Oblężenie Jadotville – Declan Power

Oblężenie Jadotville - sprawdź na TaniaKsiazka.plKsiążka pt. Oblężenie Jadotville na polskim rynku dostępna będzie od 14 września 2017. Jest to niezwykła historia, która aż przez czterdzieści lat owiana była tajemnicą. Jeśli zaś chodzi o drużynę Kampanii A, to dość długo czekali na fakt, aż ktokolwiek doceni ich zasługi i poświęcenie. Declanowi Power udało się pierwszemu opowiedzieć pełną historię tego starcia. Co więcej, to właśnie jego opowieść stała się źródłem inspiracji dla stacji Netflix, która stworzyła film o tej akcji. Warto tutaj wspomnieć, że sam autor jest specjalistą z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Na koncie ma pracę w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Ponadto był również żołnierzem zawodowym Armii Irlandzkiej, a także odbył służbę w Irlandzkich Siłach Obronnych.

Oblężenie Jadotville – poświęcenie, na jakie stać niewielu

Żołnierze Kompanii A należeli do 35. Irlandzkiego Batalionu Piechoty. W 1961 roku pojawili się w Kongo, w ramach misji pokojowej ONZ. W jej skład nierzadko wchodzili nastoletni chłopcy, którzy w armii tej stawiali pierwsze kroki jako żołnierze. Ale nawet pozostałych, doświadczonych mężczyzn właściwie nic nie mogło przygotować na to, co nadciągało. Pod dowództwem Pata Quinlana Kompania A została wysłana do południowej prowincji Konga, Katangi. Tam mieli zająć się ochroną ludności Jadotville.

Dokładnie 13 września nad ranem rozegrał się tam horror. Tysiące katangijskich bojowników, dowodzonych przez europejskich najemników, zaatakowało niewielki irlandzki oddział. Do swojej dyspozycji mieli oni broń maszynową. Mimo to Kompania A bez dostępu do zaopatrzenia i posiłków oraz znacznie słabiej uzbrojona utrzymała pozycję. A teraz właśnie przyszedł czas, by ich historia i heroiczna walka ujrzała światło dzienne.

Oto jak na temat tej publikacji pisał Irish Independent:

Jadotville było dla Armii Irlandzkiej tym, czym dla Amerykanów ukazana w Helikopterze w ogniu bitwa w Mogadiszu – nierówną batalią, w której garstka otoczonych żołnierzy zmuszona była walczyć o przetrwanie wobec przytłaczających sił wroga. Power w obrazowy i emocjonujący sposób opisał zażartą bitwę piechoty.

Przypominamy, że książka pt. Oblężenie Jadotville na polskim rynku pojawi się 14 września bieżącego roku. Znajdziecie ją tutaj. Powieść polecamy wszystkim miłośnikom historii, ale również wszystkim tym, którzy poszukują pełnych emocji opowieści.

Przeczytaj także