nie umarli. Po ich śmierci nie ma nikogo, kto mógłby się nim zająć i Pierrot trafia do domu dziecka. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że ma na świecie jeszcze żyjącego krewnego, ciotkę Beautrix. Kobieta przygarnia chłopca pod swoje skrzydła i razem zamieszkują w posiadłości Adolfa Hitlera, w której pracuje jako gosposia. Pierrot jest zachwycony nowym domem i jego właścicielem, który jest dla niego miły i sprawia mu prezenty. Niestety osoba Hitlera źle wpływa na chłopca i zmienia się ON diametralnie.

  Jak łatwo zmienić się w łagodnego oraz niewinnego chłopczyka, w bezlitosnego i egoistycznego mężczyznę. Jak łatwo przestać zwracać uwagę na wartości takie jak rodzina, przyjaźń, szacunek, dobro. I to wszystko w imię czego? W imię chęci stania się „kimś”, w imię posiadania władzy i pieniędzy. Dziecko można określić, jako pustą misę, która napełnia się tym, co do niej wlewamy. Gdy wpajamy dziecku pozytywne wartości, wyrośnie ono na porządnego człowieka, gdy zaś zatrujemy jego umysł i postrzeganie świata, to wyrośnie na potwora w ludzkiej skórze. Z przykrością oraz żalem obserwowałam tę przemianę, która zachodziła w Pierrotcie. John Boyne ponownie pokazał, że jest w stanie napisać niezwykle ważną i poruszającą historię, a przy tym tak wciągającą.

  17 kwietnia swoją premierę miała trzecia książka John'a Boyne'a "Zostań, a potem walcz".

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "JEST SIE TAKIM JAK MIEJSCE W KTORYM SIE JEST"

  Maly chlopiec wychowywany przez matke, otoczny jej miloscia, bawiacy sie jak wiekszosc dzieci ze swoimi rowiesnikami, nie robiacy roznic klasowych, wyznaniowych w wyniku dramatycznych wojennych wydarzen dostaje sie do domu - Hitlera...

  Jest sie takim jak miejsce w ktorym sie jest.... zatraca sie ... nie dostrzega dobra, zyje jak mu wygodniej... wybierajac zlo.. traci najblizszych..

  Co z chlopca wyrosnie u boku PRZYWODCY...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Uwielbiam powieści, w których fikcja literacka niepostrzeżenie miesza się z faktami historycznymi 😲. Czuję wtedy, że autor prowadzi ze mną grę, bawi się moją spostrzegawczością, testuje moją wiarę w jego możliwości kreowania fabuły, sprawdza wiedzę czytelnika na temat historii, ale i natury ludzkiej... A kiedy do tego dorzuci się lekkie pióro, pozornie błahą historię, która niczym śnieżna kula urasta do rozmiaru, który swą siłą i masą niszczy wszystko co spotka na swej drodze, wówczas powstaje dzieło!

  "Chłopiec na szczycie góry" to książka, dla której warto nie kłaść się spać.

  Czteroletni Pierrot, mieszkaniec Paryża, w wyniku samobójczej śmierci traci ojca. Krótko potem umiera mu też matka. Chłopca przygarnia więc zaprzyjaźniona żydowska rodzina, lecz ze względów finansowych, a może też i z powodu uprzedzeń religijnych, odsyła malca do domu dziecka. Tam pada ON ofiarą prześladowania. Szybko jednak odnajduje się nieznana dotąd ciotka Beatrix, sprowadzając Pierrota do samej Austrii. Dom, w którym kobieta jest gosposią, i w którym przyjdzie im mieszkać teraz razem okazuje się szczególny. Nie tylko ze względu na niesamowite położenie- na szczycie jednej z alpejskich gór. Kilkulatek jest jedynym dzieckiem wśród domowników. Ciotka zabrania mu wspominania poprzedniego życia, niszczy wszystko, z czym do niej przybył, zakazuje pisania listów do żydowskiego przyjaciela, zmienia mu nawet imię z francuskiego Pierrota na niemiecko brzmiącego Pietera, pozbawiając go tym samym dotychczasowej tożsamości. Co jakiś czas chłopiec słyszy od licznego personelu o humorach i autorytarnych poglądach często nieobecnego pana domu. Okazuje się, że nowe miejsce zamieszkania młodego bohatera to... rezydencja Adolfa Hitlera.

