Przewóz Andrzeja Stasiuka, nowa powieść już w kwietniu

Już pod koniec miesiąca na półkach naszej księgarni będziecie mogli znaleźć najnowszą powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia, laureata wielu prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrody literackiej Nike. Przewóz Andrzeja Stasiuka będzie mieć premierę 28 kwietnia.

Przewóz - nowa powieść Andrzeja Stasiuka - okładka

Przewóz Andrzeja Stasiuka

Mały chłopiec przypatruje się pracy ojca przewożącego ludzi przez rzekę, przygląda się też tym, których mężczyzna przeprawia na drugą stronę, zapamiętuje ich historie.

Jest czerwiec 1941 roku. Gorące lato dopiero się zaczyna, a rzeka, przez którą kursuje wiejski przewoźnik, dzieli świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy i ich żelazne machiny wojenne, a drugim — Rosjanie. Przewoźnik nie wybiera klientów, przeprawi przez rzekę każdego, kto jest w stanie zapłacić.

Zatem pasażerami jego łódki z jednej strony jest żydowskie rodzeństwo, które szuka Ziemi Obiecanej, bezpiecznej krainy z ich marzeń i snów, a w drodze do niej z całych sił walczy o przeżycie. Z drugiej – młodzi partyzanci, dla których walka jeszcze ma w sobie coś z romantycznego bohaterstwa walki o ojczyznę. Jest rozkaz, więc zabijają, chociaż nie rozumieją dlaczego. Ich czekający na własne rozkazy dowódca z nieodłączną butelką bimbru, wymyśla chłopcom coraz to nowe, bezsensowne działania.

Tymczasem czerwcowe gorąco nie pozostaje bez wpływu na postrzeganie rzeczywistości.

Przewóz – powrót do rodzinnej historii po latach

Przewóz to osobista książka. Andrzej Stasiuk wraca do historii swojej rodziny. Historii nieopowiedzianej. Przeszłość obudowuje opowieścią i po wielu latach stara się sobie i czytelnikom opowiedzieć historię, tak, jak mógłby to zrobić jego ojciec, ale nie zrobił.

Andrzej Stasiuk jest wirtuozem słowa. Pisze prozę, poezję, dramat. Znany jest też ze swojej działalności publicystycznej i eseistycznej. Wraz z żoną, Moniką Sznajderman prowadzą Wydawnictwo Czarne. Na swoim koncie ma m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nike (za Jadąc do Babadag) oraz Nagrodę Literacką Gdynia (za Taksizm).

Przewóznową powieść Andrzeja Stasiuka możecie w TaniaKsiazka.pl już zamówić w przedsprzedaży w tym miejscu. Powieść zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Więcej książek Andrzeja Stasiuka znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także