What if? A co gdyby? – recenzja książki Randalla Munroe

Książka, którą kocha Bill Gates, bestseller Amazona i New York Timesa, komiczna, zabawna i niezwykle mądra: What if? A co gdyby?

Co, jeżeli każdy z nas ma na świecie tylko jedną bratnią duszę? Lub: czy jeżeli wszyscy ludzie na Ziemi w tym samym czasie skierują wiązkę lasera na Księżyc, czy ten zmieni kolor? Pytania, na które trudno jest udzielić racjonalnej odpowiedzi i przy tym nie puknąć się kilka razy w głowę. Jednak Randall Munroe wcale tak nie uważa. W swojej książce What if? A co gdyby? odpowiada na te i inne absurdalne pytania, popierając odpowiedzi naukowym i jak najbardziej racjonalnym wywodem.

9788380152724Każdy z nas zadaje sobie czasami absurdalne pytania w stylu: a co, gdyby nagle Słońce wybuchło lub gdyby się okazało, że przetrwał jeden dinozaur? Takie pytania to zwykle tylko pożywka dla naszej wyobraźni, czasami są tak absurdalne, że wolimy ich nikomu nie powtarzać z obawy, że wywołają salwy śmiechu. Jednak dla jednego człowieka, te pytania wcale nie są śmieszne i absurdalne. On traktuje je całkiem poważnie i wiecie co? Szuka odpowiedzi na każde jedno najdziwniejsze, najgłupsze i najbardziej odjechane pytanie, jakie zadają mu internauci.

Randall Munroe to człowiek z NASA. Naukowiec, który pewnego dnia założył stronkę: XKCD.com. Witryna szybko stała się hitem i ma średnio dziennie od 600 do miliona odwiedzin. Internauci zadawali mu najbardziej absurdalne pytania lub takie, które są jak najbardziej racjonalne, ale nikt nigdy nie zweryfikował na nie odpowiedzi, na bazie doświadczalnej. Randall korzystając ze swojej wiedzy, kontaktów z naukowcami i zwykłej ludzkiej ciekawości postanowił udzielić na nie racjonalnych odpowiedzi. Pytania, które zadają internauci są naprawdę fascynujące, a odpowiedzi udzielone na nie – jeszcze bardziej. Randall ozdobił swoją książkę komiksowymi i niezwykle zabawnymi obrazkami, dzięki temu mamy wrażenie, że obserwujemy notatki i dociekania szalonego naukowca. W końcu pytania, które usłyszał Randall były nieco szalone, ale dlaczego miałyby pozostać bez odpowiedzi?

Przeczytaj także