Zadanie domowe Lizy Wiemer – nowość od Young

Czy jedna licealna praca domowa, może podzielić całe miasteczko? Przekonają się o tym mieszkańcy Riviere. Liza Wiemer w swojej powieści dla nastolatków i młodych dorosłych pt. Zadanie domowe pokazuje czytelnikom, że trudna historia nawet po latach może dzielić.

Zadanie domowe Lizy Wiemer

Zadanie domowe Lizy Wiemer — o empatii i jej braku

Uczniowie Riviere High School mają swojego ulubionego nauczyciela. Pan Bartley zaskarbił sobie ich sympatię i sprawił, że polubili uczyć się historii tym, że do zajęć potrafi podejść niestereotypowo. Zatem lekce bywają i wyzwaniem, i przygodą.

Tym razem mają bliżej przyjrzeć się zagadnieniom związanym z II wojną światową i Holocaustem. Nauczyciel postanowił, że uczniowie powinni wczuć się w historię, a nie skupiać na wyzutych z emocji faktach. Dlatego Pan Bartley dzieli uczniów na dwie grupy, które mają wcielić się w uczestników konferencji w Wannsee z 1942 roku. Część nastolatków ma wcielić się w nazistów i skupić na „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”, przekonać innych, że eksterminacja ma zalety.

Cade i Logan uważają, że tym razem Pan Bartle przeszedł sam siebie i stanowczo przesadził. Polecenie wcielenia się w nazistów i zachwalania Holocaustu jest dla nich szkalujące i nie do przyjęcia. Protestują, choć reszta uczniów nie ma nic przeciwko takiej formie nauki.

Rasizm i antysemityzm

O poleceniu nauczyciela i proteście uczniów robi się głośno, więc sprawa szybko wychodzi poza szkolne mury i staje się zarzewiem większego konfliktu. Dzieli mieszkańców miasteczka Riviere, bo jedni nie mają kontrowersyjnej formie nauki nic do zarzucenia, a inni są tak samo zszokowani, jak protestujący uczniowie.

Jedno zadanie domowe wystarcza, żeby podzielić nie tylko szkolną społeczność, ale też całe miasteczko. Obnaża wstydliwe poglądy, o których do tej pory zazwyczaj nie mówiło się głośno: antysemityzm i rasizm. Okazuje się, że nauczyciel historii nauczy czegoś nie tylko uczniów liceum, ale też społeczność Riviere.

 

Książka Zadanie domowe Lizy Wiemer została wydana przez Wydawnictwo Young i miała premierę w połowie września. W naszej księgarni możecie ją znaleźć w tym miejscu

Przeczytaj także