Chłopcy których kocham

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Rok wydania
2018
Nasza cena: 33,92 zł 39,90 zł Taniej o: 15%

"Chłopcy, których kocham" to tomik poezji, opowiadających o miłości autorstwa polskiej poetki Anny Ciarkowskiej.

Tomik podzielony na dziewięć rozdziałów o niezwykłych tytułach: "Kamień", "Muszla", "Łuski", "Tsunami", "Piasek", "Odpływ", "Fala", "Przypływ" oraz "Chłopcy, których kocham". O ile pierwsze osiem części zawiera wiersze zgodne z tematyką tytułu danego rozdziału, ostatnia część składa się z czterech listów do ukochanych.

Autorka ma nadzieję, że Czytelnik odnajdzie w tych wierszach siebie. Ten tomik to zapis jej kolekcjonowanych przez lata wspomnień i historii. Pełny skrajnych uczuć, zmuszających do refleksji, wprawiających w zadumę, związany z krótkimi historiami, wielkimi opowieściami, doznaniami, ludźmi i wszystkim tym, co otacza autorkę. W swoich wierszach ukazuje wiele etapów związku: tego, jak może być trudno, a zarazem, jak wspaniale. Jednym słowem: życie. Ciekawym dopełnieniem całości są rysunki autorki.

W notatce poprzedzającej swoje wiersze, Anna Ciarkowska zwraca uwagę na to, że w poezji nie chodzi o to, by ją w pełni zrozumieć, lecz poczuć. I podczas czytania zdecydowanie tak się dzieje.

Anna Ciarkowska, rodowita łodzianka publikująca swoją poezję na portalu społecznościowym "Instagram". Już jako nastolatka brała udział w konkursach poetyckich, udało się jej też, w ramach nagrody, opublikować opowiadanie w prowadzonej przez Rafała Bryndala "Chimerze". Fanpage autorki "Chłopcy, których kocham" zgromadził już prawie 50 tys. fanów. W wolnych chwilach uwielbia spacerować.
Recenzje (2)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Hej, hej, Kochani!

  Rok temu nakładem wydawnictwa Otwarte ukazał się mały, niepozorny tomik wierszy amerykańskiej działaczki feministycznej, Rupi Kaur. „Mleko i miód” zdobyło serca czytelniczek na całym świecie. Profile społecznościowe zalały się poezją. Na fali tej popularności, w tym roku to samo wydawnictwo zdecydowało się na wydanie kolejnego tomiku, tym razem polskiej poetki – Anny Ciarkowskiej. „Chłopcy, których kocham” mają swoją premierę już za dwa dni, a ja tymczasem chcę opowiedzieć Wam, co sądzę o kolejnych wierszach, które będziecie mogli poznać!

  Anna Ciarkowska w swoim debiutanckim tomiku poezji opowiada o miłości. Wiersze dedykuje mężczyznom, których obdarzyła kiedyś miłością – zwieńczeniem książki są bowiem adresowane do nich listy, gdzie daje wyraz swoim uczuciom. Polska artystka w prostych słowach, często odwołując się do tematyki morskiej, oddała uczucia towarzyszące zakochanym, kochanym i odtrącanym kobietom.

  Do poznania tego tomiku nie trzeba mnie było długo przekonywać. Jestem taką typową humanistką, uwielbiam wiersze, jestem dość wrażliwa i często odnajduję w poezji swoje uczucia. Uważam, że należy wspierać młodych artystów, więc mam polubione miliony fanpage’y, na których poeci publikują swą twórczość. Pani Ani Ciarkowskiej nie miałam przyjemności poznać, dlatego tym bardziej byłam ciekawa. Szykowałam się na prawdziwą emocjonalną burzę, ale niestety… spotkało mnie rozczarowanie.

  To nie tak, że wszyskie wiersze pani Ciarkowskiej są słabe. Że wszystkie nadają się jedynie do spalenia. Tomik „Chłopcy, których kocham” jest niesamowicie nierówny. Na tych przeszło trzystu stronach znalazłam kilkanaście wierszy, które rzeczywiście niesamowicie mi się spodobały. W których mogłam odnaleźć bardzo ciekawe koncepty, które zachwyciły mnie wykorzystanymi środkami artystycznymi. Pani Anna potrafiła opisać uczucia w sposób oryginalny, tak, że wiersze zapdały w pamięć, wzbudzały refleksje. Pokazywały inne oblicze miłości, zakochania, związków. Niestety, takich utworów było dość mało. Główną bolączką tego tomiku jest bowiem brak oryginalności. Często wiersze to po prostu zbiór truizmów, które słyszeliśmy już miliony razy. Metaforyka jest już opatrzona, ktoś, kto jest choc w miarę obyty w świecie poezji, łatwo odnajduje analogie. Również uczucia opisane są schematycznie – zawsze te same - widać tu ogromną inspirację tomikiem Kaur, zarówno w emocjonalności, jak i w przesłaniu. Jednocześnie „Chłopcy, których kocham” są jakby zawieszeni – z jednej strony prości w formie (czasem cały „wiersz” to zaledwie jeden równoważnik zdania), z drugiej często nużący szczegółowością opisu.

