Oscary 2022. Przeczytaj, zanim obejrzysz – literackie pierwowzory ekranizacji

Oscary 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Jakiś czas temu poznaliśmy nominowane produkcje i cieszymy się bardzo, że jak co roku wśród tytułów walczących o Nagrodę Akademii Filmowej znajdują się filmy, których scenariusze powstały na podstawie książek. To zatem doskonała okazja do tego, żeby przeczytać powieści, które zainspirowały twórców filmowych. Najlepiej zrobić to jeszcze przed seansem!

Oscary 2022 Sprawdź literackie pierwowzory ekranizacji na TaniaKsiazka.pl >>

Przeczytaj, zanim obejrzysz

Jest pewna zasada, której starają się trzymać czytelnicy: „Najpierw książka, później film”. Oprócz uznania przez to oczywistej wyższości literatury nad kinematografią ( 😀 ), czytanie zaadaptowanych tomów przed seansem to również wstęp do fajnej rozrywki, czyli porównywania literackiego pierwowzoru z ekranizacją. Wyławianie z fabuły wątków, których nie było w powieści oraz zmian przebiegu akcji, których dopuścił się scenarzysta, to naprawdę ciekawe wyzwanie. I myślę, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że większość z nas wręcz uwielbia zestawiać własne wyobrażenia na temat głównych bohaterów z wizją reżysera, specjalistów od castingu i samych aktorów, wcielających się w postaci wykreowane przez pisarzy.

Podczas tej zabawy najważniejsze jest jednak to, że lektura książek wyróżnionych przez przemysł kinematograficzny to wyjątkowa intelektualna uczta. Dlatego sprawdźmy, po które zekranizowane tytuły warto sięgnąć, by się dobrze przygotować do gali rozdania Oscarów.

Oscary 2022 – zekranizowane książki

Na liście produkcji nominowanych do Oscarów 2022 znaleźliśmy kilka filmów na podstawie książek w różnych gatunkach. Wśród literackich inspiracji znalazły się m.in.:

Znacie wszystkie pozycje wydawnicze z tej listy, czy jednak musicie co nieco nadrobić? Te oraz inne tytuły, które na przestrzeni lat stały się pierwowzorem scenariuszy produkcji docenionych przez Akademię Filmową, znajdziecie w tym miejscu.

Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tegorocznych inspiracjach? Obejrzyjcie film przygotowany przez ekipę z TaniaKsiazka.pl:

Życzymy wartościowych spotkań z dziełami literackimi i udanych seansów!

Oscary 2022 Sprawdź literackie pierwowzory filmów na TaniaKsiazka.pl >>

Czytaj także:

Przeczytaj także