Wojna Inge – powieść o odkrywaniu rodzinnej historii

Lubicie książki obyczajowe z wojenną historią w tle? W takim razie zatrzymajcie się na chwilę przy powieści Svenji O’Donnell. Autorka pisząc ją, sięgnęła po historię swojej babci. Ta książka jest rozrachunkiem z wojenną historią i traumą. Powieść Wojna Inge będzie mieć premierę 8 września.

Wojna Inge - powieść o wojnie - fragment okładki

Wojna Inge — saga rodzinna oparta na prawdziwej historii

Autorka książki, Svenja O’Donnell, to wychowana w Paryżu dziennikarka, córka Niemki i Irlandczyka. Przez wiele lat historia jej matki i babki była dla niej tajemnicą. Kobieta wiedziała tylko tytle, że uciekły pod koniec II wojny światowej przed Armią Czerwoną z Królewca (teraz Kaliningradu). Do czasu, aż babcia zdecydowała się opowiedzieć jej całą historię. Ból i tajemnice, które skrywała przez lata stały się podstawą Wojny Inge.

Svenja O’Donnell postanowiła stworzyć pisarską rekonstrukcję wojennej historii Inge. To literacka rozprawa z rodzinną historią zdeterminowaną przez czasy i wydarzenia polityczne. Zatem czytelnik będzie towarzyszyć głównej bohaterce od powstania nazistowskich Niemiec. Będzie śledzić jej wojenne losy oraz powojenne próby uporządkowania życia.

Ale to opowieść nie tylko o wojnie, ale też o miłości i poświęceniu. Miłości do mężczyzny, który został wysłany na front wschodni, o ucieczce z małym dzieckiem przed Armią Czerwoną. Oraz o tym, jakie wydarzenia rozdzieliły Inge z ukochanym.

Do tego dochodzi tajemnica, której babcia autorki strzegła przez dekady, a którą zdradziła po latach wnuczce.

Wojna Inge - powieść historyczna oparta na faktach

O cierpieniu, ale też o odwadze

Z całej opowieści wyłania się postać babci autorki. Kobiety zdeterminowanej i odważniej, która jest w stanie zrobić wszystko, żeby ochronić bliskich. To jednocześnie próba zastanowienia się nad niemiecką tożsamością i pełną traum historią, jaka się z nią wiąże.

Wojna Inge to książka przede wszystkim dla tych czytelników, którzy poszukują inspirowanych faktami obyczajowych powieści historycznych, których fabuła ma miejsce w czasach II wojny światowej. Warto po nią sięgnąć, bo została napisana z niezwykłą czułością. Czułością wnuczki opowiadającej o trudnym życiu babci.

Książkę Wojna Inge Svenji O’Donnell w naszej księgarni znajdziecie w tym miejscu.

Przeczytaj także