Bezpłatne podręczniki do szkoły podstawowej – co musi wiedzieć rodzic?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele sprzecznych informacji dotyczących darmowych podręczników dla uczniów szkół podstawowych. Chcemy uspokoić wszystkich rodziców – podręczniki nadal będą bezpłatne, zmienić mogą się jedynie same książki, które nie będą już prawdopodobnie wydawane przez MEN.

Business: Books left open on messy desk.  Window in background.

Podręcznikowa rewolucja

Szykuje się prawdziwa rewolucja wokół reformy szkolnictwa, wprowadzającej darmowe podręczniki do szkół, w tym słynny Elementarz. W wyniku wielu negatywnych ocen płynących ze środowiska pedagogów, ministerstwo planuje stopniowe wycofywanie Elementarza na rzecz trzech innych tytułów do wyboru. Istnieje także prawdopodobieństwo, że książka proponowana przez MEN na początku reformy nadal będzie dostępna dla szkół, które zdecydują się z niej korzystać.

Podręczniki nadal bezpłatne

Podręczniki dla uczniów szkół podstawowych nadal będą bezpłatne. W tym roku dotacja obejmie także uczniów klas III i V. W przyszłym roku także uczniowie klas VI otrzymają darmowe materiały do nauki. Uczniowie klas I – III otrzymają dotowany podręcznik i ćwiczenia do nauki przedmiotów ogólnych oraz podręcznik i ćwiczenia do nauki języka obcego. Nie jest do końca jasne, czy podręcznikiem ogólnym będzie zeszłoroczny podręcznik MEN “Nasz Elementarz” i “Nasza Szkoła”. Jeżeli w tej kwestii nic się nie zmieni do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, obecne roczniki przekażą książki młodszym kolegom, a same otrzymają podręczniki wieloletnie od starszych roczników. Klasy, które po raz pierwszy będą dotowane czyli klasa III i V, otrzymają zupełnie nowe podręczniki. Ćwiczenia we wszystkich klasach jak co roku będą nowe i będą stanowiły własność uczniów.

Podręczniki szkoła podstawowa – kiedy trzeba zapłacić za zniszczenia?

Może się okazać, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, które poszły do szkoły w wieku 6 lat, że ich książki z różnych powodów uległy zniszczeniu. W takiej sytuacji rodzic może być zobowiązany do uiszczenia opłaty za podręcznik MEN w kwocie 4,34 zł za każdą część Elementarza i 4,21 za poszczególne części podręcznika “Nasza szkoła”. Podręczniki z założenia mają być wieloletnie, służyć dzieciom w kolejnych rocznikach.

Czekamy na decyzję MEN

Decyzje ministerstwa dotyczące ewentualnej zmiany podręczników dla najmłodszych dzieci zapadną najprawdopodobniej w połowie czerwca. Na bieżąco będziemy informować o wprowadzanych zmianach. Zapraszamy do regularnych odwiedzin tego bloga!

Przeczytaj także