  Boli mnie także sposób, w jaki „Chłopcy, których kocham” zostali wydani. Na pierwszy rzut oka zachwycają. Piękna, twarda okładka, całość utrzymana w niebieskiej kolorystyce, która nawiązuje do głównego motywy poezji Anny Ciarkowskiej. Niektóre wiersze napisane są ręcznie, piórem z niebieskim atramentem - to zawsze mi się podoba. W środku czeka nas jednak nieprzyjemne zaskoczenie. Możecie być na mnie źli, oburzeni i tak dalej, ale dla mnie to zwykłe marnotrawstwo papieru. Książka liczy ponad trzysta stron, niestety, tylko na co drugiej z nich znajduje się tekst. Drugą część zajmuje zawsze mała, nie zawsze oryginalna ilustracja. Oczywiście, obrazki są bardzo ładne, wykonane ciekawą metodą, jednak czy konieczne było, by zajmowały aż tyle miejsca. I zostaje jeszcze kwestia długości utworów – nie wiem, czy napisanie jednego zdania i zajęcie tym dwóch stron to taki środek artystyczny, jednak mnie nie przekonuje to w ogóle.

  Niestety, dla mnie „Chłopcy, których kocham” to rozczarowanie. W tak grubym tomiku znajduje się kilkanaście wierszy, które rzeczywiście były cudowne, poruszające, zniewalające. Na pewno będę do nich wracać. Jednak ogólnie ten zbiór poezji nie zachwycił mnie ani oryginalnością, ani metaforyką, ani zakresem środków artystycznych. Szkoda, bo byłam pełna dobrych przeczuć!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Tekst pochodzi z bloga: [Adres usunięty]

  SŁOWA

  Piszemy zdania, akapity, strony, czasami całe powieści. Tutaj mamy zaledwie kilka słów. A ładunek emocjonalny bywa większy, niż w 500-stronicowej księdze. Krótkie, proste, pozbawione rymów. A jednak zwracające uwagę i zapadające w pamięć. Słowa, które przekazują kobiece uczucia. Słowa, które zdradzają tajemnice. Słowa, które skrywają ogromny ból i rozczarowanie. Słowa, które napisane wyrażają więcej, niż mielibyśmy odwagę wypowiedzieć.

  Nie napiszę, że wszystkie teksty mnie zachwyciły, bo tak nie było. Były wiersze czy listy, których nie zrozumiałam aż tak do końca bądź nie wzbudziły we mnie większych emocji. Jednak była też zdecydowana przewaga tych, które miały w sobie coś, co sprawiało, że potrafiłam zrozumieć je na swój sposób, dopasować do siebie, czy swojego otoczenia. Dzięki temu czułam ten emocjonalny ładunek i to, co w moim odczuciu chciała przekazać autorka. I pozostając przy właśnie tej kwestii: było tu też coś, co w poezji lubię najbardziej - pani Ciarkowska nie narzuca nikomu tego, jak ma jej wiersze zrozumieć, dzięki czemu każdy może zrobić to na swój sposób i poczuć, jakby autorka obnażała nie tylko swoje uczucia, ale też i nasze.

  DLA KOBIET, ALE O MĘŻCZYZNACH

  Nie ukrywam, że jest to tomik najbardziej skierowany do kobiet. W końcu kto zna lepiej ich uczucia, jak nie jedna z nich? Tylko kobieta będzie mogła zrozumieć listy, które autorka skierowała do mężczyzn ze swojego życia, czy notatki o codziennych problemach.Wszystkie teksty przywodzą na myśl mężczyzn, którzy pojawili się w życiu autorki i tego, jakie uczucia jej towarzyszyły w trakcie ich związków. I sądzę, że wiele z tych uczuć może pokryć się z odczuciami innych kobiet, będących czy to w bardziej czy też mniej szczęśliwych związkach.

  Dlaczego nie do końca dla mężczyzn? Bo to o nich tu mowa, a w dodatku z masą metafor i delikatności. Brak tu dosłownych, rzeczowych opowieści. Jest za to sporo przenośni utrzymanych w morskich klimatach. Mamy muszle, kamienie, jeżowce, przypływy i odpływy. A wszystko to bardzo pięknie komponuje się z miłością, zauroczeniami, a nawet rozczarowaniami.

  STRUKTURA

  Chłopcy, których kocham, to zbiór krótkich wierszy, notatek oraz listów, które urzekają swoją prostotą i minimalizmem. Całość podzielona jest na dziewięć części - osiem z nich to właśnie wiersze i notatki, zaś ostatnia - dziewiąta, to cztery listy autorki do mężczyzn ze swojego życia. Tomik dopełniają też rysunki utrzymane w równie minimalistycznej stylistyce, które również są autorstwa pani Ciarkowskiej. Wiem, że mówiąc o poezji warto byłoby przeprowadzić chociaż małą analizę środków stylistycznych, jednak sądzę, że moglibyście za bardzo poczuć się jak w szkole, a nie chodzi mi o to, by zniechęcać Was do lektury. Wręcz przeciwnie. Zatrzymam się więc na braku rymów i całej masie wspomnianych już metafor, których zaletami często jest to, że każdy może zrozumieć je inaczej, próbując dopasować je do wydarzeń ze swojego życia.