  Niemiecki przywódca choć nie lubi dzieci, przekonuje się o lojalności i potrzebie autorytetu małego człowieka. Dyktator opowiada mu o chęci zajęcia Europy, o nienawiści do Żydów i innych sprawach. Z czasem chłopiec staje się faszystowską maskotką. Co z tego może wyniknąć? Raczek nic dobrego- ale to jedyne, czego jesteście w stanie się domyśleć.

  "Chłopiec na szczycie góry" to powieść o moralnym zepsuciu, potrzebie przynależności młodych ludzi, sile autorytetu i nieodwracalności pewnych decyzji.

  To książka dla nastolatków, jak i starszych czytelników. To jeden z nielicznych tytułów, którym można się podzielić z młodzieżą i wspólnie podyskutować o tym, co ważne.

  Gorąco polecam!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  CHŁOPIEC NA SZCZYCIE NAZIZMU

  „Chłopcem na szczycie góry” John Boyne stara się powtórzyć sukces znakomitego „Chłopca w pasiastej piżamie”. Podobna tematyka, dziecięcy bohater mierzący się z koszmarem drugiej wojny światowej i nazizmem, podobny tytuł, wykonanie też podobne. Powtórka z rozrywki? Absolutnie nie, bo choć powieść nie zachwyca już tak bardzo jak poprzednia, to wciąż wspaniała i wciągająca lektura, która poruszy zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

  Jest rok 1936. Siedmioletni Pierrot jest zwyczajnym chłopcem, jakich wielu w Paryżu. Jedynym, co wyróżnia go od reszty rówieśników jest jego niewielki wzrost. Wkrótce jednak jego życie wywraca się do góry nogami, kiedy najpierw cierpiący na uraz psychiczny wywołany wojenną traumą ojciec, po ataku szału, traci życie pod kołami pociągu, a potem także chora na płuca mama odchodzi z tego świata. Pierrot zostaje zupełnie sam, nie mając nikogo bliskiego szybko trafia do sierocińca, a życie tam nie należy do najłatwiejszych. Wtedy jednak chłopiec dostaje list od ciotki Beatrix, której nigdy nie widział na oczy, a która żyje w Austrii, gdzie pracuje dla pewnej zamożnej rodziny, jako służąca. Pierrot trafia pod jej skrzydła i zamieszkuje w Berghoff – rezydencji samego Adolfa Hitlera. Druga wojna światowa jeszcze nie wybuchła, jednak sytuacja jest nieciekawa. Chłopiec trafia w sam środek obcego mu świata, gdzie czeka na niego groza, przerażające sekrety i gry o najwyższą stawkę. Co go tam spotka i jakie będą tego konsekwencje?

  „Chłopiec na szczycie góry”, z racji elementów, o których wspomniałem już na wstępie, nie będzie w stanie uniknąć porównań z „Chłopcem w pasiastej piżamie”, który stał się już czymś w rodzaju opus magnum Johna Boyne’a. Nie będę więc oryginalny odwołując się do niego właśnie, jednak chyba nie da się inaczej. O tematyce już mówiłem, warto jednak zauważyć, jak bardzo obie powieści różnią się pod względem tempa i konstrukcji. „Piżama…” już od pierwszych stron była dynamiczna, nie zwlekała z niczym, tymczasem „Góra…” rozwija się powoli. Owszem, rodzice bohatera umierają na samym początku, jednakże zanim Pierrot trafi wreszcie do willi Adolfa Hitlera, mija 1/3 książki. Ale nie myślcie, że wieje tu nudą. Wręcz przeciwnie, napięcie powoli narasta, rozwój wydarzeń ciekawi, a zakończenie… „Chłopiec w pasiastej piżamie” zaskakiwał nim, poruszał, wywracał świat czytelnika do góry nogami, a jak jest tym razem? Musicie przekonać się sami – warto.

