Najlepsze książki fantasy dla nastolatków

Książki Young Adult fantasy, które tutaj znajdziesz, nie tylko oszałamiają kunsztem prozy, misternie utkanej akcji i bohaterów, którzy przywiązują nas do fotela i kanapy na długie godziny. To także praktycznie w 100% tytuły nominowane do nagrody portalu Goodreads.com, w którym głos na najlepszą książkę oddają miliony czytelników i recenzentów.

Kategoria Young Adult oznacza, że są to książki skierowane do młodego czytelnika, poniżej 18 roku życia. W tych bestsellerowych historiach nastolatki muszą się zmierzyć z nadprzyrodzonymi siłami, poznają anioły, elfy, demony, a w tym wszystkim – odnajdują pierwszą, prawdziwą miłość. Zanurz się w oszałamiającej przygodzie, spotkaj swoje przeznaczenie i opowiedz się po którejś ze stron.

Pani noc. Mroczne intrygi. Księga 1 – Cassandra Clare

Pani NocCassandrze Clare udało się coś, co zdarza się niewielu pisarzom. Napisała kolejną serię, moim zdaniem jeszcze lepszą od poprzedniej, czyli bestsellerowych Darów Anioła. W książce Pani Noc otwierającej nowy cykl autorki Mroczne Intrygi poznajemy dalsze losy dorosłej już Emmy i Juliana. Dziewczyna jest jednym z najlepszych Nocnych Łowców, jednak to, z czym przyjdzie się jej zmierzyć to nie tylko niezwykle trudna zagadka śmierci wielu nadprzyrodzonych istot, ale także „rozgryzienie” jej relacji z Julianem. Emmę i Juliana łączy szczególna więź – przysięga parabatai – obietnica wiecznej przyjaźni, która nie może przerodzić się w miłość.“Whither thou goest, I will go”. Dodam tylko, że to jedna z moich ulubionych książek, do których wracam co jakiś czas.


Szklany tron. Tom 1 – Sarah J. Maas

Szklany tron. Tom 1Ta książka i jej autorka to już legenda literatury młodzieżowej także w Polsce. Młoda autorka, młoda bohaterka i świat, który wciągnąłby także dorosłych. Celaena to zawodowy zabójca. Zawód nietuzinkowy w rękach tak młodej osoby, w dodatku dziewczyny. Jednak własnym bagażem życiowych doświadczeń byłaby w stanie obdzielić kilkanaście osób. Właśnie po raz kolejny jej życie znalazło się na wyboistym zakręcie. Za popełniony błąd przyjdzie jej spędzić życie w kopalni soli. Chyba, że zgodzi się na ofertę Księcia Doriana i wywalczy swoją wolność, przelewając w książęcych pojedynkach morze krwi.


Rywalki – Kiera Cass

RywalkiAmi Singer stanie w szranki o serce księcia Maxona wraz innymi 34-ema rywalkami. Jednak to, co ją różni od pozostałych kandydatek, to to, że dziewczyna wcale nie chce brać udziału w rywalizacji. Zmuszona przez “inne” okoliczności i własną rodzinę staje do boju o względy księcia. Okazuje się, że nie jest on taki jak sobie wyobrażała i po pewnym czasie już wcale nie wie, czy na pewno nie chce zostać panią jego serca. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem, uzyskując na Goodeads.com 450 tys. ocen i wysoką notę 4,16/5.


Szeptem – Becca Fitzpatrick

SzeptemCzytelniczy fenomem ostatnich lat, seria, w której zaczytują się nastolatki na całym świecie. W tych książkach ukryty jest mrok, zakazana miłość, szepty pełne anielskich piór. Bohaterką serii jest Nora, która wiedzie dosyć zwyczajne, licealne życie. Nagabywana przez kolegów ze szkoły, wciąż odrzuca ich zaloty. Jednak kiedy ktoś zupełnie niezwykły zacznie szeptać niepokojące słowa do jej uszu, dziewczyna zrozumie, że jej serce nie jest takie zimne, jak myślała. Wpadnie nie tylko w świat zupełnie nowych uczuć, ale i w samo serce wielkiej, niepojętej dla zwykłych ludzi wojny.


