Zapaść. Reportaże z mniejszych miast – nowość

Marek Szymaniak to dziennikarz i reporter, który pracował m.in. dla Magazynu TVN24, Dużego Formatu i Newsweeka Polska. W swoim najnowszym zbiorze reportaży pt. Zapaść. Reportaże z mniejszych miast z typową dla zawodu wnikliwością opisuje trudną rzeczywistość małych polskich miast, tworząc realistyczny portret mieszkańców, żyjących w miejscach będących na krawędzi ekonomicznego upadku.

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast, Marek Szymaniak

Marek Szymaniak bacznym okiem przygląda się Polsce i nam – jej mieszkańcom, skrupulatnie notując wnioski. W swoim wcześniejszym zbiorze reportaży pt. Urobieni. Reportaże o pracy z 2018 roku podjął temat polskiego rynku pracy. Pisał w nim o tym, jak wygląda rzeczywistość miliona pracujących Polaków, pokazując, że zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat, nie wszystkim wyszły na korzyść i się opłaciły. W swoim najnowszym zbiorze tekstów pt. Zapaść. Reportaże z mniejszych miast autor ten wziął pod lupę polskie miasta, poświęcając swoją uwagę tym, którym grozi ekonomiczna zapaść. 

Według Polskiej Akademii Nauk może do niej dojść aż w połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce. Powodem takiego stanu rzeczy wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Autor odwiedził te miejsca, starając się ustalić przyczyny tak koszmarnej rzeczywistości. Rozmawiał z ich mieszkańcami – najbardziej zagrożonym kryzysem, ale tez aktywistami i samorządowcami. Zadawał im trudne pytania, nie oceniając przy tym nikogo. Drążył, nie zadowalając się ogólnikowymi diagnozami, które nijak się mają do lokalnych problemów. Uważnie wsłuchał się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać. Nie pominął również wglądu w statystyki, zestawiając je z rzeczywistością, której nie da się zafałszować. Bo jaka jest, każdy widzi.

***

Książkę Zapaść. Reportaże z mniejszych miast już teraz możesz zamówić w naszej księgarni, przechodząc na tę stronę. Zachęcam Cię również do zapoznania się z jego poprzednią publikacją, pt. Urobieni. Reportaże o pracy, która jest dostępna w tym miejscu.

Zobacz także:

Przeczytaj także