Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Rok wydania
2017
Nasza cena: 28,79 zł 39,99 zł Taniej o: 28%

Marcin Wójcik podejmuje się bardzo kontrowersyjnego tematu, a mianowicie celibatu księży. Wszystkie swoje reportaże spisał w książce "Celibat".

Celibat praktykowany przez kapłanów to życie we wstrzemięźliwości seksualnej, a co za tym idzie bez żony i dzieci. Celibat został usankcjonowany prawnie w XI wieku w czasach Grzegorza XVII w ramach tak zwanej reformy gregoriańskiej. Zgodnie, z którą małżeństwa zawierane przez księży były uznawane za nieważne. Celibat za obowiązujące w kościele prawo uznał Papież Innocenty III. W praktyce bywało różnie. Ostatecznie w 1917 roku celibat był obowiązkowy, gdy wprowadzono nowy Kodeks Kanoniczny.

Autor w swoich reportażach opowiada historie skrywane głęboko za murami Kościołów, Plebanii, Seminariów. Mocna i kontrowersyjna książka o tym, jak łamie się przykazanie celibatu przez księży, od uprawiania seksu z kobietami poprzez próby molestowania. Kuria najczęściej takie sprawy zamiata pod dywan, chroniąc sprawców, a karząc tym samym ofiary przemocy seksualnej. Bo księża to nikt inny jak zwykli ludzie, którzy odczuwają głód, pragnienie, zmęczenie i popęd seksualny. Celibat to problem, który jest przyczyną tego, że kościół psuje się od środka, to patologia wynikająca z hierarchicznego systemu. Problem, który nie znika, a w przypadku seksualnych nadużyć ujawnia się ze zdwojoną siłą.

Marcin Wójcik - Urodził się w 1981 roku w Rabce-Zdroju. Pracuje w "Dużym Formacie" - magazynie reporterskim "Gazety Wyborczej". Autor książki "W rodzinie ojca mego".
Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Polacy uwielbiają dyskutować, jednym z takich stałych tematów jest celibat. Na ten temat schodzi się przy okazji najróżniejszych dyskusji. Czasami kobiety dyskutują na ten temat pod wpływem przystojnego księdza, inni przy okazji kazania w którym proboszcz mówi jak żyć, a czasami schodzi na to bez okazji. Rzadko widzicie u mnie reportaże, właściwie ciężko mi zawsze odpowiedzieć dlaczego. Ta książka trochę mi to rozjaśniła. Inaczej czyta się fikcję literacką, a inaczej książkę bazującą na prawdziwych historiach. Wychowano mnie w wierze katolickiej, mam wielu znajomych księży i też wielokrotnie zabierałam głos w dyskusji o celibacie. Gdy tylko zobaczyłam, że wśród nowości pojawiła się książka: Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu, oczy zapaliły mi się jak latarnie. Trochę się bałam, czy gdy w domu odpakują książkę, nie wrócą czasy stosów. Jednak Agroa, widaomo, są grona w których za trzymanie w rękach publikacji z tego wydawnictwa można oberwać. Chociaż jestem tchórzem, to lubię balansować na krawędzi i uznałam, że trzeba wiedzę czerpać z innych źródeł. Owoc z drzewa poznania został zerwany.

  Pamiętam zajęcia z prawa kanonicznego i rozróżnienie, celibat to zakaz stałych związków, natomiast zakonnicy ślubują czystość. Później przyjaciółka mi tłumaczyła, że lepiej na poważnie zakochać się w zakonniku, bo ich wiążą jeno śluby, zaś kapłaństwo jest sakramentem. Przeciwnicy celibatu podnoszą zarzut, że w Piśmie Świętym nie ma mowy o nakazie celibatu. Jezu nie nakazał bezżeństwa apostołom, powołuje Piotra, który ma teściową, więc kiedyś żona jakaś się tam przewinęła. Apostołowie w listach nakazują kapłanom, by prowadzili przykładne życie rodzinne. Pierwsi papieże mieli żony, do średniowiecza kapłani mieli rodziny. Później uznano, że rozdrobnienie majątków kościelnych, w obliczu sporu o inwestyturę i budowaniu partykularnych potęg najlepiej zwalczy się właśnie celibatem, bo księża zamiast o majorem Dei gloriam troszczyli się o schedę dla rodziny. I tak celibat trwa do dziś, chociaż w kościele prawosławnym ksiądz może mieć żonę, tyle że kariery nie zrobi jak będąc batiuszką owdowieje, bądź się rozwiedzie to już drugi raz na kobiercu nie staje. Ma się ożenić przed święceniami. Nie oszukujmy się, dyskusje o celibacie wybuchają, gdy media zwęszą skandal, gdy jest na tapecie pedofilia, homoseksualizm – tutaj jest zwykle bolesne rozdwojenie bo jednak Kościół powinien oberwać, ale przecież homoseksualizm potępiają tylko zacofani katolicy(mam wrażenie że tak wygląda). Marcin Wójcik dba bardzo, aby nie narazić się na zarzuty; że jak Agora to hejt na Kościół, mamy bibliografię, niezbyt bujną, ale jednak to prawdziwe historie. W większości osób, które chcą być anonimowe. Cóż, w żadnej firmie nie dostaje się premii za krytykę. Mamy wypowiedzi z różnych stron, aprobujące celibat, krytykujące, pokazujące problemy z celibatu wynikające, jak i przykład tego, że żona nie zawsze rozwiązuje problem.

  Wiele mówi się o nieludzkości, okrucieństwie celibatu. Ostatnio tak sporo nad tym myślałam i doszłam do wniosku, że każda praca wymaga wyrzeczeń, wielkość tych wyrzeczeń zależy od naszych upodobań, charakteru, zawsze jest świadomym wyborem, wybór zawsze można zmienić, wycofać się z niego. Na tym polega dorosłość, na tym, że musimy zmierzyć się z konsekwencjami tego, co kiedyś nas pociągało. Tak jak z kacem, dorosły człowiek, który zabalował wiedząc, że trzeba iść jutro do pracy, wstaje i osiem godzin cierpi, a nie bierze l4. Koleżanka stwierdziła, że trzeba mieć jaja, żeby zrzucić sutannę, z jednej strony tak, historie w tej książce pokazują, że nie jest łatwo, wymaga to odwagi, a jednak dla wierzącego człowieka nie powinno być tak jednoznaczne. Ksiądz stając się księdzem, ślubuje Kościołowi, tak jak mąż ślubuje żonie, a pochwał w stronę męża który ochoczo porzuca żonę i biegnie za nową panią, tak łatwo nie pochwalamy. Wiem piszę chaotycznie i niejednoznacznie, ale taka jest ta książka. Ona bulwersuje, wkurza, zasmuca, każe pomyśleć. Wiem, że najłatwiej powiedzieć, że księża to banda zboczeńców, Marcin Wójcik nie idzie na łatwiznę, pisze mocny reportaż składający się z różnych stopni cienia, jest miłość, jest pożądanie, trauma, homoseksualizm, błędne wybory. Jest miłość i nieczułość, delikatność i nienawiść, wiele stron tego samego zagadnienia, a pewnie można byłoby o tym napisać kolejne opasłe tomy. I chociaż pisze się o celibacie z doktrynalnego punktu widzenia, to ten ludzki, zwyczajny kładzie na łopatki.