Angelfall – Susan Ee

AngelfallTę książkę polecam zdecydowanie dla trochę starszych nastolatków. Są w niej sceny dosyć mocne (przemoc), a wykreowany przez Susan świat zdecydowanie nie należy do różowych. Ale tak poza tym, ta książka to gigant, po który sięgają także dorośli czytelnicy. Historia wykreowana w apokaliptycznym klimacie, gdzie złe anioły zepchnęły ludzi do podziemia. W tym całym bałaganie jest Penryn i Raffe, dziewczyna i anioł bez skrzydeł. Wspólnie będą musieli znaleźć sposób na to, jak rozwiązać swoje problemy, jak przetrwać w tym krwiożerczym świecie i nie nawiązać więzi, która skomplikuje ich i tak niezwykle trudną sytuację. Wydaje się to dosyć proste, bo z całego serca się nienawidzą, ale czy na pewno?


Osobliwy dom Pani Peregrine – Riggs Ransom

Osobliwy dom Pani PeregrineHistorie o dziwnych dzieciach, Jakob usłyszał od swojego dziadka. Kiedy ów umiera, chłopak postanawia udać się na tajemniczą wyspę, na której mieszkają osobliwcy z opowieści i która, jak się okazało, istnieje naprawdę. Tam Jacob przekona się, że nie wszystko, co wydaje się złe, jest takie naprawdę, a jego przybycie może okazać się zbawienne dla wielu małych mieszkańców Osobliwego domu pani Peregrine. Książka zawiera autentyczne, przerażające fotografie, które stały się inspiracją dla fabuły i które autor znalazł na targach staroci.


Delirium – Oliver Lauren

DeliriumJest taki świat, w którym miłość jest zakazana, traktowana jak wirus, który pogrąża ludzkość w mroku. Wynaleziono więc lek, który chroni przed miłością ale jednocześnie zabiera ludziom coś cennego, tylko co? Lena jest pewna, że dzień w którym otrzyma lek będzie najszczęśliwszym w jej życiu, szczególnie po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w jej rodzinie, a których przyczyną była właśnie miłość. Zbieg wydarzeń sprawia, że dziewczyna nie otrzymuje leku, a staje oko w oko z nieznajomym buntownikiem. Kim jest chłopak, którego poznała w tak dziwnych okolicznościach i czy w końcu dowie się, czym ta miłość naprawdę jest?


Harry Potter i Kamień Filozoficzny – Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Kamień FilozoficznyTej książki z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Wielokrotnie wznawiana, dała początek serii wszech czasów, która zapoczątkowała prawdziwy czytelniczy zryw i sprawiła, że dzieci i nastolatki zaczęły czytać książki dla przyjemności. Harry’ego Pottera i jego historię znają wszyscy, a Potteromania przybrała na sile w ostatnim czasie, kiedy ukazała się 8, ostatnia część serii. Ta pierwsza z kolei wprowadza nas w świat jeszcze bardzo młodego czarodzieja, pierwszej zagadki, z którą będzie musiał się zmierzyć i… no cóż, zmienia nasze życie i życie kolejnych młodych czytelników już na zawsze. 🙂


Wiele z tych książek należy do moich ulubionych, mimo iż nie mam nastu lat. Jednak są to tak fantastyczne historie, zawierające tak wciągajace elementy fabuły i postacie, że po prostu skradły część mojego serca. Są to książki, które często czyta się wiele razy, co najlepiej świadczy o tym, z jak fantastycznymi tytułami mamy tu do czynienia. Z pewnością spodobają się młodym odbiorcom literatury, a wiele z nich wciągnie młode pokolenie już na stałe w cudowny świat literackiej fikcji. Dodam tylko, że praktycznie wszystkie przedstawione tutaj tytuły były nominowane do nagród GoodReads, gdzie wybierając najlepsze książki roku swoje głosy oddają miliony czytelników z całego świata.

Całe zestawienie 15 najlepszych książek fantasy dla nastolatków (Young Adult) znajdziecie w tym miejscu.

A dla osób, które szukają książkowego prezentu dla nastolatka/nastolatki z pewnością przyda się także zestawienie:

NAJLEPSZE KSIĄŻKOWE PREZENTY DLA NASTOLATKI 

ATRAKCYJNE PREZENTY DLA DZIECI W WIEKU 9-12 LAT

NAJLEPSZE PREZENTY DLA FANÓW „GWIEZDNYCH WOJEN”

Najlepsze prezenty na Święta

Przeczytaj także