Najlepsze książki na prezent dla fanów kryminału i sensacji

Kryminały zdecydowanie królowały na listach bestsellerów w tym roku. Wśród nich było wiele polskich nazwisk: Bonda, Mróz, Puzyńska – ten rok zdecydowanie należał do nich. Zebrałem tutaj ideały gatunku, mroczne, napisane genialną prozą. Wiele z nich przenosi czytelnika prosto w polskie realia, na polską, krwawą ulicę. Są to książki, które w jakiś sposób mi zaimponowały, wciągnęły, najbardziej zapadły mi w pamięć. Dlatego polecam je każdemu miłośnikowi literatury kryminalnej oraz sensacyjnej.

Przejrzyjcie listę moich propozycji. Jeżeli szukacie czegoś na prezent dla fanów kryminału i sensacji, możecie mieć pewność, że wybierając którykolwiek z tych tytułów, z pewnością ich nie zawiedziecie.

Przedstawiam wam niektóre moje propozycje na prezent dla fanów kryminału i sensacji:

prezent dla fanów kryminału i sensacjiChemia śmierci – Simon Beckett

Wybitny antropolog sądowy trafia do Manham, szukając schronienia przed okrutną przeszłością. W miasteczku zaczynają ginąć młode kobiety, do tego dzieci znajdują okaleczone zwłoki… Spokojne miasteczko rozsadza strach i nienawiść. Mroczny, klimatyczny thriller medyczny z szokującym zakończeniem. Z przyjemnością, w wielkim napięciu śledziłem kolejne rozdziały książki. Chemia śmierci wciąga, mocno!

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobietMężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

Mikael Blomkvist, dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” znajdujący się na życiowym zakręcie, podejmuje się rozwikłania sprawy kryminalnej sprzed czterdziestu lat – tajemniczego zaginięcia Harriet Vanger. Hipnotyzująca, mroczna tajemnica, wyraziści główni bohaterowie, ciekawy styl, opisy, które nie nudzą i choć akcja nie galopuje jak szalona, czyta się to bardzo dobrze. Jedna z lepszych pozycji w tym gatunku.

LampionyLampiony – Katarzyna Bonda

Trzecia część z cyklu o profilerce Saszy Załuskiej. Niespokojne miasto Łódź, nękane przez wybuchy, pożary, zamieszki i awantury na tle religijnym. Policja ewidentnie nie radzi sobie z sytuacją i zgłasza się po pomoc do Saszy. Nietypowa, autentyczna, dobrze dopracowana, łamiąca schematyczne podejście do kryminału powieść.

Dom CzwartyDom Czwarty – Katarzyna Puzyńska

Najnowsza część cyklu o policjantach z Lipowa. Tajemnicze zniknięcie komisarz Klementyny Kopp, zagadkowe graffiti z czarną szubienicą, podrzucane martwe ptaki… Wielowątkowe połączenie klasycznego kryminału z powieścią obyczajową z wątkiem psychologicznym.

Pan MercedesPan Mercedes – Stephen King

Debiut Stephena Kinga w gatunku kryminału detektywistycznego hardboiled. Ten, kto regularnie czyta Kinga wie, że Mistrzu nie schodzi poniżej pewnego, zadowalającego czytelnika poziomu. Interesująca fabuła, ciekawe postaci, specyficzny klimat, po prostu Stephen King. 🙂

BehawiorystaBehawiorysta – Remigiusz Mróz

Dobrze napisana, trzymająca w napięciu powieść sensacyjna… Gerard Edling – były prokurator, specjalizujący się w komunikacji niewerbalnej (kinezytyka) – pomaga policji skonfrontować się z zamachowcem, który zajmuje przedszkole i grozi śmiercią dzieciom i pracownikom placówki.

I nie było już nikogoI nie było już nikogo – Agatha Christie

Ten tytuł znalazł się tu wyłącznie dla przykładu, by namówić was do sięgnięcia po którąkolwiek książkę tej autorki. Twórczość Agathy Christie ma to coś. Przyciąga, hipnotyzuje. Kurcze, jak stare filmy bez efektów specjalnych i o niskich budżetach, niekiedy wypadają dużo lepiej niż dzisiejsze blockbustery. Tak samo jest z literaturą Agathy Christie. Tyle w temacie.

Kryminały to specyficzny gatunek książek. Czytają je zarówno mężczyźni jak i kobiety. Często są to pierwsze książki, które czyta młodzież i od tego zaczyna swoją przygodę z literaturą. Fani kryminałów nie stronią także od fantasy, dlatego polecam wam naszą listę: Książkowe prezenty dla fanów literatury fantasy plus oczywiście wszystkie propozycje prezentowe, które znajdziecie na TaniaKsiazka.pl w tym miejscu.

Pozdrawiam, Paweł.

Przeczytaj także