  Dla miłośników estetycznych wydań dodam również, że twarda oprawa, grubszy papier i odcienie niebieskiego na okładce i kartkach w środku, to genialna kombinacja i niezwykle trafnie łączy się z wieloma morskimi metaforami, jakie się tu pojawiają.

  PODSUMOWUJĄC

  Chłopcy, których kocham to tomik wierszy, listów, notatek, ale też i zbiór całej palety uczuć i emocji, które towarzyszą kobietom każdego dnia. Idealnie wpisują się w modną ostatnio minimalistyczną estetykę, ale nie tylko - potrafią również przywołać wspomnienia, wprowadzić w zamyślenie, może nawet w zadumę. Dla jednych będą wybawieniem i lustrem, w którym ujrzą swoje uczucia i myśli, zaś dla innych wydmuszką pełną pustych słów. Wszystko zależy od Ciebie - czytelniku, a także od Twojej wrażliwości i sympatii do nowoczesnego podejścia do poezji. Jeśli przypadł Ci do gustu tomik Rupi Kaur, warto sięgnąć również po naszą polską autorkę, bo jej twórczość jest równie klimatyczna, jak ta zagraniczna.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Anna Ciarkowska
 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 280
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788375154825
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788375154825
 • EAN: 9788375154825
 • Wymiary: 13.2x20.4x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Kobiety, które kochamy 0/5 Nasza cena:
36,01 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobiety, które kochamy

Opowieści o kobietach niezwykłych. Pięknych. Niekiedy również mądrych. Interesujących. Tajemniczych, niezgłębionych i nieprzewidywalnych. O czarodziejkach męskich serc. Wzniosłych. Szlachetnych. Prawych i Wrażliwych. Ale także złych, kłamliwych i zdradliwych. Upadłych i nieszczęśliwych... O...
Rzeczy, których nie wyrzuciłem 4/5 Nasza cena:
24,29 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Marcin Wicha jest laureatem III edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, za książkę: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie...
PS. Kocham Cię (pocket) 0/5 Nasza cena:
7,45 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

PS. Kocham Cię (pocket)

Zekranizowana powieść Cecelii Ahern z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych. Holly i Gerry byli razem od dziecka, dokańczali swoje zdania i śmiali się nawet, gdy się kłócili. Bratnie dusze, które się odnalazły.  Nikt nie potrafił sobie wyobrazić ich osobno. Dopóki nie stało się coś...
Chłopcy. Wydanie 2 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopcy. Wydanie 2

Wznowienie pierwszego tomu głośnego cyklu Chłopcy wzbogacone zupełnie nową historią!Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: BANGARANG! – tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w...
Wszyscy ludzie których znam są chorzy psychicznie 3/5 Nasza cena:
28,55 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszyscy ludzie których znam są chorzy psychicznie

Krystek jest prężnym copywriterem, który trzaska masę ambitnych prodżektów. Tak można by go opisać na Fejsie. Jednak tak naprawdę Krystian jest kulturoznawcą, który żyje z pisania ogłoszeń klepanych aut dla komisu samochodowego i marzy o wydaniu swojej powieści. Stara się trzymać fason, popijając...
Chłopcy 2. Bangarang 4/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopcy 2. Bangarang

Wrócili!Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa wycieczka do pobliskiego miasta czy pozornie leniwe popołudnie w opuszczonym Lunaparku -...
Chłopcy 0/5 Nasza cena:
27,22 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopcy

PIERWSZA POWIEŚĆ TWÓRCY "TESTOSTERONU" I "LEJDIS" O TYM, JAK TRUDNO BYĆ CZŁOWIEKIEM, GDY SIĘ JEST MĘŻCZYZNĄ. Dwóch chłopców. Mateusz i Jakub Solańscy. Jedenastolatek i… czterdziestolatek. Syn i ojciec. Pierwszy ma kłopoty w szkole, przyjaciela na całe życie i prawdziwą narzeczoną. Drugi ma talent...
Chłopcy 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopcy

PIERWSZA POWIEŚĆ TWÓRCY "TESTOSTERONU" I "LEJDIS" O TYM, JAK TRUDNO BYĆ CZŁOWIEKIEM, GDY SIĘ JEST MĘŻCZYZNĄ. Dwóch chłopców. Mateusz i Jakub Solańscy. Jedenastolatek i… czterdziestolatek. Syn i ojciec. Pierwszy ma kłopoty w szkole, przyjaciela na całe życie i prawdziwą narzeczoną. Drugi ma talent...
Chłopcy 2. Bangarang. Wydanie 2 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopcy 2. Bangarang. Wydanie 2

Wznowienie drugiego tomu głośnego cyklu Chłopcy wzbogacone zupełnie nową historią! Wrócili! Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula