Marilyn Monroe w powieści Blondynka Joyce Carol Oates

Jeśli mielibyśmy podać nazwisko jednej z pierwszych kobiet, z których kultura Hollywood uczyniła produkt, to bez zastanowienia powiedzielibyśmy: Norma Jeane Baker.  Nie wiesz kto to? Podpowiadam: śpiewała o tym, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiet i romansowała z prezydentem Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedym. Marilyn Monroe, bo o niej mowa, choć okrzyknięto ją ikoną stylu, seksu i popkultury, tak naprawdę była postacią tragiczną. Właśnie ukazała się odważna i bezkompromisowa powieść Blondynka Joyce Carol Oates. 

Marilyn Monroe w powieści Blondynka Joyce Carol Oates

Blondynka Joyce Carol Oates

Blondynka Joyce Carol Oates to historia narodzin i upadku najbardziej błyskotliwej kariery w kinematografii światowej. W swoim dziele amerykańska pisarka, która od lat uznawana jest za jedną z głównych kandydatek do Nagrody Nobla, odważnie maluje portret pięknej blondynki znanej z filmów i skandali. Nie jest to jednak naskórkowy obraz. Autorka opisuje bowiem wewnętrzne, poetyckie i duchowe życie Normy Jeane Baker. Dzięki temu poznajemy Marilyn Monroe znacznie bliżej – jako dziecko, kobietę nieszczęśliwą celebrytkę i idealizowaną blondynkę.

Choć dotarła się na sam szczyt w Hollywood, jej życie nie przypominało pięknego snu. Ani bajki ze srebrnego ekranu. Było bowiem naznaczone dramatami, smutkiem i żalem. I nade wszystko ogromną tęsknotą za prawdziwym, ciepłym uczuciem. Marilyn leciała do mężczyzn jak ćma do światła. Lgnęła do nich, ścigając miłość na siłę i na oślep. Wchodziła przez to w skomplikowane i niszczące relacje, które mocno odbijały się na jej kondycji psychicznej.

Paradoks polegał na tym, że gdy ona nieustannie szukała akceptacji, zakochane w niej tłumy miały ją za prawdziwą boginię.

Jak czytamy w opisie książki Wydawnictwa Marginesy:

Zaskakująco intymnym i bogatym głosem Norma Jeane opowiada własną historię kultowej amerykańskiej artystki – mocno skonfliktowanej i zdeterminowanej – która w pewnej chwili się zagubiła. To poruszający obraz kultury zahipnotyzowanej przez własne mity, a także niepewnej rzeczywistości kruchych żywotów, które kultura ta pochwyciła w swój drapieżny uścisk. Blondynka to monumentalna epopeja, która jest hołdem dla nieuchwytnej magii i zniszczenia, które stały za kulisami powstania wielkiej amerykańskiej gwiazdy XX wieku.

Książkę Blondynka Joyce Carol Oates możesz zamówić na tej stronie.

Czytaj także:

Przeczytaj także