Przeczytaj, zanim skończysz liceum – część 1

Z serii: Ciekawe książki dla młodzieży. Dla niektórych ludzi okres liceum jest naprawdę “do bani”. Ciężkie przedmioty w szkole, konieczność lansowania się na korytarzach, złamane i zdeptane serca, kryzys tożsamości i ideałów. Do tego dochodzi przyszłość, którą trzeba sobie wybrać tu i teraz, bo potem będzie… pozamiatane. Jak to wszystko ogarnąć i nie zwariować?

Podpowiedzi można szukać w książkach lub po prostu poprzebywać trochę w literackim świecie niezwykle interesujących bohaterów i dowiedzieć się, co u nich słychać. Tak trochę pożyć ich życiem i nabrać dystansu do tego prawdziwego. Przeczytaj, zanim skończysz liceum bo później już… możesz nie zrozumieć 🙂

6. Ciekawe książki dla młodzieży – Eleonora i Park, Rainbow Rowell

Eleonora i ParkPierwsza, prawdziwa miłość bardzo często przyłapuje nas w liceum. To taki okres, kiedy to, co czujemy do innej osoby uznajemy za poważne. Taka miłość zawsze będzie wyjątkowa, ponieważ była tą pierwszą.

Jednak Eleonora i Park to nie tylko opowieść o pierwszym, prawdziwym uczuciu, które połączyło dwoje nastolatków, ale także o tolerancji, samoakceptacji i dziewczynie, “która nie pasuje”. To jedna z tych książek, które są jak balsam dla ludzi, którzy źle się czują w liceum, są gnębieni lub prześladowani, tylko dlatego, że są inni. To w końcu jedna z tych książek, o których mówi się: “szkoda, że nikt jej nie napisał, kiedy ja byłam/em w liceum, uratowałaby mi wtedy życie”. To naprawdę prawdziwa sztuka, kiedy dorosły pisze tak genialną książkę dla młodzieży. Nie ma tutaj ryzyka, że spotkamy się z wątkami, postaciami lub zdarzeniami, które nie odzwierciedlają prawdziwego, szkolnego życia. Dzieje się tak, ponieważ autorka… po prostu pamięta jak to było.

5. Ciekawe książki dla młodzieży – Mechaniczny anioł. Cykl Diabelskie maszyny. Tom 1, Cassandra Clare

Mechaniczny anioł. Cykl Diabelskie maszyny. Tom 1Cassandra Clare jest mistrzynią. Jej książki to kawałek misternie utkanej, przepięknie napisanej i pasjonującej prozy. Kto powiedział, że będąc w liceum mamy twardo stąpać po ziemi? Dzięki Cassandrze Clare przenosimy się w zupełnie niezwykłe, fantastyczne światy, gdzie możemy spuścić naszą wyobraźnię ze smyczy i tylko obserwować jak galopuje w nieznane.

Pierwszy tom z serii Diabelskie maszyny ponownie zabiera nas do świata Nocnych Łowców, doskonale znanego wszystkim fanom Darów anioła. Tym razem w oku cyklonu znajduje się nastoletnia Tessa Gray. Dziewczyna będzie próbowała odnaleźć swojego brata. W tym celu będzie musiała poznać tajniki, mrocznego świata, który skrywa wiele dziwnych istot. Jej towarzysze: Will i Jem, pomogą jej nie tylko walczyć z organizacją skupiającą wampiry, demony i ludzi ale spróbują podbić także… jej serce. Fantastyczna, wartka akcja, pełna nietuzinkowych bohaterów, mistycznego świata, który wciąga od pierwszej strony.

4. Ciekawe książki dla młodzieży – Duff. Ta brzydka i gruba, Kody Keplinger

Duff. Ta brzydka i grubaA teraz coś lżejszego, idealnego na piątkowy, deszczowy wieczór spędzony w domu. Niemal każda dziewczyna w liceum, chce się podobać. To ten czas, kiedy porównujemy się do tych najbardziej atrakcyjnych ludzi i zastanawiamy się, co możemy w sobie zmienić, żeby się do nich upodobnić… fizycznie.

Niemal każdy chciałby być w tej tzw. śmietance, wśród pięknych i popularnych. Jednak prawda jest taka, że większość z nas ma dosyć przeciętną urodę i raczej nie wyróżnia się wśród szkolnych gwiazd. Jednak, czy to znaczy, że nie możemy zwrócić na siebie uwagi największego przystojniaka w szkole? Jasne, że możemy. Nawet jeżeli ta historia miłosna miała swój początek w obraźliwym nazwaniu jednej ze stron: duff*.

* Designated Ugly Fat Friend – według amerykańskiej terminologii osoba, która towarzyszy na imprezach tym ładniejszym i piękniejszym, dzięki czemu podkreśla ich urodę.

Tutaj znajduje się druga część artykułu: Przeczytaj, zanim skończysz liceum.

Przeczytaj także