Najlepsze zabawki sensoryczne dla najmłodszych
Obserwowanie rozwoju dziecka bywa fascynujące – maluch, poznając świat za pomocą zmysłów, a każdy dotyk, dźwięk czy smak jest dla niego niesamowitym doświadczeniem. Ale nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, a czasem mogą pojawić się trudności, które wymagają wsparcia rodzica i opiekuna. Jednym z narzędzi, które pomagają stymulować rozwój dziecka, są zabawki sensoryczne. Jakie modele warto wybrać i na co koniecznie zwrócić uwagę?
Zaburzenia sensoryczne – czym są i jak je pokonać?
Coraz więcej maluchów zmaga się z zaburzeniami sensorycznymi, które mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia. Czym dokładnie są? To trudności w odbieraniu i przetwarzaniu bodźców ze świata – niektóre dzieci reagują na nie zbyt intensywnie, np. źle znoszą hałas czy dotyk, inne z kolei wydają się być na nie mało wrażliwe. Przyczyny bywają różne – od uwarunkowań genetycznych, przez wpływ środowiska, aż po przebyte choroby.
Jak można wspierać dziecko z zaburzeniami sensorycznymi? Kluczowa jest terapia dostosowana do potrzeb malucha, a także codzienna stymulacja poprzez odpowiednie zabawy i przedmioty. Właściwie dobrane zabawki sensoryczne pomagają maluchowi stopniowo oswajać się z bodźcami, rozwijać koordynację ruchową i umiejętności manualne.
Zabawki sensoryczne dla niemowląt
Bez względu na to, czy dziecko zmaga się z zaburzeniami SI, czy nie, warto już w okresie niemowlęcym wprowadzić profilaktykę sensoryczną. Mogą w tym pomóc poniższe zabawki:
- Miękkie klocki sensoryczne – wykonane z bezpiecznych materiałów, zawierają różne faktury i kształty, pomagając niemowlętom poznawać świat przez dotyk. Mimo że niemowlak nie będzie jeszcze w stanie ich ułożyć, to ewidentnie ich kształt i powierzchnia wpłynie na odbierane przez niego bodźce. Proponowane miękkie klocki sensoryczne są świetnymi towarzyszami do dziecięcej kąpieli i wydają dźwięk przy zgniataniu.
- Maty edukacyjne – kolorowe, z szeleszczącymi i wypukłymi elementami, rozwijają wzrok, słuch i koordynację ruchową. Maty typu domek – edukacyjna mata z dźwiękami 3w1– tworzą tzw. ścieżkę sensoryczną, która zapewnia dziecku wielozmysłową stymulację. Nie należy zapominać o alternatywnej, mniejszej wersji w postaci sensorycznych mat wodnych, które dodatkowo wspierają koncentrację malucha.
- Gryzaki sensoryczne – idealne dla ząbkujących maluchów, wykonane z miękkiego silikonu o różnych fakturach.
- Zabawki kontrastowe – utrzymane w biało-czarnych barwach z elementami czerwieni, doskonałe dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się rozpoznawać kolory.
- Piłeczki sensoryczne – idealne nie tylko do turlania czy ściskania w rączkach, ale także podczas kąpieli. Piłeczki sensoryczne mają rozmaite wypustki i poziom twardości, co umożliwia stymulację dziecka nie tylko w obrębie dłoni, ale i całego ciała.
- Książeczki sensoryczne – świat bez książek byłby pusty i smutny, dlatego dla maluchów, które jeszcze nie docenią treści, stworzono książeczki sensoryczne. Rozwijają motorykę małą, pobudzają ciekawość i wspierają pierwsze etapy nauki poprzez zabawę.
Zabawki sensoryczne dla dzieci
A jak wspierać sensorykę u starszych dzieci? Trzeba przyznać, że potrzebują bardziej zaawansowanych bodźców, aby rozwijać swoje umiejętności, dlatego warto przyjrzeć się poniższym pozycjom:
- Układanki sensoryczne – układanki i puzzle sensoryczne pomagają rozwijać logiczne myślenie, motorykę małą i zmysł dotyku.
- Klocki sensoryczne – śmiało można powiedzieć, że klocki to idealna zabawka bez względu na wiek i płeć, ale w wypadku tych klocków – Wieża edukacyjna – można dodatkowo podkreślić ich wartość sensoryczną. Nietypowy kształt, zróżnicowana faktura i wnętrze sprawiają, że dziecko jest pochłonięte zabawą i rozwija wszystkie swoje zmysły.
- Instrumenty muzyczne dla dzieci – bębenki, cymbałki czy tamburyn to nie tylko preludium do rozwijania talentu muzycznego dziecka, ale dobre stymulatory zmysłu słuchu i poczucia rytmu.
- Zabawki do ściskania i rozciągania – są to piłeczki antystresowe, sensoryczne gniotki, które wspierają rozwój zdolności manualnych i pomagają redukować stres. Przydadzą się nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale także w okresie międzyszkolnym.
- Poduszki, wałki i kamienie sensoryczne – są idealne do kontynuowania rehabilitacji sensorycznej w zaciszu domowym. Poduszka sensoryczna czy wałek mogą wspierać masaż ciała lub sprzyjać wyciszeniu sensorycznemu dziecka, natomiast kamienie sprawdzają się do tworzenia ścieżek sensorycznych, po których można skakać!
- Książki sensoryczne – mogą zawierać przesuwane elementy, otwierane okienka i faktury do dotykania, ale prócz tego są pełne rytmicznych historii i licznych zabaw sensorycznych. Przykładem tego jest pozycja Wierszyki masażyki i inne zabawy sensoryczne, która zawiera instrukcję dla dorosłych, jak w pełni wykorzystać jej potencjał.
Sensoryczne przeciążenie – czego należy unikać?
Chociaż zabawki sensoryczne mogą świetnie wspierać rozwój dziecka, ich niewłaściwe używanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednym z najczęstszych błędów jest nadmiar bodźców – zbyt głośne dźwięki, intensywne kolory czy za dużo faktur jednocześnie mogą przytłoczyć dziecko, zamiast mu pomóc.
Równie problematyczne jest niedostosowanie zabawki do wieku i potrzeb malucha – to, co sprawdzi się u starszaka, może być frustrujące dla niemowlęcia. Warto też obserwować reakcje dziecka – jeśli jakaś zabawka wywołuje niepokój, zamiast radości, lepiej poszukać alternatywy.
Bibliografia:
- Stymulowanie rozwoju dzieci poprzez zabawy sensoryczne, Monika Kucz,
- Znaczenie zabawki w terapii autyzmu. Wybrane aspekty, Marzena Maria Szurek, Ewa Olimpia Zmuda.
- Zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt, TaniaKsiążka
Autor
Jowita Milczarek – copywriterka, pisarka i content marketingowiec. Od lat zawodowo związana ze słowem, tworzy angażujące treści i skuteczne komunikaty marketingowe. Jako autorka książek doskonale rozumie moc dobrze dobranych słów, a jej znajomość rynku literatury i zabawek pozwala na trafne rekomendacje. Łączy pasję do pisania z wiedzą o trendach wydawniczych i produktach dla dzieci, pomagając czytelnikom odkrywać wartościowe tytuły i inspirujące zabawki.