  Poza tym powieści Boyne’a napisane są stylem łatwym w odbiorze, dobrym dla nastoletnich czytelników, jak i również dojrzałych odbiorców. Nie ma tu epatowania przemocą, nie ma też unikania niewygodnych kwestii. Jest za to intrygująca historia, która skłania do myślenia i zapada w pamięć. Polecam ją Waszej uwadze.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Chłopiec na szczycie góry
 • Autor: John Boyne
 • Wydawnictwo Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 272
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788376745879
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Boy at the Top of the Mountain
 • Tłumacz: Misiak Tomasz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788376745879
 • EAN: 9788376745879
 • Wymiary: 13.0x20.0x2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Zło czai się na szczycie 5/5 Nasza cena:
19,90 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zło czai się na szczycie

Detektyw Szymon Solański bawi się na weselu w Zdrojowicach. Na moment wymyka się z uroczystości i trafi a na teren budowy kolejnego budynku hotelu. W świeżo wylanych fundamentach odkrywa ciało. Ktoś zamordował miejscowego aptekarza! Właściciel hotelu, którego interes jest zagrożony, zleca...
Na szczycie. Tom 4. Właściwy rytm 5/5 Nasza cena:
27,36 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na szczycie. Tom 4. Właściwy rytm

Każde uczucie niesie za sobą konsekwencje. Ten kto kocha, poświęca się dla miłości. Po dramatycznych wydarzeniach, osamotniony Sedrick próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Opieka nad dwójką maleńkich dzieci jest jednak ogromnym wyzwaniem, a demony przeszłości nie dają mu normalnie funkcjonować....
Na górze cisza 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na górze cisza

Wielokrotnie nagradzana liryczna opowieść o samotności i późnym wyzwoleniu. Helmer żyje samotnie na holenderskiej wsi, a jego główne zajęcia to opieka nad schorowanym ojcem, dojenie krów, karmienie osiołków i doglądanie gospodarstwa. Ten pozornie senny krajobraz kryje w sobie napięcia, które znajdą...
The Boy in the Striped Pyjamas 0/5 Nasza cena:
34,27 zł 36,07 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Boy in the Striped Pyjamas

Some things are just sitting there, minding their own business, waiting to be discovered. Like America. And other things are probably better off left alone' Nine-year-old Bruno has a lot of things on his mind. Who is the 'Fury'? Why did he make them leave their nice home in Berlin to go to...
The Boy in the Striped Pyjamas 0/5 Nasza cena:
34,27 zł 36,07 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Boy in the Striped Pyjamas

The story of The Boy in the Striped Pyjamas is very difficult to describe. Usually we give some clues about the book on the cover, but in this case we think that would spoil the reading of the book. We think it is important that you start to read without knowing what it is about. If you do start to...
The Boy in the Striped Pyjamas 0/5 Nasza cena:
34,27 zł 36,07 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Boy in the Striped Pyjamas

The story of The Boy in the Striped Pyjamas is very difficult to describe. Usually we give some clues about the book on the cover, but in this case we think that would spoil the reading of the book. We think it is important that you start to read without knowing what it is about. If you do start to...
Zostań, a potem walcz 0/5 Nasza cena:
25,13 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zostań, a potem walcz

Autor bestsellerów Chłopiec w pasiastej piżamie i Chłopiec na szczycie góry w kolejnej wyśmienicie nakreślonej opowieści wojennej! W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie ma...
Noah ucieka 5/5 Nasza cena:
20,67 zł 24,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Noah ucieka

Noah ma osiem lat. Zbyt dużo by nie widzieć, że wkrótce stanie się coś złego, coś smutnego, coś, co nie powinno się nigdy stać.Równocześnie zbyt mało, by zrozumieć tę sytuację. Niestety, nikt nie rozmawia z chłopcem o tym, co się wokół niego dzieje. Dlatego Noah postanawia uciec z domu. Czuje, że...
The Boy at the Top of the Mountain 0/5 Nasza cena:
34,27 zł 36,07 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Boy at the Top of the Mountain

When Pierrot becomes an orphan, he must leave his home in Paris for a new life with his Aunt Beatrix, a servant in a wealthy household at the top of the German mountains. But this is no ordinary time, for it is 1935 and the Second World War is fast approaching; and this is no ordinary house, for...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula