Samotny jak Szwed Katarzyny Tubylewicz – reportaże i eseje

Samotny jak Szwed. O ludziach północy, którzy lubią bywać sami to książka wypełniona reportażami, esejami i rozmowami skupionymi wokół jednego tematu: samotności. Czy prawdą jest to, co się mówi o Szwecji, że jest rajem dla samotników? Nad szwedzką samotnością zastanawia się Katarzyna Tubylewicz i jej bohaterowie.

Samotny jak Szwed Katarzyny Tubylewicz - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Samotny jak Szwed – o samotności, nie tylko po szwedzku

O co właściwie chodzi z tą skandynawską samotnością i stereotypami, jakie narosły wokół. Czym bywa samotność, dlaczego z jednej strony przeraża, a z drugiej cieszy? Co sprawia, że raz się przed nią ucieka, a raz za nią tęskni?

Samotny jak Szwed to książka z jednej strony o szwedzkich singlach, z drugiej o rodzinach. Trochę o indywidualizmie i specyficznej szwedzkiej duchowości, którą przecież najlepiej przeżywa się w samotności, na łonie natury.

Wśród osób, z jakimi rozmawia Tubylewicz są m.in.: ludzie pióra (Vincent V. Severski, Therese Bohman); ludzie nauki (profesor opieki paliatywnej Peter Strang, psychoterapeutka Ewa Heller Ekblad) oraz wiele innych osób. Wszystkich łączy jedno – świadomość własnej (i nie tylko własnej) samotności.

O samotności… uniwersalnie

Tubylewicz zebrała mnóstwo głosów, przemyśleń, opinii, a z nich wyłania nie nie tyle opowieść o Szwecji, ile uniwersalna, o samotności w ogóle. Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że to osobom skupionym na własnym wnętrzu, introwertykom, łatwiej odnaleźć życiowe spełnienie?

Do tego dochodzą rozważania na temat samotności publicystyki, która walczy o to, żeby być bezstronną w rzeczywistości spolaryzowanej nie tylko ideologicznie.

W książce znajdziecie też klimatyczne, malownicze zdjęcia Daniela Tubylewicza, syna autorki, które są niezwykłym, wizualnym uzupełnieniem opowiadanej przez pisarkę i jej bohaterów historii o samotności.

Czy powszechna tolerancja jest w stanie ochronić przed samotnością? Samotność można polubić? Czy może być inspirująca? Może być ukojeniem?

Jeżeli szukacie wnikliwego reportażu, który porusza uniwersalne zagadnienia, to zainteresuj się najnowszą książką Katarzyny Tubylewicz. Samotny jak Szwed. O ludziach północy, którzy lubią bywać sami w naszej księgarni znajdziecie w tym miejscu.

Przeczytaj także