  Polecam, trzeba odkładać na chwilę i zbierać się jak po ciosie w żołądek. Moim zdaniem takie książki powinny być polecane. Ja już kilku osobom obiecałam!!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Książkę kupiłam zainspirowana dyskusją ogólnokrajową po filmie "Kler". Temat jest ciekawy, znam paru księży jeszcze od czasów młodości, pamiętam jak kolega, który został klerykiem opowiadał jak się tam żyje, ale zawsze myślałam, że jednak księża mają na tyle silne pragnienie wytrwania w celibacie i determinację, wiarę, która im pozwala trwać. Książka opisuje relacje rzeczywistych osób i okazuje się, że ten świat jest inny. Wiele opowiadań było dla mnie szokiem. Zakładam, że autor nie opisuje historii pokazujących normalność, czy standard, bo to nie byłoby ciekawe. Jak coś jest normalne, to nie ma newsa, tak to działa. Ale jednak trzeba uczciwie założyć, że to, o czym pisze Marcin Wójcik to nie są bajki o żelaznym wilku, tylko życie. Księża to normalni mężczyźni, mają uczucia, pragnienia. Celibat nakłada na nich ograniczenia, których zapewne nie są do końca świadomi decydując się na ścieżkę kapłaństwa. W całej dyskusji wokół tego tematu nie dostrzegamy chyba tego, że decyzję podejmują młodzi ludzie, którzy z czasem dopiero zaczynają rozumieć, że ich wybór może ich przerastać. Człowiek z wiekiem zmienia swoje potrzeby, inaczej patrzy na świat, zwyczajnie potrzebuje ciepła i bliskości innego człowieka. I o tym chyba w gruncie rzeczy jest ta książka.

  Z tych dość chaotycznych opowiadań napisanych różnym stylem, zapewne celowo, wyłania się dla mnie jedna smutna refleksja: Kościół Katolicki trwając przy koncepcji celibatu traci na pewno wielu dobrych kapłanów, którzy mając powołanie do kapłaństwa nie mają powołania do samotności. Głupie i smutne.

  Książkę warto, nawet trzeba przeczytać, zanim, przy kolejnej krajowej dyskusji o księżach grzesznikach, rzuci się kamieniem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka pokazuje jedynie skrawek tego co się dzieje na plebaniach i nie tylko.

  Daje dużo do myślenia w moim mniemaniu.

  Warto przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  W książce przeczytamy historie księży, którym nie udało się wytrwać w tytułowym celibacie. Historie poznamy nie tylko z perspektywy samych księży ale również kobiet, które kochali, ich matek, wnuków. Zobaczymy jak wygląda nauka w seminarium duchownym. Jakich reguł należy przestrzegać aby nie zostać wyrzuconym, a jak się dowiemy w trakcie czytania jest ich naprawdę dużo.

  .

  Ten reportaż jest pozycją bardzo kontrowersyjną. Na szczęście autor nie ocenia, nie piętnuje, nie wydaje wyroków. Nie jest to naukowa rozprawa o celibacie. Ta książka przedstawia celibat od strony praktycznej. W trakcie czytania można się zastanawiać nad sensem celibatu - czy jest potrzebny, czy może lepiej żeby został zniesiony. Jaki wpływ na wiarę ludzi miałoby jego zniesienie? Ja po lekturze tej książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony wiem, że te takie historie się zdarzają, zwłaszcza, że jedna z opisanych historii wydarzyła się w pobliskiej parafii. Z drugiej strony nie możemy generalizować - nie można powiedzieć, że te historie odzwierciedlają zachowanie wszystkich duchownych. Takie stwierdzenie dla wielu księży byłoby krzywdzące.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zbiór ciekawych reportaży przybliżających "pikantne" aspekty życia księży (i związanych z nimi ludzi). Raczej opiera się na przywoływaniu historii konkretnych osób niż zgłębianiu zjawiska celibatu, dlatego jeśli ktoś oczekuje dogłębnej analizy to może się rozczarować. Jeśli jednak ktoś jest ciekaw, jak wygląda strona Kościoła, do której na co dzień większość z nas nie ma dostępu, jest to ciekawa (choć krótka) lektura.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
W rodzinie ojca mego 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W rodzinie ojca mego

W rodzinie ojca mego to zbiór reportaży o zwartych szeregach środowisk kościelnych, które same nazywają siebie Rodziną Radia Maryja. Autor, były dziennikarz ,,Gościa Niedzielnego", próbuje zmierzyć się z fenomenem toruńskiego imperium medialnego skupiającego kilkanaście milionów zaangażowanych...
Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech 5/5 Nasza cena:
36,31 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech

