Upadek Gondolinu – coś dla fanów Tolkiena!

Upadek Gondolinu - kup na TaniaKsiazka.plUpadek Gondolinu to prawdziwa gratka dla każdego wielbiciela twórczości J. R. R. Tolkiena. Choć pisarza nie ma już wśród nas, jego książki wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników na całym świecie. Obecnie pieczę nad spuścizną po tym wybitnym twórcy fantastyki sprawuje jego syn, Christopher Tolkien, który doskonale wypełnia wolę ojca. W związku z tym raz na jakiś czas, na światło dzienne wychodzą nowe dzieła Tolkiena seniora.

Najczęściej pojawiają się one w wersji oryginalnej lub po niewielkich poprawkach Christophera. Ponieważ jak sam kiedyś zaznaczył, jego ojciec zgodził się na publikację niedokończonych lub niepublikowanych dzieł tylko pod warunkiem, że nie będzie prób ich dokończenia lub zmieniania przez innych twórców. Tym samym 15 października 2019 roku na polskim rynku pojawiła się wspomniana powieść pt. Upadek Gondolinu. Jesteście ciekawi, czego się spodziewać? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Upadek Gondolinu – historia, która pojawia się po ponad stu latach

W prezentowanej dziś powieści ścierają się dwie największe siły świata. To Morgoth, ucieleśnienie zła, który nie pojawia się w tekście, lecz ze swej fortecy Angband dowodzi ogromną armią. Po drugiej stronie jest Ulmo, ustępujący pod względem potęgi jedynie Manwëmu, przywódcy Valarów. Jest nazywany Władcą Wód, czyli wszystkich mórz, jezior i rzek, jakie istnieją pod niebem. To on przeciwstawia się Morgothowi. Jednak działa on skrycie w Śródziemiu, wspierając Noldorów. Szczep elfów, w których poczet zostali zaliczeni Húrin oraz Túrin Turambar.

Poza tym w tym starciu kluczowe znaczenie ma Gondolin, miasto piękne, lecz ukryte. Ponieważ zbudowali je i zamieszkali w nim Noldorowie, którzy, kiedy jeszcze mieszkali w Valinorze, krainie bogów, zbuntowali się przeciwko nim i uciekli do Śródziemia. Turgona, króla Gondolinu, Morgoth nienawidzi i boi się najbardziej ze wszystkich swoich wrogów. Ponadto na próżno szuka cudownie ukrytego miasta. Podczas gdy bogowie prowadzą w Valinorze zażartą dysputę, w której wyniku odmawiają Ulmowi wsparcia w jego zamierzeniach.

Przypominamy, że książka pt. Upadek Gondolinu jest już dostępna. Znajdziecie ją tutaj.

Przeczytaj także