[Recenzja książki] Niewidoczni akademicy – Terry Pratchett

Niewidoczni akademicy - Pratchett TerryKolejny tom serii Świat Dysku. Świat to nietypowy – stoi na ogromnym żółwiu, na którym stoją trzy słonie. Jest płaski – można z niego spaść. Zamieszkują go magowie, gobliny, wilkołaki, skrzynia na nóżkach (jeden z moich najulubieńszych pratchettowych bohaterów :)), skrzaty (np. w nowomodnych aparatach fotograficznych malują widziane obrazy) i inne mniej, lecz raczej bardziej dziwne stworzenia.

W tej części magowie będą musieli nauczyć się grać w piłkę nożną. Dla ludzi, którzy średnio co godzinę spożywają kolejne posiłki, nie będzie to łatwe zadanie. Koniecznie sprawdźcie, jak skończy się mecz, w którym stawka jest bardzo duża.

Terry Pratchett to jeden z najzabawniejszych pisarzy, z jakimi dane mi się było spotkać. Nie jest dla każdego – trochę zakręcony, zmieniający temat, chwilami bardzo zawoalowany. Jednak jego humor – po prostu bezcenny. Dwa cytaty, ilustrujące poczucie humoru Pratchetta, które znajdziecie między innymi w książce „Niewidoczni akademicy”:

„(…) Prawda jest kobietą, albowiem prawda to piękno,nie przystojność myślał Ridcully(…). To dobrze tłumaczy powiedzenie, że kłamstwo może cały świat oblecieć, zanim prawda włoży buty. Musi przecież zdecydować, którą parę włożyć – pomysł, że kobieta z taką pozycją miałaby tylko jedną, wykracza poza granice racjonalnej wiary. Właściwie, jako bogini, ma na pewno wiele par i tyleż wyborów: wygodne buty dla prostych, domowych prawd, podkute i ciężki dla prawd nieprzyjemnych, proste chodaki dla prawd uniwersalnych i może też jakieś klapki dla prawd oczywistych. (…)”

„(…)Kolana winny być zakryte. Powszechnie znany jest fakt, że jedno spojrzenie na męskie kolano może doprowadzić kobiety do szału lubieżności (…)”

Wszystkie książki Pratchetta do kupienia w naszej księgarni.

Niewidoczni akademicy – Pratchett Terry
Zagraj w piłkę nożną z Terrym Pratchettem i Niewidocznymi Akademikami z 34. powieści o Świecie Dysku. Magowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork słyną z mądrości, talentów magicznych i zamiłowania do popołudniowej herbatki. Z całą pewnością jednak… więcej…

Przeczytaj także