Tego numeru nie znacie! Marcin Wójcik Zawieszony na studiach za podrobienie podpisu. Zagrał kiedyś w teatrze rolę pół człowieka – pół pompki. Michał Wójcik Nie lubi szpitali, bo za dużo razy w nich przebywał. Lubi za to tatuaże. A poza tym wcale nie ma na imię Michał. Waldemar Wilkołek Musi się...
eBook Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,64 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech mobi epub

TEGO NUMERU NIE ZNACIE! Marcin Wójcik Zawieszony na studiach za podrobienie podpisu. Zagrał kiedyś w teatrze rolę pół człowieka – pół pompki. Michał Wójcik Nie lubi szpitali, bo za dużo razy w nich przebywał. Lubi za to tatuaże. A poza tym wcale nie ma na imię Michał. Waldemar Wilkołek Musi się...
eBook Miasto - region - tożsamość geografii pdf 0/5 Nasza cena:
19,88 zł 23,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Miasto - region - tożsamość geografii pdf

Zebrane w tym tomie artykuły stanowią mały, choć reprezentatywny fragment rozległych zainteresowań naukowych Profesora Andrzeja Suliborskiego. Publikację podzielono na trzy części, które odzwierciedlają główne pola badań prowadzonych przez Profesora: problematyka geografii miasta (osadnictwa),...
eBook W rodzinie ojca mego mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook W rodzinie ojca mego mobi epub

W rodzinie ojca mego to zbiór reportaży o zwartych szeregach środowisk kościelnych, które same nazywają siebie Rodziną Radia Maryja. Autor, były dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, próbuje zmierzyć się z fenomenem toruńskiego imperium medialnego skupiającego kilkanaście milionów zaangażowanych...
Geografia dla maturzysty 3. Geografia Polski. Zeszyt ćwiczeń. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadgimnazjalne 0/5 Nasza cena:
28,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Geografia dla maturzysty 3. Geografia Polski. Zeszyt ćwiczeń. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadgimnazjalne

Zeszyt ćwiczeń „Geografia dla maturzysty” umożliwia rozwinięcie kluczowych umiejętności geograficznych, takich jak analiza i interpretacja map czy praca z tekstem źródłowym.  Ponadto: Pozwala na  kształcenie umiejętności analizy różnorodnych materiałów źródłowych, takich jak fotografie, ilustracje...
Geografia dla maturzysty 3. Geografia Polski. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadgimnazjalne 0/5 Nasza cena:
43,15 zł 45,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Geografia dla maturzysty 3. Geografia Polski. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadgimnazjalne

Podręcznik „Geografia dla maturzysty” umożliwia kształcenie kluczowych umiejętności sprawdzanych na maturze.  Ponadto: Pomaga zrozumieć najważniejsze treści dotyczące geografii Polski dzięki czytelnym mapom i schematom, atrakcyjnym fotografiom oraz licznym diagramom.. Umożliwia kształcenie...
Ryszard Kapuściński T.06 - Lapidarium I-III 0/5 Nasza cena:
21,24 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ryszard Kapuściński T.06 - Lapidarium I-III

„Lapidaria I–III” Ryszarda Kapuścińskiego to notatki z lat 1980–1996 oraz zapiski z Meksyku z roku 1972. To wyjątkowy przykład pisania na tle wszystkich innych utworów autora. Nie miał on tym razem możliwości relacjonować upadku dynastii Pahlavich czy zmierzchu cesarstwa Abisynii. Ruch, który je...
Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia 0/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia

Nanga Parbat. To na tej górze blisko pół wieku temu Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii. To tu Hermann Buhl, pierwszy zdobywca szczytu, w 1953 roku wspiął się na wierzchołek na amfetaminowym speedzie. Tutaj 19 lat wcześniej, podczas...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula