Jolanta M. Kaleta – Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy

9788379005253Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy to powieść, której autorką jest Jolanta Maria Kaleta. Pisarka ma na koncie już kilkanaście powieści osadzonych w gatunku sensacyjno-przyogodowo-kryminalnym. Jakość jej twórczości i przekonująca treść bez wątpienia jest skutkiem nie tylko talentu, ale również wykształcenia. Jolanta M. Kaleta jest bowiem polskim historykiem oraz politologiem.

Riese – historia prawdziwa

Riese – taki kryptonim nosił największy w historii projekt górniczo-budowlany, którego realizacji podjęła się III Rzesza w latach 1943-1945. Dotyczył on Gór Sowich, mieszczących się na Dolnym Śląsku. Warto wspomnieć, że właściwie do dziś jednoznacznie nie wyjaśniono celu jego powstania i budowy. Powieść rozgrywa się w 1946 roku, kiedy w Głuszycy, niewielkiej miejscowości w Górach Sowich, pojawia się tajemniczy mężczyzna. Szczególnym zainteresowaniem z jego strony cieszyły się sztolnie wykute we wnętrzu owych gór. Jego poczynania są jednak pilnie nadzorowane przez UB oraz NKWD. Następnie mamy do czynienia z rokiem 1992. Sędzia Laura Szelig odkrywa dokumenty, które jasno mówią, iż jej zmarły ojciec nie był tym, za kogo go uważała. Kobieta podejmuje się zadania, mającego na celu odkrycie prawdy. Jak się jednak okazuje, Riese to wciąż drażliwy temat. Nieustannie popycha ludzi do zbrodni, rzuca złowrogi cień i wywołuje wiele emocji.

Dla fanów pisarki dobrą wiadomością może okazać się fakt, iż w owej powieści znajdą również dalsze losy bohaterów z debiutanckiej powieści Kalety, pt. W cieniu Olbrzyma, wydanej w 2012 roku.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić was do przeczytania tej świetnej książki. Warto dodać, że liczy ona aż 500 stron, co oznacza wiele godzin rozrywki.

Książkę znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy!

Przeczytaj także