Niepokój przychodzi o zmierzchu – polskie wydanie książki z Bookerem już w maju!

Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu. Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej. Takimi słowami Wydawnictwo Literackie promuje książkę Niepokój przychodzi o zmierzchu autorstwa holenderskiej pisarki Marieke Lucas Rijneveld, która zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera 2020. Polskie wydanie tej powieści ukaże się już 5 maja 2021 roku, więc jeszcze mamy trochę czasu, by zaostrzyć apetyt.Niepokój przychodzi o zmierzchu Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Niepokój przychodzi o zmierzchu

Marieke Lucas Rijneveld, za sprawą swojej książki Niepokój przychodzi o zmierzchu, zabiera nas do małej wioski położonej na holenderskiej prowincji. To tutaj żyje rodzina skromnych i pobożnych rolników, którą nawiedzają kolejne nieszczęścia. Czarna seria zaczyna się od straszliwej tragedii – wypadku, w którym ginie najstarszy syn Matthies. Kolejne okropne zdarzenia, które spadają na farmę, przypominają zatrważające wizje z obrazów Boscha. Rodzice sądzą, że to, co ich spotyka, to kara za grzechy. Oddają się bólowi i poczuciu winy. Zatracają się w „pielęgnowaniu” cierpienia, przez co kompletnie zaniedbują trójkę dorastających dzieci. Te natomiast zupełnie nie rozumieją co się dzieje, i żyją w ciągłym lęku z powodu atmosfery, która panuje w ich domu. Budrysówka, Obbe i Hanna mają tyle pytań, na które dorośli nie są w stanie udzielić im odpowiedzi: co to znaczy, że Matthies umarł? Czy ojciec odejdzie? Co stanie się z mamą?

Każde z nich na swój sposób radzi sobie z niepokojem. Biorąc pod uwagę, że nikt ich nie nauczył, jak się to robi prawidłowo, rozpaczliwie szukają ulgi, błądząc po omacku. Gromadzą niepotrzebne przedmioty, składają ofiary, zadają ból sobie i innym, łamią seksualne tabu, dają się wciągnąć w wir coraz bardziej zatrważających obsesji i fantazji. Młodzi ludzie zawieszeni między dzieciństwem a dorosłością oddają swoją niewinność. Bo nie wiedzą, że można inaczej…

Niepokój przychodzi o zmierzchu to książka o braku miłości i przejmującej samotności. Marieke Lucas Rijneveld używa brutalnego, ale pięknego języka. Jest jednocześnie wrażliwa i surowa. Przyjęła taką formę, by stawiać pytania, które poddają pod wątpliwość najświętsze przekonania.

Niepokój przychodzi o zmierzchu oczami innych

Pełna obrazów i symboli powieść o bólu bez pocieszenia, na tle cudownej i okrutnej przyrody, będącej jedyną ucieczką, a zarazem obietnicą śmierci.

~ La Stampa

*

Powieść, która wiedzie prosto na dno, gdzie nie ma już żadnej nadziei.

~ la Repubblica

*

Surowa, absolutnie urzekająca opowieść o młodości, która umiera.

~ Vogue

*

Pozostają dreszcze, oszołomienie i niepokój.

~ AD Magazine

*

Wyjątkowa książka. Ponura, apokaliptyczna, a jednocześnie przyciągająca…

~ Frankfurter Allgemeine Zeitung

*

Z perwersyjną wręcz przyjemnością Rijneveld wstrząsnęła światową literaturą.

~ Lire

Premiera książki Niepokój przychodzi o zmierzchu dopiero 5 maja, ale już teraz w naszej księgarni możesz zamówić książkę w przedsprzedaży. Wystarczy, że przejdziesz na tę stronę.

Powiązane artykuły:

Przeczytaj także